Pages in topic:   < [1 2 3 4] >
O pożytkach z dwóch (dużych) monitorów
Thread poster: Andrzej Lejman
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 21:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
To w takim razie jak? Mar 12, 2008

Jabberwock wrote:

Jerzy Czopik wrote:
Zresztą w blaszaku przy karcie graficznej o dwóch wyjściach też - o ile mi wiadomo - oba monitory muszą mieć taką samą rozdzielczość, bo wtedy można "zahakować" funkcję "rozszerz pulpit na oba monitory" (czy jak się to zwie po polskiemu).


Ale ta funkcja do szczęścia nie jest wcale potrzebna, a czasem nawet przeszkadza. Przydaje się tylko wówczas, gdy chcemy, aby dwa monitory (lub więcej) „udawały” jeden.

U mnie rozdzielczość jest niby ta sama, ale jednak inna - ponieważ jeden z monitorów jest ustawiony pionowo, to rozszerzanie pulpitu nie działa, a pracować da się jak najbardziej...


Jeżeli nie rozszerzasz pulpitu, to jak sterujesz dwa monitory? Masz kartę "Dual head" Mattroxa czy innego cudoka?
Karta w moim jeszcze używanym Dellu to Geforce 6800 z wyjściem DVI i VGA - co od razu powoduje moją niechęć do stawiania dwóch monitorów. Obraz generowany na wyjściu VGA przez nVidię pozostawia dużo do życzenia, nawet na dobrym TFT (rozdzielczość 1600x1200).
A gadżeciarz też jestem


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 21:59
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Ok, już wiem w czym pies pogrzebany Mar 12, 2008

Andrzej Lejman wrote:
ale u mnie rozdzielczość na ekranie lapka jest 1280 x 800, a na ekranie dodatkowego monitora 1400 x 1050. I tak było zawsze, choć w różnych wariantach. Karta w lapku obsługuje maksymalnie 2048 x 1536 i teoretycznie pewnie tyle mógłbym wycisnąć z zewnętrznego monitora, gdyby obsługiwał taką rozdzielczość.

A.


Do monitora wysyłany jest też sygnał o rozdzielczości 1280x800, tylko porządny TFT przeskalowuje. Natomiast jak podłączysz do lapka projektor 1024x768, to się przekonasz, że obraz na ekranie lapka nagle znajdzie się "w pudełku", czyli zmniejszy do 1024x768. Przynajmniej, jak pisałem, tak było na wszystkich moich lapkach o rozdzielczości powyżej 1024x768, czyli na obu Vaio. W tej chwili jest to dla mnie o tyle dobijające, jak podłącze projektor do lapka, że "pudełko" obrazu to mniej więcej 1/4 powierzchni ekranu, który ma natywną rozdzielczość 1920x1200.


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 21:59
Polish to English
+ ...
Nie smuć się, wiosna idzie Mar 12, 2008

Andrzej Mierzejewski wrote:
Zasmucony


Ta różnica to jest ile - kilkanaście mm?

Co nie zmienia faktu, że taka, za przeproszeniem, wstążka w Office 2007 zabiera tyle miejsca (w pionie), że głowa mała. Oczywiście można ją w cholerę wyłączyć, ale nie na stałe.

Ci naukowcy lepiej by zrobili badania, o ile spada wydajność w pracy z Office 2007 w stosunku do 2003.

P.

[Edited at 2008-03-12 21:58]


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 21:59
Member (2004)
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Chyba jednak nie Mar 12, 2008

Jerzy Czopik wrote:

Andrzej Lejman wrote:
ale u mnie rozdzielczość na ekranie lapka jest 1280 x 800, a na ekranie dodatkowego monitora 1400 x 1050. I tak było zawsze, choć w różnych wariantach. Karta w lapku obsługuje maksymalnie 2048 x 1536 i teoretycznie pewnie tyle mógłbym wycisnąć z zewnętrznego monitora, gdyby obsługiwał taką rozdzielczość.

A.


Do monitora wysyłany jest też sygnał o rozdzielczości 1280x800, tylko porządny TFT przeskalowuje. Natomiast jak podłączysz do lapka projektor 1024x768, to się przekonasz, że obraz na ekranie lapka nagle znajdzie się "w pudełku", czyli zmniejszy do 1024x768. Przynajmniej, jak pisałem, tak było na wszystkich moich lapkach o rozdzielczości powyżej 1024x768, czyli na obu Vaio. W tej chwili jest to dla mnie o tyle dobijające, jak podłącze projektor do lapka, że "pudełko" obrazu to mniej więcej 1/4 powierzchni ekranu, który ma natywną rozdzielczość 1920x1200.


Z tego co widzę, zintegrowany układ Intela, stosowany w większości lapków bez oddzielnej karty grafiki, ma jednak zdolność generowania sygnału na wyjściu zewnętrznego monitora o regulowanej rozdzielczości. I raczej monitor nic tu nie robi; jaki byś nie podłączył, wyświetla obraz w granicach swoich możliwości.


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 21:59
Member (2004)
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Off topic Mar 12, 2008

PAS wrote:

Andrzej Mierzejewski wrote:
Zasmucony


Ta różnica to jest ile - kilkanaście mm?

Co nie zmienia faktu, że taka, za przeproszeniem, wstążka w Office 2007 zabiera tyle miejsca (w pionie), że głowa mała. Oczywiście można ją w cholerę wyłączyć, ale nie na stałe.

Ci naukowcy lepiej by zrobili badania, o ile spada wydajność w pracy z Office 2007 w stosunku do 2003.

P.

[Edited at 2008-03-12 21:57]


A kto rozsądny wychyla się poza XP i 2003?

A.


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 21:59
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Bez skalowania... Mar 12, 2008

Ustawienia monitorów można zmienić w konfiguracji nVidii, z dowolną dopuszczalną rozdzielczością dla danego monitora, włącznie z różną częstotliwością odświeżania, położeniem monitorów względem siebie itp.

Są również programiki do tego celu, np. UltraMon, chyba PowerStrip... Ten pierwszy jest ciekawy, bo ma parę opcji dodatkowych - definiowanie profili sprzętu do szybkiej zmiany ustawień, dodatkowy pasek zadań, skróty klawiszowe (bardzo przydatne przy „przerzucaniu” okienek), itp.


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 21:59
Polish to English
+ ...
Zmanipulowali mną Mar 12, 2008

Andrzej Lejman wrote:
A kto rozsądny wychyla się poza XP i 2003?


W robocie mię pobłogosławili tym szczęściem niepokalanym.

P.


 
Andrzej Sawicki
Andrzej Sawicki
Poland
Local time: 21:59
German to Polish
+ ...
24 cale Mar 12, 2008

Przeniosłem się ostatnio z 19 cali na 24 (1920 x 1200) i faktycznie usprawniło to pracę. Wreszcie mogę rozłożyć okna tak, żeby wszystko widzieć (oryginał, tłumaczenie, trafienia z bazy, słownik, glosariusz albo i dwa) bez używania Alt+Tab i bez drastycznego zmniejszania czcionek albo ilości wyświetlanego tekstu. To niby drobiazgi, ale zbierają się: szukanie terminów i dodatkowych informacji nie rozprasza, a poza tym obejmuję spojrzeniem więcej tekstu, lepiej łapiąc konteks... See more
Przeniosłem się ostatnio z 19 cali na 24 (1920 x 1200) i faktycznie usprawniło to pracę. Wreszcie mogę rozłożyć okna tak, żeby wszystko widzieć (oryginał, tłumaczenie, trafienia z bazy, słownik, glosariusz albo i dwa) bez używania Alt+Tab i bez drastycznego zmniejszania czcionek albo ilości wyświetlanego tekstu. To niby drobiazgi, ale zbierają się: szukanie terminów i dodatkowych informacji nie rozprasza, a poza tym obejmuję spojrzeniem więcej tekstu, lepiej łapiąc kontekst.

Monitor jest duży. Sama szerokość ekranu to 50 cm i trzeba mieć na to miejsce. U mnie o to łatwo, bo nie używam papieru, ale w innych warunkach mogłoby sprawiać problemy. Poza tym przy chwiejnym biurku istniałoby realne ryzyko przewrócenia sprzętu (większość modeli ma niestety nadal idiotyczne podstawy z jedną nogą). Taki sprzęt faktycznie się grzeje — wg instrukcji zużycie prądu mojego modelu dochodzi do 80 W.

Jak już wcześniej zauważono, do dużego monitora zwykle nie trzeba kupować nowej karty graficznej. Proste, nawet wbudowane karty graficzne powinny sobie spokojnie radzić, a dedykowane można zostawić dla graczy i grafików (i użytkowników Windows Vista).

Rozdzielenie sygnału na dwa monitory to w obecnym sprzęcie tylko kwestia sterowników. W przypadku ATI (karta w moim laptopie) każdy ekran może mieć inną rozdzielczość, trzeba tylko dotrzeć do odpowiedniego ustawienia.

[Zmieniono 2008-03-12 22:16]

[Zmieniono 2008-03-12 22:19]
Collapse


 
Daniel Dąbrowski
Daniel Dąbrowski  Identity Verified
Poland
Local time: 21:59
English to Polish
+ ...
Ja już tylko czekam na... Mar 12, 2008

monitory laserowe

To jest dopiero jazda, ostatnio dzięki uprzejmości wydawnictwa, dla którego ostatnio tłumaczę, miałem okazję pojechać do Japonii (dowiedzieli się, że zgłębiam tajniki j. japońsiego) i tak to się zaczęlo.

Praca na monitorach laserowych, ogladanie filmów, a potem tłumaczenia na takich rozdzielczościach i
... See more
monitory laserowe

To jest dopiero jazda, ostatnio dzięki uprzejmości wydawnictwa, dla którego ostatnio tłumaczę, miałem okazję pojechać do Japonii (dowiedzieli się, że zgłębiam tajniki j. japońsiego) i tak to się zaczęlo.

Praca na monitorach laserowych, ogladanie filmów, a potem tłumaczenia na takich rozdzielczościach i takim dźwiękiem, to po prostu magia. Oby jak najszybciej trafiły do nas.

Narazie pracuję sobie na dwóch monitorach 17" i starcza, usprawnia pracę niesamowicie.
Pozdrawiam Andrzeju

Mariusz
Collapse


 
Piotr Jańczuk
Piotr Jańczuk  Identity Verified
Poland
Local time: 21:59
English to Polish
+ ...
Praca na wielu monitorach Mar 12, 2008

Praca na wielu monitorach z pewnością popłaca. Popatrzmy chociażby na tego Pana.

http://www.time.com/time/photogallery/0,29307,1622338_1363003,00.html

Ja na razie radzę sobie na ekranie laptopa, ale za to z rozdzielczością 1680x1050. Pracy w niższej sobie nie wyobrażam. Przy tej rozdzielczości całkiem przyzwoicie można ułożyć o
... See more
Praca na wielu monitorach z pewnością popłaca. Popatrzmy chociażby na tego Pana.

http://www.time.com/time/photogallery/0,29307,1622338_1363003,00.html

Ja na razie radzę sobie na ekranie laptopa, ale za to z rozdzielczością 1680x1050. Pracy w niższej sobie nie wyobrażam. Przy tej rozdzielczości całkiem przyzwoicie można ułożyć obok siebie dwa dokumenty. Ale i tak chętnie dołożyłbym jeszcze jeden monitor gdyby tylko nie łączyło się to z dodatkowym kablem na biurku.
Collapse


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 21:59
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Alienware! Mar 12, 2008

A ja czekam na coś takiego:

http://blog.wired.com/gadgets/2008/01/ces-2008-alienw.html



 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 21:59
Polish to English
+ ...
Crysis Mar 13, 2008

Tia, widziałem to gdzieś, ale to się zeza rozbieżnego można nabawić...

Z tą rozdzielczością też nie jest tak różowo, bo jakiś czas temu zauważyłem, że przy wyśrubowanej rozdzielczości monitora (stara bańka 19") zaczynam słabo widzieć literki... Wzrok mam jeszcze OK, okularów jeszcze nie noszę, ale...

Czy dobrze się orientuję, że monitory LCD dobrze chodzą tylko w ich natywnej rozdzielczości, a
... See more
Tia, widziałem to gdzieś, ale to się zeza rozbieżnego można nabawić...

Z tą rozdzielczością też nie jest tak różowo, bo jakiś czas temu zauważyłem, że przy wyśrubowanej rozdzielczości monitora (stara bańka 19") zaczynam słabo widzieć literki... Wzrok mam jeszcze OK, okularów jeszcze nie noszę, ale...

Czy dobrze się orientuję, że monitory LCD dobrze chodzą tylko w ich natywnej rozdzielczości, a inne to już są jakieś tam inter czy ekstrapolowane i i jakość leci?

Oczywiście można zmieniać wielkość czcionek w Windows etc., ale to już upierdliwe jest.

A wracając do mojego konika, w takich debilnych programach jak Office 2007 systemowa zmiana rozmiaru czcionki w menu i tak nie działa, bo cały program chodzi na idiotycznej skórce i ja to cholerne menu ledwo widzę.

Ja i tak czekam na Eizo 4:3, bo chcę mieć matrycę PVA.

Paweł
Collapse


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 21:59
Polish to English
+ ...
Potwierdzam Mar 13, 2008

PAS wrote:

Czy dobrze się orientuję, że monitory LCD dobrze chodzą tylko w ich natywnej rozdzielczości, a inne to już są jakieś tam inter czy ekstrapolowane i i jakość leci?

Paweł


W moim przypadku (Philips 220 WS) optimum zalecane przez producenta to 1680x1050, 60 Hz, 32 bity. Inne ustawienia pogarszają jakość: obraz rozciągnięty w poziomie, a litery i cyfry wyglądają, jak pociągnięte grubym mazakiem.

AM


 
Andrzej Sawicki
Andrzej Sawicki
Poland
Local time: 21:59
German to Polish
+ ...
... Mar 13, 2008

PAS wrote:
Z tą rozdzielczością też nie jest tak różowo, bo jakiś czas temu zauważyłem, że przy wyśrubowanej rozdzielczości monitora (stara bańka 19") zaczynam słabo widzieć literki... Wzrok mam jeszcze OK, okularów jeszcze nie noszę, ale...

Cóż, zalecana (i realna możliwa) odległość od monitora do czytania nie zwiększa się magicznie wraz z rozmiarem ekranu. Z tego samego powodu nie przejdzie używanie do pracy z tekstem rzutnika — czytelne litery zajmą zbyt dużo miejsca.

PAS wrote:

Czy dobrze się orientuję, że monitory LCD dobrze chodzą tylko w ich natywnej rozdzielczości, a inne to już są jakieś tam inter czy ekstrapolowane i i jakość leci?

Tak. W przypadku kart NVidia można ustawić rozciąganie inteligentne (np. przy monitorze 1920 x 1200 obraz 1600 x 1200 będzie wyświetlany z paskami po bokach, a nie rozciągnięty), ale zasadniczo jest jedna dobra rozdzielczość — oryginalna monitora.


 
Grzegorz Gryc
Grzegorz Gryc  Identity Verified
Local time: 21:59
French to Polish
+ ...
Różne rozdzielczości w notebooku... Mar 13, 2008

Jerzy Czopik wrote:


Powiedz mi Andrzeju, jak podłączysz zewnętrzny monitor do lapka, to możesz ustawić na nim inną rozdzielczość, niż na ekranie laptopa? [/quote]

Jasne.

Bo w moich dotychczasowych lapkach taka możliwość nie istniała.


To jest zależne od karty graficznej, a dokładnie od jej drajwerów.
Ostatni mój notebook, na którym rozdzielczość musiała być taka sama, to Toshiba Tecra z 1995, ale to jeszcze trwało przez kilka lat.

Zresztą w blaszaku przy karcie graficznej o dwóch wyjściach też - o ile mi wiadomo - oba monitory muszą mieć taką samą rozdzielczość,


Nieprawda.
Moja żona ma na blaszaku 1280x1024 i 1024x768 na Win 2000 na chyba pięcioletniej nVidii.
Ale był czas, że drajwery do tej nVidii były do chrzanu i żeby to uzyskać, musiałem dołożyć drugą kartę fizyczną.

bo wtedy można "zahakować" funkcję "rozszerz pulpit na oba monitory" (czy jak się to zwie po polskiemu).

Teoretycznie zawsze można, o ile karta nie jest zrobiona jak IV RP.

Zdrówkot
GG


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

O pożytkach z dwóch (dużych) monitorów






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »