https://www.proz.com/forum/polish/93208-praca_na_etacie_w_bt.html

Praca na etacie w BT
Thread poster: bartek
bartek
bartek  Identity Verified
Local time: 03:51
English to Polish
+ ...
Jan 3, 2008

Piszę na prośbę jednej z bywalczyń proza, która chwilowo jest odcięta od Internetu, a sprawa jest pilna.
Otrzymała propozycję podjecia pracy etatowej w biurze tłumaczeń. Ma problem, ponieważ nie orientuje się, jak wyglądają warunki zatrudnienia w tym segmencie. Interesują ją, przede wszystkim, warunki płacy. Czy oprócz stałej pensji, która uwzglednia pewną liczbę stron do przetłumaczenia, może otrzymywać dodatkową zapłatę ponad przewidzianę normę? A jeśli tak
... See more
Piszę na prośbę jednej z bywalczyń proza, która chwilowo jest odcięta od Internetu, a sprawa jest pilna.
Otrzymała propozycję podjecia pracy etatowej w biurze tłumaczeń. Ma problem, ponieważ nie orientuje się, jak wyglądają warunki zatrudnienia w tym segmencie. Interesują ją, przede wszystkim, warunki płacy. Czy oprócz stałej pensji, która uwzglednia pewną liczbę stron do przetłumaczenia, może otrzymywać dodatkową zapłatę ponad przewidzianę normę? A jeśli tak - za jaką stawkę od strony?

W każdym razie, jej problem sprowadza się do istoty - ile można chcieć?

Nie jest to mój problem, ale pomożecie koleżance znanej wszystkim "starym" członkom proza.

Dziękuję i pozdrawiam w imieniu koleżanki i własnym


Teresa
Collapse


 
Piotr Rypalski
Piotr Rypalski  Identity Verified
Poland
Local time: 03:51
English to Polish
+ ...
Za moich czasów ;) Jan 4, 2008

... kiedy pracowałem jeszcze w BT, oprócz stałej pensji wyliczanej na podstawie miesięcznej normy (dostosowanej tak, aby wyszła zadowalająca mnie kwota), robiłem również inne zlecenia - po prostu na rachunek, dzięki czemu właściwie ode mnie zależało, ile w danym miesiącu zrobię i zarobię. Żadnego przymusu nie było, a mnie taki układ do pewnego czasu bardzo odpowiadał.

Natomiast, co do stawek, to moim zdaniem chcieć trzeba tyle, żeby obie strony były zadowolon
... See more
... kiedy pracowałem jeszcze w BT, oprócz stałej pensji wyliczanej na podstawie miesięcznej normy (dostosowanej tak, aby wyszła zadowalająca mnie kwota), robiłem również inne zlecenia - po prostu na rachunek, dzięki czemu właściwie ode mnie zależało, ile w danym miesiącu zrobię i zarobię. Żadnego przymusu nie było, a mnie taki układ do pewnego czasu bardzo odpowiadał.

Natomiast, co do stawek, to moim zdaniem chcieć trzeba tyle, żeby obie strony były zadowolone z warunków

pozdrawiam,
Piotr
Collapse


 
Michał Szcześniewski
Michał Szcześniewski  Identity Verified
Poland
Local time: 03:51
English to Polish
+ ...
podobnie Jan 4, 2008

Piotr Rypalski wrote:

... kiedy pracowałem jeszcze w BT, oprócz stałej pensji wyliczanej na podstawie miesięcznej normy (dostosowanej tak, aby wyszła zadowalająca mnie kwota), robiłem również inne zlecenia - po prostu na rachunek, dzięki czemu właściwie ode mnie zależało, ile w danym miesiącu zrobię i zarobię. Żadnego przymusu nie było, a mnie taki układ do pewnego czasu bardzo odpowiadał.


W moim przypadku wyglądało to bardzo podobnie.

M.


 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 03:51
Member (2009)
English to Polish
+ ...
stawka min. za gotowość + za wykonane prace Jan 4, 2008

Mój kolega ma etat w BT i u niego wygląda to tak:

Otrzymuje stałą pensję w wysokości chyba krajowego minimum, za to tylko, że jest zatrudniony - niezależnie od tego, czy cokolwiek zrobi (jeśli nie ma zleceń, to nie jego wina). Do pracy (tj. biura) chodzić nie musi, dostaje tłumaczenia przez internet, jak każdy normalny freelancer - teraz to chyba nawet w kodeksie pracy jest taka forma, nazywa się to telepraca - biuro kupiło mu tradosa, komputer miał wcześniej, offic
... See more
Mój kolega ma etat w BT i u niego wygląda to tak:

Otrzymuje stałą pensję w wysokości chyba krajowego minimum, za to tylko, że jest zatrudniony - niezależnie od tego, czy cokolwiek zrobi (jeśli nie ma zleceń, to nie jego wina). Do pracy (tj. biura) chodzić nie musi, dostaje tłumaczenia przez internet, jak każdy normalny freelancer - teraz to chyba nawet w kodeksie pracy jest taka forma, nazywa się to telepraca - biuro kupiło mu tradosa, komputer miał wcześniej, office'a też. Za to co przetłumaczy, płacą mu normalnie, wg stawek ogólnie przyjętych w tym biurze dla wszystkich tłumaczy. Chyba rozlicza to na umowę o dzieło, ale nie wiem dokładnie, jak to wygląda od strony formalnej, może jest jakiś innny system (zadaniowy system wynagradzania?). Nie wolno mu pracować dla innych biur - tak ma zastrzeżone w umowie o pracę. To chyba jedyna praktyczna różnica między nim a freelancerami. Rozumiem, że ta minimalna stała pensja ma mu zrekompensować zarobki utracone w innych biurach, choć jest tak obłożony robotą, że na inne agencje (które zwykle płacą gorzej) i tak nie miałby czasu. No i oczywiście - nie może odmówić wykręcając się nadmiarem zleceń, bo przecież wiedzą, ile mu dali.

Ogólnie, jest zadowolony. Pracuje tak samo, za te same pieniądze, tyle że dla jednej agencji, nie musi płacić ZUS-u, ani bawić się w księgowość (bądź opłacać księgowego), jeszcze mu firma kupuje oprogramowanie i słowniki. Minusem jest uzależnienie się od jednego klienta, ale chyba jest to nieźle zrekompensowane.

Pozdrawiam,
Joanna
Collapse


 
bartek
bartek  Identity Verified
Local time: 03:51
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Dziękuję Jan 4, 2008

w imieniu naszej koleżanki. Przypuszczam, że chyba jeszcze nie odzyskała łączności ze światem, więc nie będzie komentarzy. Póki co

Fajnego weekendu wszystkim i dziękuję z pocałowaniem rączek

Teresa


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Praca na etacie w BT






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »