Intrebare
Thread poster: AlmaW
AlmaW
AlmaW
Local time: 09:16
English to Romanian
Jul 2, 2003

In primul rind, salutari de la Iasi.
Am o intrebare care ma chinuie de ceva vreme. Sint absolventa de Litere, rom-eng, am obtinut autorizatia de traducator de la Ministerul Justitiei si as vrea sa desfasor activitate independenta de traducator, nu numai pentru organele de justitie si politie. Stiu ca trebuie sa obtin autorizatia de la primarie si sa ma inregistrez fiscal. Pot face traduceri din diverse domenii, detinind doar acea autorizatie emisa de Ministerul Justitiei???...

... See more
In primul rind, salutari de la Iasi.
Am o intrebare care ma chinuie de ceva vreme. Sint absolventa de Litere, rom-eng, am obtinut autorizatia de traducator de la Ministerul Justitiei si as vrea sa desfasor activitate independenta de traducator, nu numai pentru organele de justitie si politie. Stiu ca trebuie sa obtin autorizatia de la primarie si sa ma inregistrez fiscal. Pot face traduceri din diverse domenii, detinind doar acea autorizatie emisa de Ministerul Justitiei???...

Astept un raspuns, pentru care va multumesc anticipat!!!
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 09:16
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Welcome! Jul 2, 2003

Autorizatia emisa de Min. Justitiei are imensul merit de a fi cam singura in domeniu, ceea ce nu te impiedica insa sa poti activa legal si cu succes in domeniile de specialitate proprii. De exemplu eu nu lucrez in domeniul traducerilor legalizate deloc, desi am aceasta autorizatie.
Iti doresc multa bafta si numai bine!


 
AlmaW
AlmaW
Local time: 09:16
English to Romanian
TOPIC STARTER
Multumesc! Jul 3, 2003

Cristiana Coblis wrote:

Autorizatia emisa de Min. Justitiei are imensul merit de a fi cam singura in domeniu, ceea ce nu te impiedica insa sa poti activa legal si cu succes in domeniile de specialitate proprii. De exemplu eu nu lucrez in domeniul traducerilor legalizate deloc, desi am aceasta autorizatie.
Iti doresc multa bafta si numai bine!


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Intrebare






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »