Mobile menu

Slownictwo z futbolu amerykanskiego
Thread poster: jodelka

jodelka
Local time: 22:41
English to Polish
+ ...
Jun 26, 2007

Czy ktos z Was ma pomysl, jak tlumaczyc? Na necie znalazlam pare ciekawych stron, ale pewne wyrazy sa nieprzetlumaczalne, np. "halfback", czy fullback - ktory akurat na prozie zostal przetlumaczony. Mam film fabularny i nie bardzo wiem, jak go ugryzc.

Direct link Reply with quote

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Nie na temat, ale... Jun 26, 2007

Czytałem ostatnio artykuł na temat regat atlantyckich. Była szczegółowa rozpiska na temat funkcji poszczególnych załogantów (a jest ich bodaj 18). Wszystkie nazwy poza strateg i taktyk funkcjonują w oryginałach. Dla wtajemniczonych to jasne, kogo to nie interesuje, omija szerokim łukiem.
Byłbym baaardzo ostrożny z tłumaczeniem, poza jakimiś rzeczami oczywistymi. Tak samo rugby i inne.Wiele terminów oryginalnych (najwyżej z polską odmianą) funkcjonuje w tenisie, golfie, polo czy krykiecie.
Arbitralne tłumaczenie może spowodować, że tekst stanie się niezrozumiały.
Proponowałbym złotą zasadę - co nie jest oczywiste, zostawić w oryginale, a przy pierwszym wystąpieniu terminu (o ile to możliwe w przypadku filmu) dodać krótkie objaśnienie.

Podjęłaś się ambitnego zadania.

Powodzenia

Andrzej

[Edited at 2007-06-26 16:57]

maciejm  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Znalazłem.... Jun 26, 2007

Oto co znalazłem. Na stronie http://www.poloniakrakow.pl/index.php?id=83

są odnośniki do zasad gry w futbol amerykański, itp. w formacie pdf. Okazuje się też, że istnieje Polski Związek Footebalu Amerykańskiego (pisownia oryginału)
www.pzfa.pl
Sam jestem ciekawy, co tam piszą, ale sprawdzę to dopiero w domu, bo w podróży, z łączem iPlus nie mam na to cierpliwości. Pewnie okaże się, że Andrzej ma rację.
Pozdrawiam,
M

Agnieszka Hayward
Poland
German to Polish
+ ...
moje 2 grosze Jun 26, 2007

Też polecam http://www.pzfa.pl/ ale raczej w ramach ciekawostki.
Niestety nie wszyscy autorzy tekstów na tej stronie posiedli tajniki gramatyki i ortografii polskiej.

Kilka miesięcy temu byliśmy na meczu tego czegoś. Zabawa na 102 plus świetna okazja do popstykania fotek.

Na temat: to były dwie polskie drużyny. Wszystkie polecenia, komunikaty itd. zawierały terminy oryginalne. Także nazwy pozycji zawodników na boisku podawane były po angielsku.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.
Pozdrawiam,
Agnieszka

jodelka
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
PZFA Jun 26, 2007

Hej!
Skontaktowalam sie z PZFA. Mily pan bardzo sie ucieszyl, ze ktos kto tlumaczy film o tej tematyce zadal sobie trud zadzwonienia do nich z prosba o konsultacje. Niestety nie mam za duzo czasu, bo film na jutro, niemniej jednak przeslalam panu czesc tekstu, ktory zdazylam zrobic i czekam na odpowiedz z poprawkami.

A.G.
English to Polish
+ ...
Zabawa na 102 plus .. Jun 27, 2007

Zabawa na 102 + 3 karetki pogotowia (2 już zapakowane, trzecia w trakcie). Ostatnia niedziela we we Wrocławiu (stadion d. Parasola), zjechały wszystkie drużyny z Polski, Warszawa górą.
Pozdrowienia
Andrzej

Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Halfback i fullback Jun 30, 2007

to terminy używane również w piłce nożnej, choć już przestarzałe (system WM - lata 30. XX wieku). Oznaczał odpowiednio bocznego pomocnika i środkowego obrońcę. Przed wojną obrońcy w Polsce zwani też byli potocznie bekami.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Slownictwo z futbolu amerykanskiego

Advanced search

SDL MultiTerm 2017
Guarantee a unified, consistent and high-quality translation with terminology software by the industry leaders.

SDL MultiTerm 2017 allows translators to create one central location to store and manage multilingual terminology, and with SDL MultiTerm Extract 2017 you can automatically create term lists from your existing documentation to save time.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs