https://www.proz.com/forum/romanian/27899-off_topic%3A_catastrofa_din_oceanul_indian_motiv_de_meditatie.html

Off topic: Off Topic: Catastrofa din Oceanul Indian-motiv de meditatie
Thread poster: Ruxi
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Dec 27, 2004

Dragi colegi,

Inainte de a continua sa ne ranim aici intr-una, sa scormonim in greselile si imperfectiunea altora si sa uitam de omenie (pana si in ziua Craciunului),sa meditam putin la ceea ce suntem.
Vestile din Oceanul Indian m-au pus serios pe ganduri.In cateva secunde au disparut 15000 oameni (dupa informatiile de la aceasta ora din presa)
Cred ca este cazul sa ne reamintim ce inseamna cu adevarat viata, ce suntem noi pe acest pamant si cat de pereni suntem.
M
... See more
Dragi colegi,

Inainte de a continua sa ne ranim aici intr-una, sa scormonim in greselile si imperfectiunea altora si sa uitam de omenie (pana si in ziua Craciunului),sa meditam putin la ceea ce suntem.
Vestile din Oceanul Indian m-au pus serios pe ganduri.In cateva secunde au disparut 15000 oameni (dupa informatiile de la aceasta ora din presa)
Cred ca este cazul sa ne reamintim ce inseamna cu adevarat viata, ce suntem noi pe acest pamant si cat de pereni suntem.
Mai inainte de orice sa nu uitam ca suntem oameni si ca ni s-a dat o viata, una singura numai. Sa nu uitam ca nu stim in ce secunda ne va lua valul si vom disparea si ca titluri, averi si alte celea nu au nici o valoare si nu le vom lua cu noi. Valoare are numai omenia, iubirea de oameni, prietenia, pacea.
Fiecare suntem supusi unui destin indiferent cat suntem de perfecti, de traducatori sau alti profesionisti, de ce greseli facem sau nu in orice domeniu.
Sa ne gandim putin la cei din jur, la familiile si prietenii pe care ii neglijam, la cei necajiti, la Dumnezeu.
N-am crezut niciodata in vorbele batranilor, dar acum inclin sa cred ca sfarsitul lumii se apropie.
Eu va doresc numai bine si un an mai bun.Aveti grija de voi si de viata voastra, de familiile voastre.

Ruxi
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 06:10
English to German
+ ...
Shalom! Jan 12, 2005

Ruxi wrote:

Dragi colegi,

Sa ne gandim putin la cei din jur, la familiile si prietenii pe care ii neglijam, la cei necajiti, la Dumnezeu.
N-am crezut niciodata in vorbele batranilor, dar acum inclin sa cred ca sfarsitul lumii se apropie.

Ruxi


Sfîrşitul lumii - teologic vorbind - se apropie în fiecare zi şi noi, cei de acum, nu sîntem mai departe de el, decît erau cei de la anul 1000.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Off Topic: Catastrofa din Oceanul Indian-motiv de meditatie






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »