https://www.proz.com/forum/polish/99556-o_po%C5%BCytkach_z_dw%C3%B3ch_du%C5%BCych_monitor%C3%B3w.html

Pages in topic:   [1 2 3 4] >
O pożytkach z dwóch (dużych) monitorów
Thread poster: Andrzej Lejman
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 12:31
Member (2004)
German to Polish
+ ...
Mar 12, 2008

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Utah opublikowali wyniki raportu "Productivity, Screens and Aspect Ratio", dotyczącego wpływu parametrów monitora na wydajność pracowników.

Eksperyment dowiódł, że członkowie wszystkich grup byli znacząco bardziej produktywni korzystając z panoramicznych monitorów o przekątnej 24" lub większej (rozdzielczość co najmniej 1920 x 1200 pikseli) w porównaniu z ekranami o standardowych proporcjach boków (1280 x 1024 piksele rozdz
... See more
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Utah opublikowali wyniki raportu "Productivity, Screens and Aspect Ratio", dotyczącego wpływu parametrów monitora na wydajność pracowników.

Eksperyment dowiódł, że członkowie wszystkich grup byli znacząco bardziej produktywni korzystając z panoramicznych monitorów o przekątnej 24" lub większej (rozdzielczość co najmniej 1920 x 1200 pikseli) w porównaniu z ekranami o standardowych proporcjach boków (1280 x 1024 piksele rozdzielczości). Efektywność pracownika, który z monitora 4:3 przesiądzie się na co najmniej 24-calowy ekran 16:9, wzrasta, zgodnie z wynikami raportu, o 30 %.

Inne wnioski płynące z opracowania to m.in. dość oczywiste stwierdzenie, że panoramiczne wyświetlacze lub zestawy dwóch monitorów dobrze nadają się do pracy z dokumentami wielostronicowymi lub wieloma aplikacjami jednocześnie. Ekrany 24-calowe o proporcjach 16:9 lepiej nadają się do edycji tekstu niż standardowe ekrany 17" i 19" oraz zestawy dwóch wyświetlaczy o takich przekątnych. Zestawy dwóch monitorów panoramicznych o przekątnej 22" lub większej to lepsza platforma pracy z arkuszem kalkulacyjnym niż jeden taki monitor lub ekran o proporcjach 4:3.

Kto jeszcze nie ma, niech rusza co żyw do sklepu! Przy obecnych cenach to naprawdę nie jest rujnujące.

A.
Collapse


 
Agenor Hofmann-Delbor
Agenor Hofmann-Delbor  Identity Verified
Local time: 12:31
English to Polish
Jest tylko jedno ale... Mar 12, 2008

"W badaniu wzięło udział 96 pracowników uczelni - w tym wykładowcy i studenci - podzielonych na trzy grupy użytkowników, dobrane pod względem umiejętności obsługi komputera (nowicjusze, średnio zaawansowani i zaawansowani). Badano m.in. czas niezbędny do zakończenia zadań związanych z edycją dokumentów. "

Nie brzmi to zbyt poważnie, chociaż intuicyjnie można stwierdzić, że duży monitor (lub kilka monitorów) na pewno ułatwia życie. Trzeba tylko uważać z p
... See more
"W badaniu wzięło udział 96 pracowników uczelni - w tym wykładowcy i studenci - podzielonych na trzy grupy użytkowników, dobrane pod względem umiejętności obsługi komputera (nowicjusze, średnio zaawansowani i zaawansowani). Badano m.in. czas niezbędny do zakończenia zadań związanych z edycją dokumentów. "

Nie brzmi to zbyt poważnie, chociaż intuicyjnie można stwierdzić, że duży monitor (lub kilka monitorów) na pewno ułatwia życie. Trzeba tylko uważać z polecaniem go osobom ze starszymi komputerami - nie każdy ramdac kart graficznych sobie radzi z wysokimi rozdzielczościami. Wtedy pozostaje tylko dokupić do tego komputer (bo karty graficznej do pracy biurowo-tłumaczeniowej nie ma sensu), gdzie radośnie wita Vista i inne nieprzewidziane zmiany
Collapse


 
Alina Brockelt
Alina Brockelt  Identity Verified
Local time: 12:31
German to Polish
+ ...
Jak najbardziej Mar 12, 2008

Od kiedy mam dwa monitory (no może nie aż taaak duże), pracuje mi się znacznie lepiej, ale stwierdziłam, że przydały by się cztery: jeden na tekst wyjściowy, drugi na docelowy, trzeci na googla, a czwarty np. na jakiś słownik. Większą ilością też bym nie pogardziła, na ale biurko za małe

 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 12:31
Member (2004)
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ilość jest problemem Mar 12, 2008

Alina Brockelt wrote:

Od kiedy mam dwa monitory (no może nie aż taaak duże), pracuje mi się znacznie lepiej, ale stwierdziłam, że przydały by się cztery: jeden na tekst wyjściowy, drugi na docelowy, trzeci na googla, a czwarty np. na jakiś słownik. Większą ilością też bym nie pogardziła, na ale biurko za małe


Ja pracuje na notebookach, bo przez niemal pół roku (wiosna - lato - wczesna jesień) urzęduję w Stumilowym Lesie, przy czym jednak co jakiś czas muszę przyjechać do Dużego Miasta no i muszę te klamoty targać ze sobą. Targanie pudła słabo wchodzi w grę, dlatego notebooki i dlatego możliwość podłączenia tylko jednego monitora zewnętrznego.

Ale ciekaw jestem, czy rzeczywiście DUŻY monitor, dwadzieścia kilka cali, nie załatwiłby sprawy. Pewnie dałoby się odpalić na nim 3 okna o rozmiarach umożliwiających wygodną pracę, a ekran notka zostałby na pocztę i inne duperele, jak GG czy Skype.

Cóż, to i tak ogromny postęp i dobrodziejstwo dla naszych oczu, od czasu, gdy toczyły się dyskusje na temat wyższości monitorów CRT bez przeplotu nad tymi z przeplotem (ktoś pamięta?), a standardem była rura 14, potem 15 cali.

A.


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 12:31
Polish to English
+ ...
Dla mnie nie nowina ;-) Mar 12, 2008

Kilka miesiecy temu na technicznym forum ProZa rozważano zalety pracy na dwóch monitorach 17" otrzymujących obraz z jednej karty graficznej. Idea polegała na tym,
że karta musi mieć dwa wyjścia i że potrzebne jest jakieś oprogramowanie, które do każdego wyjścia przydziela obraz z jednego programu (np. do jednego wyjścia z Worda, do drugiego z internetu).

Ja wtedy zaproponowałem prostszą alternatywę: jeden panoramiczny 22" zamiast dwóch standardowych 17" a
... See more
Kilka miesiecy temu na technicznym forum ProZa rozważano zalety pracy na dwóch monitorach 17" otrzymujących obraz z jednej karty graficznej. Idea polegała na tym,
że karta musi mieć dwa wyjścia i że potrzebne jest jakieś oprogramowanie, które do każdego wyjścia przydziela obraz z jednego programu (np. do jednego wyjścia z Worda, do drugiego z internetu).

Ja wtedy zaproponowałem prostszą alternatywę: jeden panoramiczny 22" zamiast dwóch standardowych 17" albo 19", ale jakoś nikt z dyskutantów mojego postu nie zauważył i trwała dyskusja na temat potrzebnej karty i oprogramowania.

A od kilku tygodni pracuję właśnie na panoramie 22". Na takim ekranie mieszczą się dwa arkusze papieru A4 (wysokość ekranu dokładnie pasuje - 294 mm), a między nimi zostaje jeszcze wolny pas o szerokości prawie 60 mm (szerokość ekranu ok. 470 mm). Stara karta graficzna (4 lata, tylko 64 MB pamięci RAM - aż wstyd się przyznać spokojnie pracuje, tylko musi mieć rozdzielczość 1680 x 1050. I nie musiałem kupować specjalnego oprogramowania do rozdzielania obrazów (przestałem śledzić tamtą dyskusję, nie znam konkluzji).

Ekran 24" panorama byłby już trochę za duży, szczególnie pod względem ceny, rzędu 2000-2400 PLN (ja zapłaciłem 950 PLN)

Gdyby naukowcy zapytali mnie o opinię, to pomógłbym im skrocić czas badań (przy stosownym udziale w kosztach, oczywiście.

AM
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 12:31
Member (2004)
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
I to są z kolei pożytki z dyskusji na forum Mar 12, 2008

Jeden z moich monitorów to 21", ale 4:3. Kupując go, wyszedłem z założenia, że to bardziej naturalny format dla dokumentów - dokument główny na tym dużym, reszta śmieci na ekranie notka.
A teraz widzę, że jest lepsze rozwiązanie - panoramiczny monitor +22 cale, na którym zmieszczą się dwa okna, obojętnie jakie, a ekran notka jest nadal do dyspozycji.

A czy ktoś myślał o pracy z projektorem?

...
See more
Jeden z moich monitorów to 21", ale 4:3. Kupując go, wyszedłem z założenia, że to bardziej naturalny format dla dokumentów - dokument główny na tym dużym, reszta śmieci na ekranie notka.
A teraz widzę, że jest lepsze rozwiązanie - panoramiczny monitor +22 cale, na którym zmieszczą się dwa okna, obojętnie jakie, a ekran notka jest nadal do dyspozycji.

A czy ktoś myślał o pracy z projektorem?

))))))))))))))))))

A>
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 12:31
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Praca z projektorem = dodatkowy koszt na klimatyzację Mar 12, 2008

Bo draństwo (nawet takie malutkie przenośne, jakie sam posiadam) grzeje jak nieszczęście.

Powiedz mi Andrzeju, jak podłączysz zewnętrzny monitor do lapka, to możesz ustawić na nim inną rozdzielczość, niż na ekranie laptopa? Bo w moich dotychczasowych lapkach taka możliwość nie istniała.
Zresztą w blaszaku przy karcie graficznej o dwóch wyjściach też - o ile mi wiadomo - oba monitory muszą mieć taką samą rozdzielczość, bo wtedy można "zahakować" fun
... See more
Bo draństwo (nawet takie malutkie przenośne, jakie sam posiadam) grzeje jak nieszczęście.

Powiedz mi Andrzeju, jak podłączysz zewnętrzny monitor do lapka, to możesz ustawić na nim inną rozdzielczość, niż na ekranie laptopa? Bo w moich dotychczasowych lapkach taka możliwość nie istniała.
Zresztą w blaszaku przy karcie graficznej o dwóch wyjściach też - o ile mi wiadomo - oba monitory muszą mieć taką samą rozdzielczość, bo wtedy można "zahakować" funkcję "rozszerz pulpit na oba monitory" (czy jak się to zwie po polskiemu).

Nie próbowałem do tej pory, pracuję na 20" monitorze 4:3 i mi nawet starcza.
Collapse


 
Magda Dziadosz
Magda Dziadosz  Identity Verified
Poland
Local time: 12:31
Member (2004)
English to Polish
+ ...
do Andrzeja z Lasu Mar 12, 2008

Andrzeju, a jak Ty to masz na biurku wszystko zorganizowane?

Pytam, bo ja też pracuję na lapku i właśnie przymierzam się do monitora. Trzymasz lapka w takim statywie i dołączoną masz jeszcze klawiaturę?

Bardzo marzy mi się duża panorama z dwoma dokumentami plus inne okna na ekranie lapkowym, ale jak to sprytnie ustawić na biurku?

Magda


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 12:31
Member (2004)
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Nieee, to tylko taka prowokacja była Mar 12, 2008

Jerzy Czopik wrote:

Bo draństwo (nawet takie malutkie przenośne, jakie sam posiadam) grzeje jak nieszczęście.

Powiedz mi Andrzeju, jak podłączysz zewnętrzny monitor do lapka, to możesz ustawić na nim inną rozdzielczość, niż na ekranie laptopa? Bo w moich dotychczasowych lapkach taka możliwość nie istniała.
Zresztą w blaszaku przy karcie graficznej o dwóch wyjściach też - o ile mi wiadomo - oba monitory muszą mieć taką samą rozdzielczość, bo wtedy można "zahakować" funkcję "rozszerz pulpit na oba monitory" (czy jak się to zwie po polskiemu).

Nie próbowałem do tej pory, pracuję na 20" monitorze 4:3 i mi nawet starcza.


O czym świadczy emotikonka na końcu

A.


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 12:31
Polish to English
+ ...
chyba nie warto próbować Mar 12, 2008

Andrzej Lejman wrote:

A czy ktoś myślał o pracy z projektorem?

))))))))))))))))))

A>


ponieważ:
1. Z założenia wyświetlasz obraz na ekran odległy o 2-3 m. Klikasz w klawisze odległe od oczu o około 40 cm (mój przypadek) i przeglądasza papiery lub słowniki leżące na biurku w odleglości 40-70 cm. Zbyt duża odległość między ekranem a biurkiem, skutek: konieczność intensywnej pracy oczami - przestrajanie ostrości widzenia na długim odcinku. Można sobie pomagać okularami progresywnymi, lecz koszt rzędu 500-800 PLN.

2. Projektor można kupić za około 2000 PLN (monitor LCD 22": 900-1400 PLN). Lampa w projektorze wytrzymuje podobno 1000-2000 godzin, więc najdalej po roku szykuj się na wydatek rzędu 1300 PLN (o ile znam aktualne ceny). Monitor wytrzymuje kilka-kilkanaście lat ( się okaże, ile naprawdę; pierwsze monitory LCD 15" trafiły do sklepów chyba w roku 2002?).

3. Zużycie prądu: projektor ok. 150 W w trybie ekonomicznym, monitor LCD 22" ok. 45 W. Przemnóż różnicę mocy przez cenę 1 kWh i liczbę podzin pracy w ciągu roku. Spory wydatek.

4. Hałas: w projektorze też jest wentylator.

W sumie: odradzam.

AM


 
PAS
PAS  Identity Verified
Local time: 12:31
Polish to English
+ ...
4:3 Mar 12, 2008

Czepialstwo, ale matryca monitora 19" 4:3 jest wyższa od matrycy 22" panoramicznego

I 4:3 w większości można przekręcić o 90 stopni, a panoram raczej chyba nie.

P.


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 12:31
Member (2004)
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Ja mam tak Mar 12, 2008

Magda Dziadosz wrote:

Andrzeju, a jak Ty to masz na biurku wszystko zorganizowane?

Pytam, bo ja też pracuję na lapku i właśnie przymierzam się do monitora. Trzymasz lapka w takim statywie i dołączoną masz jeszcze klawiaturę?

Bardzo marzy mi się duża panorama z dwoma dokumentami plus inne okna na ekranie lapkowym, ale jak to sprytnie ustawić na biurku?

Magda


Przed sobą mam lapka, a pod blatem biurka mam szufladę czy raczej wysuwaną półkę na dodatkową klawiaturę, pewnie wiesz o co chodzi. Klawiatury to temat odrębny, kupno dobrej to naprawdę problem. Ostatnio jestem bardzo zadowolony z pewnego modelu Logitecha.
Po lewej stronie notka, na blacie biurka, stoi monitor. jako że jestem praworęczny, logiczne jest, że lepiej mi pasuje, gdy monitor stoi po ... lewej stronie (fizjolog by to pewnie uzasadnił).

No i tyle. Z tyłu mam jeszcze drugiego notka i drugi monitor; tam się nagrywają płyty, jak trzeba, odbywają się jakieś szczególnie czasochłonne OCR czy transformacje plików, jak np. konwersja filmów do formatu PDA. No właśnie, po lewej mam jeszcze PDA Fujitsu Siemens Loox N560 i telefon SE 990i; ja w ogóle straszny gadżeciarz jestem

A.


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 12:31
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Rozszerzony pulpet Mar 12, 2008

Jerzy Czopik wrote:
Zresztą w blaszaku przy karcie graficznej o dwóch wyjściach też - o ile mi wiadomo - oba monitory muszą mieć taką samą rozdzielczość, bo wtedy można "zahakować" funkcję "rozszerz pulpit na oba monitory" (czy jak się to zwie po polskiemu).


Ale ta funkcja do szczęścia nie jest wcale potrzebna, a czasem nawet przeszkadza. Przydaje się tylko wówczas, gdy chcemy, aby dwa monitory (lub więcej) „udawały” jeden.

U mnie rozdzielczość jest niby ta sama, ale jednak inna - ponieważ jeden z monitorów jest ustawiony pionowo, to rozszerzanie pulpitu nie działa, a pracować da się jak najbardziej...


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 12:31
Polish to English
+ ...
niestety... Mar 12, 2008

PAS wrote:

Czepialstwo, ale matryca monitora 19" 4:3 jest wyższa od matrycy 22" panoramicznego

I 4:3 w większości można przekręcić o 90 stopni, a panoram raczej chyba nie.

P.


Wydało się ....;-(
I jak ja mam teraz żyć ?... Chyba wrócę do kineskopu 17"... :-/

Zasmucony
AM


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 12:31
Member (2004)
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Nie wiem, jak to w blaszakach jest Mar 12, 2008

Jabberwock wrote:

Jerzy Czopik wrote:
Zresztą w blaszaku przy karcie graficznej o dwóch wyjściach też - o ile mi wiadomo - oba monitory muszą mieć taką samą rozdzielczość, bo wtedy można "zahakować" funkcję "rozszerz pulpit na oba monitory" (czy jak się to zwie po polskiemu).


Ale ta funkcja do szczęścia nie jest wcale potrzebna, a czasem nawet przeszkadza. Przydaje się tylko wówczas, gdy chcemy, aby dwa monitory (lub więcej) „udawały” jeden.

U mnie rozdzielczość jest niby ta sama, ale jednak inna - ponieważ jeden z monitorów jest ustawiony pionowo, to rozszerzanie pulpitu nie działa, a pracować da się jak najbardziej...


ale u mnie rozdzielczość na ekranie lapka jest 1280 x 800, a na ekranie dodatkowego monitora 1400 x 1050. I tak było zawsze, choć w różnych wariantach. Karta w lapku obsługuje maksymalnie 2048 x 1536 i teoretycznie pewnie tyle mógłbym wycisnąć z zewnętrznego monitora, gdyby obsługiwał taką rozdzielczość.

A.


 
Pages in topic:   [1 2 3 4] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

O pożytkach z dwóch (dużych) monitorów






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »