Pages in topic:   [1 2 3] >
Concurs de proză scurtă (ediţia a III-a) - spaţiu dedicat povestirilor
Thread poster: Cristiana Coblis
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 12:14
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Aug 7, 2008

Vă invităm să participaţi la un nou concurs de proză scurtă. Este al patrulea concurs de pe forumul românesc şi al treilea concurs de acest gen

Tema concursului este liberă.

Calendarul concursului:
- Concursul începe în 8 august şi se termină în 8 septembrie a.c., ora 00:00;
- Votarea începe în 9 septembrie şi se termină în 23 septembrie ora 00:00.
... See more
Vă invităm să participaţi la un nou concurs de proză scurtă. Este al patrulea concurs de pe forumul românesc şi al treilea concurs de acest gen

Tema concursului este liberă.

Calendarul concursului:
- Concursul începe în 8 august şi se termină în 8 septembrie a.c., ora 00:00;
- Votarea începe în 9 septembrie şi se termină în 23 septembrie ora 00:00.

Regulile concursului:
- regulile generale ale sitului ProZ.com rămân valabile;
- lungimea maximă a povestirilor este de 97 de cuvinte, titlul se numără separat şi nu trebuie să depăşească 5 cuvinte. Numărătoarea cuvintelor se va face cu "Word Count" din Word;
- limba concursului: limba română (diacriticele sunt încurajate călduros);
- creaţiile înscrise în concurs trebuie să fie originale şi să se încadreze în genul concursului: proză scurtă;
- pot participa la concurs membri sau utilizatori ai sitului ProZ.com;
- fiecare concurent poate să înscrie în concurs un număr maxim de 4 creaţii proprii, originale;
- organizatorii îşi rezervă dreptul de a elimina din concurs creaţiile care nu respectă regulamentul concursului.

Notă tehnică: Concurenţii pot să-şi editeze povestirile oricând şi de câte ori doresc timp de 24 de ore de la transmiterea pe forum. Aceasta este o setare tehnică pe forumurile ProZ.com. După scurgerea celor 24 de ore, din punct de vedere tehnic, nu va mai fi posibilă editarea creaţiei înscrise în concurs decât prin ascunderea mesajului iniţial şi republicarea în forma editată. Editările sunt permise până la încheierea etapei de creaţie.

Jurizarea concursului:
- pot vota atât membrii, cât şi utilizatorii sitului ProZ.com care au limba română ca limbă de lucru, aceştia alcătuind împreună juriul concursului;
- fiecare membru al juriului dispune de 7 puncte şi este liber să le acorde după plac creaţiei sau creaţiilor preferate;
- mesajul de vot trebuie să conţină numele autorului, titlul povestirii şi numărul de puncte acordate pentru fiecare creaţie;
- nu se pot acorda puncte propriilor creaţii;

Desfăşurarea concursului:
- concursul se desfăşoară într-un fir dedicat, în care sunt permise numai mesajele care conţin o povestire;
- votarea se derulează într-un fir dedicat, în care sunt permise numai mesajele care conţin opţiunile de vot: http://www.proz.com/post/939490#939490 ;
- sunt binevenite comentariile despre povestirile din concurs, despre motivele care v-au determinat să acordaţi punctele etc. şi le puteţi transmite în firul de discuţie separat: http://www.proz.com/forum/romanian/111772.html

Multă inspiraţie şi succes tuturor!


Acest fir este rezervat publicării povestirilor înscrise în concurs.


[Editat la 2008-09-09 08:48]
Collapse


 
Anca Nitu
Anca Nitu
Local time: 06:14
German to English
+ ...
Candidatul Aug 14, 2008

- Fiule,juri să îndepărtezi de la tine orice gând original, să promovezi cu ardoare părerea cea mai populară, să ai coloana vertebrală flexibilă si privirea lunecoasă, să te asociezi numai cu cei puternici si să-i strivesti fără milă pe cei slabi, să ţipi, să te prosteşti, să te scarpini in public, să înjuri frecvent, să uiţi de gramatică şi să te dai in spectacol cu intreaga familie ?
- Jur, raspunde candidatul.
Solemn Secretarul rosteşte formula tradiţ
... See more
- Fiule,juri să îndepărtezi de la tine orice gând original, să promovezi cu ardoare părerea cea mai populară, să ai coloana vertebrală flexibilă si privirea lunecoasă, să te asociezi numai cu cei puternici si să-i strivesti fără milă pe cei slabi, să ţipi, să te prosteşti, să te scarpini in public, să înjuri frecvent, să uiţi de gramatică şi să te dai in spectacol cu intreaga familie ?
- Jur, raspunde candidatul.
Solemn Secretarul rosteşte formula tradiţională:
-Fii binevenit in asociaţia noastra, viitor candidat la preşedenţia statului!


[Edited at 2008-08-14 00:41]
Collapse


 
Anca Nitu
Anca Nitu
Local time: 06:14
German to English
+ ...
Prinţesa Aug 14, 2008

S-a măritat la 20 ani, după sfatul părinţilor.
E prea-destul timp pentru dragoste.
Viaţa e lungă, plina de oportunităţi si ocazii
La 40 de ani s-a măritat din nou, de dragul presei si al poporului.
E destul timp pentru dragoste.
Viaţa e lungă si plina de ocazii
La 60 ani iar s-a imbracat in rochie de mireasă.
E timp pentru dragoste.
Viaţa e lungă.
La 80, din nou in fata altarului.
E timp.
Viaţa e.
... See more
S-a măritat la 20 ani, după sfatul părinţilor.
E prea-destul timp pentru dragoste.
Viaţa e lungă, plina de oportunităţi si ocazii
La 40 de ani s-a măritat din nou, de dragul presei si al poporului.
E destul timp pentru dragoste.
Viaţa e lungă si plina de ocazii
La 60 ani iar s-a imbracat in rochie de mireasă.
E timp pentru dragoste.
Viaţa e lungă.
La 80, din nou in fata altarului.
E timp.
Viaţa e.

Morala: Să nu te faci prinţesă, când cresti mare!
Collapse


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 12:14
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Cadoul de Paşte Aug 16, 2008

Este Sâmbăta Mare.
Mare mare, multă multă, greu mă mai mişc ! Mă apuc totuşi să roşesc ouă, să fac cozonac şi drob şi vreau să le gust mai târziu!
Obosită fiind, simt că ceva nu este în regulă.
Luată pe sus de soţ, ajung la spital.
Primesc vesti proaste, naştere cu placenta praevia, obligatoriu prin cezariană.
Adorm protestând că voi pierde primul ţipăt!
Când mă trezesc, soţul meu are un buchet mare de flori în mână! Anive
... See more
Este Sâmbăta Mare.
Mare mare, multă multă, greu mă mai mişc ! Mă apuc totuşi să roşesc ouă, să fac cozonac şi drob şi vreau să le gust mai târziu!
Obosită fiind, simt că ceva nu este în regulă.
Luată pe sus de soţ, ajung la spital.
Primesc vesti proaste, naştere cu placenta praevia, obligatoriu prin cezariană.
Adorm protestând că voi pierde primul ţipăt!
Când mă trezesc, soţul meu are un buchet mare de flori în mână! Aniversăm un an de la căsătorie şi suntem părinţi de opt ore.
Avem un cadou de Paşte pentru toata viaţa!



[Edited at 2008-08-16 21:10]
Collapse


 
Monika Silea
Monika Silea  Identity Verified
Romania
Local time: 12:14
English to Romanian
+ ...
Nu vede nimeni …? Aug 18, 2008

Marea: soare, nisip, apă, valuri, lume multă…
Căldura mare îti dă impresia când încerci marea cu degetul că apa e rece. Dar, după primul val, realizezi că e tot ce-ţi doreai pe o aşa căldură. Copiii, care mai de care să ajungă în apă, să se bălăcească, să se răcorească.
O mamă pe un şezlong la doi metri de apă. Între şezlong şi val, copilul ei, ameţit de furnicarul de la mal, cu picioarele înspumate de valuri, întreabă disperat pe cei ce trec gr
... See more
Marea: soare, nisip, apă, valuri, lume multă…
Căldura mare îti dă impresia când încerci marea cu degetul că apa e rece. Dar, după primul val, realizezi că e tot ce-ţi doreai pe o aşa căldură. Copiii, care mai de care să ajungă în apă, să se bălăcească, să se răcorească.
O mamă pe un şezlong la doi metri de apă. Între şezlong şi val, copilul ei, ameţit de furnicarul de la mal, cu picioarele înspumate de valuri, întreabă disperat pe cei ce trec grăbiţi spre ape:
“Chiar nu vede nimeni cât de rece e apa?”


[Edited at 2008-08-18 14:00]

[Edited at 2008-08-18 14:07]
Collapse


 
adio0067
adio0067
Local time: 12:14
English to Romanian
+ ...
Decorul Aug 18, 2008

Mult timp pierduse pentru a-l zugrăvi, dar în final ieşise cum îşi dorea - o imagine a culiselor. Poate că ideea sa nu era originală, dar el aşa îşi închipuia în mintea lui ameţită de alcool, că nimeni nu crease vreodată un decor de scenă care să înfăţişeze tocmai spatele scenei.
Se retrase pentru a admira panoul de carton vopsit cu migală. Era întocmai cum şi-l dorise. Privindu-l, simţi că scena devine o lume, iar lumea devine o scenă. Era clar, trebuia să me
... See more
Mult timp pierduse pentru a-l zugrăvi, dar în final ieşise cum îşi dorea - o imagine a culiselor. Poate că ideea sa nu era originală, dar el aşa îşi închipuia în mintea lui ameţită de alcool, că nimeni nu crease vreodată un decor de scenă care să înfăţişeze tocmai spatele scenei.
Se retrase pentru a admira panoul de carton vopsit cu migală. Era întocmai cum şi-l dorise. Privindu-l, simţi că scena devine o lume, iar lumea devine o scenă. Era clar, trebuia să meargă la culcare, dimineaţa urma să continue să scrie piesa pentru decorul său.
Collapse


 
me-lilith
me-lilith
Local time: 12:14
Foame Aug 20, 2008

“Stai, opreste-te”
Se intoarse si o vazu prabusita, sprijinindu-se de zidul cladirii. Facu doi pasi spre ea si se opri.
“Te rog, iarta-ma.” Mai mult ghicindu-i cuvintele, o vazu ducandu-si mana la piept apoi infigandu-si degetele in trup. El se intinse instinctiv spre ea si ii lua bucata de carne care zvacnea spasmodic. Fascinat privea miscarea ritmica a inimii. Ridicand privirea, isi dadu seama ca era singur. Se uita din nou la INIMA EI. Mi-a lasat-o mie, gandi.
Brusc
... See more
“Stai, opreste-te”
Se intoarse si o vazu prabusita, sprijinindu-se de zidul cladirii. Facu doi pasi spre ea si se opri.
“Te rog, iarta-ma.” Mai mult ghicindu-i cuvintele, o vazu ducandu-si mana la piept apoi infigandu-si degetele in trup. El se intinse instinctiv spre ea si ii lua bucata de carne care zvacnea spasmodic. Fascinat privea miscarea ritmica a inimii. Ridicand privirea, isi dadu seama ca era singur. Se uita din nou la INIMA EI. Mi-a lasat-o mie, gandi.
Brusc i se facu foame si lacom incepu sa muste sfasiind cu dintii fiecare fibra a inimii pulsande.


[Editat la 2008-08-20 16:08]

[Editat la 2008-08-20 16:09]
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 12:14
English to Romanian
+ ...
Începutul zilelor Aug 20, 2008

Uşa care face un zgomot ca un clănţănit scurt, nu prea bun pentru nervi, mă avertizează că va începe inevitabil o nouă zi. Deja? Ştiu ce urmează. Deci nu visez, e chiar o nouă dimineaţă. Of! Tare aş fi vrut să nu fie iar aşa:
- Scumpişooor! Scoală că e şase fără douăzeci! Cafeaua e gata! Şopteşte soţul meu cu milă.
- Daaa, imediat... Mă întorc pe partea cealaltă zicându-mi a nu-ştiu-câta oară: Of, un pic să mai fi dormit! Dar n-am încotro! Mă scol s-o iau din nou de la capăt!


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 12:14
English to Romanian
+ ...
Dorul Aug 20, 2008

Azi, am tresărit pe stradă când am zărit un chip de femeie cu părul cărunt. Dar, nu avea cum să fie ea, mama! Asemănarea izbitoare m-a încremenit... Încercând să adorm, mă fură gândurile. O văd în pragul uşii aşa cum a fost ultima oară. Parcă aş fi presimţit, atunci, că nu va mai fi... O simt ca şi cum ar fi aici, acum, obrazul ei îmbătrânit şi cald sub sărutul buzelor mele. Închid ochii s-o văd mai clar, cum era atunci, să percep intens atingerea catifelată. Ş... See more
Azi, am tresărit pe stradă când am zărit un chip de femeie cu părul cărunt. Dar, nu avea cum să fie ea, mama! Asemănarea izbitoare m-a încremenit... Încercând să adorm, mă fură gândurile. O văd în pragul uşii aşa cum a fost ultima oară. Parcă aş fi presimţit, atunci, că nu va mai fi... O simt ca şi cum ar fi aici, acum, obrazul ei îmbătrânit şi cald sub sărutul buzelor mele. Închid ochii s-o văd mai clar, cum era atunci, să percep intens atingerea catifelată. Şi nu o dată, ci iar, şi iar, şi iar...Collapse


 
me-lilith
me-lilith
Local time: 12:14
jocul ielelor Aug 21, 2008

ssshht...
s-a uitat iar la noi.
esti sigura?!
foarte. l-am vazut cum tragea cu coada ochiului. stii, ochiul ala furisat...
cu cel drept sau cu cel stang?
cu cel stang..stii prea bine, doar tu singura i l-ai scos!
bine, sa ne prefacem ca nu stim nimic.
ne mai jucam?!
da, inca putin...
da-te la o parte, e randul meu acum!

[Editat la 2008-08-21 17:10]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 12:14
English to Romanian
Arezzo, sfârşit de an şcolar Aug 24, 2008

Urcăm gâfâind în oraşul medieval, e cald, e dimineaţă, străzi înguste, clădiri terne, nimic interesant. Brusc auzim un chiot de copil şi încă unul, şi încă… ce năvală, unde să ne ascundem, căutăm un gang, suntem stropiţi cu apă rece fără niciun discernământ, fără nicio explicaţie. O ceată de fete îşi acoperă cu prefăcută sfială sânii iviţi pe neaşteptate prin transparenţa tricourilor ude, iar băieţii le fugăresc cu strigăte tribale, fără a le păs... See more
Urcăm gâfâind în oraşul medieval, e cald, e dimineaţă, străzi înguste, clădiri terne, nimic interesant. Brusc auzim un chiot de copil şi încă unul, şi încă… ce năvală, unde să ne ascundem, căutăm un gang, suntem stropiţi cu apă rece fără niciun discernământ, fără nicio explicaţie. O ceată de fete îşi acoperă cu prefăcută sfială sânii iviţi pe neaşteptate prin transparenţa tricourilor ude, iar băieţii le fugăresc cu strigăte tribale, fără a le păsa de taţii cu aere de Capuleţi. Fetele se refugiază chicotind în prosoape, iar băieţii se răzbună pe noi, trecători paşnici prin oraşul medieval.Collapse


 
Robert Tanase (X)
Robert Tanase (X)  Identity Verified
Local time: 11:14
English to Romanian
+ ...
Basm Aug 25, 2008

Făt-Frumos creştea într-o zi cât alţii într-un an. A auzit de zmei, de jafurile şi nedreptăţile comise de aceştia, a aflat şi de Ileana Cosânzeana, întemniţată în castelul celui mai cumplit dintre zmei.

A încălecat deci Făt-Frumos pe bidiviul său alb şi înaripat, a coborât pe tărâmul celălalt, a mântuit lumea de zmei şi de toate relele, a salvat-o pe Ileana Cosânzeana, a mai înfăptuit câteva minuni cu un pieptene, un inel şi o cute, i-a venit de hac
... See more
Făt-Frumos creştea într-o zi cât alţii într-un an. A auzit de zmei, de jafurile şi nedreptăţile comise de aceştia, a aflat şi de Ileana Cosânzeana, întemniţată în castelul celui mai cumplit dintre zmei.

A încălecat deci Făt-Frumos pe bidiviul său alb şi înaripat, a coborât pe tărâmul celălalt, a mântuit lumea de zmei şi de toate relele, a salvat-o pe Ileana Cosânzeana, a mai înfăptuit câteva minuni cu un pieptene, un inel şi o cute, i-a venit de hac Mumei Zmeilor şi s-a întors acasă.

Apoi s-a însurat şi nimeni n-a mai auzit nimic de el.
Collapse


 
Anca Nitu
Anca Nitu
Local time: 06:14
German to English
+ ...
Buna Aug 28, 2008

- Spune-o pe aia cu cerbul!
- Ba nu, Harap Alb!
- Harap Alb!
- A fost odată ca niciodată un crai care avea trei feciori.... începe Buna. Copii stau cuminţi in paturi si ascultă, cu păturile trase pana la nas.
- Si atunci Buzilă…
- Nu e aşa, a fost Gerilă care a suflat şi a suflat de s-a pus brumă pe pereţi!
- Aşa e, aşa e! Buna moţăie, ochii i se lipesc de somn, mai incurcă firul povestii, dar el se desfasoară lin in ochii copiilor ţesând
... See more
- Spune-o pe aia cu cerbul!
- Ba nu, Harap Alb!
- Harap Alb!
- A fost odată ca niciodată un crai care avea trei feciori.... începe Buna. Copii stau cuminţi in paturi si ascultă, cu păturile trase pana la nas.
- Si atunci Buzilă…
- Nu e aşa, a fost Gerilă care a suflat şi a suflat de s-a pus brumă pe pereţi!
- Aşa e, aşa e! Buna moţăie, ochii i se lipesc de somn, mai incurcă firul povestii, dar el se desfasoară lin in ochii copiilor ţesând cu dulceaţă cele mai frumoase amintiri.


[Edited at 2008-08-28 00:06]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 12:14
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Nocturna în „Fe” major Aug 29, 2008

Prin fereastra întredeschisă pătrunde întunericul cu miros de pere verzi şi de praf, amestecat cu aburul dulce-acrişor adus de vânt de la fabrica de bere. Oraşul moţăie, troleele s-au retras la depou, iar studenţii au abandonat demult cartierele toropite.

Dintr-o dată, încăperea îmbibată de linişte se umple de un sunet grav şi precipitat, ca o temă cu variaţiuni pentru tubă, repetată într-un crescendo ameţitor, cu suflu şi cu strădanie afonă, de un elev pr
... See more
Prin fereastra întredeschisă pătrunde întunericul cu miros de pere verzi şi de praf, amestecat cu aburul dulce-acrişor adus de vânt de la fabrica de bere. Oraşul moţăie, troleele s-au retras la depou, iar studenţii au abandonat demult cartierele toropite.

Dintr-o dată, încăperea îmbibată de linişte se umple de un sunet grav şi precipitat, ca o temă cu variaţiuni pentru tubă, repetată într-un crescendo ameţitor, cu suflu şi cu strădanie afonă, de un elev prea sârguincios.

Oftez şi-l împing uşurel. Mijeşte ochii şi-mi reproşează cu vocea somnoroasă:
„Cum să dorm dacă tot ţăcăneşti pe tastatură?”

[Editat la 2008-08-29 19:59]
Collapse


 
Anca Nitu
Anca Nitu
Local time: 06:14
German to English
+ ...
Evoluţie Aug 30, 2008

Căţelul pâmântului a simţit primul. Zâna Zorilor a început să tremure şi s-a răspândit în aer ca un fum. Caţelul s-a asezat în coadă si a început să urle a jale. Zmeul, Baba Cloanţa şi Ghionoaia au venit fuga.
-A dispăruuut!
-Iarăsi! Intâi Inorogul, şi ce frumos era domnule! Apoi Ileana Cosânzeana şi acu’ şi Zâna Zorilor, săraca!
-Lasă Babo că noi o să scăpam, zise Baubaul, câţi copii nu cred încă in Baba Cloanţa! Răi şi urâţi să fim
... See more
Căţelul pâmântului a simţit primul. Zâna Zorilor a început să tremure şi s-a răspândit în aer ca un fum. Caţelul s-a asezat în coadă si a început să urle a jale. Zmeul, Baba Cloanţa şi Ghionoaia au venit fuga.
-A dispăruuut!
-Iarăsi! Intâi Inorogul, şi ce frumos era domnule! Apoi Ileana Cosânzeana şi acu’ şi Zâna Zorilor, săraca!
-Lasă Babo că noi o să scăpam, zise Baubaul, câţi copii nu cred încă in Baba Cloanţa! Răi şi urâţi să fim ca nu e zi să nu ne cheme careva pe nume!


[Edited at 2008-08-30 03:16]
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2 3] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Concurs de proză scurtă (ediţia a III-a) - spaţiu dedicat povestirilor






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »