Modificarea intrebarilor Kudoz
Thread poster: Dan Marasescu

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:50
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Sep 19, 2003

Poate ca ati observat si voi ca oricine poate sa modifice intrebarile formulate de oricine altcineva. Sau poate ca numai membrii Platinum. Asa a fost dintotdeauna?
Mie nu mi se pare normal. Ar trebui sa fie eventual numai un privilegiu al moderatorului perechii de limbi sau a celor cu un punctaj de peste 500, cum e in cazul stergerii intrebarii.

Ce parere aveti?

Direct link Reply with quote

Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
German to Romanian
+ ...
Cei care au peste 100 de puncte pot sa o faca Sep 19, 2003

Eu am folosit aceasta optiune pt a modifica perechea de limbi, domeniul, dar foarte rar. Nu stiu dca cineva se apuca sa modifice mai in detaliu. Deocamdata nu cred ca functia a fost folosita abuziv.

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 11:50
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
moderatori si platinum Sep 19, 2003

Este privilegiul rezervet unor trusted members. Stiu ca odata a trebuit sa sterg niste intrebari porcoase cu care m-am trezit pe ecran intr-o dimineata. Aceste modificari trebuie motivate insa si daca motivele sunt neintemeiate modificarile pot fi anulate de staff. In unele cazuri modificarile sunt justificate si trebuie sa se permita operarea lor.
Deci, nu se pot opera modificari de oricine si in orice sens. Asadar, nu sunt motive de alarmare.

Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
German to Romanian
+ ...
Cristiana, cred ca te gandesti la altceva Sep 19, 2003

Dan vorbea in mod evident despre functia Edit Question care poate fi accesata de oricine (care probabil are 100 de puncte), nu doar de moderatori.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Edit question Sep 19, 2003

Eu am 6 butoane sub intrebari, intr-adevar una dintre ele este Edit question si intr-adevar ma gandeam la Squash.
Eu de exemplu pot opera cu edit question modificari in orice caseta din intrebari. Nu stiu daca restul pot face acelasi lucru.
Mi se pare ca este bine sa se poata opera modificari, pot interveni greseli la introducerea intrebarilor ceea ce le face dupa aceea foarte greu de gasit in sistem, mai ales dat fiind ca poti sa faci cercetare terminologica si cu Kudoz.net. Nu cred insa ca cineva ar avea timpul sau inclinatia de a sabota sistematic intrebarile

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc de raspuns Sep 19, 2003

Multumesc Elvira. Nu stiam care e regula. Eu am observat numai ca pot sa fac orice cu ele si m-am mirat.

Cristina, tu te gandeai evident la stergerea intrebarilor, care e o chestie diferita.

Nici eu nu cred ca au fost abuzuri, si poate ca nici nu vor fi, dar poate ar fi util sa apara scris acolo daca cineva a modificat intrebarea.

Si iar e ciudat ca poti sa modifici intrebarile altora, dar nu pe ale tale o data ce le-ai pus.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Edit question Sep 19, 2003

Se pare ca se pot edita intrebarile de catre membri platinum cu 100 de puncte kudoz si de cei neplatitori cu 500 de puncte kudoz. Se pot edita casetele privind nivelul de dificultate si perechile de limbi, probabil si domeniile de specialitate. Ramane sa confirmati si voi, eu am aici o serie de butonase si pot edita toate casetele chiar la intrebari pe combinatii straine, desi nu vad de ce.
Vezi si http://www.proz.com/?sp=faq#kudoz_bouncing
Multe salutari.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Editarea propriilor intrebari Sep 19, 2003

Da, nici mie nu-mi place ca nu pot edita propriile intrebari, e chiar enervant. Eu de multe ori mai gresesc cate ceva si nu mai pot modifica dupa, de aceea trebuie sa fiu cu ochii in patru.
Probabil este si motivul pentru care altii pot edita intrebarile, pentru ca nu le putem edita noi insine. Daca greseti ceva trebuie probabil sa rogi pe cineva sa editeze intrebarea.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Modificarea intrebarilor Kudoz

Advanced search

Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs