Pytanie: VAT a tłumaczenie przysięgłe
Thread poster: harbasz
harbasz
harbasz
Luxembourg
Local time: 10:22
English to Polish
+ ...
Feb 13, 2003

Witam wszystkich!



Czy ktoś z Was się może orientuje, czy w przypadku tłumaczeń przysięgłych VAT dolicza się do stawki ministerialnej, czy też może ta stawka zawiera VAT (czyli stawka minist. = stawka brutto)? W sądzie pani powiedziała mi, że to drugie, ale nie była mi w stanie podać żadnej podstawy.



(chodzi mi o zlecenia na rzecz ludności)

Dzięki za pomoc.



[ This Message was edited by...
See more
Witam wszystkich!



Czy ktoś z Was się może orientuje, czy w przypadku tłumaczeń przysięgłych VAT dolicza się do stawki ministerialnej, czy też może ta stawka zawiera VAT (czyli stawka minist. = stawka brutto)? W sądzie pani powiedziała mi, że to drugie, ale nie była mi w stanie podać żadnej podstawy.



(chodzi mi o zlecenia na rzecz ludności)

Dzięki za pomoc.



[ This Message was edited byn2003-02-13 13:38]



Widzę, że wśród forumowiczów nie ma tłumaczy przysięgłych płacących VAT (lucky you!)



A tak na marginesie, to sam znalazłem odpowiedź na zadane pytanie - jakby ktoś był zainteresowany to odsyłam do: http://www.tepis.org.pl/biuletyn/45/vat.htm

[ This Message was edited by:on2003-02-13 23:34]
Collapse


 
KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO
KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO  Identity Verified
Local time: 10:22
English to Polish
+ ...
stawka ministerialna = stawka netto Feb 13, 2003

O ile mi wiadomo i tak ja rozliczam tłumaczenia przysięgłe (dla ludności i dla firm, ale nie dla podmiotów uprzywilejowanych).

O ile też pamiętam, interpretacja Pani z sądu została wykpiona z którymś z tepisowskich biuletynów (numeru nie pomnę, ale zaglądaj czasami na www.tepis.org.pl).

Zresztą, czy gdy jako przedstawiciel tzw. ludności kupujesz w kiosku gazetę, to płacisz netto czy brutto
... See more
O ile mi wiadomo i tak ja rozliczam tłumaczenia przysięgłe (dla ludności i dla firm, ale nie dla podmiotów uprzywilejowanych).

O ile też pamiętam, interpretacja Pani z sądu została wykpiona z którymś z tepisowskich biuletynów (numeru nie pomnę, ale zaglądaj czasami na www.tepis.org.pl).

Zresztą, czy gdy jako przedstawiciel tzw. ludności kupujesz w kiosku gazetę, to płacisz netto czy brutto?



Pozdrawiam

Kornelia Zwiór-Hołenko
Collapse


 
KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO
KORNELIA ZWIÓR-HOŁENKO  Identity Verified
Local time: 10:22
English to Polish
+ ...
a nieprawda, ja jestem przysięgłym Vat-owcem Feb 17, 2003

Nieprecyzyjnie się wyraziłam, że rozliczam wszystkich wg stawki netto: chodziło mi to że stawka ministerialna to dla mnie stawka netto i do niej doliczam Vat. Wszystkim po równo, z wyjątkiem \"sił\" uprzywilejowanych (sąd, prokuratura, policja).



A jeżeli tego problemu jeszcze nie miałeś, to kiedyś będziesz go mia�
... See more
Nieprecyzyjnie się wyraziłam, że rozliczam wszystkich wg stawki netto: chodziło mi to że stawka ministerialna to dla mnie stawka netto i do niej doliczam Vat. Wszystkim po równo, z wyjątkiem \"sił\" uprzywilejowanych (sąd, prokuratura, policja).



A jeżeli tego problemu jeszcze nie miałeś, to kiedyś będziesz go miał.

http://www.proz.com/?sp=bb/viewtopic&topic_id=2057&forum_id=35



Mnie udało się go rozwiązać, tzn. wiem co się wtedy robi. Dotarłam do kilku tłumaczy, którzy wydębili z Urzędu Skarbowego odpowiedź twierdzącą na pytanie, czy tłumaczenia przysięgłe dla ww. podmiotów są zwolnione z vatu i na tej podstawie przychodów z tego tytułu nie wpisują do rejestru sprzedaży Vat, rozliczają go dopiero w PIT-cie rocznym, zleceniodawcy zaś wystawiają zwykły rachunek (na tę okoliczność zamówiłam sobie nawet oddzielną pieczątkę: imię i nazwisko + Tłumacz przysięgły + adres.



Pozdrawiam

KZH
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Pytanie: VAT a tłumaczenie przysięgłe






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »