Mobile menu

Verificarea identitatii
Thread poster: Cristina Anghel

Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 04:44
English to Romanian
+ ...
Oct 19, 2003

Din cate am inteles eu, ti se poate verifica identitatea prin mai multe metode, cea mai usoara (asa mi se pare mie) fiind sa te verifice un coleg deja verificat.

Cine ar putea sa ma ajute? Cine vrea sa-mi verifice ID? Sunt din Bucuresti.

Va multumesc.

Direct link Reply with quote

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:44
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Veronica Oct 19, 2003

Nu cred ca orice membru verificat poate sa te verifice. Dintree romani mi se pare ca Numai Veronica Durbaca. Cel putin asa am vazut pe lista lor.

Cristina Andrei wrote:

Din cate am inteles eu, ti se poate verifica identitatea prin mai multe metode, cea mai usoara (asa mi se pare mie) fiind sa te verifice un coleg deja verificat.

Va multumesc.

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Powwow Oct 19, 2003

Multumesc mult pentru raspuns. Cred ca Veronica era la vot:)))

Veronica,
Crezi ca ai putea sa ma ajuti? Sau mai bine astept urmatorul Powwow?

Catre toti:
Cand credeti ca va avea loc urmatoarea intalnire? Ati stabilit ceva in acest sens?

Va multumesc anticipat.

Dan Marasescu wrote:

Nu cred ca orice membru verificat poate sa te verifice. Dintree romani mi se pare ca Numai Veronica Durbaca. Cel putin asa am vazut pe lista lor.

Cristina Andrei wrote:

Va multumesc.

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Verificarea identitatii Oct 19, 2003

Toti membri platnici si toti cei care au aceasta bifa in dreptul numelui lor au identitatea verificata si pot verifica identitatea altor membri, dar numai cu acordul sitului.
Verificarea identitatii se face in mai multe moduri, fie prin plata taxei catre Proz, fie prin trimiterea unui act de iidentitate (contra cost), direct de catre stafful proz, fie in cadrul intrunirilor powwow dupa cererea prealabila a acordului sitului si de catre un membru care are el insusi identitatea verificata.
Toate aceste lucru cred ca sunt deja prezente si explicate in sectiunea de informatii sau FAQ a sitului.
Multe salutari.

[Edited at 2003-10-19 21:00]

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Se stie cand va avea loc urmatorul Powwow? Oct 19, 2003

Multumesc pentru informatii, dar ma interesa cand va avea loc urmatorul powwow. Deocamdata nu vreau sa ma inregistrez ca membru Platinum, si nici sa platesc 50-60 USD pentru a mi se confirma identitatea. Mi se pare cam mult.

Cristiana Coblis wrote:

Toti membri platnici si toti cei care au aceasta bifa in dreptul numelui lor au identitatea verificata si pot verifica identitatea altor membri, dar numai cu acordul sitului.
Verificarea identitatii se face in mai multe moduri, fie prin plata taxei catre Proz, fie prin trimiterea unui act de iidentitate (contra cost), direct de catre stafful proz, fie in cadrul intrunirilor powwow dupa cererea prealabila a acordului sitului si de catre un membru care are el insusi identitatea verificata.
Toate aceste lucru cred ca sunt deja prezente si explicate in sectiunea de informatii sau FAQ a sitului.
Multe salutari.

[Edited at 2003-10-19 21:00]

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Explicatie Oct 19, 2003

Am spus 50-60 USD, pt. ca atat estimez costurile cu obtinerea unui card de credit in valuta (depunere numerar - 1500 USD, plata a 5 USD, comision pt. plata a 5 USD, comision de retragere a celor 1495 USD-comision).

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
carduri Oct 20, 2003

Exista si alte feluri de carduri in afara celui de credit. BCR sau Banca Romaneasca au carduri speciale pentru operarea de tranzactii pe Internet care nu costa decat 10 dolari (sau 20). Probabil exista servicii similare si la alte banci.
Cand va fi programat un powwow acest lucru va fi vizibil pe interfata. In acest moment nu este programat nici un powwow. In general scopurile powwow-urilor sunt altele decat verificarea identitatii, acest lucru se face colateral.

lucca
Romania
English to Romanian
Card in dolari Oct 20, 2003

Card in dolari la BancPost (Visa, am facut plati si merge OK) necesita 500 dolari, din care 100 raman in permanenta pe card, iar restul sunt disponibili.

La BancPost au si un card special pt. plati pe Internet, dar mi se pare incomod (trebuie sa mergi si sa pui / transferi pe el suma aproximativa a platii si apoi sa faci plata pe Internet).

La alte banci nu stiu, dar toate au site pe Internet.

Maricica W.  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Mneatza, Oct 20, 2003

Dupa cum bine a spus Cristina, toti membrii ProZ care au identitatea verificata pot verifica identitatea altor persoane, cu acordul ProZ.com. Oricum eu nu stiu sa am numai eu voie sa verific identitatea projilor.

Eu am verificat recent identitatea AltaLingua in felul urmator: m-am intalnit cu ei, i-am adugat pe lista de la powwow, apoi am primit un mail de la proz si gata.
Deci cred ca se poate si fara bani/powwow. Mai verificati daca am facut bine - dar din moment ce nu mi s-a spus nimic, si AltaLingua au identitatea verificata, banuiesc ca e ok.

Veronica

[Edited at 2003-10-20 11:35]

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Va multumesc tuturor Oct 20, 2003

Vero,

Eu sunt din Bucuresti, tu?
Daca avem OK-ul pro.z, si ai timp, m-as bucura sa ne intalnim, si nu numai pt. verificare, ci si pt. un schimb de experiente.

Cristina

Veronica Durbaca wrote:

Dupa cum bine a spus Cristina, toti membrii ProZ care au identitatea verificata pot verifica identitatea altor persoane, cu acordul ProZ.com. Oricum eu nu stiu sa am numai eu voie sa verific identitatea projilor.

Eu am verificat recent identitatea AltaLingua in felul urmator: m-am intalnit cu ei, i-am adugat pe lista de la powwow, apoi am primit un mail de la proz si gata.
Deci cred ca se poate si fara bani/powwow. Mai verificati daca am facut bine - dar din moment ce nu mi s-a spus nimic, si AltaLingua au identitatea verificata, banuiesc ca e ok.

Veronica

[Edited at 2003-10-20 11:35]

Emanuel Bod  Identity Verified
English to Romanian
+ ...
alte carduri pentru Internet Nov 15, 2003

lucca wrote:
La BancPost au si un card special pt. plati pe Internet, dar mi se pare incomod (trebuie sa mergi si sa pui / transferi pe el suma aproximativa a platii si apoi sa faci plata pe Internet).

Si Banca Romaneasca propune un card Visa special pentru Internet, de tip debit card (adica trebuie sa depui intai banii in contul asociat cardului si apoi poti face tranzactii pe Internet).

Dezavantajul acestui tip de debit card este ca trebuie sa te deplasezi sa depui sau sa transferi bani in prealabil pe card.

Dar acest tip de card are si avantaje: daca iti permiti poti depune o suma mai mare de bani odata si o ai la dispozitie pina o cheltuiesti fara sa mai treci pe la banca.

Alt aspect: nu se pot face operatiuni neautorizate pe card (sa zicem ca un hacker afla numarul de card) daca depui suma necesara tranzactiei doar inainte de a o efectua si in rest contul este gol.

Avantajele cardului de la Banca Romaneasca sint urmatoarele:
- nu se cere sa ramina in cont nici o suma minima
- depunerile se fac in lei si se poate folosi in orice valuta, conversiile se fac automat de banca
- costul initial mic (150.000 lei pe 1 an) si comisioane reduse.

Eu l-am folosit cu succes pe internet pentru a cumpara Trados, de aceea il recomand si altora. Cei de la banca chiar m-au sunat sa verifice daca eu am efectuat operatiunea pentru ca valoarea tranzactiei era destul de mare.

Concluzia este ca acum si din Romania este posibil sa faci cumparaturi pe Internet. Deci, spor la cheltuit!

Emanuel

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Verificarea identitatii

Advanced search

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
memoQ translator pro
Kilgray's memoQ is the world's fastest developing integrated localization & translation environment rendering you more productive and efficient.

With our advanced file filters, unlimited language and advanced file support, memoQ translator pro has been designed for translators and reviewers who work on their own, with other translators or in team-based translation projects.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs