Mobile menu

Reautorizare
Thread poster: Florin Hulubei
Florin Hulubei
Local time: 06:09
English to Romanian
+ ...
Jul 14, 2004

Stimati colegi!

Cred ca legea asta este o mare bataie de joc!
Rusine statului care, si asa practica niste taxe exorbitante pentru PFA!!!
De ce nu au anuntat nimic, din timp, in mass-media?!

Direct link Reply with quote

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
s-a anuntat din martie Jul 15, 2004

Mass media nu are indatorirea de a aduce la cunostinta diverselor categorii sociale dezastrele care le pasc, cu exceptia cazului in care le iese si lor ceva...

Mai in serios vorbind, din nefericire nu ii putem acuza de asa ceva, din martie proiectul este pe situl Ministerului de Justitie (a carui emanatie este, care este)... Pe forum se discuta tot cam de atunci cred.

Multa bafta si salutari.

kristinka
German to Romanian
examen Jul 15, 2004

Buna,
chiar acum am vorbit la MC.
Maine este ultima zi pentru inscriere la examene. Doamna mi-a spus ca pana astazi s-au inscris 120 de persoane la St.juridice, si nu sunt limitari de locuri.
Eu am dat examenul acu cativa ani din lb.germana in lb.rom, din st.jur. Am ales aceasta, pt ca am terminal dreptul si cunosc cuvintele de specialitate. Acum trebuie sa fac si retroversiunea, pt ca atunci mi s-a spus la MJ ca ajunge o varianta, ca logic vorbind, daca sti una atunci o sti si pe cealalta. Acum nu mai stim.

Ce ziceti. Lumea se mai schimba, se va aduce ceva schimbari la aceasta lege. Sau mai bine ma duc, fac examenul, si am terminat, pana anul viitor am obtinut autorizatia.

Pe curand

Aleksandra Gjoreska  Identity Verified
Austria
Local time: 05:09
German to Macedonian
+ ...
Reexaminare! Jul 15, 2004

Dragilor,

Am vorbit si eu astazi la MC si erau cam bulversati, ca deja e foarte tarziu si ca s-au inscris foarte multi si ca a venit si de la Guvern cutarica si nu mai stiu cine, si ca oricum maine e prea tarziu sa ne inscriem. ?!?! nu stiu ce vroia sa spuna doamna respectiva cu acesta...

Sfatul meu, daca aveti posibilitatea, garbiti-va s-o faceti astazi, daca tineti neaparat sa dati examenul in Octombrie. In orice caz am inteles ca autorizatiile vechi vor fi valabile cel putin inca un an.

Daca e cineva interesat, am si modificarile legii. E-mail me daca vreti sa vi le trimit.

Toate cele bune
Alexandra

Daniela Burcea
English to German
Legea 281/2004 Jul 18, 2004

Marea porcarie cu aceasta lege este ca ignora un titlu conferit de Universitatea Bucuresti, acela de traducator! Conform legii, eu, care am absolvit sectia de TRADUCATORI nu mai am dreptul sa practic pentru ca nu am acel exam de la Min Culturii. Partea interesanta este ca eu am facut un semestru intreg de limbaj juridic si deci am fost deja testata. Am facut si interpretare (pentru care Min Culturii) nu ma verifica, dar imi da autorizatie Min Justitiei (tot fara sa ma verifice)...

Intrebarea mea este, cui i se pare cam ciudat faptul ca eu nu mai pot sa practic ceea ce am invatat decat daca mai dau inca un examen?!

Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
termen-limita Jul 23, 2004

In dimineata asta am vorbit la MJ, la directia aceea cu nume lung. Daca aveti norocul sa indepliniti criteriile de reautorizare, cica mai sunt 60 de zile in care puteti sa depuneti actele. Partea buna (????) e ca pot fi trimise si prin posta… Termenul limita pentru toata afacerea este 1 iulie 2005. Daca veti fi plecati din tara, ca mine, in perioada cuprinsa intre acum si iulie 2005, cred ca ati incurcat-o, fiindca statul roman nu s-a gandit si la o asemenea posibilitate…

Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
valabilitate autorizatii vechi Jul 23, 2004

am uitat sa spun ca vechile autorizatii mai sunt valabile pana in 1 iulie 2005.
are cineva idee ce implicatii o avea toata tevatura asta la fisc? pray that it doesn't...

Claudia Serban  Identity Verified
English to Romanian
termen .... Jul 23, 2004

In momentul de fata sunt maxim 100 traducatori care indeplinesc conditiile aberante. La MC au dat examen cca 400 (nu cred ca ma insel). Examenul la MC este in octombrie ... peste 90 de zile. Termenul legal de reautorizare este 1 an. Este ceva putred in Danemarca.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
implicatii Finante Jul 23, 2004

Deocamdata nu are implicatii, dupa 1 iulie 2005 probabil va deveni nula, evident cu stampile si tot restul. In cazul reautorizarii vei primi alt numar de autorizatie de la MJ, de4 unde stampilele nu vor mai fi valabile etc.

Numai bine.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
neclaritate Jul 23, 2004

Ioana Costache wrote:

In dimineata asta am vorbit la MJ, la directia aceea cu nume lung. Daca aveti norocul sa indepliniti criteriile de reautorizare, cica mai sunt 60 de zile in care puteti sa depuneti actele.

Draga Ioana,
Informatia de mai sus este corecta si adevarata?
Te-as ruga sa confirmi mai exact ce anume ai intrebat la MJ si pentru ce anume este termen de 60 de zile. Nu cumva ai sunat la MCC si ti-au dat acest termen? Si daca da, este pentru examenul din octombrie sau pentru sesiunea speciala cu taxe foarte piperate din noiembrie de la MCC.

Actele se depuneau deja la MJ prin posta, deci nu vad noutatea si nu inteleg deunde acest termen de 60 de zile pentru o reautorizare cu termen de un an.

Va rog foarte mare atentie ce informatii lansati, verificati daca sunt exacte si corecte.

Nelamurita...

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
precizare Jul 23, 2004

Pentru obtinerea autorizatiei de la MJ daca ai toate actele NU S-A SCHIMBAT NIMIC.

Acestea trebuie depuse fie personal, fie prin posta la MJ si in termen de maxim 60 de zile DE LA DEPUNEREA ACTELOR se elibereaza autorizatia de la MJ prin ordinul ministerial. Autorizatia poate fi ridicata personal sau se trimite prin posta. Deci procedura a ramas aceeasi.

Dar actele se pot depune oricand, atentie! Informatiile de mai sus au fost verificate cu MJ telefonic.

Numai bine.

[Edited at 2004-07-23 11:31]

Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
lamurire Jul 23, 2004

[quote]Cristiana Coblis wrote:

Te-as ruga sa confirmi mai exact ce anume ai intrebat la MJ si pentru ce anume este termen de 60 de zile. Nu cumva ai sunat la MCC si ti-au dat acest termen? Si daca da, este pentru examenul din octombrie sau pentru sesiunea speciala cu taxe foarte piperate din noiembrie de la MCC.

Sigur am sunat la Ministerul Justitiei (Directia Publicitate Mobiliara, Imobiliara si Notari Publici). Nu am sunat la MCC, fiindca am atestat de la ei pe domeniul juridic, deci nu ma interesa sa vorbesc cu ei.
Am intrebat (citez verbatim): \"daca am toate actele necesare, pot sa vin sa le depun?\". Raspunsul a fost ca pot sa vin SA LE DEPUN in urmatoarele 60 de zile. Voi ce intelegeti din asta? De asemenea, termenul dat se refera sigur la Ministerul Justitiei, nu la cel al culturii, cu care din fericire nu voi avea de-a face.

Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
ordinele pentru autorizatii de dau la 60 de zile Jul 23, 2004

Probabil ca s-au dat ordinele deja recent pentru autorizatiile dosarelor depuse in ultimele 60 de zile. Urmeaza sa se mai dea un alt ordin peste 60 de zile pentru dosarele depuse in acest interval si tot asa, dar ma indoiesc sincer ca este vorba de un termen limita. Probabil daca depui dupa aceste 60 de zile va trebui sa astepti urmatorul ordin de autorizare.
Poate ar trebui sa intrebi de ce tocmai in termen de 60 de zile...

Numai bine.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Reautorizare

Advanced search

SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
LSP.expert
You’re a freelance translator? LSP.expert helps you manage your daily translation jobs. It’s easy, fast and secure.

How about you start tracking translation jobs and sending invoices in minutes? You can also manage your clients and generate reports about your business activities. So you always keep a clear view on your planning, AND you get a free 30 day trial period!

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs