Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?
Thread poster: Oana Bunea
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 15:10
Italian to Romanian
+ ...
Nr. TVA, Fisc şi Declaraţii Feb 22, 2010

Revin cu câteva informaţii:

Nr. de TVA intracomunitar care mi-a fost atribuit NU ESTE vechiul meu CIF cu RO în faţă. Am primit un număr complet nou, fapt care mi-a provocat deja numeroase neplăceri.
Căci nici prin cap nu mi-a trecut că voi primi alt număr, aşa că, având în vedere că se apropia data de 15 februarie la care a trebuit să depun declaraţia recapitulativă 390, m-am grăbit să o depun ca să nu iau amendă şi am scris pe ea numărul meu CIF cu RO
... See more
Revin cu câteva informaţii:

Nr. de TVA intracomunitar care mi-a fost atribuit NU ESTE vechiul meu CIF cu RO în faţă. Am primit un număr complet nou, fapt care mi-a provocat deja numeroase neplăceri.
Căci nici prin cap nu mi-a trecut că voi primi alt număr, aşa că, având în vedere că se apropia data de 15 februarie la care a trebuit să depun declaraţia recapitulativă 390, m-am grăbit să o depun ca să nu iau amendă şi am scris pe ea numărul meu CIF cu RO în faţă. Iar sistemul informatic nu a făcut cârr, deşi ar fi trebuit să atenţioneze că persoana în cauză nu e înregistrată ca plătitor de TVA.
După ce am primit şi numărul, la vreo 2 zile, am constatat că am făcut nefăcuta.
Am fost sfătuită să stornez facturile - căci la data emiterii lor (în ianuarie), eu nu eram înregistrată în scopuri de TVA, să depun o rectificativă cu sume pe 0, să refac facturile cu codul de TVA corect, dar la data de azi. Ca urmare, vor intra numai pe Declaraţia recapitulativă 390 aferentă lunii februarie.
Problema e că am clienţi care mi-au plătit deja.(
Acum nu ştiu ce să fac, e aşa cum zice şi Nicolae. Se va vedea la un moment dat că la data emiterii acelor facturi eu nu eram înregistrată în scopuri de TVA.

Referitor la Decontul special de TVA 301 care are termen 25 ale lunii, am aflat că traducătorii trebuie să completeze Secţiunea I Achiziţii intracomunitare de bunuri taxabile (ştiu, e aiurea denumirea, dar sunt explicaţii la instrucţiunile de completare), iar ultima coloană din tabel, cea de TVA datorat rămâne goală sau cu 0.
Collapse


 
Cristina Frasineanu
Cristina Frasineanu  Identity Verified
Local time: 16:10
Member (2013)
English to Romanian
+ ...
refuz inregistrare 091 Feb 23, 2010

La sectorul 5 se refuza inregistrarea pt. obtinerea codului in scopuri de TVA pentru neplatitori de TVA pe motivul ca suma estimata a prestarilor este sub 10000 eur, si ca sub 10000 de eur nu se aplica. Am inteles ca acest plafon este prevazut pe undeva.

S-a mai intamplat cuiva?

Cica la alte administratii cer facturi care sa dovedeasca depasirea acestui plafon de 10000 eur...pai frate, nu ziceati ca trebuie sa ne inregistram 'inainte de prestarea serviciului'? Vin cu e
... See more
La sectorul 5 se refuza inregistrarea pt. obtinerea codului in scopuri de TVA pentru neplatitori de TVA pe motivul ca suma estimata a prestarilor este sub 10000 eur, si ca sub 10000 de eur nu se aplica. Am inteles ca acest plafon este prevazut pe undeva.

S-a mai intamplat cuiva?

Cica la alte administratii cer facturi care sa dovedeasca depasirea acestui plafon de 10000 eur...pai frate, nu ziceati ca trebuie sa ne inregistram 'inainte de prestarea serviciului'? Vin cu ele si-mi spui ca de ce le-am facut fara cod.

Se pare ca discutia s-a mutat sub/peste plafon 10000 eur.
Dna de la administratie vrea sa declar ca estimez ca voi avea o cifra de afaceri peste 10 mii eur anul acesta, altfel nu-mi da codul (si dupa cum stiti, nu semneaza ei dovezi privind refuzurile).

Eu nu gasesc nicaieri acest plafon de 10 mii pt PRESTARI DE SERVICII ci doar pentru ACHIZITII. Acolo e conditionarea cu depasirea plafonului.

Probabil fiind o declaratie estimativa, am s-o dau. Ca nu ma obliga la nimic. Ca mi-e clar din lege ca trebuie sa ma inregistrez.

Aveti idee daca treaba asta se aplica si la drepturi de autor? Si la drepturi de autor, persoane fizice obisnuite, trebuie obtinut codul acesta?

[Edited at 2010-02-23 13:45 GMT]
Collapse


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 16:10
Spanish to Romanian
+ ...
La sectorul 3 nu au comentat nimic în sensul acesta. Feb 23, 2010

Cristina Frasineanu wrote:

La sectorul 5 se refuza inregistrarea pt. obtinerea codului in scopuri de TVA pentru neplatitori de TVA pe motivul ca suma estimata a prestarilor este sub 10000 eur, si ca sub 10000 de eur nu se aplica. Am inteles ca acest plafon este prevazut pe undeva.

S-a mai intamplat cuiva?


Pe mine la sectorul 3 nu m-a întrebat nimeni nimic despre nivelul veniturilor.
Mi-au atras doar atenţia să nu cumva să am o factură pe anul 2010 pentru extern (UE) înainte de data eliberării CIF-ului în scopuri de TVA intracomunitar,
CIF-ul acesta e diferit de vechiul CIF. Înţeleg că pe facturile interne trec CIF-ul vechi şi pe cele externe (UE) pe cel care l-am primit astăzi.

Numai bine,
Nicolae


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:10
English to Romanian
+ ...
cum arata documentul primit de la administratia financiara? Feb 23, 2010

Poate cineva sa trimita (sau sa puna pe flikr/picasa/etc) un scan dupa documentul primit de la admininstratia financiara?

La sectorul 5 se refuza inregistrarea pt. obtinerea codului in scopuri de TVA pentru neplatitori de TVA pe motivul ca suma estimata a prestarilor este sub 10000 eur, si ca sub 10000 de eur nu se aplica. Am inteles ca acest plafon este prevazut pe undeva.


[amintiri romantate]
si eu gasisem la un moment dat specificata limita asta de 10000 EUR insa se intampla anul trecut prin vara cand incepusera discutii timide despre modificarile pe care le experimentam acum. Nu am mai reusit sa gasesc documentul unde am citit asta.
Ideea cu care ramasesem atunci era:
- sub 10000 EUR/an nu ai nicio treaba cu inregistrarea in scop de TVA
- intre 10000 EUR si 35000 EUR/an trebuie sa te inregistrezi numai daca vrei sa prestezi/achizitionezi din UE - nu mi-a fost clar daca prin asta devii platitor de TVA sau nu.
- peste 35000 EUR.an esti obligat sa te inregistrezi si sa devii platitor de TVA.

Cum ziceam nu am mai reusit sa gasesc niciodata documentul din care am dedus asta ...[/amintiri romantate]

Dna de la administratie vrea sa declar ca estimez ca voi avea o cifra de afaceri peste 10 mii eur anul acesta, altfel nu-mi da codul


Vezi sa nu iti calculeze impozitul anticipat pe baza acestei declaratii estimative ...


 
Cristina Frasineanu
Cristina Frasineanu  Identity Verified
Local time: 16:10
Member (2013)
English to Romanian
+ ...
. Feb 23, 2010

Dan Ilioiu wrote:

si eu gasisem la un moment dat specificata limita asta de 10000 EUR insa se intampla anul trecut prin vara cand incepusera discutii timide despre modificarile pe care le experimentam acum. ...



Eu am gasit doar pt achizitii, nu si pentru prestari.



Vezi sa nu iti calculeze impozitul anticipat pe baza acestei declaratii estimative ...


Anticipat e la profit acum, nu mai e la venit. Pt cei care au facut trecerea, ca mine, de la micro la profit, se calculeaza primul an la venit, intr-adevar, dar veniturile de anul trecut. Intr-adevar nu am precizat ca-s SRL.


[Edited at 2010-02-23 18:39 GMT]


 
cristina48
cristina48
Local time: 16:10
English to Romanian
+ ...
instructiv forum... Feb 24, 2010

Din păcate, nu vă pot ajuta cu multe informaţii însă am găsit ceva ce sper să clarifice câteva dintre nelămuriri.

http://www.contabilul.ro/a/2244/Inregistrarea-in-scop-de-TVA.html


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 16:10
English to Romanian
+ ...
10.000-35.000 EURO Feb 25, 2010

Aici este o lista cu obligatii fiscale pentru februarie. Dar sunt multe referiri care pot lamuri unele probleme, cum ar fi acest interval de incadrare pentru venituri.

Newsletter-ul de pe acest sit este, dupa mine, foarte util tuturor.

http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=18463


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 15:10
Italian to Romanian
+ ...
Articol expirat Feb 25, 2010

cristina48 wrote:

Din păcate, nu vă pot ajuta cu multe informaţii însă am găsit ceva ce sper să clarifice câteva dintre nelămuriri.

http://www.contabilul.ro/a/2244/Inregistrarea-in-scop-de-TVA.html


Cristina, mulţumim, dar din păcate articolul citat de tine e din 2007...
Chiar dacă e posibil ca unele prevederi să fie încă valabile, eu nu m-aş baza pe el.


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 15:10
Italian to Romanian
+ ...
Art. 153^1 Feb 25, 2010

Dasa Suciu wrote:

Aici este o lista cu obligatii fiscale pentru februarie. Dar sunt multe referiri care pot lamuri unele probleme, cum ar fi acest interval de incadrare pentru venituri.

Newsletter-ul de pe acest sit este, dupa mine, foarte util tuturor.

http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=18463


La multe din aceste declaraţii nu se încadrează traducătorii (care nu sunt SRL sau alte societăţi, ci PFA sau struţo-cămila numită „XY Traducător autorizat” ne-PFA, ne-PJ, ne-PF) care trebuie să se înregistreze conform art. 153^1 (e un articol nou, introdus numai prin CF din anul acesta). Atenţie la numărul articolului: art. 153 nu e acelaşi cu 153^1 (e de fapt, cum zic finanţiştii, 153 căciuliţă 1).

De ex., eu am depus în 2009 declaraţia 392 B pentru 2008 - atunci eram neînregistrată în scopuri de TVA conform art. 153, dar am depăşit acel plafon minim.

Graţie crizei, pentru 2009 nu va mai fi cazul.
Iar pentru 2010, voi vedea - pentru că acum tot nu sunt înregistrată conform art. 153, ci conform art. cu căciuliţă) 153^1.


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 16:10
French to Romanian
+ ...
lămuriri suplimentare, dar nu neapărat utile Mar 2, 2010

1. Pentru traducători, la Cluj s-a folosit formularul 091, de înregistrare pe o perioadă de 2 ani, pentru prestaţii efectuate intracomunitar (cu toate acestea, era cât pe ce, din cauza unei isteţe doamne, să mă înregistrez permanent şi irevocabil ca şi plătitor de TVA şi, eventual, să trebuiască să îmi încetez activitatea la fel de definitiv şi irevocabil pentru a nu mai plăti TVA).

2. Din câte am înţeles, respectivul CIF sau ce-o fi el (pe cel vechi mi l-au l
... See more
1. Pentru traducători, la Cluj s-a folosit formularul 091, de înregistrare pe o perioadă de 2 ani, pentru prestaţii efectuate intracomunitar (cu toate acestea, era cât pe ce, din cauza unei isteţe doamne, să mă înregistrez permanent şi irevocabil ca şi plătitor de TVA şi, eventual, să trebuiască să îmi încetez activitatea la fel de definitiv şi irevocabil pentru a nu mai plăti TVA).

2. Din câte am înţeles, respectivul CIF sau ce-o fi el (pe cel vechi mi l-au lăsat), se va folosi doar pentru facturile externe şi mai trebuie să ne şi întrebăm clienţii dacă-s plătitori de TVA sau ba şi să facturăm ca atare.

3. O să ne mai batem capul mult şi bine cu noul sistem, care, pare-se, e, ca de obicei, pus în aplicare fără cap şi coada, şi este aplicat de fiecare instituţie precum o taie capul, că avem legea, dar nu şi normele de aplicare, tot ca de obicei.
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 16:10
German to Romanian
+ ...
Dar plătitorii permanenţi de TVA? Mar 2, 2010

Văd că e o întreagă tevatură cu clienţii externi în cazul prestatorilor care normal sunt NEplătitori de TVA. Dar în cazul plătitorilor permanenţi de TVA cum e? CUIul ăla cu RO în faţă e ok sau trebuie să se înregistreze să mai primească unul pt. externe? Poate părea aberant ce întreb, dar eu chiar nu mă pricep mai deloc la chestii de astea financiar-contabile.

 
Ioana Daia
Ioana Daia  Identity Verified
Romania
Local time: 16:10
Spanish to Romanian
+ ...
Plătitori permanenţi Mar 2, 2010

Eu funcţionez ca SRL, Ovidiu, şi CUI-ul actual, cu RO, e foarte bun. Poţi să şi verifici dacă eşti în baza de date de la VIES, cred că găseşti linkul chiar în forumul ăsta pe undeva.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 16:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
două coduri fiscale pentru PFA Mar 2, 2010

elvira_d wrote:
2. Din câte am înţeles, respectivul CIF sau ce-o fi el (pe cel vechi mi l-au lăsat), se va folosi doar pentru facturile externe şi mai trebuie să ne şi întrebăm clienţii dacă-s plătitori de TVA sau ba şi să facturăm ca atare.

O fi normal ca un PFA că aibă două coduri fiscale? Întreb şi eu, căci personal nu mi se pare nici logic, nici tocmai normal În principiu, şi la PFA situaţia trebuia să fie la fel ca la SRL, dacă CIF-ul SRL a fost înregistrat VIES în 2007, la fel trebuia să fie şi cel PFA.

3. O să ne mai batem capul mult şi bine cu noul sistem, care, pare-se, e, ca de obicei, pus în aplicare fără cap şi coada, şi este aplicat de fiecare instituţie precum o taie capul, că avem legea, dar nu şi normele de aplicare, tot ca de obicei.

Şi eu presimt aceeaşi situaţie. Tare mi-e teamă că vor apărea norme de aplicare şi totul va deveni o mare varză, pentru că informaţiile nu sunt tocmai logice sau coerente. Dacă s-a întârziat atât de mult cu Codul Fiscal, trebuia prelungit termenul de aplicare. Mă rog, nu ne rămâne decât să privim înainte cu nemulţumire


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 16:10
English to Romanian
+ ...
Cod fiscal si norme de aplicare Mar 11, 2010

Daca aveti nervii tari, e bine sa cititi din aceste surse:

- un rezumat al normelor: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_17877/Normele-de-aplicare-a-Codului-Fiscal-in-2010-publicate-in-Monitorul-Oficial.html

- Codul fiscal si
... See more
Daca aveti nervii tari, e bine sa cititi din aceste surse:

- un rezumat al normelor: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_17877/Normele-de-aplicare-a-Codului-Fiscal-in-2010-publicate-in-Monitorul-Oficial.html

- Codul fiscal si normele in paralel: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Cod_Fiscal_norme.2010.htm#n153e1

Eu una am ametit deja si tot nu-mi este clar. Cine are rabdare poate face un conspect!
Curaj!
Collapse


 
Oana Bunea
Oana Bunea  Identity Verified
Romania
Local time: 16:10
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Cum procedam in continuare? May 7, 2010

Reiau acest fir cu o serie de intrebari:

1. Dupa ce obtinem codul de TVA pentru colaborarile externe, trebuie sa adaugam TVA-ul la factura? Si in luna facturarii, trebuie sa platim acest TVA la stat?

2. Din experientele voastre, faptul ca suntem platitori de TVA creeaza probleme pentru clienti?

Multumesc mult!


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


"EU Vat Number" pentru colaborarile externe?






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »