Pages in topic:   < [1 2]
facturi personalizate
Thread poster: Cristiana Coblis
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 15:49
English to Romanian
+ ...
Asta sa fie? Sep 6, 2004

OvidiuKatz wrote:
Stie cinava ce sunt alea FISHE DE MAGAZIE si ce trebuie facut cu ele?


Nu stiu daca este exact ceea ce te intereseaza.
In urma discutiilor cu mai multi contabili, am ajuns la concluzia ca trebuie sa folosesc si formularul numit Fişă de magazie a formularelor cu regim special (cod 14-3-8/b).

Aceasta fisa serveste ca inventar al formulrealor cu regim special pe care le ai.
Cum prodcedez:
- la achizitionarea facturilor si a chitantelor trec pe acesta fisa cantitatea de facturi/chitante cumparate, data, etc;
- lunar, completez cite un rind, scrrind cantitatea de facturi/chitante iesita, cantitatea ramasa, etc.

Modelul si (ceva) instructiuni se gasesc in ordinul 1040/2004.


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 15:49
English to Romanian
+ ...
Detalii Sep 6, 2004

Din HG831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea acestora.

Evidenta operativa a formularelor tipizate cu regim special se tine cu ajutorul formularului "Fisa de magazie a formularelor cu regim special" (cod 14-3-8/b). Acest document este un formular cu regim special de tiparire, inseriere si numerotare si va fi completat distinct pentru fiecare tip de formular, pe masura aprovizionarii acestora. Serveste ca:
• document de evidenta a intrarilor, iesirilor si stocurilor de formulare, care au un regim special de inseriere, numerotare, evidenta si urmarire;
• document de evidenta a formularelor anulate;
• document pentru stabilirea grupelor de numere (serii), pe compartimentele unitatii, in vederea numerotarii formularelor;
• sursa de informatii pentru controlul operativ curent si contabil al stocurilor de formulare.

Din punct de vedere practic, Fisa de magazie a formularelor cu regim special se intocmeste intr-un exemplar, separat pentru fiecare fel de formular cu regim special, de catre gestionar. Fisele de magazie ale formularelor cu regim special se tin la locul de depozitare a formularelor. Nu circula, fiind document de inregistrare. Se arhiveaza la compartimentul financiar-contabil. Formularele care nu se mai folosesc se restituie la magazie pe baza "Bonului de predare-transfer, restituire" (cod 14-3-3A) si se inregistreaza ca intrare in Fisa de magazie a formularelor cu regim special, mentionandu-se numerele si seria formularelor primite. Formularele neutilizabile, defectuos tiparite sau in alte cazuri similare se anuleaza prin barare pe diagonala, facandu-se mentiunea "ANULAT" pe toate exemplarele, si se restituie, cu exceptia formularelor din carnete brosate, gestionarului de formulare, sub semnatura persoanei predatoare, in fisa de magazie a formularului cu regim special inscriindu-se numarul si seria formularului respectiv in coloana "formulare neutilizabile", urmand a fi predate la arhiva si pastrate conform normelor legale. Formularele cu regim special de inseriere si numerotare se elibereaza din magazie pe baza bonului de consum, dintr-un bonier distinct, gestionat de persoana imputernicita in acest scop de catre administratorul, ordonatorul de credite sau alte persoane care au obligatia gestionarii patrimoniului. La eliberarea din magazie a acestor formulare, in bonul de consum se inscriu, in mod obligatoriu, seria si numerele aferente formularelor respective. Salariatii care primesc spre folosinta aceste formulare raspund de utilizarea lor, pentru consemnarea operatiunilor legale, si au obligatia sa justifice in orice moment existenta lor.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 15:49
German to Romanian
+ ...
Multumesc mult Sep 6, 2004

ailioiu wrote:

Din HG831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea acestora.


Mersi mult pentru raspunsul detaliat. Dar vad ca hotararea asta de guvern, conform careia ar trebui sa avem fise de magazie, e destul de veche, din '97. Iar eu abia acuma aflu de ea, in 2004, desi din 2000 lucrez ca traducator autorizat si folosesc chitantiere, de un timp incoace si facturier fara TVA, dar fise de magazie nu am mai folosit si nici nu stiam ca trebuie sa am. Daca nu imi zicea de la Dacris de ele, habar nu aveam. Oare e ilegal cum am lucrat pana acuma? Adica pot pati ceva nasol ca nu am avut fise de magazie?

Cat despre ce mi-a scris altcineva pe forum, "sper ca nu ti-ai cumparat", inca nu, ca si astea se personalizeaza, le-am comandat doar, fiindca mi-a zis vanzatoarea ca acuma e musai, obligatoriu sa ai asa ceva si mi-a pus 5 bucati, "ca sa nu fie nici prea multe, nici prea putine", asta dupa ce i-am zis ca nu stiu cate sa imi comand. N-am idee cat costa, ca am comandat mai multe lucruri, deci la 1.400.000 si cativa lei, nu mai stiu exact, din care achitat avans 1 milion, iar restul voi achita la ridicarea comenzii, 5 fise de magazie, 3 chitantiere si 3 facturiere fara TVA (m-am temut sa iau mai multe deodata, ca mi-e sa nu le vina vreo idee sa schimbe iarasi formularele si sa raman cu ele). Oricum dureaza 2 luni jumate pana e gata comanda, ca sunt foarte solicitati. La Muntenia cica e mai putin, 3 saptamani, maxim o luna, dar nu am avut experiante prea bune la viata mea la ei, adica nu prea sunt amabili cu clientii, nu sepoarta si nici nu vorbesc frumos, asa ca prefer sa fac cumparaturi de astea la Dacris.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:49
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
necesara si obligatorie Sep 6, 2004

E bine ca ai avut inspiratia sa le comanzi impreuna.

O mica sugestie tuturor care se lupta cu hatisurile acestei debandade cu facturi, chitantiere, fise, registre jurnal. Cititi legile cu atentie si normele de aplicare, veti descoperi in textele respective numerele de cod ale documentelor care va sunt necesare. Din anumite documente exista mai multe variante cu coduri diferite si puteti avea surprize, mai ales ca o comanda de documente personalizate dureaza.

Multa baft
... See more
E bine ca ai avut inspiratia sa le comanzi impreuna.

O mica sugestie tuturor care se lupta cu hatisurile acestei debandade cu facturi, chitantiere, fise, registre jurnal. Cititi legile cu atentie si normele de aplicare, veti descoperi in textele respective numerele de cod ale documentelor care va sunt necesare. Din anumite documente exista mai multe variante cu coduri diferite si puteti avea surprize, mai ales ca o comanda de documente personalizate dureaza.

Multa bafta si calduroase salutari.
Collapse


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 15:49
English to Romanian
+ ...
Scuze Sep 6, 2004

Intr-adevar, nu am stiut si nici nu am verificat.

OvidiuKatz wrote:
Cat despre ce mi-a scris altcineva pe forum, "sper ca nu ti-ai cumparat", inca nu, ca si astea se personalizeaza, le-am comandat doar, fiindca mi-a zis vanzatoarea ca acuma e musai, obligatoriu sa ai asa ceva si mi-a pus 5 bucati, "ca sa nu fie nici prea multe, nici prea putine", asta dupa ce i-am zis ca nu stiu cate sa imi comand.


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


facturi personalizate






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »