https://www.proz.com/forum/polish/97538-faktura_pro_forma%3A_czy_kto%C5%9B_stosuje.html

Pages in topic:   [1 2] >
Faktura pro forma: czy ktoś stosuje?
Thread poster: Daniele Martoglio
Daniele Martoglio
Daniele Martoglio  Identity Verified
Local time: 13:14
Polish to Italian
+ ...
Feb 19, 2008

Czy ktos ma doswiadczenie z fakturami pro forma tu w Polsce?

Bo chodzi ze wystawienie faktura pro forma nie zwiaze sie z koniecznosci zaplaczenia PITowska zaliczka 20ego z nastepnego miesiaca, a nawet w ogole z czegokolwiek zaplacenia w przypadku w ktory kontrahent w ogole nie zaplaci.

Chodzi mi glownie o zagraniczny klienci, gdzie problemy i opoznienie zdarzaja czesciej, i jest dodatkowy problem z przeliczeniem waluty..

Pytanie dla uzywajacy fakture pro fo
... See more
Czy ktos ma doswiadczenie z fakturami pro forma tu w Polsce?

Bo chodzi ze wystawienie faktura pro forma nie zwiaze sie z koniecznosci zaplaczenia PITowska zaliczka 20ego z nastepnego miesiaca, a nawet w ogole z czegokolwiek zaplacenia w przypadku w ktory kontrahent w ogole nie zaplaci.

Chodzi mi glownie o zagraniczny klienci, gdzie problemy i opoznienie zdarzaja czesciej, i jest dodatkowy problem z przeliczeniem waluty..

Pytanie dla uzywajacy fakture pro forma:

- Wystawiacie fakture proforma numerujac je? proformaXX/YY cos tam cos tam?

- Rejestrujecie je w jakikolwiek sposob? (wg logika one maja "nie istniec" w ksiegowosci, a tylko jej "siostre" nie-proforma maja byc rejestrowane...) A moze tylko przechowujecie razem z faktura prawdziwa i dowodem zaplaty (wydruk z konta bankowego)? Bo fakt jest ze klient zaplaci "za faktura proformaXX/YY", a wydruk z konta jest tez material ksiegowy...

- Jak z "wartosc w zlotych"? (to tylko dla ci ktorzy wystawiaja proforma zagranice) Bo przeciez poniewaz prawdziwa faktura zostenie wystawiona w momencie otrzymania pieniadzi, to sie pisze na EUR ile bylo umowiony z klientem, a ile na PLN ile sie faktycznie otrzymalo na koncie... Praktycznie "szacowanie" na podstawie nbp jest juz niepotrzebne..

Dziekuje, i mam nadzieje ze znajde conajmniej JEDNEGO TLUMACZA w Polsce ktory uzywa fakture pro forma

Daniele


[Edited at 2008-02-19 11:39]

[Subject edited by staff or moderator 2008-02-19 15:13]
Collapse


 
Lucyna Lopez Saez
Lucyna Lopez Saez  Identity Verified
Poland
Local time: 13:14
Member (2007)
Polish to French
+ ...
Już to przerabiałam... Feb 19, 2008

Po kolei:
Numer faktury pro forma jest np. Faktura PF/01/2008
Nie księguje się jej, nie rodzi żadnych obowiązków podatkowych, natomiast dla jej odbiorcy jest wiążąca do zapłaty i po to się ją wystawia, prawda?
Po otrzymaniu zapłaty / upływie pewnego czasu, w zależności od tego jakim kryterium się posługujesz, wystawiasz normalnie fakturę pisząc: np. Faktura VAT 158/2008 do faktury pro forma PF/01/2008 z dnia xx/xx/xxxx
Faktury dla klientów zagraniczny
... See more
Po kolei:
Numer faktury pro forma jest np. Faktura PF/01/2008
Nie księguje się jej, nie rodzi żadnych obowiązków podatkowych, natomiast dla jej odbiorcy jest wiążąca do zapłaty i po to się ją wystawia, prawda?
Po otrzymaniu zapłaty / upływie pewnego czasu, w zależności od tego jakim kryterium się posługujesz, wystawiasz normalnie fakturę pisząc: np. Faktura VAT 158/2008 do faktury pro forma PF/01/2008 z dnia xx/xx/xxxx
Faktury dla klientów zagranicznych wystawiam w walucie kraju klienta, a na dole faktury piszę: Kurs Euro z dnia xx/xx/xxxx wynosi 3,5689 PLN. Trzeba wskazać na kurs średni NBP z dnia wystawiania faktury. Szczerze mówiąc nie przyszło mi do głowy "kombinować" ile dziś warte jest Euro i ile jutro i nie wystawiam pro-forma w PLN, bo firmy takiej faktury nie chcą przyjąć.
Przy księgowaniu kosztów, po otrzymaniu płatności w PLN, różnica na minus jest Twoim kosztem, a na plus - zyskiem. Tutaj możesz sobie choć część ewentualnych strat kursowych odzyskać.
Jeśli masz konto w Euro - jeszcze nie wiem, dopiero otrzymałam pierwszą wpłatę i nie była księgowana

Widzisz to już jaśniej?
Pozdrawiam
LA

[Zmieniono 2008-02-19 11:43]
Collapse


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 13:14
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Przepisy... Feb 19, 2008

Lucyna Amadouche wrote:
Nie księguje się jej, nie rodzi żadnych obowiązków podatkowych, natomiast dla jej odbiorcy jest wiążąca do zapłaty i po to się ją wystawia, prawda?
Po otrzymaniu zapłaty / upływie pewnego czasu, w zależności od tego jakim kryterium się posługujesz, wystawiasz normalnie fakturę ...


Jest jednak pewien problem: o ile się nie mylę, to ustawa o VAT wymaga, aby fakturę wystawić w ciągu siedmiu dni od wykonania prac, których dotyczy. Niby jest to przepis w zasadzie martwy (patrz: http://www.vat.pl/faktura_wystawiona_po_terminie_faktury_vat_prasa_1378.php ), ale wszystko zależy od dobrej woli urzędu skarbowego (której te nie mają nigdy zbyt wiele). Jeśli nasz urząd jest akurat wyjątkowo u...czepliwy, to wystawione przez nas faktury pro forma mogą stanowić dowód na łamanie przez nas przepisów...


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 13:14
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Dokładnie tak Feb 19, 2008

Jabberwock wrote:

Lucyna Amadouche wrote:
Nie księguje się jej, nie rodzi żadnych obowiązków podatkowych, natomiast dla jej odbiorcy jest wiążąca do zapłaty i po to się ją wystawia, prawda?
Po otrzymaniu zapłaty / upływie pewnego czasu, w zależności od tego jakim kryterium się posługujesz, wystawiasz normalnie fakturę ...


Jest jednak pewien problem: o ile się nie mylę, to ustawa o VAT wymaga, aby fakturę wystawić w ciągu siedmiu dni od wykonania prac, których dotyczy. Niby jest to przepis w zasadzie martwy (patrz: http://www.vat.pl/faktura_wystawiona_po_terminie_faktury_vat_prasa_1378.php ), ale wszystko zależy od dobrej woli urzędu skarbowego (której te nie mają nigdy zbyt wiele). Jeśli nasz urząd jest akurat wyjątkowo u...czepliwy, to wystawione przez nas faktury pro forma mogą stanowić dowód na łamanie przez nas przepisów...


7 dni od wydania towaru / wykonania usługi.

Ten przepis jest "od zawsze".

A.


 
Daniele Martoglio
Daniele Martoglio  Identity Verified
Local time: 13:14
Polish to Italian
+ ...
TOPIC STARTER
Prosze, niech bedzie walka i niech tylko jedny przezyje... Feb 19, 2008

Jabberwock wrote:

...to wystawione przez nas faktury pro forma mogą stanowić dowód na łamanie przez nas przepisów...


Prosze, niech Jabberwock i Lucyna walcza.

Mozna miec rozne opinie co do pizza, wakacje i ubranie.. ale zasade prowadzenia biznesu nie moge byc opiniami.

Albo mozna, albo nie mozna uzywac fakture pro forma w Polsce.

Chcemy probowac raz na zawsze ustalic to?

Zapraszam do bitwy. Ale tylko jeden ma przezyc, a drugi umierac.

Dziekuje

Daniele

[Edited at 2008-02-19 14:43]


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 13:14
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Pokój wszystkim podatnikom... Feb 19, 2008

Nie wiem, skąd takie krwiożercze zapędy... Nie mam ochoty ani z kimkolwiek walczyć, ani tym bardziej umierać.

Faktura pro forma, jak napisała Lucyna, nie ma skutków księgowo-skarbowych (prawne może mieć). Dlatego jej stosowanie nie jest w żaden sposób ograniczone i jest ona stosowana dość powszechnie w Polsce, zwłaszcza przez handlowców (wystawiana przed dokonaniem wysyłki).

Niestety, wspomniany przeze mnie przepis (konieczność wystawienia rzeczywiste
... See more
Nie wiem, skąd takie krwiożercze zapędy... Nie mam ochoty ani z kimkolwiek walczyć, ani tym bardziej umierać.

Faktura pro forma, jak napisała Lucyna, nie ma skutków księgowo-skarbowych (prawne może mieć). Dlatego jej stosowanie nie jest w żaden sposób ograniczone i jest ona stosowana dość powszechnie w Polsce, zwłaszcza przez handlowców (wystawiana przed dokonaniem wysyłki).

Niestety, wspomniany przeze mnie przepis (konieczność wystawienia rzeczywistej faktury w ciągu siedmiu dni od wykonania usługi), w przypadku tłumaczy znacznie ogranicza użyteczność tego rozwiązania - większość z nas rozlicza się z klientem po wykonaniu zlecenia...

[Edited at 2008-02-19 15:32]
Collapse


 
Daniele Martoglio
Daniele Martoglio  Identity Verified
Local time: 13:14
Polish to Italian
+ ...
TOPIC STARTER
Powoli sie robi jasno... Feb 19, 2008

Jabberwock wrote:

Faktura pro forma, jak napisała Lucyna, nie ma skutków księgowo-skarbowych (prawne może mieć). Dlatego jej stosowanie nie jest w żaden sposób ograniczone i jest ona stosowana dość powszechnie w Polsce, zwłaszcza przez handlowców (wystawiana przed dokonaniem wysyłki).


Wiec MOZNA uzywac faktura pro forma.

Jabberwock wrote:
Niestety, wspomniany przeze mnie przepis (konieczność wystawienia rzeczywistej faktury w ciągu siedmiu dni od wykonania usługi), w przypadku tłumaczy znacznie ogranicza użyteczność tego rozwiązania - większość z nas rozlicza się z klientem po wykonaniu zlecenia...


Wiec NIE MOZNA nie-wystawiac faktura PRAWDZIWA wiecej niz 7 dni po wykonania uslugi.

Wiec faktycznie w przypadku tlumacze to nie ma prawie sens.

Ewentualnie mozna stosowac pro forma, jesli pro forma CALKOWICIE znikaja z ksiegowosci.

Pojecie "wykonania uslugi" jest elastyczne, i jesli klient mi nie potwierdza odbior techniczny tlumaczenia (tzn ze pasuje i ze nie trzeba nic dalej robic) to moge powiedzic ze "usluga nie byla ostateczne wykonana".

Ale jesli wystawiam pro forma, to w tym samym mowie "zaplac mi za wykonana usluga"...

Jesli pisze jak mowi Lucyna "Faktura VAT 158/2008 do faktury pro forma PF/01/2008 z dnia xx/xx/xxxx" to mam porabane, bo sam tworze dowody o istnienie pro forma i o jej data (czyli dana wykonana uslugi).

Ale nawet jesli pisze tylko "Faktura VAT 158/2008" i KROPKA, to slady zostaja w konta bankowego, gdzie klient pisze "za faktury pro forma PF/01/2008 z dnia xx/xx/xxxx".

Wiec raczej mi sie wydaje ze nie ma jak to stosowac..

Daniele



[Edited at 2008-02-19 16:06]


 
Agenor Hofmann-Delbor
Agenor Hofmann-Delbor  Identity Verified
Local time: 13:14
English to Polish
Przedpłata Feb 19, 2008

Daniele Martoglio wrote:

Ale nawet jesli pisze tylko "Faktura VAT 158/2008" i KROPKA, to slady zostaja w konta bankowego, gdzie klient pisze "za faktury pro forma PF/01/2008 z dnia xx/xx/xxxx".
Wiec raczej mi sie wydaje ze nie ma jak to stosowac..
Daniele


[Edited at 2008-02-19 16:06]


To nie ma znaczenia, taki tytuł przelewu ma jedynie pomóc w identyfikacji płatności. Proforma ma w zasadzie jedynie pomóc w wykonaniu przelewu (jest termin, kwota, numer konta). W takim wypadku dopiero po otrzymaniu przelewu wystawiana jest faktura VAT. Nie ma żadnego prawnego obowiązku stosowania proform.


 
Daniele Martoglio
Daniele Martoglio  Identity Verified
Local time: 13:14
Polish to Italian
+ ...
TOPIC STARTER
Kocham cie LOGIKO... Feb 21, 2008

Agenor Hofmann-Delbor wrote:

Daniele Martoglio wrote:
Ale nawet jesli pisze tylko "Faktura VAT 158/2008" i KROPKA, to slady zostaja w konta bankowego, gdzie klient pisze "za faktury pro forma PF/01/2008 z dnia xx/xx/xxxx".


To nie ma znaczenia, taki tytuł przelewu ma jedynie pomóc w identyfikacji płatności.


1) nie wolno wystawiac fakture VAT poznej niz 7 dni po wykonania uslugi

2) do puki nie ma zaden "dowod" ze usluga byla wykonana problem nie ma. Tak jak juz napisalem "protokolem odbioru" moze byc nawet potwierdzenie telefoniczne klienta ze tlumaczenie jest ok, nie trzeba nic zmienic, wiec dopiero w ten moment usluga jest wykonana. To moze sie wydarzyc nawet kilka miesiacy po wyslanie pliku tlumaczenie i US nie moze sie czepiac.

3) ale samo wystawienie fakture proforma, jest dowodem ze usluga byla wykonana!

wiec:

Jesli juz ktos chce uzywac fakture proforma, ma:

a) nie rejestrowac faktury proforma (i tu mozna nie rejestrowac, bo nie ma obowiazek)

b) wystawiac faktura VAT bez odniesienia do faktury proforma (z reszte po co? niech bedzie normala faktura VAT, jak te stosowane z klientami ktorzy nie dostali proforma)

c) nie pozostawic inne slady o fakturze proforma, PRZEDEWSZYSTKIM o data jej wystawienia!

ale:

W tytule przelewu klient MOZE pisac nr i data faktury proforma, wiec powstanie DOWOD ze w data tej faktury usluga byla wykonana, a poniewaz minelo wiecej niz 7 dni, to juz tlumacze popelnial przekroczenie skarbowe.

(prosze nie odpowiadac ze trzeba tlumaczyc klientowi co ma pisac w przelewie, bo zawsze w jego firme bedzie jakas blondynka ktora sie zajmuje przelewami...)

Agenor Hofmann-Delbor wrote:
Nie ma żadnego prawnego obowiązku stosowania proform.


Tez nie ma żadnego prawnego obowiązku uderzenie glowa w sciane rano, 5 razy, zaraz po przebudzenie.

Jesli czytasz caly watek ja pytalem czy MOZNA stosowac i jak, a nie czy TRZEBA.

Ze nie trzeba nawet krowe w Polsce wiezda...

[Edited at 2008-02-21 14:25]


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 13:14
Member (2004)
English to Polish
+ ...
Nie rozumiem problemu... Feb 21, 2008

Daniele,
nie do końca rozumiem Twój problem - prof formę wystawiasz w ciągu 7 dni od wykonania usługi, a następnie fakturę po otrzymaniu zapłaty. Jeśli nie dostaniesz zapłaty, nie wystawiasz faktury, nie płacisz podatku. Gdzie jest problem?

Magda


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 13:14
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Nie bardzo... Feb 21, 2008

Magda Dziadosz wrote:

Daniele,
nie do końca rozumiem Twój problem - prof formę wystawiasz w ciągu 7 dni od wykonania usługi, a następnie fakturę po otrzymaniu zapłaty. Jeśli nie dostaniesz zapłaty, nie wystawiasz faktury, nie płacisz podatku. Gdzie jest problem?



Niestety, w ciągu 7 dni trzeba wystawić "prawdziwą" fakturę VAT - pro forma, jak już pisaliśmy, z punktu widzenia skarbowego nie istnieje, więc nie spełnia wymogu określonego przepisami.


 
Polangmar
Polangmar
Poland
Local time: 13:14
English to Polish
+ ...
Dura lex sed lex? Feb 21, 2008

Agenor Hofmann-Delbor wrote:
W takim wypadku dopiero po otrzymaniu przelewu wystawiana jest faktura VAT.

Niestety, jest to niezgodne z obowiązującym prawem.

Magda Dziadosz wrote:
Jeśli nie dostaniesz zapłaty, nie wystawiasz faktury, nie płacisz podatku.

Jak wyżej - gdyby to było możliwe (pomijam trudną do wykrycia praktykę drobnych usługodawców, zwłaszcza gdy umowy nie mają sformalizowanego charakteru), setki (tysiące?) firm, które nie otrzymały zapłaty (dużej kwoty) od kontrahenta, a podatek musiały uiścić (w przepisowym terminie od wykonania usługi, o której nie mogły "zapomnieć", bo fakturę trzeba było wystawić w ciągu 7 dni), uniknęłoby bankructwa. Niejaki:) Janusz Weiss zajmuje się tym absurdem od kilku lat - teraz pałeczkę przejął inny Janusz (właśnie ten od absurdów:)). Zobaczymy, co zrobi w tym temacie...


 
Agenor Hofmann-Delbor
Agenor Hofmann-Delbor  Identity Verified
Local time: 13:14
English to Polish
Kwestia daty na fakturze? Feb 21, 2008

Polangmar wrote:

Agenor Hofmann-Delbor wrote:
W takim wypadku dopiero po otrzymaniu przelewu wystawiana jest faktura VAT.

Niestety, jest to niezgodne z obowiązującym prawem.


Zapewne inaczej to wygląda przy zrealizowaniu usługi (dostarczenia tłumaczenia), a inaczej w handlu internetowym. Praktycznie wszystkie sklepy internetowe korzystają z takiej procedury przy wystawianiu faktur (wiadomo, nie znaczy to od razu, że jest to zgodne z prawem). Wpłata przychodzi 21 lutego, faktura VAT ma taką samą datę. Przekopałem się (nieudolnie) przez kilka ustaw z tym związanych i nie znalazłem informacji, która by sugerowała, że jest to niezgodne z prawem, co nie znaczy, że muszę mieć rację.


 
Agenor Hofmann-Delbor
Agenor Hofmann-Delbor  Identity Verified
Local time: 13:14
English to Polish
Ależ czytam... Feb 21, 2008

Daniele Martoglio wrote:

(prosze nie odpowiadac ze trzeba tlumaczyc klientowi co ma pisac w przelewie, bo zawsze w jego firme bedzie jakas blondynka ktora sie zajmuje przelewami...)

Agenor Hofmann-Delbor wrote:
Nie ma żadnego prawnego obowiązku stosowania proform.


Tez nie ma żadnego prawnego obowiązku uderzenie glowa w sciane rano, 5 razy, zaraz po przebudzenie.

Jesli czytasz caly watek ja pytalem czy MOZNA stosowac i jak, a nie czy TRZEBA.

Ze nie trzeba nawet krowe w Polsce wiezda...

[Edited at 2008-02-21 14:25]


Według jednego z rozporządzeń ministrów proforma może być uznana za dowód wykonania usługi/dostarczenia towaru. Tyle że nie ma przecież żadnego obowiązku przechowywania proform. A przecież po otrzymaniu płatności w zasadzie całe zamieszanie terminowe znika. Czy w ogóle kiedykolwiek fiskus kogoś pytał o proformy, bo zobaczył je w tytule przelewu?


 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 13:14
Member (2009)
English to Polish
+ ...
Można, tylko po co? Feb 22, 2008

O ile jest dla mnie oczywiste stosowanie faktur proforma w przypadku handlu wysyłkowego - wysyłam proformę, żeby klient miał podstawę do zapłacenia, za towar, który wyślę dopiero po otrzymaniu pieniędzy - żeby zabezpieczyć się przed brakiem zapłaty przez nieuczciwego klienta, o tyle nie bardzo widzę możliwość i celowość proformy w przypadku usług. Jakoś zapłata za towar z góry, bardziej jest do przyjęcia niż za usługę. Bo jak - wysyłam proformę, dostaję przelew i... See more
O ile jest dla mnie oczywiste stosowanie faktur proforma w przypadku handlu wysyłkowego - wysyłam proformę, żeby klient miał podstawę do zapłacenia, za towar, który wyślę dopiero po otrzymaniu pieniędzy - żeby zabezpieczyć się przed brakiem zapłaty przez nieuczciwego klienta, o tyle nie bardzo widzę możliwość i celowość proformy w przypadku usług. Jakoś zapłata za towar z góry, bardziej jest do przyjęcia niż za usługę. Bo jak - wysyłam proformę, dostaję przelew i dopiero wtedy idę na tłumaczenie? A jeśli na miejscu okaże się, że z pół dniówki robi się pełna i jeszcze z nadgodzinami? A jak tłumacz w ogóle nie przyjdzie, bo nagle zaniemógł, miał wypadek samochodowy w drodze na tłumaczenie, albo jakaś inna siła wyższa? Sama parę razy szybko szukałam zastępstwa na tłumaczenie, bo dzień wcześniej zwaliła mnie z nóg grypa. Niby zawsze można pieniądze odesłać, ale jakoś nie bardzo widzę płacenie za usługi z góry. Może prędzej przy pisemnych, bo bardziej jakby materialne - tłumaczenie zrobione, plik jest w komputerze gotowy do wysłania, ale klientowi zamiast pliku wysyłam fakturę proforma, a tłumaczenie dopiero, jak dostanę kasę. Niby można, bo to prawie jak wysyłka towaru, ale - "prawie robi wielką różnicę".

Poza tym, nie wyobrażam sobie, żeby jakakolwiek firma w Polsce, a zwłaszcza biuro tłumaczeń, poszło na to. Wszyscy raczej chcą przedłużonego terminu płatności (a przynajmniej standardowe 14 dni, jeśli nie dłużej), a nie płatności z góry. Wątpię, żeby jakiegokolwiek biuro chciało współpracować z tłumaczem, który żąda kasy z góry, lub uzależnia wysłanie tłumaczenia od otrzymania przelewu.
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Faktura pro forma: czy ktoś stosuje?






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »