ProZ.com global directory of translation services
 The translation workplace
Ideas

User
Thread poster: anglista
jaka nowa stawka ubezpieczenia wypadkowego?
anglista
Local time: 21:01
English to Polish
+ ...
Feb 10, 2003

Koleżanki i Koledzy,

Jest to pytanie na dziś do tych z Was, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą: jaką stawkę ubezpieczenia wypadkowego przyjęliście na styczeń 2003?

Dziękuję za podpowiedź

Kornelia Zwiór-Hołenko

Direct link Reply with quote

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
wg najnowszych źródeł: Feb 10, 2003

-51 464,01

-52 100,60

-53 30,81

Tyle ja przelałam.

Magda

anglista
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
chodzi nie o kwotę tylko o procent Feb 10, 2003

Dotychczas była jednolita stawka ub. wypadkowego, czyli 1,62%, teraz jest \"pluralizm\" kontrolowany, tzn. nie ma dowolności, tylko trzeba wybrać co tam komu przyporządkowano zależnie od branży.

W związku z tym mnie wychodzi, że m.in. tłumaczy (PKD 74.83)obowiązuje stawka 1,2% (=15,09 zł), ale wszyscy znajomi nietłumacze trąbią, że 1,93%, co się przekłada na 24,27 zł - nie wiem tylko skąd to wzięli, pewnie któreś z nas nie doczytało.

No to sama też tyle przelałam (podobnie jak Magda) - ostrożność nie zawadzi - ale nie wiem czy to nie za dużo.

KZH

http://rp.pl/prawo/doc/ZUS/zus_por5.html

Grzegorz Harbaszewski
Luxembourg
English to Polish
+ ...
ubezp. wypadkowe Feb 10, 2003

1,93%

\"Ustalenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych

Dla płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych (obliczonych według przedstawionych wyżej zasad wyliczania) stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50% najwyższej stopy procentowej składek ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności*, co oznacza, że na okres od 1 stycznia 2003 r. do 31 marca 2004 r. wynosi ona 1,93% podstawy jej wymiaru.\"

cf. http://www.zus.pl/ref_99/porad12/porad12.htm

leff  Identity Verified
Member (2004)
English to Polish
+ ...
1,93% Feb 10, 2003

i nie ma zmiłuj.

Grzegorz podał już podstawę prawną, więc nie będę powtarzać. Mogę tylko dodać, że teraz chodzę z dumnie uniesioną głową i czuję się prawdziwym mężczyzną - ostatecznie wykonuję dosyć niebezpieczny zawód. Dziękujemy ci ZUS

[ This Message was edited by:on2003-02-11 08:29]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

jaka nowa stawka ubezpieczenia wypadkowego?

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexbible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: Completely redesigned user interface Live Preview Inline spell checking Inline formatting and more

More info »