https://www.proz.com/forum/romanian/26299-facturare_in_romania_pt_clientii_straini.html

facturare in romania pt clientii straini
Thread poster: Cristina Marongiu
Cristina Marongiu
Cristina Marongiu  Identity Verified

Local time: 18:11
German to Romanian
+ ...
Nov 3, 2004

Dragii mei,

am o intrebare de tip "contabil" referitoare la modul in care se factureaza un client strain dinspre Romania. De exemplu daca clientul e in Germania si traducatorul in Romania, exista posibilitatea emiterii facturilor intr-o alta limba decat romana? In cazul in care TVA-ul roman difera de cel german (care e 16%) cum se procedeaza cu aplicarea acestuia?
Avand in vedere ca printr-o imprejurare de situatii sunt nevoita sa lucrez in Romania pt o per. de timp, am nevo
... See more
Dragii mei,

am o intrebare de tip "contabil" referitoare la modul in care se factureaza un client strain dinspre Romania. De exemplu daca clientul e in Germania si traducatorul in Romania, exista posibilitatea emiterii facturilor intr-o alta limba decat romana? In cazul in care TVA-ul roman difera de cel german (care e 16%) cum se procedeaza cu aplicarea acestuia?
Avand in vedere ca printr-o imprejurare de situatii sunt nevoita sa lucrez in Romania pt o per. de timp, am nevoie de aceste informatii practice referitoare la facturarea clientilor straini pt ca am cam pierdut firul cu birocratia romaneasca (facturare tipizata, declaratii pe venit lunare, etc..) Oare exista vreo carte in acest sens?
Totodata, cei care au fost autorizati inainte de a aparea noile legi cu reautorizarea, mai au dreptul de a face traduceri legalizate sau acele autorizatii sunt "nule" si trebuie trecut un examen la Bucuresti?
As aprecia orice sugestie si indrumare din partea voastra.

Va multumesc mult,
Cristina
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 19:11
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
nu conteaza locul in care esti Nov 3, 2004

Conteaza daca esti persoana juridica romana sau straina. daca stai putin timp in Romania, nu are rost sa treci prin toata procedura pentru autorizare. Daca stai mai mult timp atunci probabil ai putea sa faci acest lucru.
Vechile autorizatii sunt valabile pana in iunie 2005.
Numai bine.


 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 18:11
Romanian to German
+ ...
TVA Nov 3, 2004

Cristina Marongiu wrote:

Dragii mei,

In cazul in care TVA-ul roman difera de cel german (care e 16%) cum se procedeaza cu aplicarea acestuia?
Cristina


Fara TVA pentru servicii din RO "exportate" în UE.

[Edited at 2004-11-04 06:02]


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


facturare in romania pt clientii straini






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »