Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
Jak pozostać freelancerem, ale pracować poza domem
Thread poster: Piotr Turski

Piotr Turski  Identity Verified
Poland
Local time: 18:28
English to Polish
+ ...
Oct 24, 2007

Witam brać tłumaczy,

Doskwiera mi to wieczne siedzenie w domu. Owszem, przyjemnie jest pracować w kapciach i nie przejmować się uciążliwymi dojazdami do pracy. Jednak na dłuższą metę trudno mi się zmotywować. W biurze (u kogoś - brr...) nie chcę pracować. Ale z kimś - proszę bardzo!

Możliwe rozwiązania:

1. Co-working zob. art. w Wyborczej Lek na samotność wolnego strzelca: http://praca.gazeta.pl/gazetapraca/1,74785,4601023.html
Inne linki: http://coworking.blogspot.com/
http://yashke.com/2007/03/31/co-working-sposob-na-samotnosc-freelancera/
http://wiki.coworking.info/
http://www.podtech.net/home/3454/co-working-independent-workers-unite

2. Kawiarenki internetowe - są nawet takie specjalne, żeby usiąść i popracować, np. w Krakowie (opisane to niedawno w artykule w Wyborczej, ale nie mam linka).

3. Biblioteki - ale czy można tam zabierać laptopa, a jeśli tak, to czy jest gdzie podłączyć zasilanie?

4. Parki

5. Ławeczka przed domem

6...

Czekam na Wasze komentarze i propozycje, jak pracować na swoim, ale poza domem. Mile widzialne wskazówki uwzględniające lokalną specyfikę - np. w Łodzi (gdzie mieszkam) czy gdzie indziej.

Pozdrawiam

Piotr

Direct link Reply with quote

Tradpol  Identity Verified
Poland
Polish to French
+ ...
Dywersyfikacja Oct 24, 2007

Hm, również doskwierała mi samotność i zdecydowałam się na ... dywersyfikację. Współpracuję z akademią językową, gdzie daje kilka lekcji. Lekcji i pieniędzy jest z tego mało, ale nie o to chodzi. Pojawił się kontakt z ludzmi - czysta przyjemność.

Poza tym pomaga mi pisanie na forum tłumaczy Od razu coś się dzieje, pojawiają się nowe tematy i horyzonty.

Wychodzić z domu dla wychodzenia chyba by mi się nie chciało, a zresztą, odprowadzam synka do przedszkola i bardzo mi to organizuje dzień. Taka mała rzecz, a pomaga. Nie mogę siedzieć cały dzień w szlafroku przed klawiaturą, co niestety wcześniej mi się zdarzało, o wstydzie. No, ale moze to była depresja poporodowa. Kto wie?

Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Member (2006)
English to Polish
+ ...
Co-working Oct 24, 2007

Piotrze,
lokalne grupy i propozycje co-workingu znajdziesz na http://www.goldenline.pl/forum/coworking (jesli chcesz, podaj mi swój adres mailowy, a prześlę Ci zaproszenie do rejestracji na GL).
Pozdrawiam,
Marcelina.

Wolfgang Jörissen  Identity Verified
Belize
Member
Dutch to German
+ ...
Projekty na miejscu Oct 24, 2007

Witam,

Ja od czasu do czasu akceptuje "fuchy", ktore sa wykonane u klienta na miejscu. Co prawda, pracuje wtedy w biurze (tak, u kogos!), ale to calkiem inne uczucie niz gdybym tam pracowal na staly. Czuje sie raczej traktowany jako gosc (darmowe wyzywienie ), i jest to dla mnie - pracujac w domu juz od 12 lat - jedna z rzadnych okazji, zeby w ogole poznac "swiat pracy". Bardzo czesto sa to projekty wielojezyczne, wiec wymiana doswiadczen z innymi tlumaczami rowniez jest owocna. Sa to doswiadczenia, ktorych nigdy nie zalowalem.

Wojciech Froelich  Identity Verified
Poland
English to Polish
Kraków Oct 24, 2007

Piotr Turski wrote:

2. Kawiarenki internetowe - są nawet takie specjalne, żeby usiąść i popracować, np. w Krakowie (opisane to niedawno w artykule w Wyborczej, ale nie mam linka).

http://it.wkrakowie.org/akcja_kawa.php?page=pubs

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Moje rozwiązanie Oct 24, 2007

Gdy ja zaczęłam pracować tylko w domu, miałam za sobą już prawie 9 lat doświadczenia pracy na etacie, trudno mi więc było rozdzielić w domu sferę zawodową od prywatnej. Ale po latach w końcu przestało to mieć dla mnie znaczenie, cenię sobie fakt, że mogę pracować sobie o dowolnej porze dnia i nocy, okutana w czapkę i szalik (to w czasie choroby lub wyjątkowej zimnoty) bądź w stroju topless, gdy pogoda to wymusi)
Nikomu jednak nie polecam siedzenia na okrągło w domu, dla siebie znalazłam odskocznię w postaci studiów doktoranckich i związanej z tym dydaktyki. Studiów takich raczej nie polecam, ale prowadzenie lekcji to dobra odskocznia dla tych, którzy lubią taką formę "relaksu"

[Zmieniono 2007-10-24 18:45]

Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Jestem freelancerem Oct 24, 2007

...i nie muszę przebywać w towarzystwie innych ludzi podczas pracy, wręcz męczy mnie, gdy muszę coś z kim uzgadniać, wolę odebrać projekt, oddać projekt, w międzyczasie wszystko zrobić po swojemu. A już chodzenie do kawiarni uważam za kompletne nieporozumienie, dodatkowe koszty i kłopoty z koncentracją.

Ludzie są różni, jedni wolą pracować w domu, inni w biurze; jeśli komuś doskwiera w domu samotność, to może źle wybrał zawód, może powinien był zostać barmanem?

[Edited at 2007-10-24 20:05]

Marcelina Haftka  Identity Verified
Poland
Member (2006)
English to Polish
+ ...
A tak poza tym... Oct 24, 2007

[Magia: mój post był przez pewien czas jako pierwsza odpowiedź, po czym pojawił się post Lucyny A. datowany na kilkadziesiąt minut wcześniej! Eek!]

Wracając do tematu... Jak poradzić sobie z jesienną nostalgią (bo z jakiegoś powodu w ciągu kilkunastu dni na kilku różnych forach ten sam temat podjęto...): tłumaczenia ustne i pisemne (wiem, wiem, nie każdy lubi), a do tego czas na relaks i na hobby.

Ja kiedyś uprawiałam sport chyba tak raczej wyczynowo, więc w pewnym momencie siedzenie godzinami przed komputerem zaczęło mi szkodzić - poszłam na kurs, potem na egzamin i... dostałam od Marszałka Województwa uprawienia przewodnika miejskiego Ruchu mam trochę (aczkolwiek w porównaniu z samym kursem - mało), spotykam ludzi i "żywe" języki oraz chwalę się mym uroczym miastem.
No i najnowsza misja na pewnej sporej budowie mi się trafiła, a bieg w kasku z przeszkodami też ma swoje zalety (siedzenie w biurze i tłumaczenie, kiedy inni wiszą mi nad głową - trochę mniej).

Pozdrawiam.

Stanislaw Czech, MCIL  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 17:28
Member (2006)
English to Polish
+ ...
Wynająć biurko Oct 24, 2007

W Londynie (i chyba całej Anglii) popularne jest wynajmowanie sobie biurka w biurze zarządzanym przez kogoś. Często można sobie wybrać grupę i atmosferę odpowiednią dna swoich upodobań, a nie jest to tak drogie jak samodzielne wynajęcie biura. Zresztą chyba jest to zblizone do coworkingu tylko, że tutaj umowa zawarta nie jest z grupą pracujących w tym biurz osób, a tylko każda z tych osób ma odrębną umowę z firmą nim zarządzającą.

Moim rozwiązaniem na wyrwanie się z domu jest okazjonalne robienie tłumaczeń ustnych, zdarza się, że na godzine zarabiam na tym mniej niz tłumacząc ale przynajmniej widzę "żywych" ludzi a i oczy odpoczywają....

Chociaż na codzień lubię pracować z domu - nie porzeszkadza mi brak innych osób wokół mnie.

Pozdrawiam

Adam Podstawczynski  Identity Verified
Polish to English
+ ...
Łódź Oct 25, 2007

Nie wiem, jak w innych miastach, ale u nas w Łodzi gdziekolwiek byś nie usiadł z laptopem w miejscu publicznym, to albo się z ciebie śmieją, albo patrzą jak na szpanera. Kultura korzystania z laptopów znana z wielkich miast Zachodu i Wschodu jeszcze się w tym mieście nie przyjęła, choć co odważniejsi nie baczą na zdziwione spojrzenia innych i siadają a to w Galerii (Coffee Heaven, kawiarnia Tchibo), a to w różnych miejscach Manufaktury, a to w Tulipanie (w ostatnich dniach otworzyli tam bardzo miłą kawiarnię przy głównej alei).

Sam czasem trochę siadam z laptopem, kiedy żona robi zakupy; najprzyjemniej pisze mi się w kawiarni Horteksu na Widzewie -- mam tam do zagospodarowania półtorej godziny, bo córka chodzi na dziecięce lekcje tańca.

Generalnie praca w miejscu publicznym idzie mi 3x wolniej niż w domu, ale od czasu do czasu warto zrobić sobie taką odmianę. Byle nie regularnie, bo grozi spadkiem wydajności i straci urok.

Piotr Rypalski  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Jeżeli chodzi o łódzkie parki... Oct 25, 2007

... to szczerze odradzam wyciąganie tam laptopa i pogrążanie się w pracy. Chyba, że gustujesz w szpitalnym jedzeniu

Kawiarnie to co innego. Czasem jest przyjemnie, zwłaszcza w porze, gdy nie ma wielu klientów.

pozdrawiam,
Piotr

Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Polish to English
+ ...
Takiemu to dobrze ... Oct 25, 2007

Adam Podstawczynski wrote:

Sam czasem trochę siadam z laptopem, kiedy żona robi zakupy.

AM

Piotr Rypalski  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Może nie poza domem, ale... Oct 26, 2007

W moim przypadku doskonale sprawdził się osobny pokój przeznaczony wyłącznie do pracy, a w nim laptop, sterty słowników, dokumenty i inne podobne raz przyjemności, to znowu koszmary Przechodząc tam czuję, jakbym szedł do pracy, a jednocześnie nie odrywa mnie to całkowicie od spraw domowych. Oczywiście znika też konieczność przedzierania się zimą przez zaspy w drodze do biura, jak to drzewiej bywało.

Jeszcze tylko porządne zmęczenie po 2 treningach tygodniowo i dosłownie nie ma mowy po o dostawaniu świra w zamknięciu czy też uczuciu, że całe życie - praca i dom - toczy się w jednym miejscu.

pozdrawiam,
Piotr

[Zmieniono 2007-10-26 09:57]

Barbara Gadomska  Identity Verified
English to Polish
+ ...
Biblioteki Oct 26, 2007

[quote]Piotr Turski wrote:

3. Biblioteki - ale czy można tam zabierać laptopa, a jeśli tak, to czy jest gdzie podłączyć zasilanie?

Nie wiem, jak jest w Łodzi, ale do Biblioteki Narodowej w Warszawie duzo osób przychodzi z laptopami i część czytelni ogolnej jest własnie do pracy z laptopem przystosowana (dodatkowy, niższy blat, gniazdko). Choc oczywiście bez dostepu do Internetu....

Pozdrowienia
Tez Zawodowo Samotna

Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Również w Poznaniu Oct 26, 2007

W Bibliotece Raczyńskich na św. Marcinie można podłączać laptopa, chociaż gniazdek (z boku stołów) jest niewiele, ale też niewiele osób pojawia się z laptopem. Ścigają natomiast za robienie zdjęć z fleszem. Nie wiem jak w BU, gdyż nie pojawiam się z tam z powodu obowiązujących od lat wielu faszystowskich regulaminów.

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Jak pozostać freelancerem, ale pracować poza domem

Advanced search

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use SDL Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs