Mobile menu

Probleme cu diacritice in Trados 7 Freelance
Thread poster: mihaim

mihaim
Local time: 06:18
English to Romanian
+ ...
Apr 16, 2008

Am de tradus cu Translator's Workbench (clientul a specificat explicit ca nu doreste sa se lucreze cu TagEditor) un document scris cu Times New Roman. Cand lucrez in interiorul unei TU totul e OK, dar cand trec la TU urmator, diacriticele sunt inlocuite cu alte caractere. Am incercat sa schimb fontul... acelasi rezultat.

Direct link Reply with quote

Viorica Ban  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Soluţia pe care o folosesc eu Apr 16, 2008

Şi eu tot Trados 7 am, doar ca nu ediţia Freelance, dar nu cred că are vreo importanţă.

Revenind la diacritice, eu nu am reuşit să găsesc o soluţe „din Trados” şi nu ştiu dacă există. Aşa că acum ignor pur şi simplu schimbarea diacriticelor şi la sfârşit înlocuiesc caracterele respective cu diacriticele corecte.

Nu e chiar cea mai elegantă soluţie, dar merge

Numai bine,
Viorica

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
setările computerului Apr 16, 2008

Trados 7 lucrează în Unicode şi suportă orice alfabet, deci problemele apar datorită setărilor computerului, nu datorită Trados. Verificaţi dacă setările computerului dv. tolerează afişarea diacriticelor în Unicode. Recomandat ar fi să vă setaţi Windows din Control Panel > Regional and Language Options> Regional Options pe limba română pentru toate programele. Eu folosesc aceste setări şi nu am avut niciodată probleme cu diacriticele în Trados (după trecerea pe Unicode, în versiunile anterioare ale Trados apăreau probleme).

HTH

Viorica Ban  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Regional settings Apr 17, 2008

Aşa este, Regional settings trebuie setate pe română; din nefericire, în cazul meu acest lucru nu este întotdeauna suficient. E drept că probleme cu diacritice stricate am destul de puţine de când am Trados 7. Dacă mă gândesc bine, îmi apar la un singur proiect şi atunci aleator. Dar mă supără destul de mult, aşa încât am o macrocomandă pe care o folosesc după ce termin de lucru.

O zi frumoasă,
Viorica

mihaim
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
o solutie originala... Apr 17, 2008

Multumesc mult, am retinut solutia cu setarile. Intre timp, am gasit pentru Word o solutie mai simpla (mai ales pentru documentele Word create cu copy-paste de pe site-uri Web): preiau intregul document intr-un document nou, pe care il salvez sub acelasi nume ca documentul vechi. N-am idee de ce, dar problemele cu diacriticele dispar ca prin farmec...

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
probleme cu documentele Word Apr 17, 2008

Da, foarte adevărat, şi asta se poate: documentul Word e plin de tot felul de setări aiurea. Dar nu trebuie chiar să copiaţi şi să resalvaţi. Puteţi selecta textul cu Ctrl+A şi să-l treceţi pe stil Normal. Ar trebui să elimine mare parte din problemele introduse de autorii documentului. Dacă aveţi formatări mai complicate, trebuie să curăţaţi stilurile din document şi să lăsaţi numai ce trebuie - şi asta se face tot din Word.

Robert Tanase  Identity Verified
Local time: 05:18
English to Romanian
+ ...
Am avut aceeaşi problemă mai demult Apr 18, 2008

Şi eu lucram tot cu Trados 7 Freelance, dar nu el e de vină.
Deoarece formatarea textului nu era relevantă, mi-am permis următoarea soluţie.
Am salvat fişierul în format txt, cu Character Encoding setat la UTF-8. Apoi am redeschis fişierul, l-am tradus fără probleme şi am salvat în format doc.
Presupun că, atunci când este copiat textul din browser, Word păstrează setările de codificare a caracterelor (Western), ceea ce nu permite utilizarea tuturor caracterelor româneşti. Soluţia descrisă de mihaim mi se pare destul de elegantă, noul fişier preia totul direct în format UTF-8.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Probleme cu diacritice in Trados 7 Freelance

Advanced search

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs