https://www.proz.com/forum/polish/89731-trados_czcionki.html

Trados - czcionki
Thread poster: Sebastian Kruszelnicki
Sebastian Kruszelnicki
Sebastian Kruszelnicki
Local time: 03:14
Polish to German
+ ...
Nov 19, 2007

Witam,

postanowiłem zapytać o średnio uciążliwy problem, z którym borykam się już gdzieś od roku. Ponieważ problem jest średnio uciążliwy, to dopiero dziś, gdy znów się pojawił, a ja mam troszku więcej czasu, postaram się go rozwikłać przy Waszej, szanowne koleżanki i szanowni Koledzy Tłumacze, pomocy.

Otóż podczas obrabiania tekstu w Wordzie, Trados dość często zamienia czcionki. Tekst dostaję dajmy na to w Times New Roman, a on hops, po pr
... See more
Witam,

postanowiłem zapytać o średnio uciążliwy problem, z którym borykam się już gdzieś od roku. Ponieważ problem jest średnio uciążliwy, to dopiero dziś, gdy znów się pojawił, a ja mam troszku więcej czasu, postaram się go rozwikłać przy Waszej, szanowne koleżanki i szanowni Koledzy Tłumacze, pomocy.

Otóż podczas obrabiania tekstu w Wordzie, Trados dość często zamienia czcionki. Tekst dostaję dajmy na to w Times New Roman, a on hops, po przetłumaczeniu linijki i potwierdzeniu, wrzuca mi Verdanę. Albo tekst mam w Tahomie, a Trados zamienia mi na Times New Roman (dwa przypadki z ostatniego tygodnia). Żeby to robił jeszcze konsekwentnie i systematycznie. Ale czasami zostawia starą czcionkę w pojedynczym zdaniu. I tak oryginał miałem w Tahomie, a wynik jest w Times New Roman z bardzo rzadka przeplatany Tahomą. Inni znajomi tłumacze też skarżą się na tę niedogodność.

Ki czort?

Pozdrawiam serdecznie

Sebastian Kruszelnicki
http://www.e-ling.de/
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 03:14
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Też to mam Nov 19, 2007

Wydaje się, że dotyczy to głównie dokumentów stanowiących kompilację różnych dokumentów / 17 wersję tego samego dokumentu, OCR-owanych, eksportowanych z różnych programów DTP.
Czyste, świeżutkie dokumenty produkowane bezpośrednio w Wordzie (za wyjątkiem wersji 97) raczej tego nie mają.
Ale lekarstwa na to nie znam. Po prostu, na koniec Ctrl + A i Arial (BTW, nie znoszę Times New Roman, powinni tego zabronić...
See more
Wydaje się, że dotyczy to głównie dokumentów stanowiących kompilację różnych dokumentów / 17 wersję tego samego dokumentu, OCR-owanych, eksportowanych z różnych programów DTP.
Czyste, świeżutkie dokumenty produkowane bezpośrednio w Wordzie (za wyjątkiem wersji 97) raczej tego nie mają.
Ale lekarstwa na to nie znam. Po prostu, na koniec Ctrl + A i Arial (BTW, nie znoszę Times New Roman, powinni tego zabronić )

Pozdrówka

A.
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 03:14
Member (2003)
Polish to German
+ ...
A style w Wordzie sprawdzone? Nov 19, 2007

Bo to na 95% style są odpowiedzialne na te zmiany.
Popatrz (i poleć znajomym) na tutejszym forum SDL Trados Support - tam znajdziesz całą masę postów na temat zmiany czcionek, ich przyczyn i sposobu zaradzenia temu. Duża część ich jest moja.
Z grubsza biorąc należy dostosować style do lokalnego formatowania, zwłaszcza wtedy, gdy używane są style o specjalnych funkcjach, typu nagłówek czy podpis itp.
Jeżeli w stylu zaszyty jest jakikolwiek język azjatycki, to
... See more
Bo to na 95% style są odpowiedzialne na te zmiany.
Popatrz (i poleć znajomym) na tutejszym forum SDL Trados Support - tam znajdziesz całą masę postów na temat zmiany czcionek, ich przyczyn i sposobu zaradzenia temu. Duża część ich jest moja.
Z grubsza biorąc należy dostosować style do lokalnego formatowania, zwłaszcza wtedy, gdy używane są style o specjalnych funkcjach, typu nagłówek czy podpis itp.
Jeżeli w stylu zaszyty jest jakikolwiek język azjatycki, to trzeba taki styl odbudować z dokładnie identyczną nazwą w czystym dokumencie i używając funkcji "Organizatora" skopiować do "zatrutego" dokumentu, nadpisując w ten sposób styl z językiem azjatyckim.

Najlepszym jednak rozwiązaniem, pozwalającym na ominięcie wszystkich problemów, jest Tageditor.

Pozdrawiam
Jerzy
Collapse


 
Tomasz Sieniuć
Tomasz Sieniuć  Identity Verified
Poland
Local time: 03:14
German to Polish
+ ...
Ale Trados też... Nov 19, 2007

Jerzy Czopik wrote:

Bo to na 95% style są odpowiedzialne na te zmiany.


Wiem, że nie pora i miejsce na dywagacje "co jest lepsze", ale dlaczego inne narzędzia (np. MetaTexis) poprawnie rozpoznają style dokumentu i nie zmieniają formatowania? Podkreślam, że nie chodzi mi tutaj o dyskusję o wyższości jednego narzędzia nad drugim. Sądzę jednak, że czasami za bardzo zwracamy uwagę na rzekome błędy użytkowników (choć niektóre dokumenty są fatalnie formatowane, to fakt). Tak tylko na marginesie. Co do TagEditora, to u mnie też zmienia wielkość czcionki, ale nie ma to dużego znaczenia.

Pozdrawiam
Tomek



[Edited at 2007-11-19 23:57]


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 03:14
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Gdzie Tageditor zmienia wielkość czcionki? Nov 20, 2007

Na ekranie czy w dokumencie?
Na ekranie to bzdura, bo twórcy programu w swojej dbałości "o wygodę użytkownika" poszli aż tak daleko, iż Tageditor, który z definicji ma edytować niesformatowany tekst, pokazue formatowanie na ekranie, aby użytkownikowi "było wygodniej". Można to jednak wyłączyć w ustawieniu filtrów i wtedy jest całkowity spokój.
Nie znam Meteatexy ani Wordfasta, aby móc porównać ich zachowanie z Tradosem.
Niemniej jednak znam Tradosa - w moim
... See more
Na ekranie czy w dokumencie?
Na ekranie to bzdura, bo twórcy programu w swojej dbałości "o wygodę użytkownika" poszli aż tak daleko, iż Tageditor, który z definicji ma edytować niesformatowany tekst, pokazue formatowanie na ekranie, aby użytkownikowi "było wygodniej". Można to jednak wyłączyć w ustawieniu filtrów i wtedy jest całkowity spokój.
Nie znam Meteatexy ani Wordfasta, aby móc porównać ich zachowanie z Tradosem.
Niemniej jednak znam Tradosa - w moim przypadku zmienianie czcionek czy inne chopki siupki to rzadkość, a już na pewno nie występuje po użyciu Tageditora. Interfejs Tradosa w Wordzie nie jest zalecaną metodą użytkowania tego programu. Producent zaleca używanie Tageditora do wszystkich formatów.

Co do będów użytkowników - zapraszam do dyskusji na żywo przy jakiejkolwiek okazji. Prawidłowo sformatowane dokumenty nie sprawiają problemów w żadnym kotku. Chciałbym dodać, że pod błędami użytkowników rozumiem nie tylko skopane formatowanie, ale ogólnie wszystkie dokumenty, które były pisane bez pomyślunku o konieczności ich tłumaczenia. A właściwie od tego trzeba by zacząć: wszystkie instrukcje popwinny być dziś pisane i składane w taki sposób, aby przewidywały ich tłumaczenie na przeróżne języki. Niestety, autorzy takowych nie mają w większości przypadków pojęcia o tym, jak to zrobić. A że się da, miałem dowód niedawno, gdy w ciągu ok. 12 godzin udało mi się wyprodukować 13 gotowych instrukcji we Framemakerze, bazując na 14-tej, którą przetłumaczyliśmy wcześniej. Łączna liczba słów ponad 90 tyś. przy powtórzeniach >90%. Dzięki przewidującemu autorowi dokumenty były przygotowane wzorowo. Czego nam wszystkim na przyszłość życzę

J.
Collapse


 
Tomasz Poplawski
Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 20:14
Member (2007)
English to Polish
+ ...
.rtf > .doc Dec 1, 2007

Jest pewna grupa kłopotów Wordowo-Tradosowych, głównie w postaci uporczywego zmieniania polskich liter na robaki, które rozwiązują się same po zmianie formatu dokumentu w .rtf. na .doc. Chodzi przede wszystkim, a może i wyłącznie, o pliki zapisane jako .rtf w programach do typesettingu.
Święta prawda, Jerzy, co do przygotowania pliku do FrameMakera, ale to prawie jak z piosenki Grechuty o tym, że "nie ma pewności, że to z naszego świata", Nigdy nie zapomnę etapu przekszta
... See more
Jest pewna grupa kłopotów Wordowo-Tradosowych, głównie w postaci uporczywego zmieniania polskich liter na robaki, które rozwiązują się same po zmianie formatu dokumentu w .rtf. na .doc. Chodzi przede wszystkim, a może i wyłącznie, o pliki zapisane jako .rtf w programach do typesettingu.
Święta prawda, Jerzy, co do przygotowania pliku do FrameMakera, ale to prawie jak z piosenki Grechuty o tym, że "nie ma pewności, że to z naszego świata", Nigdy nie zapomnę etapu przekształcania z powrotem na mif w dobrze przygotowanym pliku, kiedy pokazało mi 327 błędów, była trzecia rano, a termin był o ósmej.
Z drugiej strony SDLX, program robiony właściwie z myślą o FM, od takich (i wielu innych) horrorów chroni. Nie zapomnę pewnego prospektu emisyjnego - 60 tys. słów, 120 tabelek, kolumny - w Wordzie. Ja to robiłem w SDLX, inne języki w Tradosie. Moje formatowanie trwało 30 minut, reszta - średnio 14 godzin.
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 03:14
Member (2003)
Polish to German
+ ...
To nie całkiem tak... Dec 2, 2007

327 błędów świadczy nie o złej woli programu, tylko niestety o błędach użytkownika.
SDLX ma sztywną koncepcję z malowaniem formatów, która mnie się nie sprawdza.

Jeżeli sypią się polskie znaki, to proponuję sprawdzić, czy dokument przypadkiem nie ma ustawionego jakiegoś azjatyckiego języka. Poza tym konieczne jest ustawienie języka w dokumencie na polski przed rozpoczęciem tłumaczenia.
Problemy z polskimi znakami nie pojawiły mi się w Tradosie ju
... See more
327 błędów świadczy nie o złej woli programu, tylko niestety o błędach użytkownika.
SDLX ma sztywną koncepcję z malowaniem formatów, która mnie się nie sprawdza.

Jeżeli sypią się polskie znaki, to proponuję sprawdzić, czy dokument przypadkiem nie ma ustawionego jakiegoś azjatyckiego języka. Poza tym konieczne jest ustawienie języka w dokumencie na polski przed rozpoczęciem tłumaczenia.
Problemy z polskimi znakami nie pojawiły mi się w Tradosie już od kilku lat.
Co to za specyficzne teksty, w których się pojawiają?

J.
Collapse


 
Sebastian Kruszelnicki
Sebastian Kruszelnicki
Local time: 03:14
Polish to German
+ ...
TOPIC STARTER
Jeden plik kodowany równocześnie w ANSI i w Unicode Dec 2, 2007

Jerzy Czopik wrote:
Problemy z polskimi znakami nie pojawiły mi się w Tradosie już od kilku lat.

J.


Z polskimi znakami też nie miewam problemów, chyba że pojawi się sytuacja jak w zeszłym tygodniu. Od zleceniodawcy dostałem bazę danych, w której tekst był zakodowany w różny sposób! Jakiś poprzedni tłumacz dostał inne kodowanie, niż ustawione u siebie i zamiast zmienić kodowanie, połączył 2 różne różnie zakodowane teksty ze sobą (raz ANSI raz Unicode). Sytuacja niemożliwa do rozwiązania po fakcie. Bo jeśli chciałem przekodować na ANSI, to część kodowana w Unicode źle się wyświetlała. Gdy kodowałem w Unicode, to część zakodowana w ANSI była pełna krzaczków.
Brrrr.


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 03:14
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Eksport bazy i odkrzaczanie eksportu w pliku txt Dec 2, 2007

W końcu to tylko dwa razy po 7 znaków, czyli 14 podstawień.

J.


 
Tomasz Poplawski
Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 20:14
Member (2007)
English to Polish
+ ...
De gustibus Dec 4, 2007

Jerzy Czopik wrote:

1. SDLX ma sztywną koncepcję z malowaniem formatów, która mnie się nie sprawdza.
2. Jeżeli sypią się polskie znaki... Co to za specyficzne teksty, w których się pojawiają?


1. Co kto lubi - albo co komu klient każe. Ja pierwszym razem kląłem strasznie, drugim - trochę mniej, a potem bardzo polubiłem za wiele mądrych funkcji i uproszczeń pracy. Ale nie namawiam - będzie więcej dla mnie

2. Tutaj w Imperium bardzo często zdarza się dostawać teksty, w których język angielski jest wpisany do stylów; czasem do kilkudziesięciu; wtedy najczęściej robaczywi się tekst; na tyle często, że napisałem sobie makro ze zmianą wszystkich robaczków na litery; tyle, że czasem klient to otworzy - i ma znowu robaki; parę razy skończyło się na zrobieniu pdf, nic nie pomagało.
Drugi przykład - to rtf zrobiony z InDesign, a jeszcze lepiej Quark XPress dla Maca. Wtedy od razu piszę klientowi list w stylu: "będą jaja".


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 03:14
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Niezależnie od "gustibus" ... Dec 4, 2007

SDL Trados nie będzie krzaczył - wyślij mi taki plik przykładowy, który Ci problemy sprawia, to poszukamy rozwiązania.
Mail: info małpa doku minus trans kropka de

J.


 
Tomasz Poplawski
Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 20:14
Member (2007)
English to Polish
+ ...
Dzięki za ofertę Dec 5, 2007

Z pewnością skorzystam przy pierwszych krzakach - makro odkrzaczające działa, ale chciałbym się też czegoś nauczyć!

 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 03:14
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Oferta bazuje na wzajemności Dec 5, 2007

gdyż wtedy być może i ja się także czegoś nauczę.
Dlatego wyślij proszę krzaczące pliki - jeżeli znajdziemy rozwiązanie, to być może stanie się ono pomocne także dla innych koleżanków i kolegów

J.


 
Tomasz Poplawski
Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 20:14
Member (2007)
English to Polish
+ ...
Nie uważałem Dec 7, 2007

Wiesz, Jerzy, myślałem, ze ta historia z językami azjatyckimi w MS Word (mniemam, że 2003), to taka rzadka ciekawostka, z którą się nie spotkam.
I oto siedziałem dzisiaj na lotnisku w Toronto, po tłumaczeniu konferencyjnym, czekając na jak zwykle spóźniony samolot do Chicago, otworzyłem laptopa z niekończącym się zleceniem, Tradosa i po przetłumaczeniu pierwszego zdania zobaczyłem krzaczki. Próbowałem zrozumieć, o co chodzi i sprawdziłem, jak wygląda styl "Normal" -
... See more
Wiesz, Jerzy, myślałem, ze ta historia z językami azjatyckimi w MS Word (mniemam, że 2003), to taka rzadka ciekawostka, z którą się nie spotkam.
I oto siedziałem dzisiaj na lotnisku w Toronto, po tłumaczeniu konferencyjnym, czekając na jak zwykle spóźniony samolot do Chicago, otworzyłem laptopa z niekończącym się zleceniem, Tradosa i po przetłumaczeniu pierwszego zdania zobaczyłem krzaczki. Próbowałem zrozumieć, o co chodzi i sprawdziłem, jak wygląda styl "Normal" - no i oczywiście - Asian Languages - Chinese (P.R.C.). Po czym spędziłem cały czas, który miałem na lotnisku, a potem w czasie krótkiego lotu, próbując pokonać smoka rodem z P.R.C. - i nie udało mi się.
Na szczęscie na kompuetrze stacjonarnym mam wciąż Office 2000, który jest super stabliny i tego problemu nie ma, No, ale oczywiście, to muzeum.
Jak mniemam, wiesz, jak tę bestię wyrzucić z Normal - proszę, podziel się.
Serdeczności
T
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 03:14
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Nowy dokument albo Normal.dot i funkcja "Organise" Dec 7, 2007

Jeżeli problem dotyczy tylko stylu "Normal" (czy w niem. Standard), to wystarczy przez organizatora (najprościej: ALT+F8, Organise, zakładka ze stylami) skopiować styl "Normal" z szablonu "Normal.dot" do aktualnego dokumentu. Wtedy azjatycki smok jest pokonany na zawsze, a krzaczenie znika jak ręką odjął.
Jeżeli zarażonych jest więcej stylów, to trzebaby je odbudować w nowym, czystym dokumencie - na ile to możliwe.

J.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Trados - czcionki






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »