Pages in topic:   < [1 2]
[Autorizaţie MJ] traducator autorizat in timpul concediului de ingrijire copil
Thread poster: Marina Enachi
Robert Roata
Robert Roata
Local time: 06:45
Romanian to English
+ ...
Tatic in concediu de crestere a copilului Jun 16, 2006

Salutare tuturor!

Si eu sunt in concediu de crestere a copilului si pot spune ca ma descurc destul de bine cu "Ursulina" mea, contrar opiniilor unor barbati, care cosidera ca partea cu cresterea copiilor, gatitul si spalatul apartine in mod exclusiv femeilor.

As dori sa ma consult cu voi in legatura cu veniturile obtinute in timpul acestui concediu. Eu nu am citit decat proiectul acela de lege referitor la conditiile si actele necesare pentru obtinerea concediului de cr
... See more
Salutare tuturor!

Si eu sunt in concediu de crestere a copilului si pot spune ca ma descurc destul de bine cu "Ursulina" mea, contrar opiniilor unor barbati, care cosidera ca partea cu cresterea copiilor, gatitul si spalatul apartine in mod exclusiv femeilor.

As dori sa ma consult cu voi in legatura cu veniturile obtinute in timpul acestui concediu. Eu nu am citit decat proiectul acela de lege referitor la conditiile si actele necesare pentru obtinerea concediului de crestere a copilului, in care aspectul veniturilor suplimentare indemnizatiei de 800 RON nu este prea clar definit. Astfel, sunt relativ confuz in aceasta privinta.
Teoretic, se presupune ca in timpul acestui concediu stai acasa cu copilul si primesti de la Prea-Maritul Stat Roman fabuloasa suma de 800 RON, cu care ar trebui sa asiguri copilului toate cele necesare. Pana aici, toate bune si frumoase. Daca ai indrazneala de a lucra sub incidenta unui contract de colaborare, sau daca primesti venituri supuse impozitarii, se sesizeaza acelasi Prea-Marit Stat Roman si te obliga sa restitui toti banii pe care ti i-a trimis pana in momentul respectiv (am intalnit doua persoane care au experimentat asta).

Situatia mea e urmatoarea:
- Din 18.04.2001 pana in 05.01.2006 am lucrat ca sofer profesionist la o Societate Comerciala;
- Din 05.01.2006 am intrat in Concediul de Crestere a Copilului;
- Intre timp, am absolvit Universitatea "Spiru Haret", Facultatea de Limbi si Literaturi Straine, specializarea engleza-spaniola, promovand Examenul de Licenta in februarie 2006;
- In data de 17.05.2006 am depus actele pentru autorizare traducator, la MJ.

Nu stiu cand voi primi autorizatia, dar am rezerve asupra faptului ca voi putea elibera factura si chitanta pentru servicii de traducere, in decursul celor doi ani de concediu de crestere a copilului.

Daca stie cineva textul de lege referitor la acest aspect, sa ma lumineze si pe mine.

Multumesc pentru timpul acordat!
Collapse


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 06:45
Spanish to Romanian
+ ...
O variantă: Dividendele Jun 16, 2006

Robert Roata wrote:

Salutare tuturor!

Si eu sunt in concediu de crestere a copilului si pot spune ca ma descurc destul de bine cu "Ursulina" mea, contrar opiniilor unor barbati, care cosidera ca partea cu cresterea copiilor, gatitul si spalatul apartine in mod exclusiv femeilor.


Dragă Robert,

Şi eu m-am prins că nu e chiar atât de ... imposibil să te ocupi de gospodărie şi să creşti copilul, bărbat fiind, rămâne totuşi cea mai solicitantă activitate pe care am desfăşurat-o până acum, cu atât mai mult cu cât fişa postului zice 24 de ore din 24, 7 zile pe săptămână)

Despre partea cu şpaga de 800 eu m-am descurcat cam aşa: sunt asociat la o firmă de traduceri, altfel spus firma emite facturile şi nu eu, iar eu primesc o dată pe an dividende, care din câte am înţeles nu se supun regimului acelor venituri ce te împiedică să primeşti mica atenţie din partea statului.

Oricum dacă cineva îşi imaginează că poţi să creşti un copil mic cu 800 lei/lună înseamnă că are o viziune uşor bucolică despre costul vieţii pe plaiurile mioritice.

Sper că poate te ajută într-un fel cel de mai sus!

Nicolae


 
Robert Roata
Robert Roata
Local time: 06:45
Romanian to English
+ ...
Multumesc Nicolae Jun 17, 2006

Multumesc pentru sfatul cu dividendele. La asta chiar nu m-am gandit.

As mai avea o problema... Printre altele, sunt si arbitru de atletism. Bineinteles, pentru prestatiile din cadrul concursurilor eu primesc un barem (nu foarte substantial). E drept ca nu am un contract de munca incheiat cu Federatia de Atletism, dar veniturile provenite de aici sunt deja impozitate de Federatie. Astfel, nu trebuie nici macar sa le declar la fisc. Inca am retineri pentru acest barem primit de mine
... See more
Multumesc pentru sfatul cu dividendele. La asta chiar nu m-am gandit.

As mai avea o problema... Printre altele, sunt si arbitru de atletism. Bineinteles, pentru prestatiile din cadrul concursurilor eu primesc un barem (nu foarte substantial). E drept ca nu am un contract de munca incheiat cu Federatia de Atletism, dar veniturile provenite de aici sunt deja impozitate de Federatie. Astfel, nu trebuie nici macar sa le declar la fisc. Inca am retineri pentru acest barem primit de mine in timpul Concediului de Crestere a Copilului.

Multumesc inca o data pentru ca ai rupt din timpul tau sa-mi raspunzi si iti doresc "concediu placut"...

[Edited at 2006-06-17 18:34]
Collapse


 
Ioana Bantescu
Ioana Bantescu
Local time: 06:45
English to Romanian
+ ...
bine ca le-a venit mintea la loc Jul 2, 2006

Maria Diaconu wrote:

Marina Enachi wrote:

Stiti daca am dreptul legal ca in timpul concediului sa lucrez ca traducator autorizat?


A apărut un nou proiect în domeniu, îl semnalez pentru colegele interesate:

Mamele care nu au un salariu regulat îşi pot păstra indemnizaţia de creştere a copilului
- se arată într-un proiect care îndulceşte OUG 148 / 2005.
http://www.gandul.info/2006-05-23/mamele


Ce ma bucur ca le-a venit aceasta idee minunatilor care fac legile in tara noastra! Cum isi inchipuie ei ca poti creste copii cu 8 milioane pe luna? Fara alte venituri?
Eu am 3 copii si acum am intrat in CIC. Am depus actele pentru fabuloasa suma si functionarele de la primarie mi-au spus ca trebuie declarat orice venit. Deci daca tai chitanta intr-o luna e venit suplimentar si trebuie declarat. Daca e adevarata noua completare la lege atunci ma bucur mult. Desi nu e usor sa stai acasa cu 3 copii si sa mai si lucrezi, eu nu as fi vrut sa renunt la colaborarile pe care le mai am, care imi aduc uneori venituri mult mai substantiale. E adevarat ca eu nu am facut copiii sa imi dea statul bani sa ii cresc, dar legea asta era bataie de joc. Pai daca vreau sa muncesc, atunci sa ma lase sa muncesc ca impozite platesc, nu?
Sa nu mai spun ca mie imi convenea mult mai mult vechea lege cu 85% din salariu pentru ca salariul meu e mult mai mare. Dar asta e situatia. Bine ca totusi se mai gindesc si ma indreapta greselile pe care le tot voteaza.

PS Felicitari taticilor care stau acasa cu copilasii!


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 06:45
English to Romanian
Este doar un proiect Jul 3, 2006

ioana30 wrote:

Ce ma bucur ca le-a venit aceasta idee minunatilor care fac legile in tara noastra!


Stai un pic, la acea dată era anunţat ca proiect. Vom vedea dacă se votează sau nu. E bine că există un proiect, totuşi. Nu am citit ziarele o vreme şi nu ştiu ştiu exact dacă au apărut noutăţi între timp. Trebuie să te mai interesezi.


 
Ioana Bantescu
Ioana Bantescu
Local time: 06:45
English to Romanian
+ ...
Poate il voteza Jul 5, 2006

Maria Diaconu wrote:

ioana30 wrote:

Ce ma bucur ca le-a venit aceasta idee minunatilor care fac legile in tara noastra!


Stai un pic, la acea dată era anunţat ca proiect. Vom vedea dacă se votează sau nu. E bine că există un proiect, totuşi. Nu am citit ziarele o vreme şi nu ştiu ştiu exact dacă au apărut noutăţi între timp. Trebuie să te mai interesezi.


Am inteles ca e doar un proiect, dar bine ca se gindesc sa imbunatateasca legea. Sper sa-l si voteze.


 
Delia Georgescu
Delia Georgescu  Identity Verified
Romania
Local time: 06:45
English to Romanian
+ ...
se pot elibera facturi în timpul acestui concediu Jul 6, 2006

Cel puţin aşa a fost în cazul meu. M-am dus la doamna de la Administraţia Financiară care se ocupa de mine, am întrebat-o dacă e vreo problemă şi mi-a spus că nu. Deci am emis facturi, mi-am plătit impozitele şi asta a fost. Nu cred că era o excepţie pentru mine. Sau cel puţin aşa era acum vreo 3 ani...

[Edited at 2006-07-06 04:59]


 
adriana-lung
adriana-lung
English
+ ...
as vrea sa stiu si eu cum te poti autoriza Jul 6, 2007

Am terminat de foarte curand Facultatea de Litere, si m-ar interesa sa stiu cum pot obtine autorizatia de traducator. De ce acte am nevoie, si cui sa ma adresez. Se procedeaza la fel ca pana acum, adica se trimti acte la Ministerul Justitiei?
Va multumesc


 
ecaterina
ecaterina
Local time: 06:45
Romanian to English
+ ...
a trebuit sa suspend activitatea PF-ului Jul 8, 2007

Ca sa nu pierd indemnizatia a trebuit sa suspend activitatea PF-ului, desi nu asta e activitatea mea de baza, era un vernit din activitati independente.
Pe unde se gaseste clar pe pagina link din ziarul ,Gandul articolul privitor la proiectul acela de lege, ca eu nu l-am vazut.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Link Gândul Jul 8, 2007

Probabil că, la arhivare, au modificat link-ul. Oricum, link-ul vechi includea un element clar de identificare: data. Prin urmare, n-a fost greu de ajuns la noul link cu ajutorul motorului de căutar... See more
Probabil că, la arhivare, au modificat link-ul. Oricum, link-ul vechi includea un element clar de identificare: data. Prin urmare, n-a fost greu de ajuns la noul link cu ajutorul motorului de căutare în arhivă.

http://www.gandul.info/actual/mamele-au-salariu-regulat-isi-pot-pastra-indemnizatia-crestere-c.html?3927;259672
Collapse


 
Brunhilda
Brunhilda
Romania
Local time: 06:45
Romanian to English
O alta intrebare... Jul 8, 2007

Am si eu o intrebare: daca iti iei autorizatia si sa zicem ca timp de 1 an de zile nu faci traduceri pe cont propriu, ci doar lucrezi la o firma, atunci trebuie ca din salariul net pe care il iei la firma respectiva sa mai platesti ceva impozit? Imi puteti spune, va rog, cum se procedeaza? Va multumesc.

Cristina

p.s.: Sunt noua pe forum si la inceput de drum, deci nu stiu mai nimic despre aceste lucruri.


 
ecaterina
ecaterina
Local time: 06:45
Romanian to English
+ ...
Mulţumesc Jul 10, 2007

Mulţumesc Mihai pentru link. De data asta am reuşit să-l vad.

 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 06:45
French to Romanian
+ ...
nu mai plăteşti nimic Jul 11, 2007

Brunhilda wrote:

Am si eu o intrebare: daca iti iei autorizatia si sa zicem ca timp de 1 an de zile nu faci traduceri pe cont propriu, ci doar lucrezi la o firma, atunci trebuie ca din salariul net pe care il iei la firma respectiva sa mai platesti ceva impozit? Imi puteti spune, va rog, cum se procedeaza? Va multumesc.

Cristina

p.s.: Sunt noua pe forum si la inceput de drum, deci nu stiu mai nimic despre aceste lucruri.


Salariul net înseamnă salariul brut MINUS contribuţiile la stat pe care le virează angajatorul pentru tine (asigură-te că le virează)


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[Autorizaţie MJ] traducator autorizat in timpul concediului de ingrijire copil






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »