Mobile menu

Pages in topic:   [1 2] >
Noi autorizatii de la primarie?
Thread poster: Dan Marasescu

Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:43
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Apr 18, 2004

Dragi colegi (de suferinta)

Sunt gatuit de indignare sub efectul unor zvonuri alarmante care tocmai mi-au trecut pe la ureche.

Cineva imi spune ca autorizatiile de traducator eliberate de Consiliile Locale (cum e si a mea) nu vor mai fi valabile incepand din iunie, si ca trebuie sa fie inlocuite de autorizatii eliberate de primarie, printr-un proces chinuitor si absurd, in cadrul caruia ti se cer 10 acte, pentru obtinerea carora se solicita alte 20, si care tine in total vreo 3 luni de umblatura si nervi pe la ghisee si bani platiti. In plus, se pare ca s-au schimbat codurile CAEN, si codul 7483 - Traduceri, interpretariat, pe care l-am avut pana acum, nu mai exisata. In locul lui se foloseste codul 7485 Secretariat si traduceri !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
7485 7485 Activitati de secretariat si traducere
Aceasta clasa include:
- activitati stenografice si de corespondenta:
• dactilografierea;
• alte activitati de secretariat, cum ar fi transcrierea de pe banda sau discuri;
• copierea, heliografierea, multigrafierea si activitati similare;
• scrierea adreselor pe plicuri, introducerea materialului, lipirea si expedierea
prin posta etc., inclusiv pentru materiale de reclama;
- traducere scrisa si orala.
Aceasta clasa include, de asemenea:
- corectare.
Aceasta clasa exclude:
- activitatile legate de bazele de date, vezi 72.40;
- activitatile de contabilitate, vezi 74.12

Va rog sa-mi spuneti ca persoana care mi-a pasat zvonul delira, desi e putin probabil, pentru ca a trecut deja prin chinuitorul proces mentionat mai sus.

Stiti cumva daca exista o lege care prevede asa ceva?

TIA
Dan

Direct link Reply with quote

Maricica W.  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
E cum te asteptai, cred Apr 18, 2004

Autorizatia mea e noua-nouta (din martie) si are codul 7485. Si eu il stiam tot pe cel vechi, dar nu mai e valabil.

Cred ca prin cateva deductii logice vom ajunge la concluzia de cate te temi...

Dar nu a fost atat de complicat (in Pitesti...). Iti trebuie tot cam aceleasi acte (de studii, de spatiu, de identitate si stare civila, la doamne).
Plus un formular, caziere, adeverinte medicale, o taxa de 500 000 de lei si cam gata.
In 15 zile ai autorizatia (plus cele 2-3 zile pentru caziere).

Stiu ca sunt diferente de la o primarie la alta (sotul meu isi face autorizatia in Constanta si ii trebuie PSI, protectia muncii etc.)!!, asa ca mergi la primarie la voi si intreaba inainte.

Multa bafta!

Veronica

Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
DE CE? Apr 18, 2004

Bine, dar de ce? Aia veche ce avea? Exista vreo lege care prevede aceasta modificare?

Si cu cata dezinvoltura zici "caziere" ...(

Multumesc oricum Veronica.

Veronica Durbaca wrote:

Autorizatia mea e noua-nouta (din martie) si are codul 7485. Si eu il stiam tot pe cel vechi, dar nu mai e valabil.

Cred ca prin cateva deductii logice vom ajunge la concluzia de cate te temi...

Dar nu a fost atat de complicat (in Pitesti...). Iti trebuie tot cam aceleasi acte (de studii, de spatiu, de identitate si stare civila, la doamne).
Plus un formular, caziere, adeverinte medicale, o taxa de 500 000 de lei si cam gata.
In 15 zile ai autorizatia (plus cele 2-3 zile pentru caziere).

Stiu ca sunt diferente de la o primarie la alta (sotul meu isi face autorizatia in Constanta si ii trebuie PSI, protectia muncii etc.)!!, asa ca mergi la primarie la voi si intreaba inainte.

Multa bafta!

Veronica

Maricica W.  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Caziere Apr 18, 2004

Dan Marasescu wrote:

Bine, dar de ce? Aia veche ce avea? Exista vreo lege care prevede aceasta modificare?

Codurile CAEN noi, cred

Si cu cata dezinvoltura zici "caziere" ...(

S-ar putea sa nu trebuiasca cel fiscal - in Pitesti trebe, in Cta nu...
La Cluj cine stie ?

raiza
Local time: 23:43
Hungarian to Romanian
+ ...
reautorizare Apr 19, 2004

Eu sunt de la Brasov. Aici procedura promite a fi mai simpla. Eu am depus fara mari probleme vechia autorizatie, astept control dar intre timp m-au indrumat sa imi cumpar toate registrele si documentele pe baza autorizatiei de traducator de la minister si sa ma inregistrez la finante fara nici un alt act. Poate aceasta informatie va fi de folos.
IZA

Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
zvon sau realitate? Apr 19, 2004

Dan Marasescu vorbea de un zvon, raiza ne spune ca deja a depus actele.

raiza:
... m-au indrumat sa imi cumpar toate registrele si documentele pe baza autorizatiei de traducator de la minister ...

Pana acum ai 'functionat' numai pe baza autorizatiei de la minister?

Ovidiu Martin Jurj
Romania
German to Romanian
+ ...
cum e cu alta autorizatie si ce e aia CAEN? Apr 19, 2004

Doamne dumnezeule, habar nu am avut de asa ceva. Eu am autorizatie de la MJ din 18 februarie 2000, avand nr. 2808. Mi-a venit la sfarsitul lui februarie 2000, indoita in doua, intr-un plic, acasa, fara a mai fi insotita de alte documente, instructiuni, ceva, ca sa stie omul ce sa faca si unde sa se duca...

Intreband pe un traducator vechi din oras, dl. Stelian Litza, care face traduceri de cateva decenii, mi-a zis ca trebuie sa ma duc cu ea, cu autorizatia MJ la administratia financiara si sa fac tot ce zic cei de acolo.

Acolo, la ad. financiara, mi-au zis sa merg la Casa Alba (asa ii zice Primariei si Prefecturii C-tza) la Directia Finante sa imi dea cod fiscal. Am fost, am depus o cerere cum ca vreau cod fiscal si am lasat 1 copie xerox dupa autorizatia de la MJ, mi-au dat dupa cateva zile un cartonas bleu cu codul fiscal, 12731233, apoi mi-au zis sa ma duc iarasi la ad. financiara, cu codul fiscal.

M-am intors inapoi la ad. financiara, unde a trebuit sa depun 1 copie xerox dupa autorizatia de la MJ si 1 copie xerox dupa codul fiscal. Mi-au zis sa imi cumpar chitantier de la Muntenia si sa imi fac stampila, aia au zis ca nu conteaza unde. Apoi m-au pus sa dau o declaratie pentru plati anticipatorii cu titlu de impozit, adica aia cu venit brut estimat, cheltuieli deductibile estimate si venit net estimat si in functie de ea mi-au calculat platile anticipatorii cu titlu de impozit mi-au zis ca trebuie sa platesc aceste plati anticipatorii ... de 4 ori pe an, adica in martie, iunie, septembrie si decembrie (ulterior am aflat ca poti plati totul deodata, ca sa nu stai la coada de 4 ori pe an!). Iar incepand cu ianuarie anul urmator sa ma astept sa ma cheme acolo sa-mi controleze chitantierul, iar daca am un venit mai mare decat cel estimat in declaratie, platesc diferenta de impozit, iar daca e mai mic, imi dau ei bani inapoi.

Intr-adevar, m-au controlat prin martie 2001, cam asa, nu mai stiu exact data, mi-au dat ei telefon acasa, m-am dus, inspectorul Lucia/Livia Tanase, nu mai stiu exact prenumele mi-a vazut chitantierul, ok, mi-a zis ca trebuia sa am si registru-jurnal de incasari si plati. De ala nimeni nu imi spusese, mi-a dat un cod ca sa stiu ce sa cer la Muntenia sau Dacris, ca mai nou si Dacris vinde documente din astea. Atat. Am fost la Dacris si am luat registru-jurnal de incasari si plati, dar alt model, ca mi-au zis ca ala cu codul ce mi l-a dat doamna Tanase de la ad. financiara e model vechi si nu se mai fabrica, asa ca am cumparat ce mi-au dat.

Chestia e ca s-a introdus apoi declaratia de venit global, la care anexai si decalaratia speciala, adica formularul 204, ala cu venituri din profesii libere, la toate se zice sa anexezi copii xerox dupa fise fiscale (daca ai avut serviciu undeva) si toate documentele justificative, deci am anexat si copii xerox dupa facturi, chitante etc., de la toate cumparaturile facute pt. ami justifica suma trecuta la cheltuieli deductibile in formularul 204. Si am depus in fiecare an toate minunile astea, mi-a venit decizie de impunere, la control vad ca nu m-au mai chemat, doar asta toamna m-au chemat acolo sa confirm niste sume trecute in declaratia de venit global pe 2002, care erau alea de acolo, nu era nici o eroare, cum crezusera ei, decizia de impunere era buna si am si platit-o in aceeasi zi. Atat, totul a fost ok, nu mi-au zis sa le mai aduc acte, autorizatii etc. Impozitele le-am platit conform declaratiilor anticipatorii etc., iar ramasitele de impozit, ca mereu am avut venit mai mare decat am estimat, le-am platit conform deciziilor de impunere pe care mi le trimiteau acasa. Deci nu mi-au mai cerut acte, autorizatii etc.

Concluzie: nu numai ca am functionat, dar functionez in continuare numai cu autorizatia de la MJ si cu codul fiscal de la directia finante. Acuma chiar ca imi fac tot felul de griji, sper sa nu patesc ceva nasol sa ma amendeze careva, sau cine stie? Eu sunt pfa, sigur imi ztrebuie autorizatie de la primarie, sau autorizatie de la primarie trebe numai daca ai firma, srl sau ceva?

Legat de codul CAEN, habar n-am ce-i aia, dar am vazut ca apare pe mai multe formulare, de pilda pe declaratiile de la ad. financiara, pe cererea de eliberare certificat de atestare fiscala (fara de care nu poti cumpara chitantiere etc. da la Dacris) etc. Eu nu am completat niciodata rubrica respectiva si am depus formularele asa, la ad. financiara, ca nu am stiut ce e aia CAEN, iar functionara de acolo le-a luat asa de fiecare data si nu mi-a zis nimic.

DAR chestia e ca recent, de vreo 2 saptamani maxim, mi-a venit decizia de impunere pt. plati anticipate cu titlu de impozit privind venitul din activitati independente pe anul 2004, exact asa se cheama, trebe sa merg sa o platesc. Iar acolo scrie numele , prenumele meu, adresa etc., iar apoi:

"Obiectul principal de activitate: SERVICII DE TRADUCERE, INTERPRETARE... Cod CAEN B1600".

Deci am citat exact partea respectiva din formularul lor si acolo e altceva, deci nu e nici 7483 si nici 7485, ci ... B1600. Deci ce mai e si asta? Hartogul meu care mi l-au trimis are pe el data de 14/03/2004, ma rog, a ajuns mai tarziu la mine, cine stie cand l-or fi trimis, ca n-am pastrat plicul cu data postei in care mi-a venit hartia. Daca imi da cineva o adresa de mail pot scana hartia cu pricina si trimite ca .jpg atasat.

Sa mor io daca mai inteleg ceva, oameni buni, lamuriti-ma si pe mine si multumesc anticipat.

Oana Popescu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Cate bordeie, atatea obiceie... Apr 19, 2004

OvidiuKatz wrote:

Acolo, la ad. financiara, mi-au zis sa merg la Casa Alba (asa ii zice Primariei si Prefecturii C-tza) la Directia Finante sa imi dea cod fiscal.

In Bucuresti nu e asa. Cu autorizatia de la MJ te inregistrezi la ad. financiara si.... gata. Functionezi pe baza codului numeric personal, care tine loc de cod fiscal. Eu am facut treaba asta anul trecut si mi s-a confirmat atat de catre Primarie (ca nu mai trebuie sa trec pe la ei si pe la registrul comertului) cat si de catre admin. financiara. Se pare ca legea e una singura dar in fiecare oras se aplica altfel. Si ne mai miram ca... Sau nu ne mai miram deja, ne-am obisnuit

Oana Apetrei  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Trist dar adevarat Apr 19, 2004

Dear all,
Va anunt pe aceasta cale, asta daca n-o credeti pe Veronica, si eu am autorizatie nou-nouta pe acelasi cod CAEN 7485.
Ma dusei la Primarie sa anunt ca mi-am schimbat numele si ce-mi zice doamna aceea "draguta"? ca oricum trebuia schimbata ca s-a modificat tipul de autorizatie si toata lumea care are PF (probabil si AF...) trebuie s-o ia de la capat cu o noua autorizatie. Asa ca am purces la adunat acte de peste tot si de platit in dreapta si in stinga dupa ce pe cea anterioara o aveam de numai un an. Am zis "asta e, maritis mi-a trebuit... dar era inevitabil".
Parerea mea e ca cai care aveti autorizatie emisa inainte de 2004, sunteti cam in ilegalitate (poate e cam dur, dar eu, fricoasa de legi, asa imi imaginam). Dupa care urmeaza o noua inregistrare la Registrul comertului (ca si cum a-ti lua-o de la 0) care mai costa vreun milion jumatate.(( Fooarte trist dar tare adevarat.
Bine, acum mai e urmatoarea problema: cazul de mai sus se refera la autorizare pe baza diplomei de licenta, dar exista si cazul in care esti traducator autorizat de MJ si nu mai e nevoie de PF. OBS: Prima o include pe a doua dar nu si invers!!!
Your choice! Succes tuturor! Revin la o concluzie pe care am mai tras-o intr-un alt forum: tara noastra draga si frumoasa nu inceteaza sa ne puna bete in roate... As mai continua cu "...si daca ea nu ne vrea, noi de am dori-o?..." dar nu e compatibil cu filozofia mea asa ca... I said it butI din't mean it!
Succes!

Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Solutie? Apr 19, 2004

As vrea sa fac o chestie. Vreau sa evit procedura complicata de care vorbim si sa solicit inscriere la administratia financiara in baza autorizatiei de la MJ. Nu stiu insa daca vor accepata, atata timp cat sunt inscris cu autorizatia de la Consiliul Local. Cred ca nu-mi ramane decat sa intreb.

Daca aveti o solutie ma buna, va rog sa-mi faceti sugestii.

Multumesc,
Dan

[Edited at 2004-04-19 13:52]

Romania
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Dar mai presus de toate ... Apr 19, 2004

Vreau numai sa mai insist asupra faptului ca, pe langa birocratia asta suparatoare, cu care am ajuns sa ne obisnuim, lucrul cel mai grav mi se pare noua titulatura a codului CAEN: Secretariat si traduceri. Mi se pare un regres descurajator pentru recunoasterea profesiei noastre.
Ca si cum ai zice "Vulcanizare si proiectare de rachete".
Descriere:
1. Lipire la cald
2. Lipire la rece
3. Echilibrare
4. Verificare presiune roti
5. Proiectare motoare de racheta de toate felurile.

Rasul-plansul.

Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Ma intreb, oare ... Apr 19, 2004

... cine lucreaza la proiectele de legi? Cate clase or avea? Si pe ce lume or trai? Si pilele cui or fi?

Oricum, pe mine m-a amuzat aceasta clasificare. Caragiale va fi de actualitate atata vreme cat vor mai exista romani.

Dan Marasescu wrote:

Vreau numai sa mai insist asupra faptului ca, pe langa birocratia asta suparatoare, cu care am ajuns sa ne obisnuim, lucrul cel mai grav mi se pare noua titulatura a codului CAEN: Secretariat si traduceri. Mi se pare un regres descurajator pentru recunoasterea profesiei noastre.
Ca si cum ai zice "Vulcanizare si proiectare de rachete".
Descriere:
1. Lipire la cald
2. Lipire la rece
3. Echilibrare
4. Verificare presiune roti
5. Proiectare motoare de racheta de toate felurile.

Rasul-plansul.

Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
German to Romanian
+ ...
Nu stiu nimic de subiect Apr 19, 2004

dar mie mi-a placut cel mai mult aia cu traducere orala
In romania multa lume nici nu stie ce e interpretare.

Si poate n-ati observat ca traducerea e pe ultimul loc, dupa secretara. Macar acum o sa avem si noi oficial secretare vorbitoare de limbi straine ... sau?

Dan Marasescu wrote:

- traducere scrisa si orala.
Aceasta clasa include, de asemenea:
- corectare.

Oana Apetrei  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
nu prea Apr 19, 2004

Dan Marasescu wrote:

As vrea sa fac o chestie. Vreau sa evit procedura complicata de care vorbim si sa solicit inscriere la administratia financiara in baza autorizatiei de la MJ. Nu stiu insa daca vor accepata, atata timp cat sunt inscris cu autorizatia de la Consiliul Local. Cred ca nu-mi ramane decat sa intreb.

Daca aveti o solutie ma buna, va rog sa-mi faceti sugestii.

Multumesc,
Dan

[Edited at 2004-04-19 13:52]

Crede-ma Dan, ca am studiat si eu toate posibilitatile. Se poate sa te inscrii la administratia financiara cu autorizatia de la MJ, dar cred ca va trebui sa renunti la PF, iar asta nu cred ca-i o idee buna. Compara cheltuielile de inregistrare la financiar si inchidere PF (deci renunti la alte traduceri si faci numai notariale; iar cu reautorizarea ddesprea care s-a tot vorbit pe forum se pare ca mai ai si alte cheltuieli!!!) cu refacerea autorizatiei PF.
... parerea mea!
Multa bafta!
Oana

Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Eu nu stiu asa Apr 19, 2004

Cine a zis ca faci numai notariale, ce lege prevede acest lucru? Pana in 2004 am facut traduceri (de orice fel) cu inregistrare la Administratia financiara.
Nu cred ca are importanta de unde le vin banii la buget. Sau? Poate ca am fost in ilegalitate si habar n-am avut...
Anul acesta m-am retras, m-am saturat sa ma primeasca cu mana intinsa, si le-am bagat pe firma.

Treaba cu reautorizarea ramane in aer. Am auzit ca nu se face, dar tot din zvonuri. (adica de la Min. Justitiei, de la o functionara, la tel.)

Da cu banul!

Oana Apetrei wrote:
...(deci renunti la alte traduceri si faci numai notariale; iar cu reautorizarea ddesprea care s-a tot vorbit pe forum se pare ca mai ai si alte cheltuieli!!!) cu refacerea autorizatiei PF.
...
Oana

[Edited at 2004-04-19 18:39]

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Noi autorizatii de la primarie?

Advanced search

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Déjà Vu X3
Try it, Love it

Find out why Déjà Vu is today the most flexible, customizable and user-friendly tool on the market. See the brand new features in action: *Completely redesigned user interface *Live Preview *Inline spell checking *Inline

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs