https://www.proz.com/forum/romanian/27898-perechea_romana_romana.html

Perechea romana-romana
Thread poster: Dan Marasescu
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:12
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Dec 27, 2004

Dragi colegi,

Am observat surprins ca numai 18 persoane raspund la intrebarile KudoZ pentru limba romana. Imi inchipui ca majoritatea nu stiu ca se pun intrebari "monolingve" si nu si-au selectionat, evident, perechea Romana-Romana. Toata lumea poate sa faca lucrul asta daca doreste, fara ca aceasta "pereche" de limbi sa-i apara pe profil. Orice pereche de limbi se poate ascunde. De exemplu eu am selectionat RO > IT, dar am ascuns-o si nu apare pe pagina de profil.

De m
... See more
Dragi colegi,

Am observat surprins ca numai 18 persoane raspund la intrebarile KudoZ pentru limba romana. Imi inchipui ca majoritatea nu stiu ca se pun intrebari "monolingve" si nu si-au selectionat, evident, perechea Romana-Romana. Toata lumea poate sa faca lucrul asta daca doreste, fara ca aceasta "pereche" de limbi sa-i apara pe profil. Orice pereche de limbi se poate ascunde. De exemplu eu am selectionat RO > IT, dar am ascuns-o si nu apare pe pagina de profil.

De multe ori se pun intrebari interesante pentru limba romana si cred ca ar fi util pentru toti sa participe.

Stiati ca suntem in acest moment peste 1000 membri numai cu limba romana?

Va astept deci si pe KudoZ

Toate cele bune in noul an!!
Dan

[Subject edited by staff or moderator 2005-01-07 17:44]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 04:12
English to Romanian
Toate cele bune si tie in Noul An! Dec 27, 2004

Dan Marasescu wrote:


Stiati ca suntem in acest moment peste 1000 membri numai cu limba romana?

Va astept deci si pe KudoZ

Toate cele bune in noul an!!
Dan


In concluzie, ar trebui ca toti cei 1000 de membri sa poata raspunde pe perechea monolingva romana-romana.
Si eu am constatat acelasi lucru ca si Dan atunci cand am pus o intrebare pe romana. Este pacat sa nu ne implicam cu totii, sau macar in numar cat mai mare, in intrebarile monolingve pe limba romana. Si eu am descoperit mai tarziu aceasta posibilitate, dar este bine ca exista si trebuie sa o folosim din plin. Subscriu indemnului exprimat de Dan.

Cu bine, Maria


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 04:12
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Bine, bine! M-ati convins. Dec 27, 2004

Recunosc ca mi-a scapat chestia asta cu perechea monolingva. O sa-mi selectez si eu

 
Paula Dana Szabados
Paula Dana Szabados  Identity Verified
Romania
Local time: 04:12
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Gata, am selectat perechea asta Dec 27, 2004

N-am stiut ca exista o asemenea posibilitate. Se poate dovedi de multe ori utila si cred ca toti am putea participa.

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 04:12
English to Romanian
Acum suntem 26. Se poate şi mai mult? Sep 9, 2005

Dan Marasescu wrote:

Dragi colegi,

Am observat surprins ca numai 18 persoane raspund la intrebarile KudoZ pentru limba romana. Imi inchipui ca majoritatea nu stiu ca se pun intrebari "monolingve" si nu si-au selectionat, evident, perechea Romana-Romana. Toata lumea poate sa faca lucrul asta daca doreste, fara ca aceasta "pereche" de limbi sa-i apara pe profil. Orice pereche de limbi se poate ascunde. De exemplu eu am selectionat RO > IT, dar am ascuns-o si nu apare pe pagina de profil.

De multe ori se pun intrebari interesante pentru limba romana si cred ca ar fi util pentru toti sa participe.



Un apel către membrii înscrişi mai de curând pe proz, care nu ştiu de această posibilitate: selectaţi perechea de limbi Română-Română (scuzaţi... nu e pereche, dar e tot pereche...), pentru a răspunde la întrebări pe probleme de limbă română. Se poate ascunde în profil, nu trebuie să apară, dacă nu vreţi. Dar e utilă. Exploataţi această posibilitate.


[Edited at 2005-09-09 16:34]


 
Luminita Duta
Luminita Duta  Identity Verified
Romania
Local time: 04:12
French to English
+ ...
RO-FR? Sep 9, 2005

Maria Diaconu wrote:

Un apel către membrii înscrişi mai de curând pe proz, care nu ştiu de această posibilitate: selectaţi perechea de limbi Română-Română


Salut!

Fiind inscrisa pe site de o luna, habar nu aveam de aceasta posibilitate...Multumesc pt lamuriri....

Sa fie o scapare de a mea ca nu vad intrebari pt perechea Romana-Franceza? sau nu prea se lucreaza pe tehnic pentru aceasta pereche?

Spor la treaba!

Lumi


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:12
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Perechi Sep 10, 2005

lduta wrote:
Sa fie o scapare de a mea ca nu vad intrebari pt perechea Romana-Franceza? sau nu prea se lucreaza pe tehnic pentru aceasta pereche?
Lumi


E normal. Nu prea am auzit să exportăm noi tehnologie în Franţa. Dpdv economic, îmi pare rău că nu e aşa dar, ca traducător, mă bucur, pentru că sunt vorbitor nativ de română şi prefer să traduc în română.

Maria, merci că ai resuscitat firul ăsta. Ar trebui să o facem anual, ca să-l vadă toţi traducătorii înscrişi recent.

Salutări,
Dan


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Perechea romana-romana






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »