Pages in topic:   [1 2 3] >
Rau-platnicii
Thread poster: Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Jun 18, 2004

Voua vi s-a intamplat sa nu fiti platiti pentru traducerile pe care le-ati facut? Acum vreo 2 luni si jumatate eu am facut o traducere pt. o firma de traduceri din Cehia. Au fost foarte draguti ... pana la bani. Mi-au vandut chiar o gogoasa ca mi-au trimis banii. Dar banii nu au venit… Rugandu-i sa verifice mi-au spus ca al lor contabil scrisese gresit numarul contului si ca vor trimite din nou banii. Au fost atat de amabili incat sa se ofere sa-mi trimita prin fax confirmarea platii. Pentru c... See more
Voua vi s-a intamplat sa nu fiti platiti pentru traducerile pe care le-ati facut? Acum vreo 2 luni si jumatate eu am facut o traducere pt. o firma de traduceri din Cehia. Au fost foarte draguti ... pana la bani. Mi-au vandut chiar o gogoasa ca mi-au trimis banii. Dar banii nu au venit… Rugandu-i sa verifice mi-au spus ca al lor contabil scrisese gresit numarul contului si ca vor trimite din nou banii. Au fost atat de amabili incat sa se ofere sa-mi trimita prin fax confirmarea platii. Pentru cazul in care pierdusera cumva numarul meu de fax, le-am indicat numarul la care sa trimita confirmarea. Dupa care, nici un semn de viata … N-au mai raspuns nici la e-mail nici la fax. Intre timp, le-am trimis o scrisoare cu confirmare de primire, la care trebuie sa primesc confirmarea cat de curand.
S-ar parea ca de fapt, dumnealor nu intentioneaza sa ma mai plateasca. Eu am totusi un ordin de comanda datat si semnat. Aveti idee daca exista vreo procedura prin care cetatenii romani sa-si poata recupera banii de la rau-platnicii de peste hotare. Si, este oare suficient un ordin de comanda pentru treaba asta? Despre “debt collectors” ce stiti? Ati apelat la serviciile lor?
Apropo de ordinul de comanda, exista pe undeva un model care sa contina toate elementele “de siguranta” si care sa poata fi folosit cu succes intr-un eventual litigiu?
O ultima rugaminte/intrebare. In afara de Blue Board, mai exista si alte locuri in care sa se poata publica rau-platnicii?
Multumesc si … precautie!

Mihai
Collapse


 
Jozsef Gal
Jozsef Gal  Identity Verified
Local time: 06:09
Member (2004)
English to Hungarian
+ ...
Legat de ultima intrebare Jun 18, 2004

ai incercati sa-i pomenesti de faptul ca in masura in care nu figureaza pe Blue Board, pe Translatorscafe, pe listele de discutii (lantra, langit, etc) - si-ar putea face debutul intr- lumina proasta daca nu te platesc in trei zile?
Mi-e mi-a dat roade de fiecare data reiterarea acestei posibilitati.

Pe de alta parte, chiar daca reusesti sa-i mobilizezi, in cazul in care se repeta "accidentul" (ma refer la intarziere), cred ca nu mai are nici un sens sa te ostenesti cu ei, sun
... See more
ai incercati sa-i pomenesti de faptul ca in masura in care nu figureaza pe Blue Board, pe Translatorscafe, pe listele de discutii (lantra, langit, etc) - si-ar putea face debutul intr- lumina proasta daca nu te platesc in trei zile?
Mi-e mi-a dat roade de fiecare data reiterarea acestei posibilitati.

Pe de alta parte, chiar daca reusesti sa-i mobilizezi, in cazul in care se repeta "accidentul" (ma refer la intarziere), cred ca nu mai are nici un sens sa te ostenesti cu ei, sunt destule firme care inteleg sa se poarte corect cu traducatorii pana la capat.
Succes!
Collapse


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 06:09
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Pacat... Jun 18, 2004

...ca ti s-a intamplat asa ceva. Daca poate fi o consolare, sa stii ca nu esti singurul patit. Globalizarea si comertul prin Internet au foarte multe avantaje, dar si dezavantaje, intre care riscul de a ramane neplatit sau, mai pe romaneste, de a fi "tepuit". Din fericire, insa, escrocii, cel putin in domeniul nostru, al traducerilor, nu cunosc situatia din alte zone, sunt departe de a reprezenta regula, fiind, mai curand, exceptia de la regula onestitatii in comertul global. Am patit-o si eu od... See more
...ca ti s-a intamplat asa ceva. Daca poate fi o consolare, sa stii ca nu esti singurul patit. Globalizarea si comertul prin Internet au foarte multe avantaje, dar si dezavantaje, intre care riscul de a ramane neplatit sau, mai pe romaneste, de a fi "tepuit". Din fericire, insa, escrocii, cel putin in domeniul nostru, al traducerilor, nu cunosc situatia din alte zone, sunt departe de a reprezenta regula, fiind, mai curand, exceptia de la regula onestitatii in comertul global. Am patit-o si eu odata, noroc ca suma nu era prea mare, cam 150 USD, cu o agentie din SUA care se cheama "US Translating Network" si care au reusit sa ma pacaleasca prin aparenta profesionalismului cu care au comunicat cu mine, pana la plata... Am aflat pe urma ca sunt pe toate listele negre ale rau-platnicilor si mi-a parut rau ca nu m-am interesat INAINTE de a accepta sa le efectuez traducerea. Ca veni vorba de liste, sunt mai multe, in afara de BB. De exemplu: TranslationDirectory.com, [email protected], payment practices pe yahoo groups si altele. Iti sugerez sa te abonezi la toate, nu vei regreta, din contra. Cat despre recuperarea banilor... depinde de suma. Daca are mai multe zerouri, atunci da, merita sa apelezi la o collection agency. Daca suma este insa mica, nu cred ca merita efortul si banii... Dar ai putea incepe prin a publica informatiile despre respectiva agentie pe payment practice lists si sa vezi daca sunteti mai multi in aceeasi situatie. Daca da, v-ati putea uni eforturile chemandu-i in judecata pe rau platnici, e o posibila solutie. Intereseaza-te daca agentia exista cu adevarat, eventual contactand sectia comerciala a ambasadei Republicii Cehe. Tot de acolo ai putea afla si alte informatii privind posibilitatea de a-ti recupera banii. Ma rog, sunt multe "cai de atac", depinde foarte mult de particularitatile fiecarui caz individual. Cred, insa, ca ai nostri colegi care sunt si juristi ne-ar mai putea spune multe legate de valoarea pe care o au comenzile, faxate sau trimise prin e-mail, semnate sau nu etc., etc... Ii asteptam pe forum...Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 06:09
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
insista Jun 18, 2004

Fii cat de insistent poti si incearca sa obtii plata de la ei, daca ti se pare necesar, poti profera si niste amenintari de genul celor mentionate mai sus, insa fara a exagera. Din nefericire, te au la mana asa incat nu-ti ramane decat sa insisti pana te vor plati.

Daca sunt cu adevarat rau platnici, vei afla imediat din listele de PP. Daca ai indoieli poti trimite un mesaj pentru a te interesa daca a lucrat vreun traducator cu ei si care au fost impresiile, pe aceleasi liste, rasp
... See more
Fii cat de insistent poti si incearca sa obtii plata de la ei, daca ti se pare necesar, poti profera si niste amenintari de genul celor mentionate mai sus, insa fara a exagera. Din nefericire, te au la mana asa incat nu-ti ramane decat sa insisti pana te vor plati.

Daca sunt cu adevarat rau platnici, vei afla imediat din listele de PP. Daca ai indoieli poti trimite un mesaj pentru a te interesa daca a lucrat vreun traducator cu ei si care au fost impresiile, pe aceleasi liste, raspunsul este de obicei destul de prompt. Daca raspunsurile sau parerile celorlalti traducatori nu sunt bune, este bine sa afli din timp si poti evita sa faci munca patriotica in folosul unor astfel de "clienti".
Trebuie sa verifici agentia intotdeauna inainte de a te angaja, dupa ce ai inceput deja lucrul sau ai predat lucrarea este destul de tarziu sa afli ca sunt rau platnici.

Partea buna este ca nu sunt chiar atat de multe agentii de traduceri in lume si lumea traducerilor nu e chiar atat de mare, astfel incat se cam cunosc rau platinicii "veritabili". Si acestia nu sunt chiar atat de multi, asa incat sper ca nu ai avut marele ghinion sa dai peste vreunul, poate este doar o intarziere.

In general este bine sa astepti macar o saptamana- doua dupa termenul de plata fixat, sa verifici cu ei daca termenul lor de plata este cel pe care l-ai inteles, sa trimiti cateva (trei) remindere (gasesti formulare pe internet si ti le poti adapta dupa nevoie - standardul este sa fie crescator mai "imperative"). Daca dupa doua saptamani deja nu mai exista nici o indoiala ca este vorba de o intarziere de plata si nu de
diferite alte circumstante sau neintelegeri, poti sa incepi sa trimiti remindere. Daca situatia devine disperata, poti trece la diverse amenintari cu "paratul" pe listele de PP, bunul renume este cam cel mai important in tranzactiile online sau pe internet asa incat cred ca nu le va fi chiar indiferent. Daca tot nu se sensibilizeaza, poti apela la ajutorul cuva din orasul respectiv (un traducator, de exemplu) si-l poti ruga sa sune sau sa mearga pana acolo in numele tau pentru a vedea care este situatia.

Daca nu esti inscris pe listele de PP si nu ai reusit sa afli ceva despre agentia respectiva, poti sa-mi trimiti un mesaj pe adresa personala si pot cauta agentia in baza de date a listelor. Poate te va ajuta sa elimini din incertitudine. In orice caz, fii insistent si nu te lasa. Daca vor vedea ca nu renunti si nu scapa de tine nicicum, te vort plati.

Multa bafta si asteptare cat mai scurta.
Collapse


 
Cristina Moldovan do Amaral
Cristina Moldovan do Amaral  Identity Verified
United States
Local time: 20:09
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Remindere Jun 18, 2004

Si mie mi s-a intamplat o singura data sa nu fiu platita la timp. Cand am vazut ca nu primesc banii nici dupa 60 de zile, am inceput sa le trimt remindere, in care ma exprimam de genul 'stiu ca este vorba de o neintelegere la mijloc, bla bla bla, si ati uitat sa ma platiti, bla bla bla'. Am trimis doua remindere si nu am primit nici un raspuns. Al treilea reminder a fost intitulat 'Last Reminder', in care le-am spus ca, daca nu-mi trimit banii in 10 zile ii voi avertiza be toti colegii sa nu ma... See more
Si mie mi s-a intamplat o singura data sa nu fiu platita la timp. Cand am vazut ca nu primesc banii nici dupa 60 de zile, am inceput sa le trimt remindere, in care ma exprimam de genul 'stiu ca este vorba de o neintelegere la mijloc, bla bla bla, si ati uitat sa ma platiti, bla bla bla'. Am trimis doua remindere si nu am primit nici un raspuns. Al treilea reminder a fost intitulat 'Last Reminder', in care le-am spus ca, daca nu-mi trimit banii in 10 zile ii voi avertiza be toti colegii sa nu mai lucreze cu ei si voi contacta o Collection Agency. In exact 10 zile aveam banii, asa ca n-am mai intreprins nimic si am zis mersi ca m-au platit. Singurul avantaj a fost ca atat eu cat si ei stam in SUA, iar aici toti se tem de 'bad credit history'. Banuiesc ca si in Europa trebuie sa existe ceva de genul asta.
Mult noroc!

[Edited at 2004-06-18 19:07]
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
O sa vada ei cu cine s-au pus :) Jun 18, 2004

Draga Cristiana, Cristina, Jozsef si Andrei,

Va multumesc foarte mult pentru informatii si pentru sprijin. Eu am cautat firma respectiva pe Blue Board dar nu era. In orice caz, sunt hotarat sa nu ma las, mai ales ca este vorba despre o suma bunicica. O sa vad ce pot afla de pe listele de PP. Oricum, si-au asigurat un loc in toate listele cu rau-datornici pe care o sa le gasesc. Le mai acord insa un mic ragaz.
Inca o data, multumesc.

Mihai


[Edited at
... See more
Draga Cristiana, Cristina, Jozsef si Andrei,

Va multumesc foarte mult pentru informatii si pentru sprijin. Eu am cautat firma respectiva pe Blue Board dar nu era. In orice caz, sunt hotarat sa nu ma las, mai ales ca este vorba despre o suma bunicica. O sa vad ce pot afla de pe listele de PP. Oricum, si-au asigurat un loc in toate listele cu rau-datornici pe care o sa le gasesc. Le mai acord insa un mic ragaz.
Inca o data, multumesc.

Mihai


[Edited at 2004-06-18 19:59]
Collapse


 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 05:09
Romanian to German
+ ...
Nu ai de ce sa le acorzi vreun un ragaz Jun 19, 2004

BB, alte banci de date, ambasada lor la Bucuresti - trebuie actionat, cum s-a mai spus, pe mai multe planuri, astfel incat dragutii de ei sa nu uite prea curand ca au o (?) datorie.
Pe viitor insa gandeste-te la o varianta de "autoaparare in prealabil". Ma refer la un contract sumar pe care sa il trimiti colaboratorilor tai interni si externi cu care inca nu ai lucrat, contract pe care acestia sa îl semneze inainte de a te apuca de lucru. In contractul respectiv sa specifici datele voast
... See more
BB, alte banci de date, ambasada lor la Bucuresti - trebuie actionat, cum s-a mai spus, pe mai multe planuri, astfel incat dragutii de ei sa nu uite prea curand ca au o (?) datorie.
Pe viitor insa gandeste-te la o varianta de "autoaparare in prealabil". Ma refer la un contract sumar pe care sa il trimiti colaboratorilor tai interni si externi cu care inca nu ai lucrat, contract pe care acestia sa îl semneze inainte de a te apuca de lucru. In contractul respectiv sa specifici datele voastre, informatii despre textul de tradus (domeniul, nr. de pagini/randuri/cuvinte, pretul pe cuvant/rand/pagina), termenul de livrare si termenul de plata. Daca unele sunt specificate deja pe comanda pe care o primesti, asigura-te de faptul ca sunt specificate toate - si, dupa caz, adauga cele care ti se par utile.
Ultima propozitie pe contractele mele cu cei necunoscuti spune: "Colaborarea noastra se bazeaza în exclusivitate pe clauzele specificate in 'Conditiile de Colaborare' descrise în detaliu pe homepage-ul nostru ( ) respectiv pe verso-ul facturii ce urmeaza a fi intocmita. Sediul procesual este Germania."

Nici aceste lucruri nu exclud posibilitatea de a nu fi platit, dar cel putin ai la dispozitie dovezi scrise si poate ca unii se vor speria putin daca trebuie sa faca o excursie in Romania ca sa compara in fata unei instante.

[Edited at 2004-06-19 11:42]
Collapse


 
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 06:09
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
daca nu raspund nici la telefon, sigur sunt rau-platnici Jun 21, 2004

Din experienta mea pot sa spun ca au ajutat urmatoarele lucruri: un cunoscut din tara respectiva da un telefon si ii intreaba ..., amenintarea cu antireclama,iar daca ai date de contact ale clientului final poti sa-i scrii acestuia direct si sa-i spui ca nu ai fost platit pt. munca ta. Poate e suficient sa spui agentiei ca stii cine e clientul final si ca ii vei scrie direct daca nu te plateste urgent. Daca este vorba de o firma serioasa (ma refer la clientul final), agentia se va grabi sa plate... See more
Din experienta mea pot sa spun ca au ajutat urmatoarele lucruri: un cunoscut din tara respectiva da un telefon si ii intreaba ..., amenintarea cu antireclama,iar daca ai date de contact ale clientului final poti sa-i scrii acestuia direct si sa-i spui ca nu ai fost platit pt. munca ta. Poate e suficient sa spui agentiei ca stii cine e clientul final si ca ii vei scrie direct daca nu te plateste urgent. Daca este vorba de o firma serioasa (ma refer la clientul final), agentia se va grabi sa plateasca pt ca nu va vrea sa piarda clientii.
Daca nu primesti nici-un raspuns la emailuri,telefon, fax, nu trebuie sa ai retineri in a te lua de ei - sigur sunt neseriosi.

Succes!
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc Jun 23, 2004

Va multumesc inca o data tuturor pentru recomandari.
Am noutati: dupa vreo trei saptamani de tacere, tocmai am primit un e-mail de la ei (e-adevarat, dupa ce ieri si azi le-am mai trimis eu un e-mail in care ii rugam insistent sa dea un semn de viata). Persoana de contact spune ca a fost doua saptamani in spital si ca ai sai colegi nu au stiut ce sa faca. Eu am o confirmare de primire semnata pe data de 14.06. chiar de respectiva persoana care a stat in spital… E clar. Minte de ingheata
... See more
Va multumesc inca o data tuturor pentru recomandari.
Am noutati: dupa vreo trei saptamani de tacere, tocmai am primit un e-mail de la ei (e-adevarat, dupa ce ieri si azi le-am mai trimis eu un e-mail in care ii rugam insistent sa dea un semn de viata). Persoana de contact spune ca a fost doua saptamani in spital si ca ai sai colegi nu au stiut ce sa faca. Eu am o confirmare de primire semnata pe data de 14.06. chiar de respectiva persoana care a stat in spital… E clar. Minte de ingheata apele. Si vad ca se imbolnaveste pe perioade din ce in ce mai lungi. Prima oara doua zile, acum doua saptamani … Oare ce mai urmeaza? Cica de data asta chiar o sa-mi trimita banii.
Acum chiar sunt in dilema? Sa-i spun cat de rau imi pare pentru problemele ei de sanatate sau sa-i zic sa-mi trimita naibii o data banii? Mi-e teama ca daca voi adopta prima varianta o sa fiu luat drept fraier si chiar nu-mi convine.
In ceea ce priveste masurile de autoaparare pentru astfel de situatii, in mod sigur eu unul voi adopta de acum incolo varianta recomandata de Christian, adica ii voi cere clientului sa-mi trimita un contract semnat care sa contina toate elementele de identificare privind traducerea si firma de traduceri care imi cumpara serviciile.
Eu citisem si auzisem ca firmele rau-platnice sunt foarte putine si, in general, apar in toate listele de PP. Se pare insa ca nu este bine sa ne culcam pe o ureche, nici macar atunci cand clientii sunt superamabili. Paza buna trece primejdia rea…

Mihai
Collapse


 
Jozsef Gal
Jozsef Gal  Identity Verified
Local time: 06:09
Member (2004)
English to Hungarian
+ ...
Ziceai ca-i vorba de o firma din Cehia? Jun 23, 2004

Daca nu, s-ar putea sa-ti foloseasca:
www.stanaphone.com. Este un serviciu de telefonie de pe internet de unde poti apela telefoane fixe sau mobile (ai 100 de min gratis pe luna pentru fiecare cont) in sapte tari ale lumii: America, Austria, Germania - si de retul nu-mi mai amintesc, se poate verifica pe site. Recomand deci tutulol traducatorilol pentru convorbirile cu clientii - se pot face chiar mai mu
... See more
Daca nu, s-ar putea sa-ti foloseasca:
www.stanaphone.com. Este un serviciu de telefonie de pe internet de unde poti apela telefoane fixe sau mobile (ai 100 de min gratis pe luna pentru fiecare cont) in sapte tari ale lumii: America, Austria, Germania - si de retul nu-mi mai amintesc, se poate verifica pe site. Recomand deci tutulol traducatorilol pentru convorbirile cu clientii - se pot face chiar mai multe conturi (pe mai multe adrese de email.
Bafta sa fie cu tine!
Collapse


 
Inga Murariu
Inga Murariu
Moldova
Local time: 06:09
English to Romanian
+ ...
Mai cu umor... Jun 23, 2004

Imi pare foarte rau ca unii dintre noi trec prin experiente atat de neplacute. Mihai, cred ca poti sa-i scrii persoanei respective un mesaj de compatimire pentru problemele ei de sanatate. Acelasi mesaj poti sa-l adresezi si colegilor ei care nu s-au obosit sa te roage sa mai astepti putin... suferind si ei de cine-stie-ce. Totusi cazul mi se pare amuzant, mai ales pentru modul in care il abordezi (putin ironic) si cat de hotarat esti sa-ti recuperezi banii. Iti urez bafta!

Pentru
... See more
Imi pare foarte rau ca unii dintre noi trec prin experiente atat de neplacute. Mihai, cred ca poti sa-i scrii persoanei respective un mesaj de compatimire pentru problemele ei de sanatate. Acelasi mesaj poti sa-l adresezi si colegilor ei care nu s-au obosit sa te roage sa mai astepti putin... suferind si ei de cine-stie-ce. Totusi cazul mi se pare amuzant, mai ales pentru modul in care il abordezi (putin ironic) si cat de hotarat esti sa-ti recuperezi banii. Iti urez bafta!

Pentru a destinge putin atmosfera, va propun un link:

Ai probleme? Rachetul le rezolva pe toate!
http://planetamoldova.net/snd/kidos/Rachetul.mp3

IM
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 06:09
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
contract sau Purchase Order Jun 23, 2004

Este primul lucru pe care trebuie sa-l faci dupa ce ai verificat cat de cat daca vrei sau nu sa lucrezi cu clientul. In general, daca este o comanda singulara, atunci poti semna un contract specific. Daca este vorba de un contract pe un termen mai lung sau nelimitat atunci va fi un contract general, si la fiecare comanda ti se va trimite un Purchase Order sau o comanda ferma cu toate datele "problemei". Daca nu primesti asa ceva, solicita insistent. Eu conditionez incepertea lucrului cu existent... See more
Este primul lucru pe care trebuie sa-l faci dupa ce ai verificat cat de cat daca vrei sau nu sa lucrezi cu clientul. In general, daca este o comanda singulara, atunci poti semna un contract specific. Daca este vorba de un contract pe un termen mai lung sau nelimitat atunci va fi un contract general, si la fiecare comanda ti se va trimite un Purchase Order sau o comanda ferma cu toate datele "problemei". Daca nu primesti asa ceva, solicita insistent. Eu conditionez incepertea lucrului cu existenta unei comenzi ferme cu toate datele trebuincioase. Multe companii si-au automatizat acest proces de buna credinta si acum il realizeaza electronic. Altele se pare ca se fofileaza la maxim.
Asa cum spuneam, e in interesul lor sa se lamenteze si sa-ti planga pe umar, inclusiv sa fie cat mai dulcegarosi daca intentioneaza sa traga de timp si sa intarzie plata sau daca au probleme cu plata. Nu trebuie sa fii nici dur sau sa ii ameninti ca trimiti guerilla dupa ei, dar trebuie sa fii ferm si sa nu lasi loc de interpretare. E o situatie foarte frustranta, dar nu trebuie sa cedezi sau sa te lasi dus cu zaharelul. O intarziere este o intarziere si nu este ceva foarte bun, dar se poate intampla si la case mai mari.
Insista si fii ferm si daca vad ca nu scapa de tine si nu te mai pot amana, te vor plati
Numai bine si asteptare scurta.
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Dubiosi inca de la inceput Jun 23, 2004

Da, Jozsef , firma este din Cehia, insa daca baietii de la www.stanaphone.com chiar fac ceea ce promit sa faca, atunci oricum este un pont excelent. Fiecare mai are pe ici pe colo prin lume cate-o ruda, cate-un prieten, cate-un client mai carpanos …
Multumesc pentru link, Inga. Simpatic site-ul. Mai greu cu descarcatul...
Apropo de ordinul de comanda de care spui tu Cristina, mi l-au trimis cu cat
... See more
Da, Jozsef , firma este din Cehia, insa daca baietii de la www.stanaphone.com chiar fac ceea ce promit sa faca, atunci oricum este un pont excelent. Fiecare mai are pe ici pe colo prin lume cate-o ruda, cate-un prieten, cate-un client mai carpanos …
Multumesc pentru link, Inga. Simpatic site-ul. Mai greu cu descarcatul...
Apropo de ordinul de comanda de care spui tu Cristina, mi l-au trimis cu cateva minute inainte de termenul de predare. Numai ca eu nu terminasem lucrarea. Vazand ca desi i-am bombardat cu e-mail-uri si faxuri nu imi trimit ordinul de comanda pe care mi-l promisesera, pur si simplu am lasat la o parte lucrarea respectiva. A fost o imprudenta faptul ca am inceput-o inainte de a avea ordinul de comanda. Poate se asteptau sa trimit lucrarea fara a avea macar acel ordin de comanda… In rest, totul a decurs perfect. Dupa primirea ordinului de comanda, am convenit un nou termen pe care l-am respectat. La o saptamana dupa ce le-am trimis lucrarea, i-am intrebat ce s-a mai intamplat cu ea (urma sa faca ei DTP-ul) si mi-au spus ca totul a fost OK. Nici un cuvant de repros la adresa calitatii lucrarii. De-aceea, imi vine tare greu sa inteleg de ce vin acum cu tot felul de scuze hilare pentru a amana plata. In sfarsit, daca intr-un final o primesc, tot e bine. Dar, pentru mine e o invatatura de minte.

Mihai

P.S. Multumesc inca o data, Cristina, pentru ajutorul dat in consultarea listelor de PP. Cred ca i-a atins chestia asta. Le-am spus ca nu am gasit nici o referinta proasta despre ei si ca par firma serioasa si nu inteleg totusi cum se poate ca … bla bla… bla bla … Deocamdata n-am obtinut decat o noua scuza, dar o sa ma tin de capul lor pana cand imi primesc banii. Va tin la curent.
Collapse


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 06:09
English to Romanian
+ ...
Liste de PP Jun 24, 2004

Unde se gasesc aceste liste?

Vis-a-vis de problema ta, Mihai, eu una m-as pregati sa-i inscriu acolo. Le-as da un termen de 3 zile, in care sa-mi efectueze plata (Western Union), pentru a putea avea controlul asupra efectuarii/neefectuarii platii, apoi i-as inregistra peste tot.
Reiese din contextul traducerii cine este clientul final? Ai putea sa-l contactezi si pe acesta. Si pe clientii pe care firma ii afiseaza la portofoliu pe site-ul lor. Au site, nu?
Spune-le trea
... See more
Unde se gasesc aceste liste?

Vis-a-vis de problema ta, Mihai, eu una m-as pregati sa-i inscriu acolo. Le-as da un termen de 3 zile, in care sa-mi efectueze plata (Western Union), pentru a putea avea controlul asupra efectuarii/neefectuarii platii, apoi i-as inregistra peste tot.
Reiese din contextul traducerii cine este clientul final? Ai putea sa-l contactezi si pe acesta. Si pe clientii pe care firma ii afiseaza la portofoliu pe site-ul lor. Au site, nu?
Spune-le treaba asta. Macar daca pierzi toti banii, sa piarda si ei tot. Stiu ca acesta este cotat ca un mod neprofesionist de a rezolva o situatie de genul acesta, dar nu mi se pare ok ca cineva sa munceasca pe gratis, si altcineva sa-si mai si bata joc de el.

Bafta!
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Link-uri Jun 24, 2004

Citez un fragment dintr-un articol semant de Andrei Gerasimov, Ph.D., ATA member, www.erussiantranslations.com.
“When you are approached by a new agency, the first thing you need to do is check its payment practices on all current payment practi
... See more
Citez un fragment dintr-un articol semant de Andrei Gerasimov, Ph.D., ATA member, www.erussiantranslations.com.
“When you are approached by a new agency, the first thing you need to do is check its payment practices on all current payment practice databases. I know of five of them: www.proz.com/blueboard, www.tcrlist.com, http://groups.yahoo.com/group/pp_dist, and the lists regularly e-mailed to subscribers by www.translationdirectory.com and http://www.topica.com/lists/transpayment/. The last three information sources are free. The first two charge a little bit, but the information is well worth it.”
Cristina (Coblis) are o parere buna despre grupul de pe yahoo. Spre deosebire de altele, este gratuit. Eu nu am reusit sa ma inscriu decat dupa ce ea mi-a indicat un link functional[http://www.trwenterprises.com/payment_practices.htm]. De pe pagina normala a grupurilor nu am reusit.

Cat despre patania mea, mare lucru nu am ce face decat sa sper ca se vor speria de amenintarile cu inscrisul pe listele de rau-platnici. In plus, o sa le trimit la remindere pana cand o sa li se acreasca. Din pacate, nu stiu cine este beneficiarul final al lucrarii.


[Edited at 2004-06-24 11:21]
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2 3] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Rau-platnicii






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »