Pages in topic:   < [1 2]
Temat tygodnia w serwisie pit.pl ...
Thread poster: Piotr Wargan
Polangmar
Polangmar
Poland
Local time: 12:10
English to Polish
+ ...
Co to jest działalność gospodarcza? Jan 28, 2008

W zasadzie a propos błogiego przeświadczenia.:)

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
Art. 2. Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Zawęźmy do przedmiotowego obszaru:
Art. 2. Działalnością gospodarczą jest zar
... See more
W zasadzie a propos błogiego przeświadczenia.:)

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
Art. 2. Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Zawęźmy do przedmiotowego obszaru:
Art. 2. Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność (...) zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Zarobkowy i ciągły charakter pracy freelancera nie podlega dyskusji - zostaje kwestia zawodowości i zorganizowania. Pytanie brzmi: Czy teza, że praca freelancera ma charakter niezawodowy i/lub niezorganizowany, da się obronić w razie, gdyby... zaistniała konieczność przedstawienia takich argumentów?
Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 12:10
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Usługowa Jan 28, 2008

Myślę, że części po " a także" nikt by nie rozpatrywał - sprawa zatrzymałaby się na "działaność ... usługowa". Chyba trudno byłoby obalić taką tezę - jeśli mowa o tłumaczeniach technicznych. Może przy tłumaczeniach literackich dałoby się argumentować, że to działalność twórcza?

Magda


 
Gwidon Naskrent
Gwidon Naskrent  Identity Verified
Poland
Local time: 12:10
English to Polish
+ ...
Wyrywacie z kontekstu Jan 29, 2008

O tym czy dana działalność jest działalnością gospodarczą, decyduje także art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W szczególności nie jest taką działalnością sytuacja, w której ryzyko gospodarcze ponosi inny podmiot - najczęściej biuro tłumaczeń.

Ponadto

ze zorganizowanym trybem prowadzenia działalności mamy do czynienia, gdy nakierowana jest ona na działanie masowe (Radwański, Prawo cywilne - cz. ogólna, s. 210)


W przypadku pozyskiwania zleceń od kilku klientów nie będących osobami fizycznymi raczej trudno mówić o masowości


 
Piotr Wargan
Piotr Wargan  Identity Verified
Poland
Local time: 12:10
TOPIC STARTER
Każdy ma prawo interpretować... Jan 29, 2008

Gwidon Naskrent wrote:

O tym czy dana działalność jest działalnością gospodarczą, decyduje także art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W szczególności nie jest taką działalnością sytuacja, w której ryzyko gospodarcze ponosi inny podmiot - najczęściej biuro tłumaczeń.

Ponadto

ze zorganizowanym trybem prowadzenia działalności mamy do czynienia, gdy nakierowana jest ona na działanie masowe (Radwański, Prawo cywilne - cz. ogólna, s. 210)


W przypadku pozyskiwania zleceń od kilku klientów nie będących osobami fizycznymi raczej trudno mówić o masowości


Czyli, usługi fryzjerskie, usługi projektowania domów, usługi naprawy samochodów są masowe i to są przykłady działalności, tak? A wykonywanie tłumaczeń nie jest masowe (a jeśli dla kilku klientów wykonujemy całą masę stron, to też nie jest masowe))) Nie ma ryzyka gospodarczego? Jak się definiuje to "ryzyko gospodarcze"? Jeśli ustalimy definicję, to możemy dyskutować, czy w sytuacji gdy nie jesteśmy czyimiś pracownikami, coś ryzykujemy - może nam na przykład nie wystarczyć na zapłacenie ZUSu, albo raty za Tradosa, czy to są elementy ryzyka gospodarczego? Dlaczego, Gwidonie, mówisz, że tylko biuro ponosi ryzyko? Nie rozumiem. Jest jeszcze ustawa o swobodzie gsopodarczej, może ktoś zna zapisy i może wyjaśnić, gdzie my tłumacze się znajdujemy. Czy nic nie jest tym czym się wydaje i jesteśmy już od dawna LOST?


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 12:10
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Ryzyko? No masz... Jan 29, 2008

Zgodzę się z Piotrem, że w naszej działalności zdecydowanie występuje czynnik ryzyka gospodarczego - nikt nie gwarantuje nam stałego dopływu zleceń, więc sami musimy określić możliwości naszego rozwoju (czy kupić CATa?) czy też zabezpieczyć się na wypadek mniejszej ilości zleceń.

Podobnie zresztą ma się sprawa ze zorganizowaną i ciągłą działalnością - trudno traktować tłumaczenie x stron niemal dzień w dzień za działania incydentalne.


 
allp
allp
Poland
Local time: 12:10
English to Polish
+ ...
Forrest Gump w krainie legislacji Jan 30, 2008

To chyba do mnie? A w każdym razie (również) o mnie...

Polangmar wrote:

W zasadzie a propos błogiego przeświadczenia.:)

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
Art. 2. Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Zawęźmy do przedmiotowego obszaru:
Art. 2. Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność (...) zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Zarobkowy i ciągły charakter pracy freelancera nie podlega dyskusji - zostaje kwestia zawodowości i zorganizowania. Pytanie brzmi: Czy teza, że praca freelancera ma charakter niezawodowy i/lub niezorganizowany, da się obronić w razie, gdyby... zaistniała konieczność przedstawienia takich argumentów?


Przyznam się, że przeczytałam te kilka powyższych postów mniej więcej z takim zrozumieniem jak Forrest Gump roczny raport pewnej firmy owocowej.
Ze tak właściwie, to o co się rozchodzi? Komu i w jakiej sytuacji należałoby te argumenty przedstawiać?

Dla mnie sprawa jest bardzo prosta: nie jestem firmą, nie mam REGON-u, nie składam comiesięcznych PIT-ów, tylko jeden roczny, nie mogę sobie odliczyć od niczego nowego komputera, ale za to mogę podpisywać umowy o dzieło i odliczać 50% KUP. Nie muszę również utrzymywać ZUS-u, czyniąc to na własne ryzyko i odpowiedzialność.
Moim bardzo skromnym zdaniem to wszystko oznacza, że nie prowadzę działalności gospodarczej, a jedynie osiągam przychody i dochody pracując na umowy o dzieło. DG prowadzą ci, którzy zarejestrowali działalność jako firma usługowa o profilu etc. Ale to są same oczywiste oczywistości. A może nie? - tak się zastanawiam, czytając...

Powiedzcie mi, uczeni w prawie i piśmie, czy Wy sobie tak akademicko rozprawiacie o filozoficznej zawartości pojęcia "działalność gospodarcza", czy też kryje się w tym wszystkim jakieś niebezpieczeństwo dla moich błogich przeświadczeń? Tylko bardzo proszę się nie śmiać, ja już wspominałam, że w tem temacie do mnie trzeba mówić dużymi literami. Aha - kopalin ze złóż również nie wydobywam, a w każdym razie nic mi o tym nie wiadomo...


 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 12:10
Member (2009)
English to Polish
+ ...
zorganizowany i ciągły Jan 30, 2008

allp wrote:


Dla mnie sprawa jest bardzo prosta: nie jestem firmą, nie mam REGON-u, nie składam comiesięcznych PIT-ów, tylko jeden roczny, nie mogę sobie odliczyć od niczego nowego komputera, ale za to mogę podpisywać umowy o dzieło i odliczać 50% KUP. Nie muszę również utrzymywać ZUS-u, czyniąc to na własne ryzyko i odpowiedzialność.
Moim bardzo skromnym zdaniem to wszystko oznacza, że nie prowadzę działalności gospodarczej, a jedynie osiągam przychody i dochody pracując na umowy o dzieło. DG prowadzą ci, którzy zarejestrowali działalność jako firma usługowa o profilu etc. Ale to są same oczywiste oczywistości. A może nie? - tak się zastanawiam, czytając...



Chyba właśnie na tym polega sposób "zorganizowany i ciągły" - zorganizowany w firmę usługową zarejestrowaną w ewidencji działalności gospodarczej i ciągły - bo zarejestrowana firma z definicji prowadzi działalność w sposób ciągły (nawet jak nie ma zleceń, ale jest na stand-by), chyba że się ją wyrejestruje bądź zawiesi.

Na umowy o dzieło nie jest "zorganizowany" w tym rozumieniu, bo nie ma "zorganizowanej firmy", choć oczywiście praca takiej osoby może być nawet bardzo dobrze zorganizowana (usiłowałam niedawno przekonać panią w kasie na basenie w Ustrzykach, żeby sprzedała nam ulgowe bilety dla grupy zorganizowanej, bo jesteśmy bardzo dobrze zorganizowani i potrafimy nawet wstać wcześnie rano na narty, a po nartach iść jeszcze na basen, ale pani odmówiła, uzasadniając to faktem, że nas tylko trzy sztuki, a grupa zorganizowana powinna być znacznie liczniejsza). Praca taka też teoretycznie (nawet jak zlecenia są - jak to zwykle bywa - na zakładkę) nie jest prowadzona w sposób ciągły, bo każde zlecenie jest niezależne i zwykle też dla różnych klientów (kiedy pracowałam na UoD , od zleceniodawców dostawałam łącznie kilkanaście formularzy pit-8 i musiałam zbierać je przez trzy miesiące i nigdy nie wiedziałam, czy to już wszystkie spłynęły, zrobienie pitu rocznego to było parę godzin roboty!) i dlatego traktowana jest jako doraźna.

Mam nadzieję, że dobrze to interpretuję i o to chodzi.

Pozdrawiam,
Joanna


 
Polangmar
Polangmar
Poland
Local time: 12:10
English to Polish
+ ...
Pomału dochodzimy do sedna:) Feb 1, 2008

allp wrote:
Nie muszę również utrzymywać ZUS-u, czyniąc to na własne ryzyko i odpowiedzialność.


A ZUS na to jak na lato?:) Zapewniam, że nie... A decyzje o objęciu z urzędu obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym są na porządku dziennym. Oto jedna z setek tysięcy spraw: http://je.pl/azfo - nie dotyczy co prawda tematu, o którym mówimy, ale pokazuje pewne mechanizmy.

Jednym z dowodów na wykonywanie działalności gospodarczej jest poszukiwanie zleceń/klientów. Jeśli więc ktoś się nigdzie nie reklamuje (hm, jak potraktować profil na ProZ:)) i pracuje tylko dla jednego zleceniodawcy, to chyba dg. nie prowadzi - ale czy wtedy taka osoba nie powinna być zatrudniona na umowę o pracę?


 
A_Lex
A_Lex  Identity Verified
Poland
Local time: 12:10
German to Polish
+ ...
czytajmy ustawy w całości Feb 1, 2008

Polangmar wrote:


Jednym z dowodów na wykonywanie działalności gospodarczej jest poszukiwanie zleceń/klientów. Jeśli więc ktoś się nigdzie nie reklamuje (hm, jak potraktować profil na ProZ:)) i pracuje tylko dla jednego zleceniodawcy, to chyba dg. nie prowadzi - ale czy wtedy taka osoba nie powinna być zatrudniona na umowę o pracę?



Ustawa Prawo o swobodzie działalności gospodarczej
Rozdział 1 Przepisy ogólne
Art. 4.1 Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Rozdział 2 Zasady podejmowania i wykonywanie działalności gospodarczej
Art. 14.1 Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo do Ewidencji Działalności Gospodarczej, zwanej dalej "ewidencją". Spółka kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców.
2. Wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi. Zasady wpisu do rejestru przedsiębiorców określają odrębne przepisy.


czyli: działalność gospodarczą prowadzi się tylko po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców. nie ma się nad czym zastanawiać.
samo reklamowanie się gdziekolwiek albo poszukiwanie klientów nie świadczy o tym, że prowadzi się działalność.
a co do umowy o pracę - przymusu nie ma można pracować dla jednego zleceniodawcy - na zlecenie (o ile umowa nie zawiera cech umowy o pracę... ale to osobny temat)


 
Polangmar
Polangmar
Poland
Local time: 12:10
English to Polish
+ ...
Czytajmy również decyzje (organu rentowego) i wyroki (po odwołaniu od decyzji) Feb 2, 2008

Nie widzę związku logicznego między zacytowanymi fragmentami ustawy i wyciągniętymi z nich wnioskami.:) Ale po kolei:
1. „Działalność gospodarczą prowadzi się tylko po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców.” Nieprawda - działalność gospodarczą NALEŻY zgłosić do ewidencji działalności gospodarczej lub odpowiedniegu rejestru. Niespełnienie tego obowiązku wcale nie oznacza, że osoba wykonująca działalność zarobkową w sposób zorganizowany i ciągły ni
... See more
Nie widzę związku logicznego między zacytowanymi fragmentami ustawy i wyciągniętymi z nich wnioskami.:) Ale po kolei:
1. „Działalność gospodarczą prowadzi się tylko po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców.” Nieprawda - działalność gospodarczą NALEŻY zgłosić do ewidencji działalności gospodarczej lub odpowiedniegu rejestru. Niespełnienie tego obowiązku wcale nie oznacza, że osoba wykonująca działalność zarobkową w sposób zorganizowany i ciągły nie prowadzi dg. - i jak najbardziej może ona być uznana za osobę prowadzącą niezarejestrowaną/niezgłoszoną działalność gospodarczą. Może też być na odwrót – zdarzają się przypadki uznawania (także z mocą wsteczną) osób wpisanych do ewidencji za nieprowadzące dg., jeśli nie było faktycznej działalności – rzecz jasna, są to przypadki specyficzne. Więcej na ten temat:
http://tinyurl.com/yox3tz
http://tinyurl.com/36tj4e
http://tinyurl.com/3b6r5n
http://tinyurl.com/2qxrvl
Owszem, w praktyce chodzi przeważnie o niezalegalizowaną sprzedaż, ale tu rozmawiamy o teorii, nie o praktyce, a ustawa nie robi różnicy między różnymi sposobami wykonywania działalności zarobkowej w sposób zorganizowany i ciągły. A teorię zawsze można zastosować w praktyce.:)
2. „Samo reklamowanie się gdziekolwiek albo poszukiwanie klientów nie świadczy o tym, że prowadzi się działalność.” Oczywiście, jeśli ktoś ma takie hobby.;) Jednak jeśli to reklamowanie i poszukiwanie klientów zaczyna przynosić odpowiednio wysoki dochód (kilkanaście? kilkadziesiąt? tysięcy złotych rocznie), to sprawa może nabrać zupełnie nowego i niespodziewanego wymiaru (zgodnie z prawem przechodzenia ilości w jakość:)).
3.”Przymusu nie ma można pracować dla jednego zleceniodawcy - na zlecenie”. Znowu – oczywiście. Jednak umowy zlecenia są oskładkowane, a my rozmawiamy przede wszystkim o umowach o dzieło, które nie są – a ZUS-owi naprawdę nie jest wszystko jedno.:)
Pozdrawiam
Polangmar
Collapse


 
A_Lex
A_Lex  Identity Verified
Poland
Local time: 12:10
German to Polish
+ ...
co to jest działalność zarobkowa? Feb 2, 2008

praca na umowy o dzieło jest przecież jak najbardziej legalna i nikt się nie może przyczepić - zlecający wykonanie "dzieła" zgłasza cię do US, odprowadza zaliczkę na podatek itd. jeśli natomiast "wykonujesz działalność zarobkową", która nigdzie nie jest zgłoszona, a wystawiasz rachunki/ faktury - to jest to przestępstwo. bo działalność gospodarcza charakteryzuje się też tym, że przedsiębiorca wystawia rachunki/ faktury. pracując na UoD nie jesteś przedsiębiorcą. nie... See more
praca na umowy o dzieło jest przecież jak najbardziej legalna i nikt się nie może przyczepić - zlecający wykonanie "dzieła" zgłasza cię do US, odprowadza zaliczkę na podatek itd. jeśli natomiast "wykonujesz działalność zarobkową", która nigdzie nie jest zgłoszona, a wystawiasz rachunki/ faktury - to jest to przestępstwo. bo działalność gospodarcza charakteryzuje się też tym, że przedsiębiorca wystawia rachunki/ faktury. pracując na UoD nie jesteś przedsiębiorcą. nie wystawiasz rachunków. nie prowadzisz działalności.

handel to zupełnie inna działka. a dodatkowo handel w sieci i aukcje to jeszcze osobna sprawa. akurat te sprawy regulują zupełnie inne przepisy.

co do reklamowania i zysków - oczywiście, jeśli reklamuję się, że udzielam korepetycji i jest to moje główne źródło dochodów, to w końcu ktoś się może przyczepić...

co do ZUS-u - nie wiem, nie spotkałam się z przypadkiem zmuszenia kogoś przez ZUS do płacenia składek. moim zdaniem ktoś, kto pracuje wyłącznie na UoD ma świadomość tego, że kiedyś przestanie pracować i o zabezpieczenie na "złotą jesień" musi zadbać sam
Collapse


 
A_Lex
A_Lex  Identity Verified
Poland
Local time: 12:10
German to Polish
+ ...
niezarejestrowana działalność Feb 2, 2008

i jeszcze jedno

Polangmar, czytałeś tekst w jednym z linków, które podałeś?

http://www.uniaeuropejska.net.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=374&Itemid=182

jak to się ma do pracy na UoD?

jeszcze raz: pracując na UoD NIE prowadzisz działalności.
pracując na UoD pracuje
... See more
i jeszcze jedno

Polangmar, czytałeś tekst w jednym z linków, które podałeś?

http://www.uniaeuropejska.net.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=374&Itemid=182

jak to się ma do pracy na UoD?

jeszcze raz: pracując na UoD NIE prowadzisz działalności.
pracując na UoD pracujesz legalnie, z podpisaną umową, z dopełnionym obowiązkiem podatkowym. nie oszukujesz państwa

[Zmieniono 2008-02-02 12:19]
Collapse


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 12:10
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Niezupełnie... Feb 2, 2008


pracując na UoD NIE prowadzisz działalności.


I tak, i nie. Problem polega na tym, że różne ustawy różnie definiują DG. Dlatego można jednocześnie prowadzić działalność, i jej nie prowadzić.

"Działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o VAT obejmuje wszelką działalność:
...
* usługodawców (w tym zleceniobiorcy),
...
Można zatem stać się podatnikiem wykonując np. takie czynności:
...
* będąc zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jeżeli nie w umowie nie zawarto odpowiednich postanowień."

http://www.vat.pl/vat_bez_dzialalnosci_jestem_vatowcem_738.php

Ot, takie u nas prawo...


 
A_Lex
A_Lex  Identity Verified
Poland
Local time: 12:10
German to Polish
+ ...
racja Feb 2, 2008

definicja działalności gospodarczej podana jest w kilku ustawach, dlatego trzeba przeczytać je wszystkie i dopiero wyciągnąć wnioski...

a prawo faktycznie mamy takie...

serwis PIT.pl podaje:

"(Definicja działalności gospodarczej zawarta w Ustawie o podatku od towarów i usług) włącza do działalności gospodarczej również najem, zbycie praw autorskich czy w określonych przypadkach quasi pracownicze świadczenie usług na podstawie umowy zlece
... See more
definicja działalności gospodarczej podana jest w kilku ustawach, dlatego trzeba przeczytać je wszystkie i dopiero wyciągnąć wnioski...

a prawo faktycznie mamy takie...

serwis PIT.pl podaje:

"(Definicja działalności gospodarczej zawarta w Ustawie o podatku od towarów i usług) włącza do działalności gospodarczej również najem, zbycie praw autorskich czy w określonych przypadkach quasi pracownicze świadczenie usług na podstawie umowy zlecenia, zatem całkiem przeciwnie, niż definicja z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."

http://www.pit.pl/dzialalnosc_gospodarcza_definicje_1052.php

i którą definicję przyjmiemy?
Collapse


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 12:10
English to Polish
+ ...
Wiecie co? Feb 3, 2008

Chociaż ten jeden raz na 10 lat mam satysfakcję z powodu posiadania unormowanej sytuacji prawno-podatkowej ... zarejestrowana DG i brak rozterek w tym chorym państwie. (Nie należy interpretować jako braku zmartwień )

 
Pages in topic:   < [1 2]


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Temat tygodnia w serwisie pit.pl ...






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »