Mobile menu

Off topic: Klienci/agencje, ktore nie placa
Thread poster: Maja Źróbecka, MITI

Maja Źróbecka, MITI  Identity Verified
Poland
Local time: 23:01
English to Polish
+ ...
Feb 14, 2008

Termin platnosci faktury 14 stycznia. Dzis jest 14 lutego. Osoba z agencji z Danii na mojego n-tego emaila z przypomnieniem (zagrozilam oddaniem sprawy do tzw. Small Claims Court) odpisuje mi, ze platnosci za styczen sa opoznione, poniewaz w jego kraju bylo swieto. Myslalam, ze spadne z krzesla. Czy to swieto trwalo miesiac? Byloby to dosc ciekawe – tak ciekawe, ze moze nawet bym sie do Danii przeprowadzila.

Odpisalam osobie, ze niestety umowa jest umowa i jej warunki nalezy wypelniac i ze za grosz mnie nie obchodzi ich swieto koniczyny, sasanki czy kaczenca.

Jak sobie radzicie w takich sytuacjach? Rzucacie klawiatura? Plujecie na monitor?

Zeszloszczona Maja

Direct link Reply with quote

IwonaASzymaniak  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 22:01
Member
English to Polish
+ ...
Boże broń! Feb 14, 2008

Maja Zrobecka wrote:

Rzucacie klawiatura? Plujecie na monitor?

Zeszloszczona Maja

Powiększać straty własne? Pluć? Na mój piękny monitor?
A oni z ProZ czy inaczej pozyskani?
Niezależnie od tego, skąd, ogłosiłabym ich praktyki wszem i wobec po uprzednim powiadomieniu ich, że właśnie to uczynię.

I.

Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Iwona Feb 14, 2008

pluc na strone tej agencji (niestety przy okazji na monitor).

Oni sa tzw. respectable TC i znalezli mnie przez proza. Po sprawdzeniu BlueBoard nie mialam zastrzezen, jednak od kazdej reguly jest wyjatek. Najbardziej rozsmieszyla mnie ich wymowka - "wakacje byly". Prosze drogi banku, nie zaplacilam raty, bo majowka byla, ale niedlugo zaplace i w ogole o co ten halas?!

Az strach sie bac!

Maja

Andrzej Lejman  Identity Verified
German to Polish
+ ...
Jeśli nie przywiązujesz większej wagi Feb 14, 2008

do dalszej współpracy z nimi, wpisać na BB ku przestrodze dla innych.
Ale też i nie byłbym zbyt okrutny; jeśli teraz szybko zapłacą, dałbym może jednak db, ale z opisem zdarzenia.

A.

Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Andrzej, Feb 14, 2008

w ogole mi na nich nie zalezy, bo szkoda moich nerwow. Nawet jesli zaplaca w ciagu paru dni, to i tak maja miesieczny poslizg.

Najlepsze jest to, ze osoba odpisala mi, ze najwyrazniej nie chce byc czlonkiem ich grupy tlumaczy, skoro sie tak rzucam.

A czy Bb nie dziala czesto na zasadzie ona mi 1, to ja tez ja zaraz obsmaruje?

Maja

Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Member (2004)
English to Polish
+ ...
BB Feb 14, 2008

O obsmarowywaniu nie ma mowy, ponieważ na BB tylko tłumacze mogą oceniać agencje, a nie odwrotnie i tylko w oparciu o fakty, nie ma tam miejsca na obsmarowywanie.
Ponadto, w przypadku niepłacenia tłumaczom, sprawa jest dosyć prosta: dwie skargi (od dwóch tłumaczy) i klient nie ma prawa korzystać z ProZ.com.

Szczegóły są tu.

Magda

Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Wielkie dzieki, Magda Feb 14, 2008

nie mialam pojecia o czyms takim!

Maja

Janina Nowrot
Russian to Polish
+ ...
nie płacą Feb 14, 2008

A jeżeli policja nie płaci przysiegłemu za tłumaczenie przesłuchania? Od trzech miesięcy? W dodatku po trzech miesiącach kwestionuje otrzymany rachunek? Od którego w ubiegłym roku musiałam odprowadzić podatek?

Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Member (2009)
English to Polish
+ ...
miesiąc to jeszcze nie wynik Feb 14, 2008

Fakt, agencja zagraniczna i dlatego ściganie jest utrudnione, poza tym nowy klient, ale w porównaniu do warunków polskich, to opóźnienie nie jest jeszcze takie tragiczne. Ja po miesiącu zwykle jeszcze nie reaguję, zaczynam działać - telefon do klienta, albo delikatny mail - po trzech. Mam dużą agencję, stały wieloletni klient, która ma system ISO, co jak wiadomo sprawia, że rzeczy proste stają się skomplikowane i wszystko trwa dłużej. Efekt jest taki, że płacą mniej więcej raz na trzy miesiące - ale za to wszystko, przeterminowane i całkiem świeże. Zdarzało się, że w ferworze płacili nawet za faktury już zapłacone. Nie przejmuję się tym (w tej chwili zapłacone mam do października), wiem że zapłacą i nawet nie będę musiała się upominać. Trochę mnie niedawno rozbawili, bo robili ankietę zadowolenia tłumacza (sic!) i jedno z pytań nawet dotyczyło płatności. Ankieta była gdzieś na początku stycznia i jak dotąd nie spowodowała żadnych zmian w ich zwyczajach płatniczych.

Z inną agencją - wiele lat współpracy, umawiam się tak, że zwłaszcza na większe kwoty, wystawiam fakturę, jak mają pieniądze (po mailu od pani z agencji) i wtedy płacą w ciągu kilku dni. Przynajmniej nie muszę VAT-u odprowadzać od niezapłaconej faktury.

Generalnie, jeśli obsuw jest jednorazowy i dość szybko reagują na moje ewentualne upomnienia (albo je uprzedzają - kiedyś jeden klient sam dzwonił i przepraszał, że jeszcze nie płacą, ale im też klient nie zapłacił (a tłumaczyłam z nim umowę i wiedziałam, jakich pieniędzy nie zapłacił - oj, mogła się zrobić dziura) i prosili o wyrozumiałość), to nie robię z tego afery i kontynuuję współpracę. Jeśli notorycznie spóźniają się z płatnościami - przestaję dla nich pracować i ostrzegam na BB i nie tylko.

Ale fakt, tłumaczenie się świętami jest trochę niepoważne.

Pozdrawiam,
Asia

Vanda Nissen  Identity Verified
Australia
Local time: 07:01
Member (2008)
English to Russian
+ ...
wakacje szkolne Feb 15, 2008

Wydaje mi sie, ze agencja miala na mysli wakacje szkolne, bo dunczycy czesto biorą urlop w ciagu tych wakacji.
Ale bylabym wzdjeczna dostac wiadomosc prywatna z danymi tej agencji, bo rowniez, oczywiscie, wspolpracuje z biurami dunskimi, ktorych nie jest ich tak za duzo:). Takie opoznienie nie jest normalnie dla Danii.

Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Czy naprawde Feb 15, 2008

Joanna Rączka wrote:
ale w porównaniu do warunków polskich, to opóźnienie nie jest jeszcze takie tragiczne.

w Polsce jest az tak zle? I czy dotyczy to jedynie biur krajowych? Ja tego po prostu nie rozumiem, jak mozna nie wywiazywac sie z umowy. Skoro na fakturze widnieje "platne do 30 dni od daty wystawienia faktury", to to do czegos zobowiazuje.

Moge zrozumiec, ze ktos chwilowo traci plynnosc i trzeba troche poczekac, ale oczekiwalabym informacji na ten temat. Dobijajac sie ze swoimi zupelnie uzasadnionymy rozszczeniami czuje sie jak komornik!

Czy ktos z Was doliczyl kiedys odsetki za opozniona platnosc?

Maja

United Kingdom
Member
English to Polish
+ ...
W Polsce Feb 15, 2008

"Z takimi problemami ma dziś do czynienia aż 70% polskich przedsiębiorców, gdyż odwlekanie płatności stało się w naszym kraju normą. Coraz więcej firm - z różnych powodów - nie płaci na czas swoich zobowiązań. Niestety, zaczynamy się przyzwyczajać do takiej sytuacji, coraz bardziej przymykając oko na "drobne" opóźnienia płatnicze..."
I
"Co czwarta niezapłacona w terminie faktura nigdy nie jest w Polsce odzyskiwana!"

Źródło: http://www.windykacjawpraktyce.pl/?wipx=WI-492-1683

Spokój i cierpliwość Joasi to doskonały przykład tego przymykania oczu na "drobne" zaległości. A mnie zawsze cholera bierze, kiedy muszę się upominać o swoje należności. Nie stać Cię... nie kupuj! Niestety ja też popadam w zaleglosci, choć ich nienawidzę, kiedy czekam na zapłatę przez klientów. To się robi taki łańcuszek zaległych płatności. Błędne koło.

Pozdrawiam,

I.

Grzechem pierwotnym na pewno była słabość kapitałowa naszych firm i finansowanie się kredytem kupieckim, który nabywcy sobie przyznają prawem kaduka. Mogłabym napisać tomy z wyjaśnieniami przyczyn niepłacenia, ale najbardziej ubawiło mnie to, że facet nie może mi zapłacić około 10 tys. zł, bo właśnie kupił 500 ha ziemi. I to ma wystarczyć za całe usprawiedliwienie, a ja mały robaczek mam siedzieć cicho. A co mnie to qrde obchodzi? (tu chodzi o inny rodzaj mojej działalności, który nie jest związany z tłumaczeniami).

A dlaczego 2 posty się zrobiły z jednego?

[Zmieniono 2008-02-15 09:45]

United Kingdom
Member
English to Polish
+ ...
W Polsce Feb 15, 2008

"Z takimi problemami ma dziś do czynienia aż 70% polskich przedsiębiorców, gdyż odwlekanie płatności stało się w naszym kraju normą. Coraz więcej firm - z różnych powodów - nie płaci na czas swoich zobowiązań. Niestety, zaczynamy się przyzwyczajać do takiej sytuacji, coraz bardziej przymykając oko na "drobne" opóźnienia płatnicze..."
I
"Co czwarta niezapłacona w terminie faktura nigdy nie jest w Polsce odzyskiwana!"

Źródło: http://www.windykacjawpraktyce.pl/?wipx=WI-492-1683

Spokój i cierpliwość Joasi to doskonały przykład tego przymykania oczu na "drobne" zaległości. A mnie zawsze cholera bierze, kiedy muszę się upominać o swoje należności. Nie stać Cię... nie kupuj! Niestety ja też popadam w zaleglosci, choć ich nienawidzę, kiedy czekam na zapłatę przez klientów. To się robi taki łańcuszek zaległych płatności. Błędne koło.

Pozdrawiam,

I.

Grzechem pierwotnym na pewno była słabość kapitałowa naszych firm i finansowanie się kredytem kupieckim, który nabywcy sobie przyznają prawem kaduka. Mogłabym napisać tomy z wyjaśnieniami przyczyn niepłacenia, ale najbardziej ubawiło mnie to, że facet nie może mi zapłacić około 10 tys. zł, bo właśnie kupił 500 ha ziemi. I to ma wystarczyć za całe usprawiedliwienie, a ja mały robaczek mam siedzieć cicho. A co mnie to qrde obchodzi? (tu chodzi o inny rodzaj mojej działalności, który nie jest związany z tłumaczeniami).

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
English to Polish
+ ...
Zgodnie z Prawem Przyciągania: Feb 15, 2008

Im więcej myślisz o niezapłaconych fakturach, tym więcej ich przybywa

Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
przybywa, przybywa, Feb 15, 2008

Lucyna Długołęcka wrote:

Im więcej myślisz o niezapłaconych fakturach, tym więcej ich przybywa

ale raczej siwych wlosow na glowie Na szczescie mialam do tej pory dwa takie przypadki i z tymi biurami juz sie pozegnalam. Dla wlasnego zdrowia umyslowego!

Maja

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Klienci/agencje, ktore nie placa

Advanced search

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs