Confidentialitate
Thread poster: lucca
lucca
lucca
Romania
Local time: 18:50
English to Romanian
Oct 7, 2003

Unii nu dau nici un context, sau doar cateva cuvinte din care nu se poate deduce mai nimic.

Altii, dupa ce ca pun vreo doua duzini de intrebari pe acelasi text, "exemplifica" la fiecare cu cate 4-5 randuri din original.

Poate ca nu e vorba de un text realmente "confidential", adica intradevar secret, cu angajament de confidentialitate si tot tacamul, dar poate ca nici nu este ceva destinat oricarui cititor... Poate ca e un document intern, "de lucru", sau o versiune pro
... See more
Unii nu dau nici un context, sau doar cateva cuvinte din care nu se poate deduce mai nimic.

Altii, dupa ce ca pun vreo doua duzini de intrebari pe acelasi text, "exemplifica" la fiecare cu cate 4-5 randuri din original.

Poate ca nu e vorba de un text realmente "confidential", adica intradevar secret, cu angajament de confidentialitate si tot tacamul, dar poate ca nici nu este ceva destinat oricarui cititor... Poate ca e un document intern, "de lucru", sau o versiune provizorie!

Traim timpuri destul de imbarligate, mai cu atentie, baieti, la contextele exagerat de largi, ca cine stie de unde rasare cine stie ce.
Collapse


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Oare nu ar fi bine sa il anuntati si direct pe autorul neatentiei? Oct 9, 2003

Cred ca ar fi util sa il anuntati direct pe respectiv. Poate nu ii e familiar modul in care sunt afisate intrebarile etc. Introducerea denumirii clientului, de exemplu, nu e deloc o idee buna

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 18:50
English to Romanian
TOPIC STARTER
Asta ar mai lipsi... Oct 9, 2003

Adica denumirea clientului. N-am vazut inca asa ceva la intrebarile la care m-am uitat, dar nimic nu este imposibil.

Pe forum vede mai multa lume. Dupa "lasa, ca merge si asa", cred ca a doua lozinca a vremurilor in Ro este "nu m-am gandit", la egalitate de puncte cu "nu m-am uitat / n-am citit / n-am vazut afisul / programul / ce scrie pe usa etc".


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Confidentialitate






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »