Acte ptr inregistrarea la Administratia Financiara
Thread poster: Andreea Ruthner
Andreea Ruthner
Andreea Ruthner
German to Romanian
+ ...
Jan 27, 2004

Buna ziua tuturor,

nu de mult am primit autorizatia de traducator de la Ministerul Justitiei, si urmeaza zilele astea sa ma inregistrez la Administr. Financiara. Am insa o mica dilema, si sper sa existe cineva care isi mai aduce aminte de momentul acesta si ma poate ajuta. Eu mi-am cumparat un Registru-Jurnal, un Registru Inventar si cred 5 Fise a mijlocului fix. Mai am nevoie de ceva ptr. a ma putea inregistra la Administratia Financiara?? Si poate stiti si cam cat dureaza sa ma in
... See more
Buna ziua tuturor,

nu de mult am primit autorizatia de traducator de la Ministerul Justitiei, si urmeaza zilele astea sa ma inregistrez la Administr. Financiara. Am insa o mica dilema, si sper sa existe cineva care isi mai aduce aminte de momentul acesta si ma poate ajuta. Eu mi-am cumparat un Registru-Jurnal, un Registru Inventar si cred 5 Fise a mijlocului fix. Mai am nevoie de ceva ptr. a ma putea inregistra la Administratia Financiara?? Si poate stiti si cam cat dureaza sa ma inregistreze? Va multumesc anticipat.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 03:37
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Buletin, autorizatie Jan 27, 2004

In orice caz ar fi bine sa mergi dimineata. Eu am reusit sa fac totul in maxim doua ore. Nu e mare lucru.
Multa bafta.


 
Andreea Ruthner
Andreea Ruthner
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc ptr ajutorul atat de prompt Jan 27, 2004

si pentru sfat. O zi cat mai buna.

 
Raluca Furnea
Raluca Furnea  Identity Verified
Belgium
Local time: 02:37
German to Romanian
+ ...
Acte Jan 27, 2004

Eu m-am inscris luna trecuta si am avut nevoie de autorizatie, buletin, declaratie estimativa de venit completata in 2 exemplare (formularele se pot lua de la finante) si o cerere in care am cerut eliberarea unui certificat pentru a putea cumpara documente cu regim special (chitantier, facturier). Inregistrarea se face pe loc si cu ea + cererea se merge la alt ghiseu de unde se elibereaza certificatul respectiv. si gata! ah, era sa uit, mai e nevoie de un timbru fiscal de 1500 lei pentru certifi... See more
Eu m-am inscris luna trecuta si am avut nevoie de autorizatie, buletin, declaratie estimativa de venit completata in 2 exemplare (formularele se pot lua de la finante) si o cerere in care am cerut eliberarea unui certificat pentru a putea cumpara documente cu regim special (chitantier, facturier). Inregistrarea se face pe loc si cu ea + cererea se merge la alt ghiseu de unde se elibereaza certificatul respectiv. si gata! ah, era sa uit, mai e nevoie de un timbru fiscal de 1500 lei pentru certificat. bafta!Collapse


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:37
English to Romanian
+ ...
Inca un tipizat Jan 28, 2004

In urma discutiilor cu citva contabili am aflat ca mai este nevoie si de "Fisa de magazie a formularelor cu regim special" cod 14-13-8/b (conform Ordinului 58/2003 - Norme pentru contabilitatea in partida simpla). Are regim special, se cumpara ca si Facturile si chitantierele.

 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:37
English to Romanian
+ ...
completare Jan 28, 2004

Mi-am adus aminte, atentie, "mijloc fix" este o categorie speciala de bunuri, a caror valoare depaseste o anumita suma. Din cite imi aduc aminte in Codul Fiscal se specifica acest lucru. Bunurile intrate in patrimoniu, fara a fi mijloace fixe, se trec in Registrul inventar dar nu li se intocmeste acea "Fisa a mijlocului fix" - CORECTATI-MA daca gresesc.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 03:37
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
corect Jan 28, 2004

Se tine evidenta facturilor, chitantelor intr-un formular cu regim special Interesant. Ma intreb pe cand vom tine evidenta evidentei intr-o alta evidenta.

Veste buna pentru 2004: s-a mutat pragul mijloacelor fixe de la 8 mil (2003) la 20 mil.


 
Andreea Ruthner
Andreea Ruthner
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc inca odata Jan 28, 2004

tuturor care m-au ajutat cu sfaturi. Vineri sper sa ajung la Admin. Fin. si am sa va spun ultima varianta, in cazul in care mai sunt persoane care au aceeasi problema ca mine.

 
alina_c
alina_c
Local time: 03:37
French to Romanian
of, nuuu Jan 28, 2004

of, chiar ieri am fost si am cumparat chitantier si facturier , dar nu stiam ca mai trebuie si fisa de magazie a formularelor cu regim special. Presupun ca acum trebuie sa solicit din nou certificatul fiscal de la administratia financiara?
Si mai am o intrebare: in afara de registrul jurnal si cel de inventar, trebuie sa imi achizitionez si registrul unic de control?

Multumes anticipat daca puteti sa imi raspundeti si mie


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:37
English to Romanian
+ ...
Of, nuuu ... ba da Jan 29, 2004


of, chiar ieri am fost ...


Da, iti trebuie si registrul unic de control.


 
Andreea Ruthner
Andreea Ruthner
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Am fost la Admin. Fin. Feb 5, 2004

si se pare ca iti trebuie acolo 2 formulare de declaratie estimativa de venit, un registru jurnal si unul inventar, copie dupa buletin si autorizatie, si cam atat. Mie mai mult de atat nu mi-au cerut. Sper sa fi ajutat si eu la randul meu pe altii.

 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:37
English to Romanian
+ ...
intrebare despre registrul inventar Feb 6, 2004

Andreea Ruthner wrote:

... unul inventar



Andreea, ce registru inventar ai? L-ai cumparat de la AdmFin? Spune-mi te rog codul scris in josul paginii, ceva cu 14-1-2.


 
Andreea Ruthner
Andreea Ruthner
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Registru inventar Feb 6, 2004

Nu, nu l-am cumparat de la Administratia Financiara, ci de la Editura Mirton, dar a trebuit sa-l am cu mine ca sa imi puna niste stampile si semnaturi pe el. Si binenteles a trebuit sa fac o cerere de mana pentru acest lucru. Din cate stiu sunt scrise pe el acele numere, pe care le-ai mentionat tu, dar luni pot sa-ti spun sigur, pentru ca momentan nu am acces la el, iar cand voi ajunge acasa nu voi mai avea acces la internet, pana luni.

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Acte ptr inregistrarea la Administratia Financiara






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »