Altă poveste fiscală: Cod Civil -> Contract Civil -> Reţinere la sursă
Thread poster: serious
serious
serious  Identity Verified
Romania
Local time: 21:14
English to Romanian
+ ...
Mar 27, 2012

Bună ziua,

Vă atragem atenţia asupra unei noi speţe fiscale cu implicaţii şi asupra activităţii traducătorilor.

1. La data de 01.10.2011 intră în vigoare noul Cod Civil
2. Acest nou Cod şi Ordonanţa 79/2011 stipulează că sintagma "contract comercial" se înlocuieşte cu sintagma "contract civil".
3. Codul Fiscal presupune că se reţine la sursă o serie de impozite (conform art. 52 Cod Fiscal) pentru toate contractele civile.
4. Ordinul
... See more
Bună ziua,

Vă atragem atenţia asupra unei noi speţe fiscale cu implicaţii şi asupra activităţii traducătorilor.

1. La data de 01.10.2011 intră în vigoare noul Cod Civil
2. Acest nou Cod şi Ordonanţa 79/2011 stipulează că sintagma "contract comercial" se înlocuieşte cu sintagma "contract civil".
3. Codul Fiscal presupune că se reţine la sursă o serie de impozite (conform art. 52 Cod Fiscal) pentru toate contractele civile.
4. Ordinul 247/2012 nu lămureşte situaţia.

În fapt, conform acestei interpretări, plătitorul are obligaţia de a reţine din valoarea facturii furnizorului:
- impozit anticipat 10% (sau 16% pentru contract)
- 5,5% sănătatea
- 10,5% pensiile

Aveţi cunoştinţă de vreun caz în care să se fi oprit aceste contribuţii din valoarea facturilor pe care le-aţi emis pentru traducerile efectuate?

Vă rugăm să ne transmiteţi punctele dumneavoastră de vedere asupra acestei situaţii.

Vă mulţumim pentru păreri,
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 21:14
Romanian to English
+ ...
Huh? Mar 27, 2012

Nu ştiam de aceste noutăţi şi nici nu am auzit de cazuri în care să se fi reţinut impozitul şi contribuţiile la sursă. De altfel, nu văd cum s-ar putea aplica în cazul facturilor emise către clienţii străini.

Apoi reţinerea contribuţiei de şomaj în cazul PFA-urilor mi se pare o aberaţie - cum se poate stabili momentul de la care o PFA ar fi îndreptăţită la primirea ajutorului de şomaj?

Completare:
Mai jos, se pare că situaţia urmează s�
... See more
Nu ştiam de aceste noutăţi şi nici nu am auzit de cazuri în care să se fi reţinut impozitul şi contribuţiile la sursă. De altfel, nu văd cum s-ar putea aplica în cazul facturilor emise către clienţii străini.

Apoi reţinerea contribuţiei de şomaj în cazul PFA-urilor mi se pare o aberaţie - cum se poate stabili momentul de la care o PFA ar fi îndreptăţită la primirea ajutorului de şomaj?

Completare:
Mai jos, se pare că situaţia urmează să fie clarificată printr-un OMFP, iar profesiile liberale şi contractele de închiriere să fie excluse din sfera acestor obligaţii:
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_27741/Surpriza-din-Codul-fiscal-Pentru-toate-contractele-civile-inclusiv-cele-incheiate-cu-PFA-contributiile-sociale-se-retin-la-sursa.html#ixzz1mM0iVbmw


[Edited at 2012-03-27 13:25 GMT]
Collapse


 
serious
serious  Identity Verified
Romania
Local time: 21:14
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Ordinul 247/2012 Mar 27, 2012

Nu clarifică speţa.

Întrebarea rămâne: există cazuri în care să se fi oprit la sursă contribuţii?


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 21:14
Italian to Romanian
+ ...
Desi este ordin, este o gafa Mar 27, 2012

Serious wrote:

Nu clarifică speţa.

Întrebarea rămâne: există cazuri în care să se fi oprit la sursă contribuţii?


Deocamdata, nu se discuta despre validarea ordinului MF in privinta asta. Faptul ca nu au aparut norme de aplicare dovedeste ca s-a comis o eroare si asteptam remedierea din partea MF.
O zi buna,
Lara


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 21:14
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Da Apr 4, 2012

La persoanele fizice cu care se incheie contracte de prestarii servicii.
La acestea se retine impozitul la sursa urmand ca persoana ca incaseze numai netul iar societatea sa verse sumele retinute la stat.


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 21:14
English to Romanian
+ ...
Mi se pare o mare prostie... Apr 12, 2012

...ca multe alte complicații idioate ale legiuitorilor noștri.

Dacă firma respectivă nu catadicsește să-ți plătească la timp sumele reținute, ghici a cui va fi buba mai mare?!
Te poți trezi că nu poți beneficia de un serviciu medical fiindcă ai restanțe la sănătate. Și, așa cum se procedează de obicei la noi, te vor trimite tot pe tine să iei legătura cu firma respectivă să-i rogi frumos să-ți plătească.
Sau, mai rău, dacă ai lucrat cu „n�
... See more
...ca multe alte complicații idioate ale legiuitorilor noștri.

Dacă firma respectivă nu catadicsește să-ți plătească la timp sumele reținute, ghici a cui va fi buba mai mare?!
Te poți trezi că nu poți beneficia de un serviciu medical fiindcă ai restanțe la sănătate. Și, așa cum se procedează de obicei la noi, te vor trimite tot pe tine să iei legătura cu firma respectivă să-i rogi frumos să-ți plătească.
Sau, mai rău, dacă ai lucrat cu „n” firme și nu ai idee care nu ți-a plătit, ia-le pe toate la rând.
Că bine zicea Creangă: „Cumplit meșteșug de tâmpenie!”

Încă un motiv pentru care mă bucur că nu lucrez cu firme din țară
Collapse


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 21:14
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Firmele Apr 13, 2012

@Florin
In codul civil se precizeaza ca daca firmele nu achita darile astea catre stat = caz penal pt. administrator. Adica nu ca amenda, nu proprire pe conturi - ci caz penal. Poate nu toti sunt speriati, si poate pe unii nu ii doar, dar in cazuri de mici SRL-uri ca mine - well, pe mine m-a speriat treaba. Oricum asta tine de constiinta fiecarui administrator pana la urma.


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 21:14
Romanian to English
+ ...
Se reţine, se reţine, dar ce? Apr 14, 2012

E o aberaţie. Dacă se aplică, ar însemna că plătim contribuţia la sănătate pe venitul brut, nu pe venitul net, deoarece plătitorul de venit nu ştie cât e venitul meu net.

 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 21:14
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Da corect Apr 15, 2012

Anna se aplica alte reguli ca in cazul PFA-ului sau a altor forme juridice de organizare. A se vedea cazul agentilor de asigurari.

 
veronica drugas
veronica drugas  Identity Verified
Italy
Local time: 20:14
Italian to Romanian
+ ...
Poate e model italian... Apr 16, 2012

Salutare tuturor colegilor,



Mie personal modelul acesta fiscal imi este absolut familiar caci era regimul in care am activat pana mai anul trecut, de aceea zic ca poate guvernantii de la Bucuresti s-au inspirat de la italieni...
In Italia acest tip de practica fiscala (retinerea la sursa a contributiilor) este impamantenit de ani de zile, pentru toti liberii-profesionisti (traducatorii inclusi) si intr-adevar la inceput mi-a dat si mie mare bataie si cap si o gra
... See more
Salutare tuturor colegilor,



Mie personal modelul acesta fiscal imi este absolut familiar caci era regimul in care am activat pana mai anul trecut, de aceea zic ca poate guvernantii de la Bucuresti s-au inspirat de la italieni...
In Italia acest tip de practica fiscala (retinerea la sursa a contributiilor) este impamantenit de ani de zile, pentru toti liberii-profesionisti (traducatorii inclusi) si intr-adevar la inceput mi-a dat si mie mare bataie si cap si o gramada de stres: in anul urmator emiterii facturilor, pune-te pe contactat clienti (firmele, nu privatii) si roaga-i sa-ti trimita proba varsariii acestor contributii pe care ei le-au retinut statului (o adeverinta - certificat, intocmita de cele mai multe ori de contabili).
Am avut parte de tot felul de episoade: cine intre timp a inchis botega si ia-l de unde nu-i, cine a declarat - intentionat - sumele varsate cu mult peste cele reale (am avut de-a face cu o agentie cam necinstita pe care am si amenintat-o repetat cu tribunalul caci nu se hotara sa-mi achite facturile si care, dupa parerea mea mi-a dat niste aderinte care put a fals dar asta e treaba agentiei, la o adica ea raspunde penal, nu eu).
In cazul clientilor strainilor, clar ca acestia nu vor varsa aceste contributii dar puneti-le in calcul cand faceti oferte de pret caci apoi vor fi retinute (de catre fisc) de la voi traducatorii...
Idem clientii privati: nici ei nu vor plati aceste contributii dar statul vi le va detrage in anul calendaristic urmator.
In Peninsula, cei care sunt (erau) in acest regim fiscal plateau un impozit (pe langa contributiile varsate de clienti) de circa 34,00 %.
Profesionistii care au retineri la sursa (in Italia ea fiind de 20 %), se numesc contribuabili minimi (au un venit care nu depasesc un anumit barem: 30.000,00 euro) iar pana anul trecut puteai sa ai acest regim pe timp nelimitat (care prezinta si ceva avantaje: prezentarea unei declaratii de venit anuale unice etc), acum insa cu noile reforme introduse in 2012, cei mai multi am "iesit" din aceasta categorie!
Avantajul major al acestui regimul este contabilitatea semplificata la os!

VERONICA

[Editat la 2012-04-16 16:12 GMT]
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 21:14
Romanian to English
+ ...
Imposibil Apr 16, 2012

veronica drugas wrote:
In cazul clientilor strainilor, clar ca acestia nu vor varsa aceste contributii dar puneti-le in calcul cand faceti oferte de pret caci apoi vor fi retinute (de catre fisc) de la voi traducatorii...
Idem clientii privati: nici ei nu vor plati aceste contributii dar statul vi le va detrage in anul calendaristic urmator.


Nu văd cum ar fi fiabilă varianta asta - oricum ar trebui să plătim contribuţiile pentru venituri de la clienţi străini separat, pe venitul net. Contribuţiile noastre s-ar achita din două surse: 1. clienţii români care au reţinut la sursă, 2. de la noi, contribuabilii în cauză.
În momentul de faţă, sănătatea se plăteşte pe venitul NET, nu pe venitul brut. Deci orice variantă cu reţinere la sursă, în cazul persoanelor cu venituri din surse multiple, ar însemna plata unor contribuţii pe venitul brut - ar trebui să depunem o altă declaraţie ca să se regularizeze şi eventual la anul să ni se crediteze suma plătită în plus (diferenţa dintre % din venitul brut şi venitul net). Ar fi o încurcătură grozavă.

Clienţii străini nu sunt obligaţi de legislaţia fiscală din România, aşa că nici nu pot fi obligaţi să reţină la sursă. Chiar nu văd cum categoria noastră s-ar putea conforma cu aceste prevederi. Ar fi o discriminare ca să plătim contribuţiile pe venitul brut şi nu pe venitul net, pentru că beneficiile acordate nu ar fi mai mari oricum.

Contribuţii plăteam şi până acum după venitul de la clienţii străini, aşadar şi până acum erau puse în calcul în oferte.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Altă poveste fiscală: Cod Civil -> Contract Civil -> Reţinere la sursă






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »