Mobile menu

Wiem, co to znaczy EPS, ale nie bardzo rozumiem, z czym to się je?
Thread poster: Araksia Sarkisian

Araksia Sarkisian  Identity Verified
Poland
Local time: 17:42
Armenian to Polish
+ ...
Feb 15, 2003

\"The translator must be able to format the file and save it as OUTLINED EPS.

Please be familiar with OUTLINING TEXTS as an EPS file alone is not

sufficient.\"

[ This Message was edited byn2003-02-18 07:57]

[ This Message was edited by:on2003-02-18 23:20]

Direct link Reply with quote

Wit  Identity Verified
English to Polish
+ ...
boją się problemów z czcionkami Feb 18, 2003

albo chcą mieć od razu gotowy skład

podam fragment z FAQ (www.lunaconcepts.com/e/faq/graphics.html
)

Q: What is an Outlined EPS File?

A: \"EPS\" stands for Encapsulated PostScript. An Outlined EPS file is a graphics file that can be placed into a page layout application as a \"picture\". In the simplest terms, when we do work in languages which have font or operating system limitations (such as Japanese, Chinese, Korean, Russian, etc.) we can convert the text on the page into a \"picture\". This Outlined EPS file, or \"picture\" can then be reassembled back into an English original layout, to produce a document which is fully multilingual, yet does not require any specialized fonts or system resources.

Q: Can edits be made to an Outlined EPS file just like text?

A: No. Once a file has been converted into an outlined EPS format, the text is now a graphic. Thus, any edits would have to be made to the original document, and then have the page re-outlined into a graphic.

Najprościej pewnie zapisać z Corela, ale wszystko trzeba sobie najpierw sprawdzić na paru akapitach, czy robi się tak, jak powinno.

HTH

Poland
Armenian to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Thank you very much for your explanation of this complicated matter! Feb 18, 2003

Tak,to dotyczyło alfabetu armeńskiego.

Robiłam to zupełnie inaczej i nie zdawałam sobie sprawy, jak się nazywa ta cała procedura \"wpakowania\" innej czcionki...

Dziękuję bardzo!

Quote:
....

Najprościej pewnie zapisać z Corela, ale wszystko trzeba sobie najpierw sprawdzić na paru akapitach, czy robi się tak, jak powinno.

HTH

Poland
Armenian to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Jak na "new member" ...bardzo dokładna odpowiedź...:) Feb 18, 2003

Dzięki Moderatorowi Magdzie za reaktywowanie Q/A...

Wit  Identity Verified
English to Polish
+ ...
a late remark :) Apr 18, 2003

A New Member, though green it is, does not necessarily mean also greenhorn or rookie.

:)

Happy Easter (no matter the calendar)!

P.S. Just spotted it\'s been reactivated.

--------------------------------------------

P.S. 2

Oj, coś ze mną niedobrze -- nie kontroluję w jakim języku piszę! Trzeba będzie sprawdzić, czy nie wysłałem przypadkiem tekstu po polsku tam, gdzie miało być coś zupełnie innego.

Fakt, że kiedyś zdarzyło mi się tłumaczyć podczas kolacji w Victorii z polskiego na polski; ale zawsze sobie tłumaczyłem, że było to po 11 godzinach pracy. A teraz takie buty. Na szczęście nie wątpię, że wszyscy język default rozumieją.)))

[ This Message was edited by: Wit on 2003-04-19 12:22]

[ This Message was edited by: Wit on 2003-04-19 12:24]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Wiem, co to znaczy EPS, ale nie bardzo rozumiem, z czym to się je?

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs