Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
Ce este mai avantajos: microfirma de traduceri sau PFA?
Thread poster: Astrid C
Astrid C  Identity Verified
Romania
Local time: 05:01
English to Romanian
+ ...
Mar 15, 2004

Dragi colegi,

Am tot citit munti de legi privitoare la noul cod fiscal, impozitarea pe venit, microintreprinderi, etc.etc., dar tot nu sunt lamurita inca daca este mai avantajos sa functionezi ca persoana fizica, sau ca microfirma. Poate cei care au trecut prin aceste experiente, ar putea sa-mi spuna ce ar fi mai avantajos dpdv fiscal si birocratic:
1. persoana fizica autorizata, dat fiind faptul ca traducerile sunt considerate profesie liberala/act. independenta, se impoziteaza adunandu-se la impozitul pe venit global (adica riscand daca faci destule traduceri sa platesti impozit aproape 40% la fisc) sau pe baza unor "norme de venit" (???) (am gasit nomencalatorul activitatilor care se impoziteaza astfel, in OUG 1192/1999 - care nu stiu daca mai este valabila sau nu- unde traducerile nu sunt cuprinse), si daca da, la cat ajunge impozitul cu aceste norme de venit?
2. O fi mai avantajos sa deschizi o microfirma - (daca nu se ia in seama birocratia ) si sa platesti 1,5% din venit, eventual fara TVA (care anul acesta se plateste de la 2 miliarde cifra de afaceri in sus), cu toate ca aici trebuie socotite cheltuieli cu salariatul obligatoriu, cheltuieli cu contabilul, cheltuielile de infiintare?
3. pentru micro este necesara autorizatia de traducator sau atestatul?

Eu pana acum am lucrat ca angajata a unei firme platitoare de imp. pe profit apartinand unui membru al familiei, si as vrea sa ma hotatasc pentru una din cele 2 variante de mai sus, totusi.

Va multumesc anticipat!
Astrid

Direct link Reply with quote

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
microintreprindere pana in 2005 Mar 15, 2004

Este ultimul an de avantaje fiscale pentru microintreprindenri, respectiv 1,5% impozit pe profit.

Alegerea iti apartine, depinde de volumul de munca asteptat in viitor, de cresterea cifrei de afaceri estimata, de disponibilitatea ta de a te angrena in tot ce vine o data cu deschiderea unei firme.

Personal consider ca PFA-ul iti oferam mai multe libertate si impozitul este mai mic (per total) decat cheltuielile pentru o firma.

La microintreprindere nu te intreaba nimeni nici daca ai trei clase părimare, cu atat mai putin daca ai atestat de traducator.Dar daca vrei sa faci traduceri notariale s-ar putea sa ai nevoie si de acesta.

[Edited at 2004-03-15 12:53]

Andrei Albu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Depinde ce vrei Mar 15, 2004

Aspectul fiscal cred ca este doar unul - si nu cel mai important - dintre factorii pe care trebuie sa-i iei in calcul aici. Daca vrei sa lucrezi ca freelancer, probabil ca PFA ar fi mai avantajos pe termen lung. Dar asta mai mult din punct de vedere fiscal. Pentru ca clientii (directi) se orienteaza tot mai mult catre firme/agentii de traducere, care pot sa ofere mult mai multe facilitati/garantii decat un PFA. Nu cred ca e cazul sa le enumeram aici. O spun din proprie experienta, lucrand atat ca freelancer cat si ca agentie. Unul din riscurile transformarii in agentie este ca poti sa ajungi un excelent (project) manager dar sa nu mai ai timp sa-ti faci meseria pe care, de fzpt, o iubesti. Dar riscul lucrului ca PFA este ca, la un moment dat, sa nu mai poti raspunde cererilor in crestere si sa incepi sa fii ocolit. Asadar, depinde de strategia/telurile pe care ti le stabilesti, sa zicem pe termen mediu, daca nu lung.

Maricica W.  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Ce mai stiu eu Mar 15, 2004

Cristiana Coblis wrote:

Personal consider ca PFA-ul iti oferam mai multe libertate si impozitul este mai mic (per total) decat cheltuielile pentru o firma.

Cristina are dreptate. Ai mult mai putine treburi cu statul ca PFA, ceea ce e recomandabil.

Ca PFA nu poti avea angajati cu contract de munca, deci daca vrei sa angajezi, ori iti faci microfirma, ori cauti angajati care sa accepte colaborare (ultima ar fi mai avantajoasa pentru tine).

Impozitele din venitul din strainatate iarasi cresc - o sa ajunga la 25% din 2005, deci inca un argument pentru PFA. Acum sunt 12%.

TVA pentru servicii din strainatate nu platesti in nici unul dintre cazuri.

Contabilitatea la firma se tine in partida dubla, la PFA, simpla/alegi norme de venit.

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
PFA poate avea angajati Mar 15, 2004

Dupa cate retin si PFA-ul poate avea angajati (in mod ironic si ilogic), dar trebuie sa asigure toate formalitatile si hartogaraia normala ca si in cazul firmelor.
Poate ma insel, sincer, am auzit la televizor intr-unul din rarele momente cand ma mai uit la televizor, la o emiunile economica.

Doru Voin  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
1,5% pe cifra de afaceri, nu pe profit Mar 15, 2004

Cristiana Coblis wrote:

Este ultimul an de avantaje fiscale pentru microintreprindenri, respectiv 1,5% impozit pe profit.

Din cate stiu eu, impozitul pt. IMM-uri este 1,5%, dar pe cifra de afaceri, nu pe profit.

Doru Voin

[Edited at 2004-03-15 13:31]

Maricica W.  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Asa o fi Mar 15, 2004

Cristiana Coblis wrote:

Dupa cate retin si PFA-ul poate avea angajati (in mod ironic si ilogic), dar trebuie sa asigure toate formalitatile si hartogaraia normala ca si in cazul firmelor.
Poate ma insel, sincer, am auzit la televizor intr-unul din rarele momente cand ma mai uit la televizor, la o emiunile economica.

Nu m-am uitat la TV din noiembrie...
Nu stiam despre asta, o sa fac si niste cercetari.
Multumesc.
Veronica

[Edited at 2004-03-15 17:59]

Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
1.5% Mar 16, 2004

Doru Voin wrote:

Cristiana Coblis wrote:

Din cate stiu eu, impozitul pt. IMM-uri este 1,5%, dar pe cifra de afaceri, nu pe profit.

Doru Voin

[Edited at 2004-03-15 13:31]

Este 1.5% pe total venituri.

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!!! Mar 16, 2004

... si mai ales pentru promptitudine!

Probabil ca totusi o sa-mi deschid o micro, deoarece volumul de munca este deja foarte mare si de abia ma descurc singura.

Eu cred totusi ca punctul de vedere fiscal este extrem de important - este o mare deosebire intre a plati aproape 1/2 din ceea ce castigi la stat - in cazul globalizarii acestui venit, cu toate deducerile pe care le promoveaza atat si care sunt atat de greu de obtinut, incat, sincer, nu merita osteneala - si a plati, macar pentru o scurta perioada, un impozit de 1,5% + 5% pe dividende.
Pana acum eu nu am auzit nimic concret despre anularea facilitatilor pentru micro din 2005(??), dar poate sunt prost informata.

Poate daca exista un jurist printre noi, ar putea sa faca o lista cu legile pertinente pentru traducatori si sa o puna pe forum - deoarece eu in cautarile mele pe Superlex (care este foarte folositor) nu am reusit totusi sa-mi dau seama care dintre legi mai sunt valabile si care nu!

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
P. Fizica sau juridica? Mar 16, 2004

[quote]Veronica Durbaca wrote:

Impozitele din venitul din strainatate iarasi cresc - o sa ajunga la 25% din 2005, deci inca un argument pentru PFA. Acum sunt 12%.

Aici te referi la impozitele datorate de o persoana fizica, nu?

Romania
English to Romanian
+ ...
poate prietenii contabili sa ne poata ajuta Mar 16, 2004

Cred ca ar trebui facut un calcul (de catre un contabil care se pricepe), luind ca baza o anumita suma (venituri) si luind in calcul *toate* cheltuielile obligatorii pentru firme (fie ele micro sau nu). Din cite stiu eu, pe microfirma nu se pot deduce prea multe. La firme este alta situatie. Asadar poate ne juta un contabil.

In momentul in care voi reusi sa-l prind pe prietenul meu contabil si sa fac acest calcul, voi prezenta rezultatele. Evident depinde de marimea veniturilor.

Luati in calcul si alte aspecte. De exemplu, nu prea exista o forma legala prin care asociatul unic sa poata scoate bani din firma (pentru cheltuieli uzuale si personale). Pentru aceste aspecte puteti consulte si forumurile de la www.mfinante.ro si de la www.indaco.ro.

Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Din contra Mar 16, 2004

Pe microintreprindere poti deduce orice cheltuiala, pt. ca ei te taxeaza la cifra de afaceri.

ailioiu wrote:

Cred ca ar trebui facut un calcul (de catre un contabil care se pricepe), luind ca baza o anumita suma (venituri) si luind in calcul *toate* cheltuielile obligatorii pentru firme (fie ele micro sau nu). Din cite stiu eu, pe microfirma nu se pot deduce prea multe. La firme este alta situatie. Asadar poate ne juta un contabil.

In momentul in care voi reusi sa-l prind pe prietenul meu contabil si sa fac acest calcul, voi prezenta rezultatele. Evident depinde de marimea veniturilor.

Luati in calcul si alte aspecte. De exemplu, nu prea exista o forma legala prin care asociatul unic sa poata scoate bani din firma (pentru cheltuieli uzuale si personale). Pentru aceste aspecte puteti consulte si forumurile de la www.mfinante.ro si de la www.indaco.ro.

Romania
English to Romanian
+ ...
Contra contrei :) Mar 17, 2004

Disclaimer: NU sunt contabil. NU sunt jurist.

Cristina Andrei wrote:

Pe microintreprindere poti deduce orice cheltuiala

[/quote]

Citez din codul fiscal:

"Art. 105.
Impozitul stabilit prin prezentul titlu, denumit impozit pe veniturile microintreprinderilor, se aplica asupra veniturilor obtinute de microintreprinderi din orice sursa, cu exceptia celor prevazute la art. 108.

[...]

Art. 108.
(1) Baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderilor o constituie veniturile din orice sursa, din care se scad:
a) veniturile din variatia stocurilor;
b) veniturile din productia de imobilizari corporale si necorporale;
c) veniturile din exploatare, reprezentand cota-parte a subventiilor guvernamentale si a altor resurse pentru finantarea investitiilor;
d) veniturile din provizioane;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor si a majorarilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementarilor legale;
f) veniturile realizate din despagubiri, de la societatile de asigurare, pentru pagubele produse la activele corporale proprii.
(2) In cazul in care o microintreprindere achizitioneaza case de marcat, valoarea de achizitie a acestora se deduce din baza impozabila, in conformitate cu documentul justificativ, in trimestrul in care au fost puse in functiune, potrivit legii."

Dupa cum se vede, singura cheltuiala deductibila este cea pentru cumpararea casei de marcat fiscale (daca este cazul).

Ce inteleg eu de aici:

O microfirma are venituri de 1 miliard pe an si cheltuieli (in scopul afacerii sau nu) de 600 milioane.

Impozitul care se plateste este pe venit: adica 1.5% din 1 miliard, nu dinn 400 milioane.

Plus (repet) Din tona de legi pe care le-am citit nu am gasit nici o modalitate prin care asociatul unic (la micro sau nu) sa poata scoate bani pe timpul anului, bani pe care sa-i foloseasca in scop personal (trebuie si el sa traiasca). La sfirsitul anului incaseaza dividendele, dar pina atunci?

Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Corect Mar 17, 2004

M-am exprimat eu gresit. Vroiam sa spun ca se pot face orice cheltuieli (nu trebuie sa le justifici - adica poti cumpara aproape orice, chiar si in scopuri private...), pt. ca oricum platesti impozit pe toate veniturile. Avantajul ar fi ca nu trebuie sa-ti maresti salariul si sa platesti impozit mai mare, ci poti sa-ti cumperi (aproape tot) ce vrei pe firma.

Romania
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
in teorie, dar in practica... Mar 17, 2004

ailioiu wrote:

Plus (repet) Din tona de legi pe care le-am citit nu am gasit nici o modalitate prin care asociatul unic (la micro sau nu) sa poata scoate bani pe timpul anului, bani pe care sa-i foloseasca in scop personal (trebuie si el sa traiasca). La sfirsitul anului incaseaza dividendele, dar pina atunci?

In practica se scot bani in timpul anului, se utilizeaza in scopuri personale , iar in contabilitatea firmei acestia vor aparea intr-un cont al carui numar nu il tin minte, dar care inseamna "bani pentru cheltuieli in interesul firmei care se afla la angajat/patron/etc." Acestia se scot din "casa" (registrul de casa) printr-o "dispozitie de plata catre casierie" si raman in acest cont de care am pomenit mai sus pana la sfarsitul anului, cand se dau dividendele. Apoi se face o chitanta fiscala prin care persoana care are banii ii restituie in casa (adica ii scrie in Registrul de casa). bineinteles operatiunea este virtuala. Din acesti bani aflati in casa se face plata dividendelor, tot virtual bineinteles, asociatului ramanandu-i in mod concret diferenta dintre banii cheltuiti in timpul anului (care au fost returnati in "casa")si dividende, daca aceasta diferenta mai exista. daca iese cu minus, (adica dividendele sunt mai mici decat suma cheltuita, aceasta se trece din nou in contul despre care am vorbit mai sus si se reporteaza pe anul viitor.)- este simplu si legal.
Q.E.D.))

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ce este mai avantajos: microfirma de traduceri sau PFA?

Advanced search

Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »
Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs