Drept de autor website
Thread poster: Cornelia Serban
Cornelia Serban
Cornelia Serban  Identity Verified
Canada
English to Romanian
+ ...
Apr 21, 2004

Dragi colegi,

Stiti cumva cum trebuie procedat pt a-ti proteja prin copyright info, grafica etc. existente pe situl personal?
Am pus aceeasi intrebare pe forumul Indaco si mi s-a raspuns ca nu trebuie facut nimic;
pur si simplu faptul ca info respective exista pe situl tau iti confera automat drept de
autor asupra lor. Chiar asa sa fie? Pare prea simplu, desi cam riscant..

Cu multumiri,
Cornelia.


 
georgemark
georgemark
Local time: 10:02
English to Romanian
internetul ... Apr 23, 2004

Drepturi de autor pe ceva publicat pe internet....?!?!Teoretic este posibil, dar chiar daca iti pui un Copyright cum poti sa impiedici pe cineva sa foloseasca ce-i al tau.... nu poti.
Daca ai ceva cu adevarat de protejat atunci nu pune pe internet si prezinta altfel. Daca este text, nu poti proteja(chiar deloc), daca este imagine, nu poti proteja, daca este concept, poti proteja complicandu-l
Asa de curiozitate este vo
... See more
Drepturi de autor pe ceva publicat pe internet....?!?!Teoretic este posibil, dar chiar daca iti pui un Copyright cum poti sa impiedici pe cineva sa foloseasca ce-i al tau.... nu poti.
Daca ai ceva cu adevarat de protejat atunci nu pune pe internet si prezinta altfel. Daca este text, nu poti proteja(chiar deloc), daca este imagine, nu poti proteja, daca este concept, poti proteja complicandu-l
Asa de curiozitate este vorba despre informatie scrisa sau ??
George
Collapse


 
Cornelia Serban
Cornelia Serban  Identity Verified
Canada
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Copyright, All rights reserved Apr 23, 2004

Merci pt raspuns.
Va fi un site pe care se vor putea face comenzi de traducere online si printre altele vreau sa afisez si un meniu cu documente pt angajare (info despre cum sa-ti realizezi un cv, o scrisoare de intentie, despre interviul de angajare, sabloane de documente etc). In principiu, astea sunt info care ar putea fi eventual copiate, grafica nu voi avea foarte multa; fiind un site functional si nu doar de prezentare, e mai important sa se incarce rapid.
Oricum, dupa ce am p
... See more
Merci pt raspuns.
Va fi un site pe care se vor putea face comenzi de traducere online si printre altele vreau sa afisez si un meniu cu documente pt angajare (info despre cum sa-ti realizezi un cv, o scrisoare de intentie, despre interviul de angajare, sabloane de documente etc). In principiu, astea sunt info care ar putea fi eventual copiate, grafica nu voi avea foarte multa; fiind un site functional si nu doar de prezentare, e mai important sa se incarce rapid.
Oricum, dupa ce am postat intrebarea, mi-am dat seama ca poate fi chiar amuzanta la urma urmei, dar am vazut ca majoritatea site-urilor au in josul paginii Copyright, numele, anul, All rights reserved. Ma gandeam ca poate au si ceva protectie dpdv juridic, ceva mai 'solid' decat termenii si conditiile de utilizare a site-ului respectiv.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Drept de autor website






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »