Mobile menu

Pytanie: VAT a t艂umaczenie przysi臋g艂e
Thread poster: Grzegorz Harbaszewski

Grzegorz Harbaszewski
Luxembourg
Local time: 14:15
English to Polish
+ ...
Feb 13, 2003

Witam wszystkich!

Czy kto艣 z Was si臋 mo偶e orientuje, czy w przypadku t艂umacze艅 przysi臋g艂ych VAT dolicza si臋 do stawki ministerialnej, czy te偶 mo偶e ta stawka zawiera VAT (czyli stawka minist. = stawka brutto)? W s膮dzie pani powiedzia艂a mi, 偶e to drugie, ale nie by艂a mi w stanie poda膰 偶adnej podstawy.

(chodzi mi o zlecenia na rzecz ludno艣ci)

Dzi臋ki za pomoc.

[ This Message was edited byn2003-02-13 13:38]

Widz臋, 偶e w艣r贸d forumowicz贸w nie ma t艂umaczy przysi臋g艂ych p艂ac膮cych VAT (lucky you!)

A tak na marginesie, to sam znalaz艂em odpowied藕 na zadane pytanie - jakby kto艣 by艂 zainteresowany to odsy艂am do: http://www.tepis.org.pl/biuletyn/45/vat.htm

[ This Message was edited by:on2003-02-13 23:34]

Direct link Reply with quote

anglista
English to Polish
+ ...
stawka ministerialna = stawka netto Feb 13, 2003

O ile mi wiadomo i tak ja rozliczam t艂umaczenia przysi臋g艂e (dla ludno艣ci i dla firm, ale nie dla podmiot贸w uprzywilejowanych).

O ile te偶 pami臋tam, interpretacja Pani z s膮du zosta艂a wykpiona z kt贸rym艣 z tepisowskich biuletyn贸w (numeru nie pomn臋, ale zagl膮daj czasami na www.tepis.org.pl).

Zreszt膮, czy gdy jako przedstawiciel tzw. ludno艣ci kupujesz w kiosku gazet臋, to p艂acisz netto czy brutto?

Pozdrawiam

Kornelia Zwi贸r-Ho艂enko

anglista
English to Polish
+ ...
a nieprawda, ja jestem przysi臋g艂ym Vat-owcem Feb 17, 2003

Nieprecyzyjnie si臋 wyrazi艂am, 偶e rozliczam wszystkich wg stawki netto: chodzi艂o mi to 偶e stawka ministerialna to dla mnie stawka netto i do niej doliczam Vat. Wszystkim po r贸wno, z wyj膮tkiem \"si艂\" uprzywilejowanych (s膮d, prokuratura, policja).

A je偶eli tego problemu jeszcze nie mia艂e艣, to kiedy艣 b臋dziesz go mia艂.

http://www.proz.com/?sp=bb/viewtopic&topic_id=2057&forum_id=35

Mnie uda艂o si臋 go rozwi膮za膰, tzn. wiem co si臋 wtedy robi. Dotar艂am do kilku t艂umaczy, kt贸rzy wyd臋bili z Urz臋du Skarbowego odpowied藕 twierdz膮c膮 na pytanie, czy t艂umaczenia przysi臋g艂e dla ww. podmiot贸w s膮 zwolnione z vatu i na tej podstawie przychod贸w z tego tytu艂u nie wpisuj膮 do rejestru sprzeda偶y Vat, rozliczaj膮 go dopiero w PIT-cie rocznym, zleceniodawcy za艣 wystawiaj膮 zwyk艂y rachunek (na t臋 okoliczno艣膰 zam贸wi艂am sobie nawet oddzieln膮 piecz膮tk臋: imi臋 i nazwisko + T艂umacz przysi臋g艂y + adres.

Pozdrawiam

KZH

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka M谩rquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Pytanie: VAT a t艂umaczenie przysi臋g艂e

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs