https://www.proz.com/forum/romanian/20444-dsclex.html

DscLex
Thread poster: Dan Marasescu
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:28
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Apr 18, 2004

Acest site juridic destul de cunoscut la noi si-a deschis de curand o lista de traducatori, care deocamdata numara numai vreo 20 de persoane. M-am inscris si eu si apoi m-am retras cand mi-am dat seama cu cine am de a face. Iata un fragment din mesajul primit de la administratorul acestui site, care a refuzat sa-si dezvaluie identitatea:

"Si un sfat dezinteresat.
Apucati-va de o meserie serioasa.
Mie mi s-ar parea injositor sa fac pe carja unui oligofren ce nu a fost in
... See more
Acest site juridic destul de cunoscut la noi si-a deschis de curand o lista de traducatori, care deocamdata numara numai vreo 20 de persoane. M-am inscris si eu si apoi m-am retras cand mi-am dat seama cu cine am de a face. Iata un fragment din mesajul primit de la administratorul acestui site, care a refuzat sa-si dezvaluie identitatea:

"Si un sfat dezinteresat.
Apucati-va de o meserie serioasa.
Mie mi s-ar parea injositor sa fac pe carja unui oligofren ce nu a fost in stare sa invete macar o limba straina.

Cu deosebita stima,
DscLex"

Fara alte comentarii.
Collapse


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 22:28
German to Romanian
+ ...
ha Apr 19, 2004

Dan Marasescu wrote:

... care deocamdata numara numai vreo 20 de persoane.


Pai si te mai miri ca sunt numai 20?


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Multumesc Apr 19, 2004

Nu m-am inregistrat, evident, dar mi-am gasit o colega de liceu in director
Veronica


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 23:28
English to Romanian
+ ...
Cum ati ajuns la schimbul (dur) de mesaje? Apr 19, 2004

Dan Marasescu wrote:

Acest site juridic destul de cunoscut la noi si-a deschis de curand o lista de traducatori, care deocamdata numara numai vreo 20 de persoane. M-am inscris si eu si apoi m-am retras cand mi-am dat seama cu cine am de a face. Iata un fragment din mesajul primit de la administratorul acestui site, care a refuzat sa-si dezvaluie identitatea:

"Si un sfat dezinteresat.
Apucati-va de o meserie serioasa.
Mie mi s-ar parea injositor sa fac pe carja unui oligofren ce nu a fost in stare sa invete macar o limba straina.

Cu deosebita stima,
DscLex"

Fara alte comentarii.


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:28
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Greu de spus Apr 19, 2004

Cristina Andrei wrote:

Cum ati ajuns la schimbul (dur) de mesaje?


Ce sa zic. Replicile dure au fost din partea lui. Eu nu l-am provocat si nu l-am jignit. Nu cred ca are rost sa reproduc totul acum. Am vrut sa dau un exemplu. Fragmentul citat a venit ca raspuns la solicitarea mea foarte neutra si concisa de a fi scos din lista lor. In acelasi mesaj a fost dezamagit de faptul ca anuntasem numai traduceri din limbi straine (4) in romana. Iti dai seama? Dupa ce ca sunt traducator, nici macar nu stiu sa traduc in ambele sensuri.


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 23:28
English to Romanian
+ ...
Aha Apr 19, 2004

Dar, de ce ati solicitat sa fiti scos de pe liste? Aveti informatii ca sunt neseriosi, sau care-i hiba? Site-ul pare interesant...
la prima vedere.

Retroactiv privita treaba, este destul de clar motivul pentru care ati vrut sa va scoata din baza lor de date, dar initial probabil ca a fost altceva, nu?

Dan Marasescu wrote:

Cristina Andrei wrote:

Cum ati ajuns la schimbul (dur) de mesaje?


Ce sa zic. Replicile dure au fost din partea lui. Eu nu l-am provocat si nu l-am jignit. Nu cred ca are rost sa reproduc totul acum. Am vrut sa dau un exemplu. Fragmentul citat a venit ca raspuns la solicitarea mea foarte neutra si concisa de a fi scos din lista lor. In acelasi mesaj a fost dezamagit de faptul ca anuntasem numai traduceri din limbi straine (4) in romana. Iti dai seama? Dupa ce ca sunt traducator, nici macar nu stiu sa traduc in ambele sensuri.


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:28
English to Romanian
+ ...
. Apr 20, 2004

cu dsclex am avut si eu mari probleme acum vreo doi ani, in legatura cu mailuri primite de la ei (newsletter) la care nu ma puteam dezabona, programe spyware si altele.

Site-ul pare interesant dar inca nu m-am convins ca este o magarie. Pe forumul juridic, jumatate din raspunsuri sunt date de cineva de acolo, si sunt de genul:

\"Da\' ce, vrei sa stii totul pe gratis? Plateste abonamentul si o sa afli raspunsul...\"

As recomanda ocolirea acestui site.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 23:28
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
chestiune de mentalitate... a brutelor (se mai foloseste?) Apr 20, 2004

E ca si cum ai invinovati o femeie batuta ca a fost vina ei ca si-a luat-o...

Unii pur si simplu asa inteleg sa se poarte si tarele personale ale fiecarui mojic, care intelege sa abuzeze si sa agreseze gratuit la nimereala nu prea au nevoie de motive pentru a se manifesta plenar. Si eu as zice ca e de ocolit...


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 23:28
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Sunt de acord ca trebuie ocoliti Apr 20, 2004

Acum vreo trei ani am plasat un mic anunt/reclama pe site-ul lor. Am primit imediat un raspuns, tot pe site, o injuratura extrem de obscena pe care mi-e foarte rusine s-o reproduc intr-un forum. Cine-a scris-o sigur avea gura plina. Pe urma, cu chiu cu vai am reusit sa me dezabonez de la publicatiile lor. Nu stiu cine gestioneaza acest site, dar cred ca are/au legaturi cu vechea "garda" (nu de fier) Categoric, de ocolit.

 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:28
English to Romanian
+ ...
oligofreni... Apr 20, 2004

Dan Marasescu wrote:

"Si un sfat dezinteresat.
Apucati-va de o meserie serioasa.
Mie mi s-ar parea injositor sa fac pe carja unui oligofren ce nu a fost in stare sa invete macar o limba straina.

Cu deosebita stima,
DscLex"



Eu l-as pune pe ilustrul anonim cu pricina sa dea un mic test de "oligofrenie", adica sa traduca un text dintr-o limba straina pe care pretinde ca o cunoaste. Tare mi-e teama ca rezultatul l-ar indreptati sa ingroase randurile milioanelor de "oligofreni" pe care ii condamna.... Sau, punand altfel problema, de ce n-ar fi oligofreni si clientii domniei sale (presupunand ca este avocat), daca n-au fost in stare sa invete legile? Cu scuzele de rigoare pentru tenta peiorativa a cuvantului oligofren, nu am facut decat sa reiau ideea rautacioasa a persoanei; consider ca oligofrenia este un handicap ca oricare altul, nimeni nu este vinovat daca il are si nu merita sa fie folosit in bataie de joc. Dar, inca o data, asta spune mult despre calitatea persoanei respective. Face parte din categoria care "se rade" pe strada, exclamand: "Ha ha! Ia uite si la schilodul ala!"


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 23:28
English to Romanian
Ocolire! Apr 20, 2004

Am pierdut ceva timp uitandu-ma mai amanuntit pe site. Nu mi se pare ca site-ul tine de "vechea" garda. Cred ca e una mai noua (ciocoi mai noi, tineri si impertinenti - era sa zic aroganti; a bon entendeur salut!).

Oricum, recomand tuturor sa citeasca conditiile de utilizare, iar dupa aceea sa procedeze asa cum li se pare mai potrivit.

Daca un site vrea sa aiba succes, trebuie:
-Sa nu-si jigneasca utilizatorii si/sau
-Sa-i dea afara pe acei salariati ai sai
... See more
Am pierdut ceva timp uitandu-ma mai amanuntit pe site. Nu mi se pare ca site-ul tine de "vechea" garda. Cred ca e una mai noua (ciocoi mai noi, tineri si impertinenti - era sa zic aroganti; a bon entendeur salut!).

Oricum, recomand tuturor sa citeasca conditiile de utilizare, iar dupa aceea sa procedeze asa cum li se pare mai potrivit.

Daca un site vrea sa aiba succes, trebuie:
-Sa nu-si jigneasca utilizatorii si/sau
-Sa-i dea afara pe acei salariati ai sai care jignesc utilizatorii.

Asa cum este descris pe forum, comportamentul acestui site fata de utilizatori cred ca se poate spune ca "intineaza idealurile" campaniei curente (altfel laudabile) de informatizare, computerizare, credit card-izare, on line-izare etc, etc.

Ma intreb daca site-ul pereche al acestuia, dintr-o alta tara, discuta la fel cu utilizatorii de acolo si, daca da, cat de tolerat ii este acest comportament acolo.
Collapse


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 23:28
English to Romanian
+ ...
Asociatii, comitete si comitii... Apr 20, 2004

Am intrat si eu un pic pe site si am o nedumerire. Uitandu-ma la traducatorii inscrisi, am vazut ca, la doi dintre ei, la rubrica apartenentei la organizatii profesionale apare:
1. membru al Asociatiei Nationale a Traducatorilor
2. membru al Agentiei nationale a Traducatorilor Autorizati.

Exista asa ceva?!? Sau e doar ceva care "da bine", pe principiul "multi vad, putin cunosc". Cu scuzele de rigoare daca e vorba doar de ignoranta mea, nu acuz pe nimeni, dar daca e trad
... See more
Am intrat si eu un pic pe site si am o nedumerire. Uitandu-ma la traducatorii inscrisi, am vazut ca, la doi dintre ei, la rubrica apartenentei la organizatii profesionale apare:
1. membru al Asociatiei Nationale a Traducatorilor
2. membru al Agentiei nationale a Traducatorilor Autorizati.

Exista asa ceva?!? Sau e doar ceva care "da bine", pe principiul "multi vad, putin cunosc". Cu scuzele de rigoare daca e vorba doar de ignoranta mea, nu acuz pe nimeni, dar daca e tradare... s-o stim si noi)
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 23:28
German to Romanian
+ ...
Vrei un site juridic si dai peste ... matrimoniale?! Apr 21, 2004

M-am uitat si eu din curiozitate, sa vad ce e, dupa cele scrise de Dan Marasescu. Cidatenie mare. Dar si mai mare ciudatenie e faptul ca un site juridic cum se vor ei pune ca linkuri in partea stanga matrimoniale, astrologie, jocuri. Pai daca vrei matrimoniale, nu te duci la un site juridic pentru a... See more
M-am uitat si eu din curiozitate, sa vad ce e, dupa cele scrise de Dan Marasescu. Cidatenie mare. Dar si mai mare ciudatenie e faptul ca un site juridic cum se vor ei pune ca linkuri in partea stanga matrimoniale, astrologie, jocuri. Pai daca vrei matrimoniale, nu te duci la un site juridic pentru anunturi gen http://www.dsclex.ro/jsp/anunturi/show.jsp?categ=27&subcateg=163&id=10010&&catn=matrimoniale&subcatn=fete%20cauta%20baieti

Pai daca vrei asa ceva, e plin netul de website-uri specializate, nu e nevoie sa cauti asa ceva pe un site juridic. Probabil cu astea isi asigura vizitatori pe site. Cred ca asta spune totul despre seriozitatea lor. Iar daca iti faci site la ei, gratuit, ca asa se zice, precis te obliga sa bagi chestii din astea in pagina ta, care iti strica reputatia. Iar daca iti faci casuta de e-mail, de asemenea gratuita, dupa spusele lor, precis ca ti-o bombardeaza din minut in minut cu toate prostiile. Oare jocurile or fi de asemenea gratis? Chiar si asa, cred ca nu merita sa consumi o groaza de trafic...
Collapse


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:28
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Fiat LEX Apr 21, 2004

Le facusem amical niste sugestii de imbunatatire a paginii pentru traducatori, dar fireste ca tipul stia el mult mai bine cum sta treaba. In consecinta mi-a zis ca daca nu-mi place sa ma cer afara, ca cica asta e o functie a site-ului care intotdeauna functioneaza bine (adica scosul afara). Asa ca le-am oferit ocazia sa-si dovedeasca competenta si m-am cerut afara. Mentionez ca am facut-o in modul cel mai neutru cu putinta, fara mistourile de mai sus.

E clar ca e un site comercial,
... See more
Le facusem amical niste sugestii de imbunatatire a paginii pentru traducatori, dar fireste ca tipul stia el mult mai bine cum sta treaba. In consecinta mi-a zis ca daca nu-mi place sa ma cer afara, ca cica asta e o functie a site-ului care intotdeauna functioneaza bine (adica scosul afara). Asa ca le-am oferit ocazia sa-si dovedeasca competenta si m-am cerut afara. Mentionez ca am facut-o in modul cel mai neutru cu putinta, fara mistourile de mai sus.

E clar ca e un site comercial, dar nu asta e problema lor principala. Cred ca Lucian a ghicit bine ca e vorba de niste lupi tineri, care ii considera probabil pe ceilalti suficient de fraieri ca sa le dea lor bani. In fine, nu merite de fapt prea multe discutii. Ma bucur ca am putut sa le fac un pic de reclama proasta, asa cum merita.

In alta ordine de idei, rog inca o data pe toata lumea sa ma tutuiasca

Cristina Andrei wrote:

Dar, de ce ati solicitat sa fiti scos de pe liste? Aveti informatii ca sunt neseriosi, sau care-i hiba? Site-ul pare interesant...
la prima vedere.

Retroactiv privita treaba, este destul de clar motivul pentru care ati vrut sa va scoata din baza lor de date, dar initial probabil ca a fost altceva, nu?

Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


DscLex






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »