Pages in topic:   [1 2] >
Plata prin moneybookers.com pe site-ul ProZ
Thread poster: Veronica Durbaca
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Jul 10, 2003

writeaway i-a propus lui Henry folosirea Moneybookers pentru transferurile de pe carti de credit in tarile unde nu functionneaza PayPal.

Se pare ca ar fi posibil daca exista suficienti membri insteresati. Daca sunteti interesati si aveti un pic de timp, raspundeti...

Discutia e in Money Matters > Have you ever tried to get your payments via Moneybookers?

Toate cele bune,
Veronica


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 09:08
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Moneybookers - eu zic ca nu Jul 11, 2003

M-am interesat mai de mult despre conditiile de la Moneybookers. Din cate am inteles, nu este suficient ca tu, furnizor de servicii, sa fii inscris la ei. Trebuie ca si clientul sa o faca daca vrea sa-ti transfere bani prin ei. Ceea ce nu mi se pare convenabil; adica, nu prea poti sa-l rogi pe client sa se inscrie nu stiu unde ca sa-ti transfere tie banii. Asa ca am renuntat. Accept transferuri bancare si cecuri (numai pentru sume mici).
Toate bune si pe curand!

Veronica Durbaca wrote:

writeaway i-a propus lui Henry folosirea Moneybookers pentru transferurile de pe carti de credit in tarile unde nu functionneaza PayPal.

Se pare ca ar fi posibil daca exista suficienti membri insteresati. Daca sunteti interesati si aveti un pic de timp, raspundeti...

Discutia e in Money Matters > Have you ever tried to get your payments via Moneybookers?

Toate cele bune,
Veronica


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:08
English to Hungarian
+ ...
Wow Jul 14, 2003

Mie un client mi-a cerut expres sa ma inregistrez la moneybookers.
M-am inregistrat, el a platit acum dupa 30 de zile (a vrut sa plateasca dupa 60, dar am spus ca la mine nu tine vrajeala, ca putem sa ne spunem adio daca nu primesc banii in trizeci de zile. Aoleau, ce tare sunt)

Pana la umra a fost de treaba clientul, ca a mai dat in plus si aia 1,80 eurozi, pentru a acoperi chelt. de reatragere.

Ac
... See more
Mie un client mi-a cerut expres sa ma inregistrez la moneybookers.
M-am inregistrat, el a platit acum dupa 30 de zile (a vrut sa plateasca dupa 60, dar am spus ca la mine nu tine vrajeala, ca putem sa ne spunem adio daca nu primesc banii in trizeci de zile. Aoleau, ce tare sunt)

Pana la umra a fost de treaba clientul, ca a mai dat in plus si aia 1,80 eurozi, pentru a acoperi chelt. de reatragere.

Acum am facut pasul urmator, mi-am retarss banii de pe monebukerz.

Sunt curios daca se mai scad alte cheltuieli, comisionae etc. pe parcurs.

Va tin la curent.
Collapse


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:08
English to Hungarian
+ ...
ca o idee Jul 16, 2003

http://www.ikobo.com
Acelasi sistem; functioneaza in toate tarile lumii.
In plus, fata de conturi particulare au si asa-numitul Merchant Account, care functioneaza numai in 11 tari, printre care si Romania (!).


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
A folosit cineva iKobo? Jul 20, 2003

Suna interesant, dar l-a folosit cineva? Presupun ca i-Kard functioneaza de la orice ATM Visa de la noi...

 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:08
English to Hungarian
+ ...
Foarte pe scurt Jul 26, 2003

Nu sunt multumit cu moneybookers.
Cred ca imi voi sterge contul la ei.


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:08
English to Hungarian
+ ...
Sunt suparat Jul 26, 2003

Am fost identificat pe 16 iulie, azi e 26, si inca nu mi-am primit banii.

 
Cristina Moldovan do Amaral
Cristina Moldovan do Amaral  Identity Verified
United States
Local time: 00:08
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Mult succes! Jul 28, 2003

Sper sa-i primesti pana la urma. Eu as trimite un mail la Customer Support si i-as intreba ce se intampla.
Numai bine!


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 08:08
English to Hungarian
+ ...
In sfarsit Aug 22, 2003

Am primit banii luni, deci dupa circa o luna de la initierea tranzactiei (dupa ce i-am amenintat ca voi contacta politia).
I-am rugat sa ma stearga din sistem.

Dealtfel, si-au cerut scuze, si mi-au multumit pentru "positive approach"


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Dupa cum se pare, e posibila Sep 26, 2003

Se poate primi plata prin moneybookers pe pagina de profil de pe ProZ. O setati din Edit personal data.

Toate cele bune,
Veronica


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 09:08
English to Romanian
+ ...
Ai primit bani prin moneybookers? Oct 19, 2003

Sunt curioasa cum functioneaza acest sistem.

M-am inscris si eu, si vreau sa le trimit carnetul de conducere pentru verificarea identitatii (pentru a nu avea nici o limita la primit/transmis) banii, insa as vrea sa aflu inainte ce experiente ati mai avut voi cu ei.
In plus, nu prea inteleg cum scoti banii. Ii transferi intr-un cont (in valuta)deschis la orice banca din RO sau pe card de credit (in valuta)?

Veronica Durbaca wrote:

Se poate primi plata prin moneybookers pe pagina de profil de pe ProZ. O setati din Edit personal data.

Toate cele bune,
Veronica


 
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 09:08
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
Transfer prin moneybookers Oct 31, 2003

Salutare!
Eu am utilizat sistemul si a functionat foarte bine. Dezavantajul: nu-ti poti ridica banii in valuta ci doar in lei (daca locuiesti in RO). Pentru a-i ridica ii transferi intr-un cont personal care trebuie sa fie neaparat in ROL, deschis la orice banca din tara. Schimbul se face de banca la cursul valabil in ziua intrarii in cont.


 
Emanuel Bod
Emanuel Bod  Identity Verified
Local time: 09:08
English to Romanian
+ ...
moneybookers functioneaza May 11, 2004

Salutare tuturor,

Si eu m-am inscris la moneybookers.com la invitatia unui client care prefera aceasta metoda de plata, fiind vorba de o suma prea mica pentru un transfer bancar.

Moneybookers poate fi o alternativa valabila in cazul in care costurile unui transfer bancar pentru client sunt prea mari (comparativ cu suma de transferat, sau in general).


Eu am utilizat sistemul si a functionat foarte bine. Dezavantajul: nu-ti poti ridica banii in valuta ci doar in lei (daca locuiesti in RO). Pentru a-i ridica ii transferi intr-un cont personal care trebuie sa fie neaparat in ROL, deschis la orice banca din tara. Schimbul se face de banca la cursul valabil in ziua intrarii in cont.


Ei bine, asa am crezut si eu la inceput, dar culmea este ca eu am primit banii in valuta (Euro) in contul meu pe valuta. Ideea este ca trebuie sa iti adaugi la profil un cont de valuta la o banca din Romania si acel cont sa fie "primary account".

Eu mi-am primit banii in 2 zile de cind i-am cerut, deci sistemul functioneaza rapid (eu am cont la BCR, cine stie poate depinde de banca romana).

In schimb am avut dificultati cu procesul lor de validare, caruia nici cum nu am reusit sa-i dau de capat.

In concluzie, moneybookers este o alternativa buna pentru plati mici la care clientul ezita sa plateasca taxele de transfer bancar (comisioanele mici la moneybookers pot fi un argument pentru a convinge clientul sa isi deschida un cont la ei).

Dar pentru platile mari tot transferul bancar prin SWIFT este cea mai buna solutie.

La multe transferuri...


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Plata prin moneybookers.com pe site-ul ProZ






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »