Stampile
Thread poster: Andreea Ruthner
Andreea Ruthner
German to Romanian
+ ...
Feb 5, 2004

M-am trezit cu o alta problema de inceput de drum: stampila! Ce forma trebuie sa aiba, dreptunghiulara sau rotunda? Ce trebuie sa scrie pe ea? Si mai ales trebuie sa fie una sau doua, pentru ca am auzit o gramada de pareri, fiecare alta? As dori sa-i rog astfel pe cei care practica deja aceasta meserie sa ma sfatuiasca, cum trebuie procedat. Multumesc anticipat.

Direct link Reply with quote

Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:52
English to Romanian
+ ...
chiar asa Feb 6, 2004

Sotia mea are una singura, dreptunghiulara. Forma si dimensiunea au fost alese la fata locului.

Oana Popescu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
forma stampilei Feb 6, 2004

Eu am la fel, dreptunghiulara. In 1987, cand mi-am scos prima autorizatie, toate erau dreptunghiulare. Acum, la reautorizare, am pastrat forma si am schimbat doar numarul. Mai recent am vazut si stampile rotunde, similare cu cele ale firmelor. Dar nu are importanta forma, doar continutul (trebuie sa contina numele, mentiunea "traducator autorizat" si numarul autorizatiei. O poti aplica atat pe documente traduse, cat si pe facturi, chitante. Succes!

Andreea Ruthner
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc Feb 6, 2004

inca odata pentru ajutor.

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
sugestii Feb 6, 2004

Pentru traducatori nu sunt standardizate stampilele, nici in privinta formei, nici a continutului. Cei cu mai multa experienta mi-au recomandat sa evit culori standard pentru alte profesii (notari, firme, avocati...) De exemplu sa folosesc tus verde, violet nu rosu, albastru sau negru. In acest fel e si mai greu de falsificat (exista cazuri).
Oersonal mi-am facut doua stampile, una cu numele, profesia (traducator autorizat) si numarul de autorizatie emis de Min. Justitiei si una cu numele, traducator autorizat si codul personal. Cea din urma e foarte utila acum avand in vedere ca trebuie sa scrii in josul facturilor numele si codul personal (which is a real pain) pentru ca pun stampiluta si gata.
Dar dupa cate stiu, in iunie (iulie?) vor intra facturile personalizate ceea ce probabil ne va evita cel din urma inconvenient (dand in mod sigur nastere altora)

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:52
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
2 stampile Feb 7, 2004

Din pacate vorbesc si eu tot fara sa am o sursa sigura. Am auzit prin urmare ca e nevoie de 2 stampile. Cea de traducator autorizat propriu-zis - care nu are un format restrictiv, dar trebuie dupa parerea mea sa contina cel putin numele, "traducator autorizat" si numarul autorizatiei de la minister - si cea de persoana fizica, care contine numarul autorizatiei de PFA si se aplica pe facturi. Se pare ca aceasta trebuie sa fie rotunda (si mica as recomanda eu).
Ar putea cineva mai documentat sa ne confirme sau infirme aceste informatii?

Multumesc

Romania
English to Romanian
+ ...
numar autorizatie PFA Feb 7, 2004

[quote]Dan Marasescu wrote:

Am auzit prin urmare ca e nevoie de 2 stampile. Cea de traducator autorizat propriu-zis - care nu are un format restrictiv, dar trebuie dupa parerea mea sa contina cel putin numele, "traducator autorizat" si numarul autorizatiei de la minister - si cea de persoana fizica, care contine numarul autorizatiei de PFA si se aplica pe facturi. Se pare ca aceasta trebuie sa fie rotunda (si mica as recomanda eu).
/quote]

Ca PFA nu primesti un alt numar, in afara de cel al autorizatiei de la MJ. Numarul pe care il folosesti pe facturi (la rubrica Cod fiscal) este CNP-ul.

A doua stampila nu e obligatorie; poate fi doar util, cum a aratat Cristina, ca sa nu mai tii minte si sa scrii CNP-ul pe fiecare factura. Iar forma chiar nu conteaza, din cate stiu.

Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Stampile Feb 8, 2004

Oana P wrote:

Ca PFA nu primesti un alt numar, in afara de cel al autorizatiei de la MJ. Numarul pe care il folosesti pe facturi (la rubrica Cod fiscal) este CNP-ul.

Autorizatia de PFA are un numar, altul fireste decat numarul autorizatiei de la minister. E logic ca pe factura, langa semnatura, sa apara o stampila cu acest numar al autorizatiei de PFA, deoarece aceasta autorizatie ne ofera un statut fiscal. Dar tot nu gasesc dovada. Stiu numai ca mi-a fost ceruta de un client care pretindea ca aia patratoasa de traducator nu e buna pe facturi.

Romania
English to Romanian
+ ...
numar autorizatie PFA Feb 8, 2004

Dan Marasescu wrote:

E logic ca pe factura, langa semnatura, sa apara o stampila cu acest numar al autorizatiei de PFA, deoarece aceasta autorizatie ne ofera un statut fiscal. Stiu numai ca mi-a fost ceruta de un client care pretindea ca aia patratoasa de traducator nu e buna pe facturi.

Dane, mie de la administratia financiara mi s-a spus ca pe facturi trebuie sa trec CNP ca numar de identificare fiscala. Mi-a si spus sa-l invata pe dinafara ca o sa-l folosesc peste tot (pe facturile care le emit si pe cele cu care cumpar ceva). Nu mi s-a eliberat alta autorizatie ca PFA. Cu cea de la MJ am mers peste tot, inclusiv cand am ridicat facturierul si chitantierul. Alta autorizatie si alt numar nu am. Nu cumva ce spui tu se refera la microintreprinderi sau firme (care au cod fiscal)? Acum chiar sunt curioasa ce zic altii. Poate sunt eu in culpa

Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
How come? Feb 8, 2004

La mine n-a fost asa. N-am mai auzit pe nimeni sa-si cumpere facturier numai in baza autorizatiei de la MJ. Eu am solicitat autorizatie de la primarie si mi-o vizez in fiecare an la administratia financiara. Ba platesc si 500.000 impozit pe ea. Din cate stiu, fara ea nu esti persoana fizica autorizata, adica nu poti sa tai chitanta. Dar poate ca s-au schimbat lucrurile de cand mi-am facut-o eu.

Oana P wrote:

Dane, mie de la administratia financiara mi s-a spus ca pe facturi trebuie sa trec CNP ca numar de identificare fiscala. Mi-a si spus sa-l invata pe dinafara ca o sa-l folosesc peste tot (pe facturile care le emit si pe cele cu care cumpar ceva). Nu mi s-a eliberat alta autorizatie ca PFA. Cu cea de la MJ am mers peste tot, inclusiv cand am ridicat facturierul si chitantierul. Alta autorizatie si alt numar nu am. Nu cumva ce spui tu se refera la microintreprinderi sau firme (care au cod fiscal)? Acum chiar sunt curioasa ce zic altii. Poate sunt eu in culpa

Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
. Feb 9, 2004

Discutia a deviat de la stampile dar e util (vezi si thread-ul [cum s-ar spune in romana?] http://www.proz.com/topic/17580).

Daca autorizatia este data de MJ, este suficienta pentru desfasurarea activitatii ca PFA.

De la primarie se poate obtine o autorizatie pentru desfasurarea de activitati economice. Acesta autorizatie nu are nici o legatura cu cea emisa de MJ. In cazul sotiei mele, stampila dreptunghiulara (pe care sunt scrise numele, limbile pentru care este autorizatia, nr. de autorizatie de la MJ) a fost suficienta pentru toate facturile emise de un an si ceva.

In cazul unei autorizatii data de primarie, in absenta celei de la MJ, (caz in care cred ca nu se pot face traduceri legalizate ), este posibil sa fie nevoie de un anume tip de stampila (respectiv rotunda).

Va rog sa ma contraziceti.

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
s-au schimbat :) Feb 9, 2004

[quote]Dan Marasescu wrote:
Dar poate ca s-au schimbat lucrurile de cand mi-am facut-o eu.
[quote]

S-au schimbat, in sensul ca posesorii autorizatiei MJ se adreseaza direct la Administratia Financiara unde se rezolva totul destul de rapid. Din cate stiu, pentru profesii liberale, primariile nu mai acorda autorizatii. dar poate nu stiu eu bine.

Numai bine.

Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Oh no! Feb 9, 2004

Deci am platit 500.000 lei impozit degeaba???

Cristiana Coblis wrote:

S-au schimbat, in sensul ca posesorii autorizatiei MJ se adreseaza direct la Administratia Financiara unde se rezolva totul destul de rapid. Din cate stiu, pentru profesii liberale, primariile nu mai acorda autorizatii. dar poate nu stiu eu bine.

Numai bine.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Stampile

Advanced search

Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs