Off topic: Dwujęzyczność, dwukulturowość i to, co pomiędzy
Thread poster: Lucyna Długołęcka

Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 03:00
English to Polish
+ ...
Feb 28, 2008

Wiem, że podobne tematy były już kiedyś wałkowane, ale nie mogłam znaleźć, więc zakładam ten wątek. Pytania kieruję przede wszystkim do osób o podwójnej narodowości, Polaków żyjących za granicą i cudzoziemców żyjących w Polsce.
Chciałabym posłuchać Waszych opowieści o dwujęzyczności i o dwukulturowości: życiu w kulturze polskiej i obcej: jakie tu macie odczucia, przeżycia, kłopoty? Jak sobie z tym radzicie? Jakie macie rady, aby dobrze się czuć będąc dwujęzycznym i dwukulturowym, akceptowanym w obu kulturach?
Zapewne część z Was nie jest w pełni dwukulturowa, ale raczej zawieszona w jakiejś przestrzeni "pomiędzy". Jak tam jest? Czy akceptujecie ten stan? Do czego dążycie? Jak się czujecie? Gdzie Was akceptują, a gdzie nie?
Interesują mnie te zagadnienia z tego względu, że w marcu wystąpię na konferencji Głuchych poświęconej sprawom Głuchych, z referatem pt. "Dwujęzyczność a życie pomiędzy dwoma światami". Chciałabym się dobrze przygotować także pod kątem analogii do sytuacji osób słyszących żyjących w różnych kulturach. Będę wdzięczna za wszelkie głosy.

[Zmieniono 2008-02-28 15:20]

Direct link Reply with quote

Tradpol  Identity Verified
Poland
Polish to French
+ ...
Trójjęzyczne dziecko Feb 28, 2008

Dzień dobry,
Mam trójjęzycznego syna, ale jest jeszcze mały i nie do końca chyba z niego ciekawy przykład.
Obserwuję u niego podział świata na rzeczywistości jakie przeżywa w każdym poszczególnym języku: czyli o przedszkolu mówi po hiszpańsku, o świecie wyobraźni po francusku (bajki w telewizji), a o sprawach codziennych po polsku (czyli tak jak mama). Nie wiem jednak, czy przykład ten się pani przyda, więc póki co nie będę go rozwijać.

[Zmieniono 2008-02-28 15:26]

Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Przyda się Feb 28, 2008

Przyda się, bardzo to ciekawe, trochę znam to z autopsji, bo np. o wydarzeniach, jakich doświadczałam wspólnie z Głuchymi najlepiej mi się opowiada w języku migowym, trudniej po polsku, choć to mój pierwszy język

Tomasz Poplawski  Identity Verified
Local time: 20:00
English to Polish
+ ...
Rozkrok czasem niewygodny, częściej inspirujący Mar 4, 2008

Chętniej bym poopowiadał, ale wolałbym konkretne pytania.
Ogólnie rozkrok kulturowo-językowy lubię, choć po 18 latach w Chicago nadal mówię po angielsku z akcentem i tak już zostanie. Za to Gabrysia (niedługo 5. urodziny) oczywiście mówi bez akcentu, a jej cudowna zdolność przestawiania się w mgnieniu oka pomiędzy językami wzrusza mnie i zadziwia wciąż od nowa.

[Edited at 2008-03-04 04:29]

Poland
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Więcej pytań Mar 4, 2008

Jaką macie tożsamość? Jednokulturową, zakorzenioną, dwukulturową kompletną (równoważną) lub nie, żyjecie "pomiędzy"? Jeśli "pomiędzy", to czy widzicie w tym jakąś wartość?
W której kulturze macie przyjaciół? Czy zawieranie przyjaźni w każdej kulturze, z którą się identyfikujecie, jest tak samo łatwe? Jeśli nie, to dlaczego, Waszym zdaniem?
Jaka jest recepta na satysfakcjonujące życie w dwóch kulturach (tzn. utożsamianie się z obiema kulturami, dobra znajomość języka i kodów kulturowych, oraz ich akceptacja)?
Jaka jest recepta na satysfakcjonujące życie "pomiędzy" - niepełna akceptacja obu lub którejś z kultur, ale życie w tych kulturach, budowanie swego rodzaju "trzeciej drogi", czegoś, co bym nazwała "własną tożsamością kulturową".
Jeśli chodzi o definicje "tożsamości", odwołuję do encyklopedii WIEM i Wikiepedii.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Dwujęzyczność, dwukulturowość i to, co pomiędzy

Advanced search

memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs