https://www.proz.com/forum/romanian/22583-o_t%3A_cum_trimiteti_colectati_usd_in_romania_varianta_completa.html

Off topic: O/T: cum trimiteti/colectati USD in Romania? _varianta completa
Thread poster: monica34 (X)
monica34 (X)
monica34 (X)
Jul 4, 2004

Locuiesc in Florida si am vrut sa ii trimit prietenei mele un cadou de nunta- dar pt ca am aflat de nunta cu cateva zile inainte, nu am avut timp sa ma interesez de o modalitate de a trimite USD mai ieftina asa ca i-am trimis in plic (doar 50$). Bineinteles, plicul a ajuns dupa 5 saptamani, dar fara bani (inca mai avea scotch-ul cu care lipisem banii de felicitare). Stiam ca risc, dar totusi, pentru ca de fiecare data cand am trimis sume mai mici parintilor mei ( care locuiesc in alt judet, si l... See more
Locuiesc in Florida si am vrut sa ii trimit prietenei mele un cadou de nunta- dar pt ca am aflat de nunta cu cateva zile inainte, nu am avut timp sa ma interesez de o modalitate de a trimite USD mai ieftina asa ca i-am trimis in plic (doar 50$). Bineinteles, plicul a ajuns dupa 5 saptamani, dar fara bani (inca mai avea scotch-ul cu care lipisem banii de felicitare). Stiam ca risc, dar totusi, pentru ca de fiecare data cand am trimis sume mai mici parintilor mei ( care locuiesc in alt judet, si la tara) au ajuns, nu mi-am facut prea mari griji! Ceea ce mi se pare o bataie de joc e ca dupa ce deschid plicul si se servesc singuri, mai au si curajul sa trimita plicul mai departe, asa, ca sa stii ca plicul nu s-a pierdut pe drum, ci, cineva a luat banii intentionat! Sunt sigura ca banii au fost luati in Braila (orasul de destinatie) la oficiul postal local si as vrea sa fac o plangere cuiva in conducere. Mai revoltat e sotul meu (american) care, desi a avut experiente neplacute in multe tari ale lumii (in cei 19 ani ai lui de Airforce) asa ceva nu a auzit niciodata! Mai mult, el vrea sa faca o plangere verbala cuiva din guvern!!! As vrea sa stiu de asemenea, ce lege au aplicat ei cand au luat banii din plic? Exista o lege care le cere sa deschida scrisori din strainatate si daca gasesc bani sa-i puna in buzunar si sa trimita plicul fara bani? Daca a trimite bani in Romania prin posta (plic) e ilegal, atunci de ce nu-mi trimit plicul inapoi cu mesajul: ne pare rau dar plicul nu poate ajunge la destinatie din cauza dolarilor din plic - ceea ce e ilegal la noi in Romania!!! Nu??? Voi ce credeti?
M-ar interesa si o modalitate de a trimite USD in Romania, ieftin si eficient!

Mersi mult!

Monica
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 17:55
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Nu au aplicat o lege furand Jul 4, 2004

In acelasi timp exista alte modalitati de trimitere a banilor, ei pur si simplu nu garanteaza pentru valorile astfel trimise (nu numai bani, cecuri, ci lucruri de valoare in general).
Cred ca este deja common knowledge ca pachetele externe sunt cercetate, plicurile sunt scanate etc, deci ca acest tip de corespondenta se urmareste. Ei stiu daca intr-un plic sunt bani sau valori, chiar daca nu ii declari. O masura de siguranta ar fi sa-i invelesti in folie de aluminiu sau in hartie de culoar
... See more
In acelasi timp exista alte modalitati de trimitere a banilor, ei pur si simplu nu garanteaza pentru valorile astfel trimise (nu numai bani, cecuri, ci lucruri de valoare in general).
Cred ca este deja common knowledge ca pachetele externe sunt cercetate, plicurile sunt scanate etc, deci ca acest tip de corespondenta se urmareste. Ei stiu daca intr-un plic sunt bani sau valori, chiar daca nu ii declari. O masura de siguranta ar fi sa-i invelesti in folie de aluminiu sau in hartie de culoare inchisa, desi si asa postarita mea stia ce este in plic. Dar nu te stafuiesc sa mai trimiti in plic, este foarte riscant.
Poti trimite prin mandat international (daca exista o conventie cu SUA, se poate verifica pe situl postei romane), prin Western Union, care este destul de raspandit...
Numai bine.
Collapse


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
cecuri de calatorie, moneybookers.com Jul 4, 2004

Mai ieftine decat Western Union sunt cecurile (dar US checks se platesc la bancile din Romania intr-o luna si costa minimum 10 dolari) sau moneybookers.com, care functioneaza cam ca PayPal, dar si in Romania, sau transferul bancar (wire transfer), daca persoana respectiva are sau poate sa-si deschida un cont pentru a primi banii.

Din aprilie a intrat in vigoare un regulament valutar nou, care intentioneaza sa verifice ce valuta intra in tara si de unde si cu certitudine trimiterea b
... See more
Mai ieftine decat Western Union sunt cecurile (dar US checks se platesc la bancile din Romania intr-o luna si costa minimum 10 dolari) sau moneybookers.com, care functioneaza cam ca PayPal, dar si in Romania, sau transferul bancar (wire transfer), daca persoana respectiva are sau poate sa-si deschida un cont pentru a primi banii.

Din aprilie a intrat in vigoare un regulament valutar nou, care intentioneaza sa verifice ce valuta intra in tara si de unde si cu certitudine trimiterea banilor prin posta este ilegala, la fel ca in cea mai mare parte a tarilor lumii. Cred ca si in SUA.

Despre plangere: da, e bine sa faci, si la Braila, si la superiorii respectivilor, la Bucuresti. Probabil ti se vor recupera banii si ii vei primi inapoi, dar se poate sa trebuiasca sa platesti o amenda pentru faptul ca i-ai trimis prin posta.Siteul postei Romane este www.posta-romana.ro, poate gasesti ceva informatii utile sau adrese de contact.

Numai bine si asteptam si discutii despre traduceri.

Veronica


[Edited at 2004-07-04 10:05]
Collapse


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 16:55
English to Hungarian
+ ...
ghinion Jul 5, 2004

Cred ca ai avut ghinion, pt. ca ai trimis "numai" 50 dolari.
(La o nunta, dom'le, din SUA...
Acum, pe serioase, eu am primit de cateva ori bani in plic, aci in Ungaria, si pana acum nu au fost probleme, insa cred ca este o solutie prea primitiva, si prea tentanta pt. cei care pe parcurs vin in contact fizic cu plicul respectiv.
Solutia cea mai buna
... See more
Cred ca ai avut ghinion, pt. ca ai trimis "numai" 50 dolari.
(La o nunta, dom'le, din SUA...
Acum, pe serioase, eu am primit de cateva ori bani in plic, aci in Ungaria, si pana acum nu au fost probleme, insa cred ca este o solutie prea primitiva, si prea tentanta pt. cei care pe parcurs vin in contact fizic cu plicul respectiv.
Solutia cea mai buna cazul amintit ar fi fost Western Union (costul, cca. 13 dolari, dar si trimiterea unei scrisori costa in jur de 3-4 dolari, daca nu ma insel), sau o cunostinta/ruda, cu care te intalnesti mai des, el/ea trimite/preda banii direct in lei, iar tu inapoiezi datoria in banii tai cand va intalniti din nou.

Mai mult succes cu ocazia urmatoare!
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 17:55
English to Romanian
No comment ;-) Jul 5, 2004

Am cautat pe Google dupa

theft "US Postal Service" -identity

si am primit circa 9280 rezultate (din ultimele 3 luni). Incluzand si identity theft (care nu este, deocamdata, important in Romania) am obtinut 14500 rezultate.


 
odgor
odgor
Local time: 17:55
Romanian to English
+ ...
metoda buna de a se primi bani in Romania Jul 13, 2004

O metoda buna prin care sigur se pot primi bani in Romania este cea de oferita de moneybookers.

Vezi explicata metoda asta pe un site :
http://www.pariurisportive.com/bani_electronici.htm


Lucian Alexandrescu wrote:

Am cautat pe Google dupa

theft "US Postal Service" -identity

si am primit circa 9280 rezultate (din ultimele 3 luni). Incluzand si identity theft (care nu este, deocamdata, important in Romania) am obtinut 14500 rezultate.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 17:55
English to Romanian
Moneybookers Jul 13, 2004

Multumesc pt. raspuns, Moneybookers nu prea ma incanta.

Postarea despre Postal Theft am facut-o nu din cauza ca m-as teme ca posta americana o sa-mi fure banii, ci ca sa inteleaga unii ca sustrageri din trimiterile postale se fac si la case / in tari mai mari, unde se presupune ca se stie de mult ca intr-un plic nu se baga bani (sau alte valori direct... valorificabile) decat pe propria raspundere.

Multumesc pt. link, nu stiam ca despre Moneybooker exista si un site in
... See more
Multumesc pt. raspuns, Moneybookers nu prea ma incanta.

Postarea despre Postal Theft am facut-o nu din cauza ca m-as teme ca posta americana o sa-mi fure banii, ci ca sa inteleaga unii ca sustrageri din trimiterile postale se fac si la case / in tari mai mari, unde se presupune ca se stie de mult ca intr-un plic nu se baga bani (sau alte valori direct... valorificabile) decat pe propria raspundere.

Multumesc pt. link, nu stiam ca despre Moneybooker exista si un site in romana.

Lucian.
Collapse


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 17:55
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
iKobo Jul 13, 2004

O modalitate convenabila pentru primit cash din SUA (dar nu numai) este prin iKobo. A se vedea linkul: www.ikobo.com

Cel putin in Bucuresti, sunt patru locuri cu bancomate de unde se pot extrage banii.

ALPHA BANK ROMANIA S.A.
Calea Dorobantilor 237b
Bucharest ROMANIA


ALPHA BANK ROMANIA S.A.
Bd Unirii 62 Bl K5
Bucharest ROMANIA

ALPHA
... See more
O modalitate convenabila pentru primit cash din SUA (dar nu numai) este prin iKobo. A se vedea linkul: www.ikobo.com

Cel putin in Bucuresti, sunt patru locuri cu bancomate de unde se pot extrage banii.

ALPHA BANK ROMANIA S.A.
Calea Dorobantilor 237b
Bucharest ROMANIA


ALPHA BANK ROMANIA S.A.
Bd Unirii 62 Bl K5
Bucharest ROMANIA

ALPHA BANK ROMANIA S.A.
Bd Libertatii 20
Bucharest ROMANIA

ALPHA BANK ROMANIA S.A.
Calea 13 Septembrie 90
Bucharest ROMANIA

Bafta!
Collapse


 
Cristina Moldovan do Amaral
Cristina Moldovan do Amaral  Identity Verified
United States
Local time: 07:55
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Lucian are dreptate Jul 14, 2004

Aici se fura corespondenta in mod frecvent, pentru ca oamenii isi platesc de obicei toate facturile cu cecuri. Si mie mi-a disparut unul acum o luna, noroc ca mi-am dat seama la timp si l-am anulat (m-a costat 15 $ sa-mi anulez propriul cec, by the way). Chiar au aratat la televizor cum se poate sterge cerneala de pe un cec astfel incat sa arate ca nou. In locul sumei initiale se poate scrie orice suma si se poate apoi incasa. Simplu ca buna ziua. Si sa nu credeti ca americanii sunt mai cinstiti... See more
Aici se fura corespondenta in mod frecvent, pentru ca oamenii isi platesc de obicei toate facturile cu cecuri. Si mie mi-a disparut unul acum o luna, noroc ca mi-am dat seama la timp si l-am anulat (m-a costat 15 $ sa-mi anulez propriul cec, by the way). Chiar au aratat la televizor cum se poate sterge cerneala de pe un cec astfel incat sa arate ca nou. In locul sumei initiale se poate scrie orice suma si se poate apoi incasa. Simplu ca buna ziua. Si sa nu credeti ca americanii sunt mai cinstiti decat romanii in general.Collapse


 
ricoh
ricoh
English to Italian
ikobo pt trimis bani Jul 30, 2004

Eu unu folosesc numai ikobo si nu am probleme. Evident ca ar fi imposibil sa-mi fure cineva din cont. Dupa ce trimiti banii persoanei aceasta primeste un card visa cu care poate sa ii retraga de la orice ATM. In caz ca nu are cont la ei i se va crea unul automat. Taxa este de 4% dar prima tranzactie e gratuita. Cat despre bancomate care sa mearga pana acum a mers orice bancomat care are afisat logo cu visa electron. Asa stau treburile in cazul meu, sper sa fiu de ajutor. Daca mai are cineva intr... See more
Eu unu folosesc numai ikobo si nu am probleme. Evident ca ar fi imposibil sa-mi fure cineva din cont. Dupa ce trimiti banii persoanei aceasta primeste un card visa cu care poate sa ii retraga de la orice ATM. In caz ca nu are cont la ei i se va crea unul automat. Taxa este de 4% dar prima tranzactie e gratuita. Cat despre bancomate care sa mearga pana acum a mers orice bancomat care are afisat logo cu visa electron. Asa stau treburile in cazul meu, sper sa fiu de ajutor. Daca mai are cineva intrebari am sa incerc sa raspund in limita cunostiintelor mele.Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


O/T: cum trimiteti/colectati USD in Romania? _varianta completa






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »