Mobile menu

Dictionare tehnice
Thread poster: Dan Marasescu

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:10
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Dec 11, 2003

De multa vreme aman sa-mi cumpar un dictionar tehnic bun EN>RO. Ieri am facut turul librariilor si n-am gasit mai nimic in Cluj. Cineva mi-a spus ca dictionarul Editurii Tehnice urmeaza sa fie reeditat. Mai tin minte de asemenea ca am vazut acum vreo 2 luni la Sala Dalles niste CD-Rom-uri cu dictionar tehnic, dar n-am fost destul de prevazator sa tin minte cine le-a scos. Puteti sa-mi spuneti va rog care sunt dictionarele cele mai bune in momentul asta pentru EN>RO si care merita cumparate. Sigur ca cel mai bine ar fi pe CD.

Multumesc,
Dan

Direct link Reply with quote

Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 09:10
German to Romanian
+ ...
daca gasesti un dictionar tehnic bun vreau si eu :))) Dec 11, 2003

eu pana acum nu am vazut nici unul. cel al Editurii Tehnice mi se pare destul de slab.

Doru Voin  Identity Verified
Romania
Local time: 10:10
English to Romanian
+ ...
Nici unul Dec 11, 2003

Din pacate, cel mai bun este cel de la Edit. Tehnica, dupa parerea mea. Si sunt de acord cu Elvira, nu este stralucit.

Mai mult noroc ai avea daca ai cauta dictionare specializate de termeni informatici, de mecanica a fluidelor etc. Asa poti sa gasesti dictionare bune. Dar un dictionar "general" tehnic bun pt. limba romana, de genul Routledge-ului, e deocamdata o himera.

Doru Voin

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Dictionare tehnice

Advanced search

SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
PDF Translation - the Easy Way
TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation.

TransPDF converts your PDFs to XLIFF ready for professional translation. It also puts your translations back into the PDF to make new PDFs. Quicker and more accurate than hand-editing PDF. Includes free use of Infix PDF Editor with your translated PDFs.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs