Pages in topic:   [1 2] >
Off topic: Ceai sau cafea?
Thread poster: Mihaela BUFNILA
Mihaela BUFNILA
Mihaela BUFNILA  Identity Verified
Romania
Local time: 19:08
English to Romanian
+ ...
Aug 31, 2008

În crucea nopţii sau la cântatul cocoşilor, tot traducătorul bea ceva... Vin roşu, numai de sărbători, şi atunci din trei în trei, că doar precis mai avem ceva de terminat!

Ce beţi când lucraţi şi când nu lucraţi?

La mine dimineaţa începe într-o cană mare pe care e desenat un şoarece sforăind în perne şi sloganul Gutten Morgen. Dacă nu beau cafeaua de dimineaţă în cana cu şoarecu’, nu demarez. E o cafea de ibric, fără zahăr, fără lap
... See more
În crucea nopţii sau la cântatul cocoşilor, tot traducătorul bea ceva... Vin roşu, numai de sărbători, şi atunci din trei în trei, că doar precis mai avem ceva de terminat!

Ce beţi când lucraţi şi când nu lucraţi?

La mine dimineaţa începe într-o cană mare pe care e desenat un şoarece sforăind în perne şi sloganul Gutten Morgen. Dacă nu beau cafeaua de dimineaţă în cana cu şoarecu’, nu demarez. E o cafea de ibric, fără zahăr, fără lapte, fierbinte de-ţi mută limba. Când cu cardamom, când cu scorţişoară, când cu nimic. Consistentă, dar nici prea tare, nici prea slabă. Am constatat că există un optim minim şi unul maxim în concentraţia cafelei, dincolo de care ori bei „jus de chaussettes”, ori trotil, adică dincolo de care-şi pierde gustul – ca mai toate cele, de altfel.

A doua cafea e spre orele de siestă, când îţi alunecă capul pe claviatură de ţi-l sprijini în palmă... Dacă e la birou, e espresso luuuuuuung; dacă e acasă, e tot cafea de ibric şi ajunge într-o cană mare şi albă, ca să pot lăsa şoarecu’ să doarmă. Pe ce-a de-a doua cafea a zilei mai întâi o adulmec şi-apoi o beau; o şi privesc, ca să-mi bucur mai multe simţuri.

Numai în situaţii de urgenţă apare cea de-a treia cafea, spre înnoptate, ca să-mi facă curaj şi să-mi ţină tovărăşie pe birou, în afară de feţele galbene de pe mess.

Nu beau cafea de cafetieră. Mi se pare impersonală.

Când lucrez beau ceai. Mult. Pentru amatori http://hailaceai.narghilele.ro/index.php

Vă aştept la o cafea de-amiază la Bacău! Sau la un ceai!
Collapse


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 19:08
English to Romanian
+ ...
Pepsi :) Aug 31, 2008

Io beau pepsi sau lapte rece, cu două cubuleţe de zahăr şi o linguriţă de nescafe.
Dacă nu beau pepsi sau nescafe toată ziua, nu mă ia somnu' mai tare sau mai moale, dar începe să mă doară capul pe la ora 18:00


 
Denise Idel
Denise Idel
Israel
Local time: 19:08
Hebrew to Romanian
+ ...
ce intrebare!!! bineinteles cafea!! :-) Aug 31, 2008

cafea, apoi iar cafea, apoi nes, apoi cafea. in ce ordine le-am zis?
nu, nu e bine, pardon... e invers...


 
Denise Idel
Denise Idel
Israel
Local time: 19:08
Hebrew to Romanian
+ ...
vai de mine... creierul fara zahar nu functioneaza!!! cum de-am uitat? Aug 31, 2008

sutele de cafelute nu merg fara ceva dulce pe-alaturi. pur si simplu rotitele nu se pun in miscare daca nu-s unse cu zaharuri...

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 19:08
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
două cafele lungi Aug 31, 2008

Beau cafea din clasa a VIII-a şi fac cafea de când eram mică, la mine în familie cafeaua e mai importantă decât aerul

Am renunţat la ibric, nu-mi place zaţul. De vreo trei ani, îmi fac cafea la expresor: lungă, cu spumă groasă, fără lapte şi cu zahăr. Prima cafea la trezire, a doua pe la ora 17. Între, apă plată. Am renunţat la carbogazoase. Îmi fac zilnic sucuri proaspete în blender din ce se
... See more
Beau cafea din clasa a VIII-a şi fac cafea de când eram mică, la mine în familie cafeaua e mai importantă decât aerul

Am renunţat la ibric, nu-mi place zaţul. De vreo trei ani, îmi fac cafea la expresor: lungă, cu spumă groasă, fără lapte şi cu zahăr. Prima cafea la trezire, a doua pe la ora 17. Între, apă plată. Am renunţat la carbogazoase. Îmi fac zilnic sucuri proaspete în blender din ce se nimereşte, uneori combinaţii mai trăsnite (lui Andrei îi place orice suc cu sfeclă roşie, personal prefer orice cu grapefruit). În afară de asta, mănânc foarte multe fructe de cam orice fel - tocmai am dat gata o farfurie de pere scuturate din păr

Înainte de culcare, dacă mă uit la ceva DVD sau citesc, mai meşteresc o margarita, un mojito sau ceva asemănător, în funcţie de ingredientele disponibile şi în funcţie de dispoziţie.
Collapse


 
Mihaela BUFNILA
Mihaela BUFNILA  Identity Verified
Romania
Local time: 19:08
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
ciocolată cu mentă Aug 31, 2008

Denise Idel wrote:

sutele de cafelute nu merg fara ceva dulce pe-alaturi. pur si simplu rotitele nu se pun in miscare daca nu-s unse cu zaharuri...


Aşa-i! Ciocolată cu mentă, pe la orele 17, sau înainte de sală, sau la predare - că doar merit! - două-trei bucăţi, după care-mi dau singură peste degete!


 
Denise Idel
Denise Idel
Israel
Local time: 19:08
Hebrew to Romanian
+ ...
eu nu-mi dau, doamne fereste, peste degete, Aug 31, 2008

ca-s manjite de ciocolata! cum sa ma murdaresc?

 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 19:08
Romanian to English
+ ...
Ce mai bem Aug 31, 2008

Două cani mari de cafea (fără zahăr, lapte etc.) după trezire, încă una după prânz, apoi un energizant (sau două, în funcţie de cât am de lucru).

Problema e că trebuie să iau şi un somnifer înainte de culcare, dar măcar dorm neîntors.

Încerc să evit chestiile dulci, care pe mine mă adorm negreşit (ca să nu mai zic că îngraşă).


 
Veronica Manole (X)
Veronica Manole (X)
Romania
Local time: 19:08
Portuguese to Romanian
+ ...
Ceai verde Aug 31, 2008

Ceai verde dimineața, la prânz și seara. Irish coffee doar când ies cu prietenii în oraș.

În studenție beam ceva teribil: Pepsi cu ness. Ce senzații tari!!!!


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:08
English to Romanian
"Nu înţeleg ce spui, dar ce-ai zice de o cafea?" Aug 31, 2008

(Dacă mai ştiţi reclama Cafeaua ca mijloc de comunicare între doi vecini, el şi ea, care vorbesc limbi diferite...)

E bine că ne mai întâlnim şi noi la o cafea sau ceai sau băutură energizantă, în toiul nopţii, mai citim o povestire, o ofertă caraghioasă, un cuvânt inventat, şi uite aşa uităm şi de cartea de pe noptieră
... See more
(Dacă mai ştiţi reclama Cafeaua ca mijloc de comunicare între doi vecini, el şi ea, care vorbesc limbi diferite...)

E bine că ne mai întâlnim şi noi la o cafea sau ceai sau băutură energizantă, în toiul nopţii, mai citim o povestire, o ofertă caraghioasă, un cuvânt inventat, şi uite aşa uităm şi de cartea de pe noptieră

Veronica: şi eu la fel! criminală combinaţie! nu cred că aş mai rezista...

Cristina: că mi-ai amintit, de când mă tot gândesc şi eu să-mi iau un espresor/expresor, dar să fie din ăla care face de toate, pe lângă espresso, şi cafea la filtru - chiar şi aşa impersonală, Mihaela - şi capuccino, neapărat. Constat că sunt dependentă de anumite tipuri de cafea pe care le asociez cu anumite locuri: la birou, beau cafea la ibric, prima cafea de dimineaţă, neapărat o cană mare, cu puţin zahăr. Acasă, cafeaua de filtru, o ceşcuţă mică şi tare, neapărat cu miere (cu zahăr mi se pare că are un gust de pastă de hârtie, bleah...). La restaurant, espresso. Laptele care vine la cutiuţă îl dau pisicii, care, desigur, îl miroase şi strâmbă din mustăţi, ăla nu e lapte adevărat De multe ori mă gândesc cu poftă la un frappé, dar de fiecare dată mă dezamăgeşte cum se prepară pe-aici, prin oraş...
Nessul: nu-mi place. Probabil am o traumă, din vremurile când îl beam amestecat cu diverse băuturi răcoritoare conţinătoare de cofeină.

Paradoxal sau nu, în perioadele de vacanţă, când mă rup de toate, pot să mă rup şi de cafea... Cafeaua de la hotelurile cu mic dejun inclus (indiferent de numărul de stele!) este în mai toate cazurile o porcărie, cunoscătorii ştiu la ce mă refer... în asemenea situaţii, mă pot mulţumi şi cu o cafea pe săptămână/vacanţă, dacă e savurată într-o cafenea ce figurează în top 10 prin ghidurile turistice. Caz în care prefer s-o beau amară, numai să păstrez ca amintire pliculeţul de zahăr personalizat: Caffè della Pace, Caffè Pitti, Caffè Vasari, eheee...

Enjoy (am voie să fac reclamă?)
http://www.caffedellapace.it/
http://www.caffepitti.it/
http://www.cittadiarezzo.com/caffevasari/index.htm



[Edited at 2008-08-31 19:48]
Collapse


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 19:08
English to Romanian
+ ...
Cafea cu miere... Aug 31, 2008

Dimineaţa la prima oră e primul lucru pe care mi-l doresc, după solicitările de lapte, cereale sau alte dorinţe de mic dejun ale puştiului meu.
Îmi place cafeaua la ibric, ador mirosul ei, însă am renunţat de ceva ani la ea, în favoarea celei de cafetieră, cât bolboroseşte ea acolo eu mai meşteresc câte ceva prin casă. M-am obişnuit cu ea, dar nu refuz niciodată una la ibric
Prima o beau cu miere
... See more
Dimineaţa la prima oră e primul lucru pe care mi-l doresc, după solicitările de lapte, cereale sau alte dorinţe de mic dejun ale puştiului meu.
Îmi place cafeaua la ibric, ador mirosul ei, însă am renunţat de ceva ani la ea, în favoarea celei de cafetieră, cât bolboroseşte ea acolo eu mai meşteresc câte ceva prin casă. M-am obişnuit cu ea, dar nu refuz niciodată una la ibric
Prima o beau cu miere, de tei sau de salcâm. A doua o savurez după-amiaza, după ora 15, ca să-mi ţină de urât până ceva mai târziu spre noapte, iar de e musai... mai fac una mică şi cu lapte, a treia, încerc să nu beau mai mult de două. Pe a doua o beau cu fructoză, iar uneori fur şi câte un cub-două de ciocolată amăruie, iar uneori trişez cu câte "un bun dulce" de la cel mic
Ceai beau iarna, când sunt răcită sau ocazional, îmi plac cele aromate şi cu lămâie. Sau ceai verde când vreau să uit de mâncare. Nu-mi iese prea des
De senzaţiile tari gen pepsi cu ness chiar uitasem complet, ce nopţi, că mi-ai amintit, Veronica!

Până la zorile cu miros de cafea, vă spun noapte bună, de duminică!
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 19:08
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
cafea ca la mine acasă :D Aug 31, 2008

Maria Diaconu wrote:
Cristina: că mi-ai amintit, de când mă tot gândesc şi eu să-mi iau un espresor/expresor, dar să fie din ăla care face de toate, pe lângă espresso, şi cafea la filtru - chiar şi aşa impersonală, Mihaela - şi capuccino, neapărat. Constat că sunt dependentă de anumite tipuri de cafea pe care le asociez cu anumite locuri: la birou, beau cafea la ibric, prima cafea de dimineaţă, neapărat o cană mare, cu puţin zahăr. Acasă, cafeaua de filtru, o ceşcuţă mică şi tare, neapărat cu miere (cu zahăr mi se pare că are un gust de pastă de hârtie, bleah...). La restaurant, espresso. Laptele care vine la cutiuţă îl dau pisicii, care, desigur, îl miroase şi strâmbă din mustăţi, ăla nu e lapte adevărat De multe ori mă gândesc cu poftă la un frappé, dar de fiecare dată mă dezamăgeşte cum se prepară pe-aici, prin oraş...
Nessul: nu-mi place. Probabil am o traumă, din vremurile când îl beam amestecat cu diverse băuturi răcoritoare conţinătoare de cofeină.


Pe la o conferinţă se pângea un coleg de cafeaua dintr-o destinaţie de vacanţă, la care cineva i-a replicat: dacă nu te mulţumeşti cu ce primeşti prin hoteluri, adu-ţi cafeaua de acasă!

Şi eu sunt profund nemulţumită de orice cafea în afară de cea pe care mi-o fac singură acasă la maşina mea. Sincer, nu e cine ştie ce, dar mi-o fac aşa cum îmi place Singurele criterii pe care le-am folosit în alegerea expresorului (sau espresorului) au fost să nu fie cu carcasă inox (că se curăţă greu) şi să pot face două cafele în acelaşi timp. Altfel, am luat ceva de pe raft care mi-a plăcut şi bun este până în ziua de azi Iniţial l-am cumpărat cadou pentru soţ, care îşi dorea unul foarte mult, dar el nu-l foloseşte niciodată (deşi are numai două butoane amărâte), decât dacă îi fac eu cafea la el...

PS: Pardon, dreptul la ciocolată e inalienabil şi incontestabil, nu se câştigă Preferatele mele sunt ciocolata amăruie, trufele şi veşnicele After Eights la cutii cât mai lungi


 
Denise Idel
Denise Idel
Israel
Local time: 19:08
Hebrew to Romanian
+ ...
erata Aug 31, 2008

Cristiana Coblis wrote:


PS: Pardon, dreptul la ciocolată e inalienabil şi incontestabil, nu se câştigă Preferatele mele sunt ciocolata amăruie, trufele şi veşnicele After Eights la cutii cât mai lungi


Cristiana, sunt sigura ca numai din neatentie ai uitat sa adaugi "si cat mai multe". uite, am corectat eu.


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 19:08
English to Romanian
+ ...
cafea, ceai, ciocolată, suc de citrice Sep 1, 2008

Din experienţa mea:
- nimic nu e mai savuros decât cafeaua proaspătă băută de dimineaţa pe stomacul gol (acum îi pun şi un pic de lapte - anihilează toxinele- că au trecut ceva ani de când am obiceiul ăsta!);
- pe parcursul zilei ceai (din plante, de preferinţă adunate de mine) sau sucuri de citrice- bogate în vitamina C (făcute de mine, nu din comerţ cu E-uri), vitamină indicată pentru fumători şi la efort intelectual- te ţine treaz;
- ciocolată, când
... See more
Din experienţa mea:
- nimic nu e mai savuros decât cafeaua proaspătă băută de dimineaţa pe stomacul gol (acum îi pun şi un pic de lapte - anihilează toxinele- că au trecut ceva ani de când am obiceiul ăsta!);
- pe parcursul zilei ceai (din plante, de preferinţă adunate de mine) sau sucuri de citrice- bogate în vitamina C (făcute de mine, nu din comerţ cu E-uri), vitamină indicată pentru fumători şi la efort intelectual- te ţine treaz;
- ciocolată, când simt nevoia - are lecitină şi magneziu, mineralul anti-stress.

Cateva foste obiceiuri din facultate, abandonate pe bună dreptate: fiole de cofeină în cafea şi Hellas (un suc de lămâie - chipurile- concentrat, dar făcut din acid citric). Deh, pe atunci nu ştiam...


[Edited at 2008-09-01 12:32]
Collapse


 
Mihaela BUFNILA
Mihaela BUFNILA  Identity Verified
Romania
Local time: 19:08
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Regina Astrid Sep 1, 2008

http://www.ciocolatafrantuzeasca.ro/ro/

Bucureşteni, nu rataţi, că-i la o zvârlitură de băţ. Ceilalţi cetăţeni ai României, bateţi şi 900 de kilometri, că merită. Puteţi primi comenzi şi prin poştă/curier. Ciocolată cu levănţică, cu piper de toate culorile, cu ardei iute, cu iasomie...


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Ceai sau cafea?






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »