ProZ.com global directory of translation services
 The translation workplace
Ideas

 
Pages in topic:   < [1 2 3 4]
User
Thread poster: altalingua RO
Ce fel de CAT tools se folosesc in Romania?

Bernd Müller
Germany
Local time: 04:56
German to Romanian
+ ...
scanarea , OCR etc. Jan 27

1. F. interesant! Cum se numeşte programul?

Ovidiu@
2. O altă posibilitate este scoaterea textului pe imprimantă, scanarea cu Abby Fine Reader. Asta merge totdeauna. Doar că mai trebuie adesea corectat textul la sfârşit cu un corector ortografic, întrucât mai greşeşte la identificarea literelor, uneori.







Alina - Maria Chiteala wrote:

Ovidiu eu am un program care scoate parolele din pdf. Si apoi converteste abby rapid.
Nu inteleg nici eu ce oameni cretini sunt aia dar ma rog. Nu ma intind sa vorbesc de clienti si clienti ca imi ia toata ziua.


Direct link Reply with quote
 

Sangro  Identity Verified
Israel
Local time: 05:56
Member (2009)
French to English
+ ...
Motivul: confidentialitatea Jan 27


Alina - Maria Chiteala wrote:

Si majoritatea clientilor dau PDF dintr-un motiv pe care inca nu l-am descoperit.




Într-adevăr, unele pdfuri sunt groaznice. De ce? Fiindcă sunt făcute la modul imbecil de către nişte oameni ... din comoditate, le primesc prin fax de la partenerii din străinătate, iar apoi scanează faxul în PDF, de aia se văd aşa naşpa.




Nu, nu din comoditate. Motivul foarte simplu pt. care majoritatea documentelor sunt vehiculate prin ciber-spatiu in format pdf este faptul ca acest format nu este editabil, iar cel de imagine scanata in pdf nici nu poate nici fi citit de catre diversele motoare de cautare.

De exemplu, nu cred ca in ziua de azi se practica pe scara larga trimiterea de contracte incolo si incoace intr-un format pe care orice participant pe filierea secretariat/traducere le poate modifica, chiar accidental.

E foarte probabil ca formatul pdf scanat ca imagine se va generaliza.



Direct link Reply with quote
 
Pages in topic:   < [1 2 3 4]


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
tagore[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ce fel de CAT tools se folosesc in Romania?






SDL Trados Studio 2011
Buy or upgrade today and save up to 15%

SDL Trados Studio 2011 is the latest market-leading translation memory software from SDL. Now with Track Changes, Bilingual Word Files support, new Display Filter, AutoSuggest and more great details.

More info »
SDL MultiTerm Extract 2011
Save time by automatically extracting terms. 15% off!

SDL MultiTerm Extract 2011 allows you to automatically create candidate term lists from your existing documentation. This removes the manual effort involved with traditional terminology creation, allowing you to rapidly add terms to SDL MultiTerm.

More info »