Mobile menu

birou de traduceri autorizate
Thread poster: csongorka
csongorka
German to Hungarian
Oct 16, 2004

Intrebarea mea ar fi daca este necesar ceva autorizatie ca sa constitui un birou de traduceri sau ajunge un simplu srl?

Direct link Reply with quote

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:29
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
ti-ai ales un moment dificil Oct 16, 2004

pentru traducerile autorizate. Ca sa faci traduceri autorizate iti trebuie macar un traducator autorizat. Cu schimbarea conditiilor de autorizare, apreciez ca perioada e cam nefavorabila.

Cred ca poti avea un SRL (ca societate comerciala insa nu ai stampila de traducator autorizat de MJ, deci va trebui sa colaborezi sau sa angajezi macar un astfel de traducator) sau ca PFA autorizat de catre MJ poti sa-ti deschizi un birou de traduceri.

Numai bine si bafta multa.

csongorka
German to Hungarian
TOPIC STARTER
legalizare copie fax Nov 2, 2004

Multumesc raspunsul dv. As mai avea o intrebare: poate fi legalizata copia fax al unui document tradus avand in vedere ca stampila si semnatura traducatorului nu mai sunt originale (fiind vorba de copie)??

csongorka
German to Hungarian
TOPIC STARTER
fax Nov 7, 2004

Nu stie nimeni raspunsul la aceasta intrebare? Sau nu am formulat clar? Va rog un feed-back!

Andrei Albu  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
Nu, dupa cate stiu Nov 8, 2004

Dupa cate stiu, se legalizeaza numai originale, la fel cum si traducatorul este obligat sa vada originalul documentului ca sa-si poata pune stampila pe el. Pentru confirmare, adreseaza-te, totusi, unui notar.

Cristian Sasetchi
Romania
French to Romanian
+ ...
Observatie Nov 13, 2004

Cu scuze,
Stimata doamna Coblis, nu intelegem dificultatea intrebarii.
Va rugam sa ne contactati in cazul in care doriti informatii.
Va multumim.
Cu stima,
Elias Cristian Sasetchi
Asociatia Traducatorilor Profesionisti

Cristiana Coblis wrote:

pentru traducerile autorizate. Ca sa faci traduceri autorizate iti trebuie macar un traducator autorizat. Cu schimbarea conditiilor de autorizare, apreciez ca perioada e cam nefavorabila.

Cred ca poti avea un SRL (ca societate comerciala insa nu ai stampila de traducator autorizat de MJ, deci va trebui sa colaborezi sau sa angajezi macar un astfel de traducator) sau ca PFA autorizat de catre MJ poti sa-ti deschizi un birou de traduceri.

Numai bine si bafta multa.

Cristian Sasetchi
Romania
French to Romanian
+ ...
clarificari Nov 13, 2004

Andrei Albu wrote:

Dupa cate stiu, se legalizeaza numai originale, la fel cum si traducatorul este obligat sa vada originalul documentului ca sa-si poata pune stampila pe el. Pentru confirmare, adreseaza-te, totusi, unui notar.

Spre stiinta: Dl. Albu
Aceste proceduri sunt reglementate de UNNP si de legislatia in domeniu, care trebuie sa fie familiara unui traducator autorizat de Ministerul Justitiei.
Pentru informatii suplimentare, puteti contacta Asociatia Traducatorilor Profesionisti, www.atp-pta.ro sau la tel. 0722897918.
Va multumim.
Cu stima,
Elias Cristian Sasetchi
Asociatia Traducatorilor Profesionisti

Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
la subiect.... Nov 13, 2004

[quote]Cristian Sasetchi wrote:

Stimata doamna Coblis, nu intelegem dificultatea intrebarii.
Va rugam sa ne contactati in cazul in care doriti informatii.
[quote]Cristiana Coblis wrote:

Care ar fi intrebarea si despre ce as dori EU informatii, dle Sasetschi? Va rog sa cititi atent mesajele inainte de a raspunde si sa nu mai utilizati atacurile la persoana. Ultimele mesaje sunt aprobate cu mare circumspectie (incalcarea regulilor forumului).

Va rog sa remarcati ca nu eu am pus intrebarea si daca doriti sa impartasiti informatii, sunteti invitat sa o faceti, nu sa va faceti reclama pe forum si sa indemnati oamenii sa va sune. Intrebarea este pe forum si daca doriti sa raspundeti la ea, puteti foarte bine sa o faceti.

Numai bine.

[Edited at 2004-11-13 13:33]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucica Abil[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

birou de traduceri autorizate

Advanced search

SDL Trados Studio 2017 Freelance
The leading translation software used by over 250,000 translators.

SDL Trados Studio 2017 helps translators increase translation productivity whilst ensuring quality. Combining translation memory, terminology management and machine translation in one simple and easy-to-use environment.

More info »
Across v6.3
Translation Toolkit and Sales Potential under One Roof

Apart from features that enable you to translate more efficiently, the new Across Translator Edition v6.3 comprises your crossMarket membership. The new online network for Across users assists you in exploring new sales potential and generating revenue.

More info »

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs