Pages in topic:   [1 2] >
facturi personalizate
Thread poster: Cristiana Coblis
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 22:25
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Jul 5, 2004

Trecu si ziua de 1 iulie, granita care ne despartea de facturile personalizate.
Eu inca nu m-am interesat unde sa-mi comand. Are cineva sfaturi sau experiente pozitive sau negative legate de noile docomente?


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 22:25
English to Romanian
+ ...
Cele vechi mai sunt valabile Jul 6, 2004

Sunt valabile cele vechi pana la sfarsitul anului (daca mai ai pe stoc).
Ele se fac la Imprimeria Nationala. Lista distribuitorilor, cu datele de identificare, adresa, telefonul si numele persoanei de contact se afla si pe site-ul Companiei Nationale "Imprimeria Nationala"-S.A. (www.cnin.ro).

Bafta!

Cristiana Coblis wrote:

Trecu si ziua de 1 iulie, granita care ne despartea de facturile personalizate.
Eu inca nu m-am interesat unde sa-mi comand. Are cineva sfaturi sau experiente pozitive sau negative legate de noile docomente?


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:25
English to Romanian
+ ...
site nefunctional Jul 6, 2004

Cine reuseste sa intre pe www.cnin.ro are de la mine o bere super rece ....

Oricum, am vazut cu bucurie la libraria de linga mine ca si Compania Nationala de Librarii ia comenzi de facturi personalizate.

O lista cu centrele care pot lua comenzi
... See more
Cine reuseste sa intre pe www.cnin.ro are de la mine o bere super rece ....

Oricum, am vazut cu bucurie la libraria de linga mine ca si Compania Nationala de Librarii ia comenzi de facturi personalizate.

O lista cu centrele care pot lua comenzi: http://www.mfinante.ro/autorizatii/centre.htm
Collapse


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 22:25
English to Romanian
+ ...
pe 17 primesc o bere de la tine Jul 6, 2004

Merge, parol. Si de dimineata a mers, si acum, merge

ailioiu wrote:

Cine reuseste sa intre pe www.cnin.ro are de la mine o bere super rece ....

Oricum, am vazut cu bucurie la libraria de linga mine ca si Compania Nationala de Librarii ia comenzi de facturi personalizate.

O lista cu centrele care pot lua comenzi: http://www.mfinante.ro/autorizatii/centre.htm




 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:25
English to Romanian
+ ...
Am bagat berea la rece Jul 8, 2004

Chiar daca eu primesc mesajul 'www.cnin.ro could not be found' ...

Despre actele care trebuie prezentate cind se face comanda.

Am primit o scrisoare in care sunt anuntat ca DIVERTA + LYCOS INFORM sunt "abilitati de Imprimeria Nationala sa produca si sa comercializeze formulare fiscale".

Lista actelor necesare:

Pentru PFA:
- Certificat de atestare fiscala (copie si original);
- Certificat de inmatriculare la Registrul Comertului (copie si original);
- Decizie organism profesional de primire in profesie, la profesiile liberale (copie si original);
- Pentru persoanele fizice autorizate, autorizatie de functionare (copie si original);
- Imputernicire pentru delegat;
- Act de identitate.


Dupa cum am mai zis, am aflat ca si Compania de Librarii + EUROGRAFICA sunt abilitati pentru aceasta activitate. La ei, actele necesare sunt:

Pentru PFA:
- Decizie organism profesional de primire in profesie, la profesiile liberale (2 copii si original);
- Autorizatie de functionare (2 copii si original);
- Act de identitate (2 copii si original);
- Imputernicire pentru delegat;
- Document de comanda;


Dupa cum se vede, sunt ceva diferente .... Lista de la Eurografica mi se pare mult mai normala. Pe de alta parte, parca cea de sus este in litera legii ...

A facut cineva cumparaturi de facturi noi? Cum e cu filmatul/fotografiatul/etc?


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 22:25
English to Romanian
+ ...
Model factura externa Jul 22, 2004

Cine poate sa-mi trimita si mie un model de factura pentru strainatate (UE) emisa de PFA?

Multumesc anticipat,
Cristina


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:25
English to Romanian
Facturi si chitante Aug 2, 2004

Sunt autorizata de curand (desigur dupa legea veche), sunt pe drum sa-mi fac comanda pt. chitantier si nu stiu exact, imi trebuie si chitantier si facturier sau numai chitantier?
Sunt in ceata, nu stiu care este diferenta din ele si, de fapt, la ce mi-ar folosi sa emit facturi, pana acum credeam ca trebuie sa am doar chitante.
La administratia financiara nu m-au lamurit, au spus sa intreb la firma unde comand, am intrebat la Eurographica (in Libraria Papirus, la Romana), dar acolo
... See more
Sunt autorizata de curand (desigur dupa legea veche), sunt pe drum sa-mi fac comanda pt. chitantier si nu stiu exact, imi trebuie si chitantier si facturier sau numai chitantier?
Sunt in ceata, nu stiu care este diferenta din ele si, de fapt, la ce mi-ar folosi sa emit facturi, pana acum credeam ca trebuie sa am doar chitante.
La administratia financiara nu m-au lamurit, au spus sa intreb la firma unde comand, am intrebat la Eurographica (in Libraria Papirus, la Romana), dar acolo mi s-a spus ca eu trebuie sa stiu ce sa comand.
Daca are relevanta, mentionez ca nu am autorizatie de la Primarie, ci doar m-am inscris la Adm. Financiara pe baza aut. de traducator de la Min. Justitiei, cum am inteles ca au facut si altii dintre voi.
In concluzie, pe scurt, va intreb la ce ne folosesc facturile si daca sunt obligatorii pt. traducatori autorizati.
Multumesc anticipat.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 22:25
English to Romanian
Raspuns Aug 3, 2004

Intre timp, mi-am gasit singura raspunsul.
Un sfat pentru cine isi comanda facturi personalizate: nu incercati la Inform Lykos din libraria Diverta de la Unirea, este coada si ritmul de procesare este infernal, o jumatate de ora de persoana, plus ca si numarul de acte necesare este mai mare decat spre exemplu la un centru Eurographica.
La Eurographica se cer numai copii dupa buletin si autorizatie (am intrebat la Libraria Papirus, langa cinema Studio, Piata Romana).
Lista cu ce
... See more
Intre timp, mi-am gasit singura raspunsul.
Un sfat pentru cine isi comanda facturi personalizate: nu incercati la Inform Lykos din libraria Diverta de la Unirea, este coada si ritmul de procesare este infernal, o jumatate de ora de persoana, plus ca si numarul de acte necesare este mai mare decat spre exemplu la un centru Eurographica.
La Eurographica se cer numai copii dupa buletin si autorizatie (am intrebat la Libraria Papirus, langa cinema Studio, Piata Romana).
Lista cu centrele care preiau comenzi, pe situl Ministerului de Finante, probabil stiti deja.
Intreba cineva mai devreme despre filmat/fotografiat. Am fost la Inform Lykos, Diverta, Mag. Unirea si m-a filmat/fotografiat de vreo 4-5 ori, pentru ca nu-i iesea la imprimanta factura care trebuia si o lua de la capat cu introducerea datelor de fiecare data. Nu stiu daca este la fel si la alte centre, dar oricum, nu sfatuiesc pe nimeni sa mearga unde am fost eu, mai ales ca m-au pus sa platesc 75000 lei + TVA pentru curier, ca sa mi le aduca acasa, si acum am grija ca nu voi fi acasa cand va veni curierul, un motiv de stres in plus.
Va doresc succes!
Collapse


 
manuelle
manuelle
Romanian to English
Ajutor!!! Aug 24, 2004

Tocmai am infiintat o micro-intreprindere. Problema mea e ca ar trebui sa primesc niste bani pe firma, dar nu se poate pentru ca inca nu am facturi. Pentru facturi m-am dus la un magazin Diverta si mi-a zis ca dureaza 25 de zile. Are cineva idee de cum as putea sa le fac mai repede? Sau... exista o alta metoda de a incasa banii fara facturi?

Multumesc mult!!!!!!!!!!!


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 22:25
English to Romanian
+ ...
Factura proforma Aug 24, 2004

Dar in termen de __ zile, trebuie emisa factura normala.
Faci asta pe barba ta.

manuelle wrote:

Tocmai am infiintat o micro-intreprindere. Problema mea e ca ar trebui sa primesc niste bani pe firma, dar nu se poate pentru ca inca nu am facturi. Pentru facturi m-am dus la un magazin Diverta si mi-a zis ca dureaza 25 de zile. Are cineva idee de cum as putea sa le fac mai repede? Sau... exista o alta metoda de a incasa banii fara facturi?

Multumesc mult!!!!!!!!!!!


 
manuelle
manuelle
Romanian to English
Facturi personalizate Aug 25, 2004

Adica ... as putea incasa banii si sa emit factura mai tarziu?
Chiar daca efectiv imprimeria le va scoate mai tarziu?

Oricum, e o idee buna.
Mercic

P.S. La ce folosesc chitantele?

Cristina Andrei wrote:

Dar in termen de __ zile, trebuie emisa factura normala.
Faci asta pe barba ta.



 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 22:25
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Ordinul 1040/8 iulie 2004 Aug 25, 2004

Iti recomand sa citesti Ordinul nr. 1040 din 8 iulie 2004 pentru aprobarea Normelor Metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil in conformitate cu prevederile Legii 571/2003 privind Codul Fiscal

Normele se aplica contribuabililor care obtin venituri din activitati independente si care sunt obligati, conform Codului Fiscal, sa organizeze si sa conduca evidenta contabila in partida si
... See more
Iti recomand sa citesti Ordinul nr. 1040 din 8 iulie 2004 pentru aprobarea Normelor Metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil in conformitate cu prevederile Legii 571/2003 privind Codul Fiscal

Normele se aplica contribuabililor care obtin venituri din activitati independente si care sunt obligati, conform Codului Fiscal, sa organizeze si sa conduca evidenta contabila in partida simpla.

Normele contin toate formularele necesare cu regim special de tiparire: chitante, facturi, fise de magazie, state de salarii, etc. si explica modul in care acestea se folosesc.

http://domino2.kappa.ro/mj/lexcurent.nsf/Emitent/C2256B3D0046D5C8C2256ED8002489EB?OpenDocument

Vei descoperi aici raspunsul la multe nelamuriri.

Numai bine.
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 22:25
German to Romanian
+ ...
Ce-s alea "fishe de magazie"? Sep 3, 2004

Ca PFA, am comandat si eu ce stiam ca-mi trebuie, adica facturiere fara TVA si chitantiere, la Dacris, la noi in C-ta. COmanda dureaza cica 2 luni si jumatate si ma vor anunta ei telefnic cand e gata, ca sa ma duc dupa ele. Cu aceasta ocazie, le-am zis ca sunt la ultimul chitantier de tip vechi, nepersonalizat, in care mai am doar cateva chitante, deci daca imi vin clienti - si vin sigur! - eu ce sa le dau la mana? Dacris mi-a zis sa nu mai dau chitante la persoanele fizice (ceea ce e ilegal, ch... See more
Ca PFA, am comandat si eu ce stiam ca-mi trebuie, adica facturiere fara TVA si chitantiere, la Dacris, la noi in C-ta. COmanda dureaza cica 2 luni si jumatate si ma vor anunta ei telefnic cand e gata, ca sa ma duc dupa ele. Cu aceasta ocazie, le-am zis ca sunt la ultimul chitantier de tip vechi, nepersonalizat, in care mai am doar cateva chitante, deci daca imi vin clienti - si vin sigur! - eu ce sa le dau la mana? Dacris mi-a zis sa nu mai dau chitante la persoanele fizice (ceea ce e ilegal, chiar daca clientul nu iti cere chitanta, esti obligat sa ii dai). OK, cu ocazia asta am aflat ca vechiul cod fiscal ce l-am primit in 2000 nu se mai pune daca esti PFA, ci codul numeric personal din buletin.

Dar mai e ceva: de la Dacris mi-au zis ca trebuie sa imi comand si FISHE DE MAGAZIE, ca acuma cica ar fi obligatoriu sa ai si asa ceva, si mi-au pus 5 bucati. Am intrebat ce sunt alea si mi-au zis ca e o fisa cu intrari si iesiri. Am cerut sa imi arate o mostra, ca sa stiu si eu macar cum arata, dar mi-au zis ca nu au pe moment. Mentionez ca pana cuma nu am mai avut niciodata asa ceva si nici nu mi-a zis nimeni ca mi-ar trebui asa ceva. de la ad. financiara mi-au zis ca trebe sa am doar chitantier, facturier fara tva si registru-jurnal de incasari si plati. Stie cinava ce sunt alea FISHE DE MAGAZIE si ce trebuie facut cu ele?
Collapse


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 22:25
English to Romanian
+ ...
Plata prin banca Sep 3, 2004

Chitantele sunt pentru incasarea facturilor cu numerar.

Cat despre fisele de magazie, nu stiu la ce ar putea folosi.
Acestea se folosesc in depozite, pt. gestiune.

Sper ca nu ti-ai cumparat.


manuelle wrote:

Adica ... as putea incasa banii si sa emit factura mai tarziu?
Chiar daca efectiv imprimeria le va scoate mai tarziu?

Oricum, e o idee buna.
Mercic

P.S. La ce folosesc chitantele?



[Edited at 2004-09-03 11:49]


 
Nadia Farcas
Nadia Farcas  Identity Verified
Romania
Local time: 22:25
English to Romanian
+ ...
facturi, chitante si fise de magazie Sep 6, 2004

Sunt autorizata de curand (desigur dupa legea veche), sunt pe drum sa-mi fac comanda pt. chitantier si nu stiu exact, imi trebuie si chitantier si facturier sau numai chitantier?
Sunt in ceata, nu stiu care este diferenta din ele si, de fapt, la ce mi-ar folosi sa emit facturi, pana acum credeam ca trebuie sa am doar chitante.

Facturile sunt documente fiscale prin care, pe romaneste, tu il anunti pe client ca iti datoreaza o anumita suma de bani pentru serviciile prestate (p
... See more
Sunt autorizata de curand (desigur dupa legea veche), sunt pe drum sa-mi fac comanda pt. chitantier si nu stiu exact, imi trebuie si chitantier si facturier sau numai chitantier?
Sunt in ceata, nu stiu care este diferenta din ele si, de fapt, la ce mi-ar folosi sa emit facturi, pana acum credeam ca trebuie sa am doar chitante.

Facturile sunt documente fiscale prin care, pe romaneste, tu il anunti pe client ca iti datoreaza o anumita suma de bani pentru serviciile prestate (pe care trebuie sa le mentionezi pe factura). Din cate stiu, este cam obligatoriu sa le emiti pentru persoane juridice, pentru ca numai in baza facturii isi pot acestia deconta cheltuiala prin contabilitate (cand iti cumperi birotica, de pilda, si tu "ceri factura" de la magzin, nu? In rest, primesti doar un bon de casa).

Chitanta este documentul care dovedeste ca ai incasat nite bani prin casa. In contabilitate, o anexezi facturii ca dovada ca ai incasat banii respectivi (pe chitanta trebuie facuta referire la factura prin care ai cerut banii cu pricina, respectiv trebuie sa mentionezi nr. si data facturii). Din nou, asta este valabil pentru persoane juridice, carora le emiti facturi; pentru persoane fizice scrii chitanta simpla.

Fisele de magazie sunt de doua tipuri: cele intr-adevar pentru marfa, de care noi nu avem nevoie (cu exceptia cazului in care faceti cumparaturi de obiecte a caror valoare depaseste parca 8 milioane; acestea devin obiecte de inventar in contabilitatea voastra si pentru ele aveti nevoie de fise de magazie. Dar aceste fise de magazie nu sunt fiscale, deci nu sunt personalizate, se pot face si pe calculator, deci nu despre ele vorbea doamna de la librarie din mesajul unul alt colistean), si cele pentru formulare cu regim special, care sunt fiscale, personalizate si de care teoretic ar fi obligatoriu sa avem. In acestea se inregistreaza documentele fiscale ale PFA/firmei, adica facturierele si chitantierele si ele insele, cu numarul lor unic. De acord, e cam kafkian, dar asta e legea.

Va doresc tuturor (si mie) curaj ca puteti iesi din hatisurile birocratiei,
Nadia Farcas
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


facturi personalizate






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »