Mobile menu

Faktura VAT za towar z zagranicy
Thread poster: Piotr Sawiec

Piotr Sawiec  Identity Verified
Local time: 11:16
English to Polish
+ ...
May 11, 2007

Witajcie, mam właśnie zakupić "kotka" z zagranicy i się zastanawiam, jak wygląda odliczanie faktury z VAT (z Hiszpanii), jeżeli nie mam numeru VAT UE tylko normalny krajowy. Czy VAT mogę odliczyć, czy całość wliczam w koszty?

Piotrek


Direct link Reply with quote
 
Urszula Kołodziej  Identity Verified
Local time: 11:16
German to Polish
+ ...
Bez NIP EU May 11, 2007

Tutaj masz odpowiedź.
http://www.kip.mofnet.gov.pl/item.php?id=16&t=PODATEK-OD-TOWAR-W-I-USLUG.html
Pkt 7.
Kotek nie jest towarem tylko usługą.
W urzędach skarbowych nie zawsze dobrze informują. Sama doświadczyłam.

Pozdrawiam
Ula

[Bearbeitet am 2007-05-11 20:06]


Direct link Reply with quote
 
Joanna Łuczka  Identity Verified
Poland
Local time: 11:16
German to Polish
+ ...
Rachunek bez VAtu May 11, 2007

NIP EU nie musisz mieć, natomiast rachunek nie powinien w ogóle zawierać VATu. W koszty wliczasz więc całą wartość rachunku.

Pozdrawiam

Joanna


Direct link Reply with quote
 

Piotr Sawiec  Identity Verified
Local time: 11:16
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Czyli tylko rachunek netto? May 11, 2007

Tzn. tak jakby firma, chodzi o Atril, miała wystawić fakturę bez VAT, tzn. zwolniony z VAT, czy stawka 0%?
Faktycznie, gdy wystawiałem fakturę do GB to VATu tam nie było, tyle, że na stronie Atrila stoi, że doliczają VAT dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, stąd moje wątpliwości. A jeżeli natomiast całą kwotę z VAT mam wliczać w koszty, to szkoda tej kasy, zamiast całego VAT odliczy się tylko 19%. Czekam jeszcze na odpowiedź z Atrila, czy faktycznie na rachunku wpisują VAT. Jeżeli tak, to trzeba będzie ich przekonać.

Piotr


Direct link Reply with quote
 
Joanna Łuczka  Identity Verified
Poland
Local time: 11:16
German to Polish
+ ...
VI Dyrektywa VAT May 11, 2007

Nie jest to ani zwolnienie, ani 0 % stawka, kategoria zwie się u nas "NP" (nie podlega) - to z informacji z US.

Zakładam, że firma jest mało zorientowana w transakcjach unijnych i stąd nieporozumienie.

Możesz ich odesłać do art. 9, punkt 2 podpunkt e VI Dyrektywy VAT, który reguluje te kwestie.

To Ty jako odbiorca, a nie Twój dostawca, jesteś zobowiązany do zapłaty podatku VAT w swoim kraju.

Czyli w deklaracji VAT-7 naliczasz VAT wg stawki obowiązującej w Polsce, po czym go odliczasz.

Joanna

[Zmieniono 2007-05-11 22:21]


Direct link Reply with quote
 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Faktura VAT za towar z zagranicy

Advanced search






memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »



All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs