https://www.proz.com/forum/romanian/131327-redirec%C5%A3ionare_2.html

Off topic: Redirecţionare 2%
Thread poster: Delia Georgescu
Delia Georgescu
Delia Georgescu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:41
English to Romanian
+ ...
Mar 26, 2009

Pentru că "avem dreptul" să plătim statului pe diferite căi, în stânga şi în dreapta, bani încontinuu, mă gândesc că ar fi oportun să ne gândim unde să redirecţionăm cu folos cei 2% din impozitul datorat.
Anul trecut eu am ales spitalul de copii Marie Curie şi cred că anul acesta voi face la fel. Dar aş fi interesată de alte sugestii de la colegi. Poate că alte instituţii, ONG-uri au nevoie de bani pentru cauze cu adevărat importante.
Şi dacă începem cu as
... See more
Pentru că "avem dreptul" să plătim statului pe diferite căi, în stânga şi în dreapta, bani încontinuu, mă gândesc că ar fi oportun să ne gândim unde să redirecţionăm cu folos cei 2% din impozitul datorat.
Anul trecut eu am ales spitalul de copii Marie Curie şi cred că anul acesta voi face la fel. Dar aş fi interesată de alte sugestii de la colegi. Poate că alte instituţii, ONG-uri au nevoie de bani pentru cauze cu adevărat importante.
Şi dacă începem cu asta, vom putea continua să ne gândim că sunt atâtea lucruri bune de făcut, atâţia copii care nu au bani de operaţii, atâtea gesturi frumoase care aşteaptă să fie începute etc. Primul gând este important. Restul vin de la sine.
Aştept deci cu interes sugestiile şi gândurile voastre bune.
O seară frumoasă tuturor.
Delia
P.S Sper că nu încalc nicio regulă a site-ului în dorinţa de a primi sugestii de redirecţionare. Dacă este aşa, îi rog pe moderatori să mă anunţe. Mulţumesc de ajutor!

[Edited at 2009-03-26 15:58 GMT]
Collapse


 
RATZA (X)
RATZA (X)
Local time: 02:41
Romanian
Felicitari Mar 26, 2009

Si eu as da 2% caritabil. Din pacate am de recuperat. Felicit pe cei care o pot face. Nu pot fi aplicate reguli la ceva ce e necesar societatii. Ar fi culmea. Succese !!!!!

 
Ioana Daia
Ioana Daia  Identity Verified
Romania
Local time: 02:41
Spanish to Romanian
+ ...
Excelent ! Mar 26, 2009

Un subiect foarte interesant, Delia !
Eu am ales anul trecut SMURD-ul, iar acum doi ani o mică fundaţie din Cristian care se ocupă de nişte copii fara posibilităţi. Dar sunt convinsă că există nenumărate posibilităţi de a ajuta şi probabil că e bine ca fiecare să se uite în jurul lui şi să vadă cine ar putea avea nevoie de acest mic procent.
În Braşov există Hospice Casa Speranţei, o instituţie pe care o recomand călduros. Au mai multe activităţi, printre c
... See more
Un subiect foarte interesant, Delia !
Eu am ales anul trecut SMURD-ul, iar acum doi ani o mică fundaţie din Cristian care se ocupă de nişte copii fara posibilităţi. Dar sunt convinsă că există nenumărate posibilităţi de a ajuta şi probabil că e bine ca fiecare să se uite în jurul lui şi să vadă cine ar putea avea nevoie de acest mic procent.
În Braşov există Hospice Casa Speranţei, o instituţie pe care o recomand călduros. Au mai multe activităţi, printre care una foarte importantă e aceea de a se ocupa de cazuri terminale, atât copii, cât şi adulţi.
Sunt şi multe fundaţii pentru ocrotirea-tratarea animalelor... Cu siguranţă, fiecare poate găsi ceva la care să vibreze. O pagină foarte interesantă pentru informare este
http://www.doilasuta.ro
Găsiţi listate diverse entităţi, cu profilurile lor, statistici pentru anii anteriori, ce paşi trebuie urmaţi pentru a direcţiona cei 2% etc.

Zile frumoase !
Ioana
Collapse


 
Delia Georgescu
Delia Georgescu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:41
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulţumesc! Mar 26, 2009

Mulţumesc mult, Ioana, pentru idei şi pentru link!

[Edited at 2009-03-26 19:41 GMT]


 
Ioana Daia
Ioana Daia  Identity Verified
Romania
Local time: 02:41
Spanish to Romanian
+ ...
Precizări Mar 26, 2009

Ratza
Si eu as da 2% caritabil. Din pacate am de recuperat. Felicit pe cei care o pot face. Nu pot fi aplicate reguli la ceva ce e necesar societatii. Ar fi culmea. Succese !!!!!


Un lucru important de precizat este că nu contează dacă la sfârşitul anului financiar aveţi de recuperat nişte sume sau de plătit. Acum se discută despre 2% din impozitul plătit deja... Aşadar, poţi redirecţiona şi tu banii încotro doreşti, Ratza !

Cu gânduri bune
Ioana


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Redirecţionare 2%






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »