Mobile menu

[PFA] PFA + angajata
Thread poster: kristinka
kristinka
German to Romanian
Sep 14, 2004

Buna,
o scurta intrebare. Am auzit ca daca esti angajata la o firma cu carte de munca si prestezi si traduceri autorizate separat pentru aceeasi firma, nu poti sa faci factura pentru aceasta firma. Adica nu poti sa fi in acelasi timp angajata la o firma si sa intocmesti facturi pentru aceasta firma.
Este adevarat?
Mersi.

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2006-08-18 12:15]

Direct link Reply with quote

Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 20:50
English to Romanian
+ ...
NU si DA Sep 14, 2004

Aceste aspecte se stabilesc in contractul de munca. Daca acel contract nu are o clauza de exclusivitate, nu este nici o problema in a emite factura catre firma la care esti angajata. E drept ca este putin ciudat ca firma sa iti dea de lucru ca PFA in loc sa te puna sa muncesti ca angajat. Dar, repet, daca firma accepta, tu n-ai de ce sa-ti faci probleme.

Cea care emite factura este PFA, iar la firma este angajat cetateanul X.

Corectati-ma.

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
nu stiu sigur Sep 14, 2004

Insa cert este ca am auzit si cunosc cazuri asemanatoare in perfecta legalitate. Nu stiu insa care este solutia contabila.

Ti-as sugera sa consulti Codul Muncii, varianta cat mai recenta.

Numai bine.

[Edited at 2004-09-14 10:32]

Andrei Albu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Depinde Sep 14, 2004

Banuiesc ca nu esti angajata ca traducatoare la firma respectiva. Daca esti angajata pe alt post, depinde de clauzele contractului individual de munca pe care l-a incheiat cu firma. In principiu, nu vad de ce nu o contabila, sa zicem, nu ar putea sa presteze si servicii de traduceri daca poseda autorizatia in domeniu. Dar daca esti angajata ca traducatoare, cred ca ar fi absurd (si, probabil, ilegal) sa iei bani si in calitate de salariat si in calitate de PFA, de la aceeasi firma.
Dar cred ca cel mai bine e sa te consulti cu un jurist caruia sa-i expui toate datele problemei.

Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Intr-adevar, absurd Sep 15, 2004

ed ca ar fi absurd (si, probabil, ilegal)[/quote]

Intr-adevar, este absurd, dar numai din punctul de vedere al firmei. Daca aceasta accepta aceasta forma de colaborare, totul este in regula.
Din cite am auzit, sistemul se practica masiv la multe firme. Adica ii da omului un salariu minim, si, in paralel il plateste pe baza de contract, ca PFA. Omul isi plateste impozitele si celelalte conform sumelor primite, firma scapa de o multime de cheltuieli.

Cam pe linga lege.

Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
Din experienta mea Sep 15, 2004

e adevarat, nu prea recenta:
poti sa fii angajata (chiar ca traducatoare) si sa emiti factura pt traducerile legalizate. Postul de traducator e una, iar stampila ta pe un act al firmei e altceva.
A fi traducator nu inseamna ca trebuie sau ca poti sa traduci si documente juridice. Asa ca nu e nici-o problema, chiar e indicat sa incasezi banii si sa tai factura pt orice act pe care ti-ai pus stampila. Te-ai angajat la ei ca traducator juridic sau doar ca traducator? Cred ca e o diferenta, poti fi traducatorul firmei dar s-ar putea sa nu poti sa iti pui parafa pe traduceri (daca nu te reautorizezi )
Dar nu pot sa-ti spun cum si daca scrie undeva, dar economsitii firmei ar trebui sa stie. Sincera sa fiu, mie imi era cam jena sa iau banii firmei unde lucram (oricum as fi facut acele traduceri), dar asta era practica celorlalti traducatori din firma si... m-am conformat.

Numai bine

Katalin Rozália Szász
French to Hungarian
+ ...
se poate, dar cu grija - organele de control au ultimul cuvant, ca de obicei Sep 15, 2004

A aparut un raspuns la aceasta intrebare, dat de un contabil (expert - hopefully)in Capital Nr.36., 2 septembrie 2004 - in rubrica: Consultanta contabila.

kristinka
German to Romanian
TOPIC STARTER
mersi Sep 16, 2004

Buna, mersi pentru raspunsuri.

Pentru clarificare : lucrez ca asistent manager, adica ca secretara. In atributiile mele intra si traducerea, dar numai traduceri simple, adica fara stampila. Cand am primit stampila, am semnat un contract cu firma, pentru traduceri la care se necesita si stampila. Dar aceste traduceri le fac acasa, in timpul liber, si nu la firma. Deci fara vreo legatura cu firma.
Pe de alta parte, eu am platit taxa pentru examen, pt.autorizatie, pt tot tacamul, deci firma nu poate sa solicite din partea mea sa fac traducerile gratis. Cele care intra in atributiile mele de secretara, care stie limba si face traduceri sunt OK, dar cele pe care trebuie si stampila, numai cu factura. Si din clipa ]n care eu am contract cu ei, nu vad nici o problema.

Ce ziceti?

Pa.

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
pare OK Sep 16, 2004

Mai ales ca nu esti angajata ca traducator si totul e in clar cu firma la care lucrezi.

O sugestie: nu face traduceri pe gratis, la un moment dat se vor folosi de chestia asta si iti vor baga pe gat mai mult decat poti duce sau intra in atributiile tale. Ti-as recomanda sa stabilesti o delimitare foarte clara si sa nu accepti sa se foloseasca firma respectiva gratuit de capacitatile tale. Chiar si numai pentru sentimentul de a fi folosit. A

ranjamentul pe care il ai e foarte bun, il poti completa cu o limita de pagini de exemplu. Nu mi se pare OK sa fii pusa in situatia de a traduce sau corecta gratuit sute de pagini.

Multa bafta!

Annemarie C
Austria
Greek to Romanian
+ ...
re pf+angajata May 4, 2006

kristinka wrote:

Buna, mersi pentru raspunsuri.

Pentru clarificare : lucrez ca asistent manager, adica ca secretara. In atributiile mele intra si traducerea, dar numai traduceri simple, adica fara stampila. Cand am primit stampila, am semnat un contract cu firma, pentru traduceri la care se necesita si stampila. Dar aceste traduceri le fac acasa, in timpul liber, si nu la firma. Deci fara vreo legatura cu firma.
Pe de alta parte, eu am platit taxa pentru examen, pt.autorizatie, pt tot tacamul, deci firma nu poate sa solicite din partea mea sa fac traducerile gratis. Cele care intra in atributiile mele de secretara, care stie limba si face traduceri sunt OK, dar cele pe care trebuie si stampila, numai cu factura. Si din clipa ]n care eu am contract cu ei, nu vad nici o problema.

Ce ziceti?

Pa.

ia masuri cat poti de repede!
am patit si eu asta si la un moment dat seful a inceput sa=mi aduca tot felul de cunostinte sa le fac traduceri. Gratis, bineinteles. Mai mult decat atat, dupa ce am plecat de acolo a continuat sa-mi aduca tot felul de chestii la tradus si sa se foloseasca de tot felul de smecherii sa nu ma plateasca. E bine, deci, sa fii ferma de la inceput si sa-i explici sefului cum stau lucrurile.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

[PFA] PFA + angajata

Advanced search

WordFinder
The words you want Anywhere, Anytime

WordFinder is the market's fastest and easiest way of finding the right word, term, translation or synonym in one or more dictionaries. In our assortment you can choose among more than 120 dictionaries in 15 languages from leading publishers.

More info »
PerfectIt consistency checker
Faster Checking, Greater Accuracy

PerfectIt helps deliver error-free documents. It improves consistency, ensures quality and helps to enforce style guides. It’s a powerful tool for pro users, and comes with the assurance of a 30-day money back guarantee.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs