ProZ.com global directory of translation services
 The translation workplace
Ideas

User
Thread poster: Andrzej Mierzejewski
Wielkość czcionki

Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 05:08
Polish to English
+ ...
Jun 21, 2007

Najmniejsza standardowa wielkość czcionki w Wordzie jest równa 8.
Mam w komórce tabeli mało miejsca, a tekst jest długi. Nie mogę powiększyć (wydłużyć) komórki, bo układ kilku stron rozsypie się.
Rozwiązanie awaryjne (np. część tekstu pod tabelą) też nie wchodzi w grę.
Czy i jak można uzyskać mniejszą czcionkę, np. 5 albo 4?

Dziękuję

AM

Direct link Reply with quote

Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Member (2006)
English to Polish
+ ...
A może zmiana czcionki? Jun 21, 2007

Np. Times New Roman 8 jest o wiele mniejszy niż Arial 8 - może pogrzebiesz w niestandardowych czcionkach i natrafisz na jakąś malutką (jeśli oczywiście możesz zmienić czcionkę)?

Marcel.

Tomasz Cholewa
German to Polish
+ ...
zmienić ręcznie Jun 21, 2007

W miejscu, gdzie masz ustawianie wielkości czcionki, wpisujesz np. 5.

Danuta Michelsen  Identity Verified
Member (2011)
German to Polish
+ ...
wpisz nowy rozmiar czcionki z klawiatury w okienko z rozmiarem chcionki, nacisnij "enter" Jun 21, 2007

ja bym zaznaczyla tekst w tabeli, ktory ma byc napisany mniejsza czcionka i wpisala z klawiatury w okienko, w ktorym jest podany rozmiar czcionki np. cyfre 5 i zaakceptowala "enterem". Powinno zadzialac, w podobnych sytuacjach wielokrotnie stosowalam takie rozwiazanie.

Anna Fyk
Italy
Italian to Polish
+ ...
Czcionkę ustawiasz dowolnie Jun 21, 2007

Andrzej Mierzejewski wrote:

Czy i jak można uzyskać mniejszą czcionkę, np. 5 albo 4?

Dziękuję

AM

Czcionkę możesz ustawić tak jak chcesz, nawet 1.
Klikasz na format, czcionka, typ (chyba tak jest w po polsku, ja mam word włoski), rozmiar, gdzie sam wpisujesz dowolną cyferkę.

af

Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
??? Jun 21, 2007

Najmniejsza standardowa wielkość czcionki w Wordzie jest równa 8.

U mnie Word renderuje czcionki do wielkości 4 punktów.

Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Format czcionki Jun 21, 2007

Przez format czcionki - uzyskałem nawet wielkość 1.

Dziękuję za pomoc

AM

Jabberwock  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
Odstępy Jun 21, 2007

Warto również pamiętać o opcji zagęszczania tekstu (Format/Czcionka/Odstępy między znakami). Rozsądnie korzystając z tej funkcji można np. "upchnąć" akapity na stronie, na której się nie mieszczą.

Funkcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku długich tekstów, gdzie zmiana wielkości czcionki nie wchodzi w grę (gdyż stracilibyśmy cały układ). To plus subtelne zmiany odstępów między akapitami to podstawowe narzędzie składacza komputerowego

Oczywiście powyższe rady mniej się przydadzą Autorowi wątku, ale jeśli kiedyś ktoś będzie miał podobny problem...

[Zmieniono 2007-06-21 11:21]

Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
I jeszcze Jun 21, 2007

Jabberwock wrote:

Warto również pamiętać o opcji zagęszczania tekstu (Format/Czcionka/Odstępy między znakami). Rozsądnie korzystając z tej funkcji można np. "upchnąć" akapity na stronie, na której się nie mieszczą.

Funkcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku długich tekstów, gdzie zmiana wielkości czcionki nie wchodzi w grę (gdyż stracilibyśmy cały układ). To plus subtelne zmiany odstępów między akapitami to podstawowe narzędzie składacza komputerowego

Oczywiście powyższe rady mniej się przydadzą Autorowi wątku, ale jeśli kiedyś ktoś będzie miał podobny problem...

[Zmieniono 2007-06-21 11:21]

Popieram przedmówcę!

Można też kombinować z marginesami komórek tabeli. Trochę ta opcja jest schowana, ale jest.

Piotr

[Edited at 2007-06-21 14:30]

M.A.B.
South Africa
English to Polish
+ ...
Przydatne przyciski Jun 21, 2007

Warto też trochę dostosować pasek zadań - można na przykład klikając go prawym przyciskiem myszki, w zakładce 'Polecenia' w kategorii 'Format' znaleźć takie duże A 'Zwiększ czcionkę o 1 pkt' i małe A 'Zmniejsz czcionkę o 1 pkt'. Jak się przeciągnie te przyciski na pasek narzędzi, to nie trzeba już nic wpisywać i można sobie dowolnie zwiększać i zmniejszać czcionkę jednym kliknięciem

Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 23:08
English to Polish
+ ...
Inny wariant Jun 21, 2007

Jabberwock wrote:
Funkcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku długich tekstów, gdzie zmiana wielkości czcionki nie wchodzi w grę (gdyż stracilibyśmy cały układ).

Mam wyciągnięte na pasek narzędzi w Wordzie dwie pyszne funkcje - globalnego zmniejszania i zwiększania wszystkich czcionek w tekście o 1 punkt przy każdym kliknięciu. Parę razy oszczędziło mi to mnóstwo czasu.

marzena l
Poland
Polish to English
+ ...
Ctr + [ Jun 21, 2007

A ja robię tak: Ctr + [ - na klawiaturze. Działa w Wordzie, nie wiem, jak jest z innymi programami.

M.A.B.
South Africa
English to Polish
+ ...
Koincydencje :-) Jun 21, 2007

Tomasz Poplawski wrote:

Mam wyciągnięte na pasek narzędzi w Wordzie dwie pyszne funkcje - globalnego zmniejszania i zwiększania wszystkich czcionek w tekście o 1 punkt przy każdym kliknięciu. Parę razy oszczędziło mi to mnóstwo czasu.

Pisaliśmy równocześnie o tym samym

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wielkość czcionki

Across Personal Edition – Free Full Version for Freelance Translators
Across is an integrated CAT tool, which means that you will find everything you need in one place.

Freelance translators receive a full version of Across Personal Edition, a single-workstation version of Across, for free. You are always working in one and the same environment, regardless of whether you create a new project or translate a document

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »