Contribuţii la stat în afară de impozitul pe venit
Thread poster: maia mititelu
maia mititelu
maia mititelu
Canada
Local time: 10:17
Italian to Romanian
+ ...
Aug 1, 2008

Buna ziua,
Va adresez o intrebare mai delicata:
Cei care sunt traducatori autorizati poate se confrunta cu problema mea si stiu sa-mi raspunda.
Eu sunt angajata unei societati in cadrul careia desfasor o activitate care nu are legatura cu traducerile. Normal, angajatorul imi plateste contributiile lunar catre stat (sanatate, pensii, etc). In paralel insa , mai desfasor si activitate de traducator autorizat - deci pe cont propriu: sunt inregistrata la adm. fin. si platesc impoz
... See more
Buna ziua,
Va adresez o intrebare mai delicata:
Cei care sunt traducatori autorizati poate se confrunta cu problema mea si stiu sa-mi raspunda.
Eu sunt angajata unei societati in cadrul careia desfasor o activitate care nu are legatura cu traducerile. Normal, angajatorul imi plateste contributiile lunar catre stat (sanatate, pensii, etc). In paralel insa , mai desfasor si activitate de traducator autorizat - deci pe cont propriu: sunt inregistrata la adm. fin. si platesc impozit asa cum e corect.
Si acum vine intrebarea: in situatia in care sunt si salariata dar si trad. autorizat, sunt obligata sa mai platesc si din veniturile mele de traducator contributia la sanatate, in afara de impozitul pe venit?
Daca nu platesc, cam ce credeti ?(vorbesc de cei care chiar sunt in situatia asta)
Multumesc mult


[Subject edited by staff or moderator 2008-08-02 07:50]
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 16:17
English to Romanian
+ ...
Da Aug 2, 2008

maia mititelu wrote:
Si acum vine intrebarea: in situatia in care sunt si salariata dar si trad. autorizat, sunt obligata sa mai platesc si din veniturile mele de traducator contributia la sanatate, in afara de impozitul pe venit?


Legea spune că da. Pentru detalii îţi recomand să citeşti acest topic:http://www.proz.com/forum/romanian/76949-[pfa]_contribuţii_pfa-page4.html


 
Emina Popovici
Emina Popovici  Identity Verified
Sweden
Local time: 15:17
English to Romanian
+ ...
nu neapărat şi pensia Aug 4, 2008

Trebuie să te duci şi să vorbeşti cu cei de la Casa de Pensii. Dacă venitul tău din activitatea de PFA nu depăşeşte o anumită sumă (nu mai ştiu cât e acum, dar te informează ei) atunci duci dovada (declaraţia de venit de la Finanţe) şi depui o cerere şi nu mai plăteşti.

 
maia mititelu
maia mititelu
Canada
Local time: 10:17
Italian to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
multumesc Aug 5, 2008

Va multumesc pentru lamuriri

 
Monika Silea
Monika Silea  Identity Verified
Romania
Local time: 16:17
English to Romanian
+ ...
Pensie vs Sanatate Aug 5, 2008

In conditiile dvs., adica angajata cu carnet de munca, aveti deja un contract cu Casa de Pensii si angajatorul face platile necesare. Din activitatea separata de PFA nu e nevoie sa platiti. Ar fi trebuit doar daca era singura sursa de venit.
Spre deosebire, contributia la Asigurarile de Sanatate se plateste in baza tuturor veniturilor obtinute de o persoana. practic se plateste pentru toate veniturile impozabile. Trebuie sa mergeti la ei si va vor spune ce aveti de facut.
Eu, cand
... See more
In conditiile dvs., adica angajata cu carnet de munca, aveti deja un contract cu Casa de Pensii si angajatorul face platile necesare. Din activitatea separata de PFA nu e nevoie sa platiti. Ar fi trebuit doar daca era singura sursa de venit.
Spre deosebire, contributia la Asigurarile de Sanatate se plateste in baza tuturor veniturilor obtinute de o persoana. practic se plateste pentru toate veniturile impozabile. Trebuie sa mergeti la ei si va vor spune ce aveti de facut.
Eu, cand am aflat ca trebuie sa fac aceasta plata, am mers la ei si aveam activitate deja de vreo 2 ani de zile. Mi-au facut calcul retroactiv, am platit ceva atunci si cand am intrebat 'what next?' au zis ca pentru viitor, sa merg acasa si sa astept ca ma vor contacta. Asta era acum vreo doi ani (cred). Presupun ca va trebui sa-mi mai fac odata drum pre la ei sa mai platesc.
Singurul lucru care ma determina sa fac acest lucru este ca cine stie ce control le vine pe chelie sa faca, si se trezesc ca traducatoarea icsulescu nu si-a mai platit contributia pentru un venit fabulos de 500 lei / an din activitati suplimentare. Si paza buna trece primejdia rea... zice o vorba din batrani. Si stiu ei batranii ce vorbesc!
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Contribuţii la stat în afară de impozitul pe venit






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »