Pages in topic:   [1 2] >
Off topic: Rada dla podrozujacych samolotem na trasie Polska Wlochy
Thread poster: Anna Marta Chelicka-Bernardo
Anna Marta Chelicka-Bernardo
Anna Marta Chelicka-Bernardo  Identity Verified
Italy
Local time: 12:43
Italian to Polish
+ ...
Dec 13, 2007

Wszystkim tym, ktorzy zamierzaja podrozowac w tych dniach na trasie Polska - Wlochy radze upewnic sie telefonicznie przed wyruszeniem z domu czy lot nie jest przypadkiem opozniony.
Moj wczorajszy lot na trasie Rzym - Katowice byl opozniony o 7 godzin !!!!!!! Nie samo opoznienie, ale przede wszystkim brak informacji spowdowaly niepotrzebne negatywne emocje pasazerow. O opoznieniu dowiedzielismy sie oficjalnie w momencie planowanego wylotu samolotu. W informacji powiedziano nam, ze samolot
... See more
Wszystkim tym, ktorzy zamierzaja podrozowac w tych dniach na trasie Polska - Wlochy radze upewnic sie telefonicznie przed wyruszeniem z domu czy lot nie jest przypadkiem opozniony.
Moj wczorajszy lot na trasie Rzym - Katowice byl opozniony o 7 godzin !!!!!!! Nie samo opoznienie, ale przede wszystkim brak informacji spowdowaly niepotrzebne negatywne emocje pasazerow. O opoznieniu dowiedzielismy sie oficjalnie w momencie planowanego wylotu samolotu. W informacji powiedziano nam, ze samolot sie zepsul i trzeba czekac na nowy. Po 7 godzinach oczekiwania, juz na pokladzie pilot poinformowal nas ze opoznienie spowodowane bylo gesta mgla nad Katowicami.
Dziwne tylko, ze przewoznik dzien przed planowym odlotem dzwonil do czesci pasazerow z informacja o planowanym przesunieciu lotow. Czarodziej jakis czy co..??????? Przewidzial z 24 godzinnym wyprzedzeniem naplywajaca mgle ......
Do tego wszystkiego dochodzi strajk przewoznikow we Wloszech (podobno czesciowo juz rozwiazay) i totalny parliz na drogach.

Zycze powodzenia w podrozy i przygotujcie sobie na wszelki wypadek duzo kanapek (napojow niestety nie mozna wnosic)
Collapse


 
M.A.B.
M.A.B.
Poland
Local time: 12:43
English to Polish
+ ...
Nie tylko Włochy Dec 13, 2007

Mój szwagier parę dni temu przyleciał z Irlandii z jakimś czterogodzinnym opóźnieniem... Po przybyciu na lotnisko w Shannon dowiedział się, że jego samolot jest jeszcze w Katowicach. Tanie linie już tak mają...

 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 12:43
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Low-cost-carrier? To nic nowego... Dec 13, 2007

Opóźnienie wielogodzinne, przylot do Katowic zamiast 20:25 o godzinie 02:00, dzięki czemu mogłem zakosztować polskich dróg nocą, jadąc z KTW do Poznania. Dotarłem na 7 rano...

Płacisz mało, wymagasz... no tak, ile w końcu można wymagać?


 
Tomasz Ratajczak
Tomasz Ratajczak  Identity Verified
Local time: 12:43
Polish to Swedish
+ ...
nie tylko tanie linie Dec 13, 2007

Lecieć do Włoch to loteria, leciałem w sierpniu z Lufthansa (niezbyt tania linia ze Szwecji do Milano z przesiadką we Frankfurcie, tam się dowiedzieliśmy że lot "cancelled" (z powodu strajku we Włoszech) no i tylko można czekać, po 14 godzinach oczekiwania mogliśmy wreszcie odlecieć, na strajki nic nie można pomóc ale zupełny brak informacji od Lufthansa nie ułatwił czasu na lotnisku

 
Anna Marta Chelicka-Bernardo
Anna Marta Chelicka-Bernardo  Identity Verified
Italy
Local time: 12:43
Italian to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Niestety czesto low cost nie jest taki low Dec 13, 2007

Jerzy Czopik wrote:

Opóźnienie wielogodzinne, przylot do Katowic zamiast 20:25 o godzinie 02:00, dzięki czemu mogłem zakosztować polskich dróg nocą, jadąc z KTW do Poznania. Dotarłem na 7 rano...

Płacisz mało, wymagasz... no tak, ile w końcu można wymagać?



Szkoda tylko, z w okresach przedswiatecznych low cost nie jest juz taki low i podroz w jedna strone Polska - Wlochy kosztuje okolo 300 Euro !!!!!
Jesli chodzi o wymagania to ja zycze sobie i innym jedynie wysokich lotow i dotarcia do celu
No i wystarczy odpowiednio podzwonic i uprzedzic pasazerow, ze nie musza sie tak spieszyc......


 
Anna Marta Chelicka-Bernardo
Anna Marta Chelicka-Bernardo  Identity Verified
Italy
Local time: 12:43
Italian to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Strajki we Wloszech??????? Dec 13, 2007

[quote]Tomasz Ratajczak wrote:

Lecieć do Włoch to loteria, leciałem w sierpniu z Lufthansa (niezbyt tania linia ze Szwecji do Milano z przesiadką we Frankfurcie, tam się dowiedzieliśmy że lot "cancelled" (z powodu strajku we Włoszech)

Strajki we Wloszech....... to juz osobny temat !!!!!!!!!!!!Mniej wiecej jeden na tydzien - tylko sektory sie zmieniaja:)
A propos - po raz pierwszy we Wloszech slyszalam o strajku konsumentow. Chodzi o to, ze ludzie sie umawiaja na dany dzien i nie robia zakupow Zeby zmusic do obnizenia cen.
A druga strona rynku kilka dni pozniej niszczy nadwyzke owocow cytrusowych, zeby ceny nie byly za niskie.......


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 12:43
Member (2004)
German to Polish
+ ...
To w sumie bardzo pocieszające ... Dec 13, 2007

[quote]Anna Marta Chelicka-Bernardo wrote:

Tomasz Ratajczak wrote:

Lecieć do Włoch to loteria, leciałem w sierpniu z Lufthansa (niezbyt tania linia ze Szwecji do Milano z przesiadką we Frankfurcie, tam się dowiedzieliśmy że lot "cancelled" (z powodu strajku we Włoszech)

Strajki we Wloszech....... to juz osobny temat !!!!!!!!!!!!Mniej wiecej jeden na tydzien - tylko sektory sie zmieniaja:)
A propos - po raz pierwszy we Wloszech slyszalam o strajku konsumentow. Chodzi o to, ze ludzie sie umawiaja na dany dzien i nie robia zakupow Zeby zmusic do obnizenia cen.
A druga strona rynku kilka dni pozniej niszczy nadwyzke owocow cytrusowych, zeby ceny nie byly za niskie.......


Czyli w takim razie nasze wojny na górze, obrażanie, wejścia i wyjścia to pikuś, zasługujący tylko na olewkę na portalach humorystycznych.
To może niech już się tam zabawiają na górze, póki gospodarka ma się nieźle (bo nie mają czasu się do niej wtrącać), sklepy są otwarte, wszystko jako tako funkcjonuje i ogólnie życie nie jest aż tak bardzo uciążliwe. Żeby jeszcze drogi były lepsze ...

Ciekawe, że w natłoku tutejszych śmiesznych wydarzeń jakoś mało do nas dociera z tego, co się dzieje w końcu w nie tak odległym, dużym kraju. Dopiero kiedy sytuacja stała się krytyczna, media to zauważyły. Widocznie wcześniej nie było dobrego newsa.

Rzeczywiście niedawno chyba był bojkot spaghetti.

Ciekaw byłbym dalszych informacji na temat włoskich osobliwości. Jak wspomniałem, w mediach trudno się ich doszukać. A ponieważ wciąż jeszcze nie podjąłem decyzji, dokąd się stąd wynoszę, a południe Włoch to jedna z opcji, jestem tym szczególnie zainteresowany

To jak, da się tam żyć, czy lepiej sobie darować> (pozostałe opcje to Hiszpania i Kostaryka).

A.


 
Anna Marta Chelicka-Bernardo
Anna Marta Chelicka-Bernardo  Identity Verified
Italy
Local time: 12:43
Italian to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Wloskie osobliwosci Dec 13, 2007

Ciekaw byłbym dalszych informacji na temat włoskich osobliwości. Jak wspomniałem, w mediach trudno się ich doszukać. A ponieważ wciąż jeszcze nie podjąłem decyzji, dokąd się stąd wynoszę, a południe Włoch to jedna z opcji, jestem tym szczególnie zainteresowany

To jak, da się tam żyć, czy lepiej sobie darować> (pozostałe opcje to Hiszpania i Kostaryka).

A. [/quote]


... See more
Ciekaw byłbym dalszych informacji na temat włoskich osobliwości. Jak wspomniałem, w mediach trudno się ich doszukać. A ponieważ wciąż jeszcze nie podjąłem decyzji, dokąd się stąd wynoszę, a południe Włoch to jedna z opcji, jestem tym szczególnie zainteresowany

To jak, da się tam żyć, czy lepiej sobie darować> (pozostałe opcje to Hiszpania i Kostaryka).

A. [/quote]



Drogi Andrzeju....... Specjalnie dla ciebie wloskie osobliwosci:
http://www.piep001.de/PIEP001/Sites/European_Italy.htm


Zycze odwagi przy podejmowaniu decyzji
Collapse


 
Crannmer
Crannmer
Local time: 12:43
German to Polish
+ ...
Pierwsze zapiski Dec 13, 2007

Andrzej Lejman wrote:
To jak, da się tam żyć, czy lepiej sobie darować


A "Zapiski na pudełku od zapałek" (szczególnie te pierwsze) U. Eco czytałeś?
Dość odstraszające (przynajmniej dla osobników o germańskiej mentalności

Andrzej Lejman wrote:
a południe Włoch to jedna z opcji, jestem tym szczególnie zainteresowany


Jak hardcore, to hardcore

MfG


 
Anna Marta Chelicka-Bernardo
Anna Marta Chelicka-Bernardo  Identity Verified
Italy
Local time: 12:43
Italian to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Zyc mozna ale zalezy gdzie Dec 13, 2007

[quote]Crannmer wrote:

Andrzej Lejman wrote:
To jak, da się tam żyć, czy lepiej sobie darować



Andrzeju,
ja mieszkam w Toskanii, w regionie, ktory uwazany jest za jedno z miejsc o najwyzszym poziomie zycia (nie z punktu widzenia finansowego, ale ogolnie).
Ogolna regula jaka musisz brac pod uwage to:
im bardziej na polnoc tym wieksze podobienstwo do krajow europejskich (tych z filmiku) i wyzsze zarobki. Im bardziej na poludnie, tym wiekszy hardcore, mysle, ze linia graniczna przebiega na wysokosci Rzymu - ponizej musisz zmienic wszystko, od kodeksu drogowego zaczynajac.
Ale w Neapolu jest sympatycznie. Fantazja jaka tam maja nie zna granic.
Zalezy od ciebie gdzie sie lepiej odnajdujesz......


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 12:43
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Filmik juz kiedyś widziałem, Dec 13, 2007

zresztą przy niektórych zachowaniach można by równie dobrze zmienić kolory na biały i czerwony

Zarobki jak wiesz obecnie w naszym zawodzie stosunkowo w niewielkim stopniu zależą od miejsca zamieszkania; z tego co się orientuję, niejeden tłumacz w PL zarabia więcej niż niejeden w starej Unii...

Natomiast Toskania to moje marzenie ... kulinarne...
See more
zresztą przy niektórych zachowaniach można by równie dobrze zmienić kolory na biały i czerwony

Zarobki jak wiesz obecnie w naszym zawodzie stosunkowo w niewielkim stopniu zależą od miejsca zamieszkania; z tego co się orientuję, niejeden tłumacz w PL zarabia więcej niż niejeden w starej Unii...

Natomiast Toskania to moje marzenie ... kulinarne To chyba taka wizja raju dla łasucha - tak przynajmniej sądzę.

Ale myślałem całkiem hardcorowo - zupełnie gdzieś na dole włoskiego buta, jakaś wioska, jeden warunek oczywiście - Internet.

Jest u nas teraz moda na osiedlanie sie we wschodnich landach Niemiec, tak do 50 km od polskiej granicy. Są już miejscowości, gdzie Niemcy są mniejszością. Ale ten kraj przestał mi sie podobać, a i klimat nie ten.

Zatem pozostaje chyba Hiszpania, bo Kostaryka, jakkolwiek baaardzo kusząca, trochę za daleko, a bilety lotnicze kosztują majątek.

Jak sądzisz - to do Anny - da się żyć gdzieś tam na dole buta?

A.
Collapse


 
Iwona Szymaniak
Iwona Szymaniak  Identity Verified
Poland
Local time: 12:43
Member
English to Polish
+ ...
SITE LOCALIZER
Czy tylko włoskie? Dec 13, 2007

Anna Marta Chelicka-Bernardo wrote:

Drogi Andrzeju....... Specjalnie dla ciebie wloskie osobliwosci:
http://www.piep001.de/PIEP001/Sites/European_Italy.htm[/quote]

Myślę, że już jesteśmy bardzo odważni, bo mieszkamy w Polsce, ale wiele z tych scenek, jakby żywcem z naszego życia wzięte, np. parkingi, "autostrady", biurokracja, palacze (choć niestety sama jestem w szponach) i kilka innych.
A polityka... Zakusy na szczęście nie wyszły.

Wniosek: Z drugiej strony płotu trawa jest zawsze wręcz szmaragdowej barwy.

Niestety z naszych przywar nie da się zrobić pizzy 24h, najwyżej bigos. Może zaczniemy popularyzować na świecie?

Pozdrawiam i dziękuję za filmik,

Iwona

 
Anna Marta Chelicka-Bernardo
Anna Marta Chelicka-Bernardo  Identity Verified
Italy
Local time: 12:43
Italian to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Hmmmm Dec 13, 2007

Jak sądzisz - to do Anny - da się żyć gdzieś tam na dole buta?

A. [/quote]

Co by ci tu doradzic................. ??????? Podsumowujac Twoje posty wiemy, ze interesuja cie cieple miejsce na poludniu Wloch, gdzie mozna dobrze zjesc. Niewiele ale sprobujmy......
Zaczynajac od calkowitego hardcore proponuje wybor miedzy Apulia, Basilicata, Kalabria i Sycylia........ (jak nie wyjdzie to przesuniemy sie troche na polnoc).

Przed dokladniejsza analiza j
... See more
Jak sądzisz - to do Anny - da się żyć gdzieś tam na dole buta?

A. [/quote]

Co by ci tu doradzic................. ??????? Podsumowujac Twoje posty wiemy, ze interesuja cie cieple miejsce na poludniu Wloch, gdzie mozna dobrze zjesc. Niewiele ale sprobujmy......
Zaczynajac od calkowitego hardcore proponuje wybor miedzy Apulia, Basilicata, Kalabria i Sycylia........ (jak nie wyjdzie to przesuniemy sie troche na polnoc).

Przed dokladniejsza analiza ja stanowczo wybralabym Sycylie, jak to mowia najpiekniejszy wloski zakatek...... no chyba, ze wolisz kontynent..... no, ale dokonajmy tej analizy.

- zakladajac, ze wszedzie zarobisz te same pieniadze polecam wszystkie 4 regiony
- zawod tlumacza wykonujesz w domu wiec ani mafia, ani ndrangheta' ani Sacra Corona Unita nie moze cie molestowac
- liczac na bezposrednie kontakty z Agencjami mozemy od razu wyeliminowac Basilicate - caly region to okolo 700.000 mieszkancow (mniej wiecej tyle co dzielnica Neapolu); ten punkt wygrywa Apulia i ewentualnie Sycylia z wieloma duzymi osrodkami
- jedzenie - wszedzie przepyszne ale nie ma nic lepszego niz sycylijska cassata i canoli (mniam)-
-morze - zdecydowanie Sycylia i wybrzeze Apulii. Choc tyrrenskie wybrzeze Basilicaty w okolicach Maratei jest przecudne.
- no i na zakonczenie transport (na wypadek gdybys chcial pozwiedzac inne zakatki swiata)- tu juz nie jest tak wesolo: generalnie mozesz doleciec z jedna przesiadka z Apulii, z Sycylii i z Kalabrii. Bazylikata niestety pod tym wzgledem szwankuje. Autobusy podobnie, ale bardzo, bardzo dlugo, a jak juz wjedziesz na Salerno - Reggio Calabria to wydaje sie, ze podroz nigdy sie nie skonczy). W przypadku Sycylii dochodzi jeszcze prom (o moscie z Reggio Kalabria do Messyny mozemy tylko pomarzyc).

Podsumowujac - w dalszym ciagu wybralabym Sycylie - znam tylko polnocne i wschodnie wybrzeze, ale polecam goraco - moze okolice Taorminy?????? No albo Apulie - okolice Bari - nigdy nie bylam, ale slyszalam, ze to bardzo urokliwe miasto
Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 12:43
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Miłe ciepełko i dobra kuchnia Dec 13, 2007

któż o tym nie marzy?

Ale, ale Andrzeju, czytałeś wątek pt. What solution for 85% taxation? też o Włoszech...



Magda


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 12:43
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Aniu, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź Dec 14, 2007

Sycylii nie brałem pod uwagę dotąd, ale chyba trzeba będzie zrobić rekonesans.
Ponadto, w przyszłym roku wybieram sie na objazd Portugalii; to też pod wieloma względami kuszące miejsce. Wspaniała kuchnia, piękna przyroda, czas płynący chyba nieco wolniej niż w głębi kontynentu.
A co do podatków, w warunkach Schengen trzeba by mieć wielkiego pecha i czymś wyraźnie podpaść, żeby wpaść w łapy fiskusa.
Już dzisiaj w końcu z księgową kontaktuję się p
... See more
Sycylii nie brałem pod uwagę dotąd, ale chyba trzeba będzie zrobić rekonesans.
Ponadto, w przyszłym roku wybieram sie na objazd Portugalii; to też pod wieloma względami kuszące miejsce. Wspaniała kuchnia, piękna przyroda, czas płynący chyba nieco wolniej niż w głębi kontynentu.
A co do podatków, w warunkach Schengen trzeba by mieć wielkiego pecha i czymś wyraźnie podpaść, żeby wpaść w łapy fiskusa.
Już dzisiaj w końcu z księgową kontaktuję się przez Internet, a podatki płacę w taki sam sposób. Skoro nic się pod tym względem nie zmieni ....
Nie wiem, czy w końcu coś z tych planów wyjdzie.
Ale już samo planowanie i rozpoznanie potencjalnych lokalizacji mogą dać sporo frajdy

Pozdrawiam

A.
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Rada dla podrozujacych samolotem na trasie Polska Wlochy






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »