Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >
[Autorizaţie MJ] Cum pot sa iau autorizatie de traducator MJ
Thread poster: georgemark
Raluca Ion (X)
Raluca Ion (X)  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 21:14
English to Romanian
+ ...
merge si-asa... Aug 4, 2003

eu am obtinut autorizatia anul trecut pe vremea asta. nu am avut recomandare, au zis ca nu-i nimic...merge si-asa

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 23:14
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Carte de munca Aug 5, 2003

Conform ultimelor reglementari profesiunea de traducator a fost inclusa la profesiuni liberale. Cartea de munca in momentul in care devii PFA poti sa ti-o platesti singur/a dupa cum doresti.

Multe salutari.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 23:14
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
recomandare Aug 5, 2003

"problema mea e ca nu stiu cui sa ma adresez, pentru obtinerea acestei recomandari (de fapt tot ce vroiam sa stiu era daca imi trebuie o recomandare de la un traducator autorizat, sau o pot obtine si de la alte persoane pentru care lucrez)."

Drag coleg,
recomandarea este un document pe care il poti obtine la solicitarea ta de la societatile/persoanele/institutiile cu care ai colaborat la un moment dat si care pot atesta calitatile tale profesionale. Recomandarea nu se obtine s
... See more
"problema mea e ca nu stiu cui sa ma adresez, pentru obtinerea acestei recomandari (de fapt tot ce vroiam sa stiu era daca imi trebuie o recomandare de la un traducator autorizat, sau o pot obtine si de la alte persoane pentru care lucrez)."

Drag coleg,
recomandarea este un document pe care il poti obtine la solicitarea ta de la societatile/persoanele/institutiile cu care ai colaborat la un moment dat si care pot atesta calitatile tale profesionale. Recomandarea nu se obtine sau nu isi are rostul decat in acest sens.
Eu nu am avut niciodata probleme in a obtine recomandari pana acum. Eu le solicit de la fiecare client, extern sau intern ca masura de feedback asupra lucrarilor efectuate si in plus recomandarile clientilor sunt foarte bune in marketing. Atat clientii straini cat si cei romani sunt foarte cooperativi si deschisi in acest sens.

Multa bafta in continuare.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 23:14
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
anul de autorizare Aug 5, 2003

Cristina M. Zali wrote:

Autorizatiile vechi nu mai sunt valabile? De cand si de ce, avand in vedere faptul ca criteriile de acordare nu s-au schimbat?


Problema se pare ca este anul in care a fost emisa autorizatia. Dupa cate am auzit de la colegi, la un moment dat, pe cand se mutau dintr/un sediu in altul au pierdut condica in care inregristrau autorizatiile si au trebuit sa o refaca. Talk about back-up!
:):(:(:(


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 23:14
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
informatii suplimentare la sursa Aug 5, 2003

orja wrote:

Asa ca poate o sa-mi raspunda si mie cineva exact la intrebarea pusa, pentru ca argumentele cu care ati venit pana acum imi sunt arhicunoscute si nu asta as fi vrut sa aflu.


Imi pare rau ca experienta si cunostintele noastre nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor tale. In cazul acesta singurul sfat pe care ti-l pot da este sa soliciti informatiile de care ai nevoie de la sursa: Ministerul Justitiei, departamentul care se ocupa de aceste probleme si care elibereaza autorizatiile.

Multa bafta!


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:14
English to Romanian
+ ...
Autorizatii vechi Aug 5, 2003

Cristina M. Zali wrote:

Autorizatiile vechi nu mai sunt valabile? De cand si de ce, avand in vedere faptul ca criteriile de acordare nu s-au schimbat?


Teoretic, autorizatiile se elibereaza pe viata. Dar in 1997 (pare-mi-se), s-a schimbat ceva si toate autorizatiile vechi nu au mai fost valabile. Eu nu am folosit-o pe cea veche, obtinuta in 1996; dar cand am vrut sa reiau problema, mi s-a spus ca nu mai e valabila si nici nu se poate obtine pe baza celei vechi, cum ar fi fost normal, ci trebuie sa o iau de la capat: alta cerere, alt dosar, alte taxe, alte liste, alt numar, alta stampila. Nu cunosc motivul (schimbare de legislatie, de ministru, de dispozitii). Raspunsul a fost sec: toata lumea care a obtinut autorizatia inainte de 1997 trebuie sa se reautorizeze. Ca la noi...

Cat despre recomandare, imi aduc aminte ca nu s-a cerut in 1997, dar acum da. Nu cred ca este optionala, dar nici foarte stricta. Trebuie doar sa fie la dosar, mai putin important de unde o obtii.

Si o mica rectificare la unul din mesajele mele de ieri. Marirea taxei de la 2000 la 6000 lei pentru cazier judiciar se refera la timbrul fiscal, nu la taxa de urgenta, care a ramas 50.000 lei. Scuze!


 
orja
orja
Local time: 23:14
Finnish to Romanian
+ ...
multumiri Aug 8, 2003

In primul rand as dori sa va multumesc tuturor pentru raspunsurile date si pentru incurajari. Forumul ProZ este intr-adevar un loc unde te poti simti ca intr-o mare familie!
Sper sa nu va stresez prea tare, dar as mai avea doua mici nelamuriri, drept pentru care indraznesc din nou sa va cer o parere.
1. Daca sunt absolventa de limbi straine si am studiat in cadrul facultatii si o a treia limba pe langa cele doua obligatorii, credeti ca as putea obtine autorizatia pentru toate trei l
... See more
In primul rand as dori sa va multumesc tuturor pentru raspunsurile date si pentru incurajari. Forumul ProZ este intr-adevar un loc unde te poti simti ca intr-o mare familie!
Sper sa nu va stresez prea tare, dar as mai avea doua mici nelamuriri, drept pentru care indraznesc din nou sa va cer o parere.
1. Daca sunt absolventa de limbi straine si am studiat in cadrul facultatii si o a treia limba pe langa cele doua obligatorii, credeti ca as putea obtine autorizatia pentru toate trei limbile?
2. In legatura cu recomandarea, credeti ca ar fi vreun impediment daca aceasta ar proveni de la o agentie din afara (dar fiind bineinteles redactata in limba romana)?
Collapse


 
questionslater
questionslater

Local time: 22:14
English to Romanian
+ ...
Depinde Aug 11, 2003

orja wrote:

1. Daca sunt absolventa de limbi straine si am studiat in cadrul facultatii si o a treia limba pe langa cele doua obligatorii, credeti ca as putea obtine autorizatia pentru toate trei limbile?
2. In legatura cu recomandarea, credeti ca ar fi vreun impediment daca aceasta ar proveni de la o agentie din afara (dar fiind bineinteles redactata in limba romana)?


1. in legatura cu limbile - cred ca nu e nici o problema daca limba a treia e mentionata pe diploma de licentza. Daca nu, e alta poveste.

2. de vreme ce au fost oameni care si-au luat autorizatia si fara recomandare, nu cred ca ar avea motiv sa respinga recomandarea ta.

Chiar, intrebare: ati auzit de cazuri in care cererea de autorizatie de traducator MJ sa fie respinsa?


 
georgemark
georgemark
Local time: 23:14
English to Romanian
TOPIC STARTER
Iar intrebari :) Aug 11, 2003

Deci:
-nu am studii de specialitate, o sa merg pe varinata cu MC, acolo imi elibereaza in 2 luni +/- certificatul...
-apoi merg la MJ si acolo mai stau inca 40 zile pana mi se elibereaza autorizatia de traducator?
...
O singura nelamurire si gata(cred): dupa ce am primit de la MJ autorizatia merg la primarie ma fac PF si am voie sa traduc SI SA LEGALIZEZ documentele traduse?
...
Daca aveti timp astept un mesaj.
George

Oana P mi-au placut ras
... See more
Deci:
-nu am studii de specialitate, o sa merg pe varinata cu MC, acolo imi elibereaza in 2 luni +/- certificatul...
-apoi merg la MJ si acolo mai stau inca 40 zile pana mi se elibereaza autorizatia de traducator?
...
O singura nelamurire si gata(cred): dupa ce am primit de la MJ autorizatia merg la primarie ma fac PF si am voie sa traduc SI SA LEGALIZEZ documentele traduse?
...
Daca aveti timp astept un mesaj.
George

Oana P mi-au placut raspunsurile
Collapse


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:14
English to Romanian
+ ...
legalizare Aug 12, 2003

georgemark wrote:

Deci:
-nu am studii de specialitate, o sa merg pe varinata cu MC, acolo imi elibereaza in 2 luni +/- certificatul...
-apoi merg la MJ si acolo mai stau inca 40 zile pana mi se elibereaza autorizatia de traducator?
...
O singura nelamurire si gata(cred): dupa ce am primit de la MJ autorizatia merg la primarie ma fac PF si am voie sa traduc SI SA LEGALIZEZ documentele traduse?


Cu autorizatia de la MJ nu mai trebuie sa mergi la primarie, deoarece la traducatorii autorizati se aplica o alta lege (178 din 1997). Mergi direct la Circa Financiara ca sa te inscrii si sa primesti cod fiscal. Apoi mergi sa-ti iei facturier si chitantier. Documentele le traduci, pui stampila, iar legalizarea o face notarul.

La MJ dureaza chiar mai putin de 40 de zile. Am avut o surpriza placuta sa gasesc autorizatia in cutia postala zilele trecute, la mai putin de trei saptamani de la depunerea dosarului. La MC nu stiu cat mai dureaza, dar daca arde tare si te tine punga, poti da un examen in sesiune exceptionala. Intereseaza-te la sediu (e pe Dorobanti, vis a vis de Perla).

Succes in continuare!


 
georgemark
georgemark
Local time: 23:14
English to Romanian
TOPIC STARTER
hm.... Aug 12, 2003

Oana P wrote:
Cu autorizatia de la MJ nu mai trebuie sa mergi la primarie, deoarece la traducatorii autorizati se aplica o alta lege (178 din 1997). Mergi direct la Circa Financiara ca sa te inscrii si sa primesti cod fiscal. Apoi mergi sa-ti iei facturier si chitantier. Documentele le traduci, pui stampila, iar legalizarea o face notarul.

La MJ dureaza chiar mai putin de 40 de zile. Am avut o surpriza placuta sa gasesc autorizatia in cutia postala zilele trecute, la mai putin de trei saptamani de la depunerea dosarului. La MC nu stiu cat mai dureaza, dar daca arde tare si te tine punga, poti da un examen in sesiune exceptionala. Intereseaza-te la sediu (e pe Dorobanti, vis a vis de Perla).

Succes in continuare!



Multumesc de raspuns. Sa sti ca sesiunea extraordinara este de-a dreptul extraordinara, o data pe an!

Si acum ca ai spus ca vine in cutia postala ma ia groaza..., am pierdut corespondenta asa de nu stiu cate ori si chiar azi ma lupt sa primesc un colet care este pur si simplu pierdut.

O sa intreb sa vad daca pot primi la o Casuta Postala autorizatia...

O sa mai revin.
George


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:14
English to Romanian
+ ...
Cutia postala Aug 13, 2003

georgemark wrote:

Multumesc de raspuns. Sa sti ca sesiunea extraordinara este de-a dreptul extraordinara, o data pe an!

Si acum ca ai spus ca vine in cutia postala ma ia groaza..., am pierdut corespondenta asa de nu stiu cate ori si chiar azi ma lupt sa primesc un colet care este pur si simplu pierdut.

O sa intreb sa vad daca pot primi la o Casuta Postala autorizatia...


Cred ca expedierea prin posta nu e batuta in cuie. Initial, cand am depus dosarul mi-au spus sa dau un telefon peste 40 zile si apoi sa ma duc sa o ridic de la sediul de la Cismigiu. Poate au recurs la metoda asta ca se apropia perioada de concedii si nu e nimeni acolo. Decat casuta postala, mai bine spune-le sa nu ti-o trimita prin posta (cu motivatia respectiva, nesiguranta primirii) si te duci tu sa o ridici.

Sper ca s-au mai schimbat lucrurile la Ministerul Culturii. Eu am dat examenul in in aprilie 1992 si mi l-au eliberat in februarie 1993!!


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:14
English to Romanian
+ ...
Poate este tardiv dar nu strica Aug 21, 2003

Cristina M. Zali wrote:

Autorizatiile vechi nu mai sunt valabile? De cand si de ce, avand in vedere faptul ca criteriile de acordare nu s-au schimbat?


Disputa autorizatii "vechi"/"noi" este data de faptul ca s-a schimbat legea care reglementeaza activitatea persoanelor fizice. Legea in vigoare (din cite cunosc eu) este Legea 507/2002, care spunela art. 17:

"(1) Persoanele fizice care desfăşoară activităţi economice în mod independent şi asociaţiile familiale care au obţinut autorizaţii eliberate în baza Decretului-lege nr. 54/1990 privind organizarea şi desfăşurarea unor activităţi economice pe baza liberei iniţiative, cu modificările şi completările ulterioare, îşi pot desfăşura activitatea în baza acestora o perioadă de un an de la data intrării în vigoare a prezentei legi.
(2) Până la expirarea termenului prevăzut la alin. (1), în vederea continuării activităţii este necesară obţinerea unei autorizaţii în condiţiile prezentei legi."

Salutari


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:14
English to Romanian
+ ...
Va rog reveniti cu mai multe detalii Aug 21, 2003

Cristiana Coblis wrote:

Conform ultimelor reglementari profesiunea de traducator a fost inclusa la profesiuni liberale. Cartea de munca in momentul in care devii PFA poti sa ti-o platesti singur/a dupa cum doresti.


Care ar fi aceste reglementari?

[Edited at 2003-08-26 04:32]


 
Apavie (X)
Apavie (X)
Local time: 23:14
English to Romanian
Am nevoie de informatii actuale! Jul 19, 2004

Draga Cristiana Coblis,
am indraznit sa-ti urmez sfatul si sa apelez si eu la ajutorul tau...
As vrea sa fac, pe langa jocul pe care il am, traduceri in regim part-time... Problema de care m-am lovit a fost acest atestat de traducator.
Intrebarile mele sunt:
1. Ministerul de Justitie e in masura sa elibereze acest atestat? (Mi s-ar fi parut mai indreptatit M.Educatiei sau M.Culturii, M.Muncii)
2. Din cate am inteles, pot sa ma spal pe cap cu certificatul meu FC
... See more
Draga Cristiana Coblis,
am indraznit sa-ti urmez sfatul si sa apelez si eu la ajutorul tau...
As vrea sa fac, pe langa jocul pe care il am, traduceri in regim part-time... Problema de care m-am lovit a fost acest atestat de traducator.
Intrebarile mele sunt:
1. Ministerul de Justitie e in masura sa elibereze acest atestat? (Mi s-ar fi parut mai indreptatit M.Educatiei sau M.Culturii, M.Muncii)
2. Din cate am inteles, pot sa ma spal pe cap cu certificatul meu FCE Cambridge, daca nu am acest atestat, nu?
3. Si nu in cele din urma... care sunt pasii care trebuie urmati in vederea obtinerii acestui atestat?

Iti multumesc anticipat!
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[Autorizaţie MJ] Cum pot sa iau autorizatie de traducator MJ






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »