PFA
Thread poster: alip76
alip76
alip76
Romania
Local time: 01:36
Romanian
+ ...
Jul 4, 2008

Bună ziua tuturor,

Tocmai mi-am luat autorizaţie de PFA şi acum am mai multe dubii de diferite naturi. Sper ca voi să mă puteţi ajuta:
1. În primul rând nu am autorizaţie de la MJ (şi nu mă refer la Mickael Jackson), deci nu sunt traducător autorizat, pur şi simplu am diplome pentru limbile pe care le cunosc. Asta nu este nicio problemă pentru nimeni atâta timp cât clienţii mei nu au niciuna î
... See more
Bună ziua tuturor,

Tocmai mi-am luat autorizaţie de PFA şi acum am mai multe dubii de diferite naturi. Sper ca voi să mă puteţi ajuta:
1. În primul rând nu am autorizaţie de la MJ (şi nu mă refer la Mickael Jackson), deci nu sunt traducător autorizat, pur şi simplu am diplome pentru limbile pe care le cunosc. Asta nu este nicio problemă pentru nimeni atâta timp cât clienţii mei nu au niciuna în privinţa asta, nu?
2. Este obligatoriu să-mi iau facturi tipizate sau pot să-mi creez eu in Word sau cum cred eu de cuviinţă? Mă întreb dacă asta este o problemă in relaţiile mele cu inevitabilul stat român, în cazul în care clientul meu nu are preferinţe.
3.Contul persoanei fizice unde primesc eu bani pe PFA trebuie sa fie pe numele meu?

Vă mulţumesc tuturor.
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Răspunsuri Jul 5, 2008

În primul rând, bine aţi venit pe ProZ.com! Sper să aveţi o experienţă cât mai interesantă.

Iată câteva scurte răspunsuri la întrebările dumneavoastră:

1. Autorizaţia de la Ministerul Justiţiei nu este indispensabilă. Este utilă doar atunci când lucrezi cu notariate sau cu alţi clienţi care au nevoie de traduceri legalizate.

2. Noul cod fiscal nu mai prevede obligativitatea folosirii de facturi tipizate. Se specifică doar anumite ele
... See more
În primul rând, bine aţi venit pe ProZ.com! Sper să aveţi o experienţă cât mai interesantă.

Iată câteva scurte răspunsuri la întrebările dumneavoastră:

1. Autorizaţia de la Ministerul Justiţiei nu este indispensabilă. Este utilă doar atunci când lucrezi cu notariate sau cu alţi clienţi care au nevoie de traduceri legalizate.

2. Noul cod fiscal nu mai prevede obligativitatea folosirii de facturi tipizate. Se specifică doar anumite elemente pe care facturile trebuie să le cuprindă. Facturile se pot întocmi în Word, Excel sau în programe software specializate.

3. Da. Este obligatoriu însă să fie un cont separat de cel sau cele pe care le folosiţi pentru tranzacţii în interes personal. Prin acest cont se efectuează doar tranzacţii care au legătură cu activitatea de traduceri. Acum unele bănci (cred că majoritatea) au conturi speciale pentru PFA.

Succes!

Mihai
Collapse


 
alip76
alip76
Romania
Local time: 01:36
Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumiri Jul 7, 2008

Bine v-am gasit. Va multumesc mult pentru toate precizarile.

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


PFA






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »